Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Default Τα λάθη μου και συμβουλές για την συνέχεια

    Καταρχήν καλησπέρα σε όλο το forum, παρακολουθώ καιρό και διαβάζω πολλά threads και σήμερα είπα να γραφτώ στην παρέα σας.
    Θα ξεκινήσω με το ιστορικό μου σε ότι αφορά την γυμναστική και την διατροφή μου...πριν τρία χρόνια, ήμουν 13 και έτρωγα υπερβολικά πολύ και σαβούρα...είχα φτάσει 83 κιλά, ήμουν 1,66 και πολύ χοντρό παιδί..τότε ξεκίνησα να αθλουμε σταδιακά, γράφτηκα γυμναστήριο και μέχρι πέρσι κατάφερα να φτάσω στα 71 κιλά, και ύψος γύρω στο 1,72.. Τον τελευταίο χρόνο έκανα κάποιες χαζομάρες, ακρωτητες και ίσως ηλιθιότητες και φέτος τον Απρίλιο ήμουν 65...Σκεφτόμουν διαφορά και συνέχισα με την γραμμωση, ήθελα κοιλιακούς και συνέχισα να χάνω και αλλο λίπος, το Πάσχα έκανα μια εξαντλητικα υποθερμιδική δίαιτα, κρυωναν τα άκρα μου κλπ, παρά πολύ αερόβια (16χλμ/η για 20λ) και έφτασα στα 55..
    Τις τελευταίες δύο εβδομάδες συντηρούμε γύρω στα 57, όμως είμαι πλέον αρκετά μπερδεμένος με το τι πρέπει να κάνω στο εξής...τι διατροφή να ακολουθήσω και τι πρόγραμμα μετά από όλο αυτό...
    Παραθέτω την διατροφή που ακολουθώ τις τελευταίες μέρες:
    -Πρωινό: 1 γιαούρτι φράουλα κ γάλα 1,5%
    -Δεκατιανό: μπαγκετα με γαλοπούλα/τυρί ή καφέ ή κάποιον χυμό
    -Μεσημεριανό: στήθος κοτόπουλο ή όσπριο ή ψάρι (συνήθως σολομο) με ψωμί ή ρύζι
    -Προπονητικό: 1 κομμάτι σοκολάτα μαύρη ή ένα αθλητικό ποτό
    -Μετά την προπόνηση: Φρούτο(μπανάνα ή μήλο) ή ζελέ
    Απογευματινό: Αυγά ομελέτα(3), ή τοστ γαλοπούλα με γάλa
    Βραδινό: Κατεψυγμένο μπιφτεκι ή σνιτσελ ή φρούτο ξανά

    Υπόψιν ότι πάω γυμναστήριο 4 φορές την εβδομάδα, 3 από αυτές τρέχω 500-600kcals διάδρομο, μετά κοιλιακούς και supersets ανάλογα την μέρα, και την μία κάνω μόνο αερόβια(700+kcals).

    Ξέρω ότι είναι δύσκολο να ασχοληθείτε μεμονωμένα με κάποιο μέλος για πρόγραμμα και συμβουλές απλά θεωρώ πως είμαι λίγο ιδιαίτερη περίπτωση, ευχαριστώ προκαταβολικά,

    *τώρα είμαι 16,5 χρόνων, έχω ύψος 1,74 και είμαι 57,5kg
    Last edited by tasosk7; 01-06-16 at 01:48.

  2. #2

    Default

    Καλησπέρα και εγώ μόλις γράφτικα σήμερα είναι νωρίς να δίνω συμβουλές αν και σε γενικά επίπεδα τα πάω αρκετά καλά διαβάζω ψάχνομαι κάνω 5 προποήσεις τν εβδομάδα βάζω στόχους και επιμένω.
    Το μόνο που έχω να πω είναι μπράβο σου που σε μικρή ηλικία προπάθησες και κατάφερες τους στόχους σου, να χάσεις κιλά κτλ.
    μόνο και μόνο που εχεις μπει στο τρυπάκι να βάζεις στόχους να επιμένεις και να ψάχνεσαι θα τα πάς καλά είμαι σίγουρος,
    Αν δέν έχεισ στόχους απλά δέν κάνεις τίποτα εκτός του να ποιάνεις τα μηχανήματα του γυμναστιρίου...ταπεινή μου άποψη

    για μένα επιδή είσαι ακόμα 16 και το σώμα σου αναπτύσετε ακόμα καλό θα είναι να αθλείσαι αλλα όχι υπερβολές πχ δέν θα σου πρώτεινα να κάνεις πολλά βάρη και να μήν θέσεις στόχους τρελού όγκου οχι ακόμα τουλάχιστον άσε το σώμα σου να αναπτυχθεί σε συνδιασμό με τη γυμναστική και όταν πάς 20-22 δώσε πόνο ογκου και θα έχεις σώμα που θα ζηλέυει όλο το γυμναστήριο.

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλώς όρισες Τάσο στο φόρουμ,

    το πρώτο που θα σε συμβουλέψω είναι να μάθεις από τα λάθη που έκανες και να μην τα επαναλάβεις. Ήσουν (και είσαι ) σε περίοδο που το σώμα σου αναπτύσεται και έχει ανάγκη από το να τρώει ισορροπημένα. Μην του στερείς λοιπόν αυτή την ανάγκη γιατί αυτό θα καθορίσει την υπόλοιπη ζωή σου σωματικά.

    Και μόνο που θα τρως ισορροπημένα και με ποικιλία σωστών τροφών, θα δεις το καλύτερο αποτέλεσμα πάντα βέβαια σε συνδιασμό με γυμναστική με βάρη ή και με κάποιο άλλο άθλημα που σου αρέσει.

    Ενδεικτικά ένα διαιτολόγιο για την περίπτωσή σου μπορεί να είναι :

    Πρωινό
    δημητριακά με γάλα , αβγά (ασπράδια και έναν κρόκο) ή αντί για αβγά γιαούρτι, 1 φρούτο

    Σνακ
    τοστ με κοτόπουλο, τυρί

    Μεσημεριανό
    μια μερίδα από το φαγητό που υπάρχει στο σπίτι, αρκεί να μην είναι τηγανισμένο. Πχ μπορεί να είναι κοτόπουλο με λίγες πατάτες και σαλάτα ή 1 μερίδα λαδερά και 1 φέτα ψωμί με λίγο τυρί ή 1 μερίδα όσπρια .

    Απογευματινό (πριν την προπόνηση)

    1 γιαούρτι με ένα φρούτο

    Μεταπροπονητικό
    1 ποτήρι γάλα

    Περίπου μετά από 30-35 λεπτά
    ότι περίπου έφαγες και το μεσημέρι

    Βραδινό
    ψαράκι με σαλάτα ή κότατζ με αμύγδαλα ή κοτόπουλο με σαλάτα.


    Αν θες μπορείς πριν την προπονηση μαζι με το γιαουρτι να φας και 1 κομμάτι σοκολάτα αν σου αρέσει.
    Μην πέφτεις σε ακρότητες, τρώγε σωστά, δίνε καθαρό καύσιμο στο σώμα σου, η ηλικία σου σε ευνοεί.

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by mastoras007 View Post
    Καλησπέρα και εγώ μόλις γράφτικα σήμερα είναι νωρίς να δίνω συμβουλές αν και σε γενικά επίπεδα τα πάω αρκετά καλά διαβάζω ψάχνομαι κάνω 5 προποήσεις τν εβδομάδα βάζω στόχους και επιμένω.
    Το μόνο που έχω να πω είναι μπράβο σου που σε μικρή ηλικία προπάθησες και κατάφερες τους στόχους σου, να χάσεις κιλά κτλ.
    μόνο και μόνο που εχεις μπει στο τρυπάκι να βάζεις στόχους να επιμένεις και να ψάχνεσαι θα τα πάς καλά είμαι σίγουρος,
    Αν δέν έχεισ στόχους απλά δέν κάνεις τίποτα εκτός του να ποιάνεις τα μηχανήματα του γυμναστιρίου...ταπεινή μου άποψη

    για μένα επιδή είσαι ακόμα 16 και το σώμα σου αναπτύσετε ακόμα καλό θα είναι να αθλείσαι αλλα όχι υπερβολές πχ δέν θα σου πρώτεινα να κάνεις πολλά βάρη και να μήν θέσεις στόχους τρελού όγκου οχι ακόμα τουλάχιστον άσε το σώμα σου να αναπτυχθεί σε συνδιασμό με τη γυμναστική και όταν πάς 20-22 δώσε πόνο ογκου και θα έχεις σώμα που θα ζηλέυει όλο το γυμναστήριο.
    Σε ευχαριστώ πολύ αρχικά για τα εύσημα, πιστεύω ότι το πιο δύσκολο φίλε μου είναι η συντήρηση...ή τουλάχιστον ή προσπάθεια που καταβάλλεις για να μείνεις ισοθερμιδικα...γυμναστική και διατροφή είναι πάντα ή λύση, το πιστεύω

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Καλώς όρισες Τάσο στο φόρουμ,

    το πρώτο που θα σε συμβουλέψω είναι να μάθεις από τα λάθη που έκανες και να μην τα επαναλάβεις. Ήσουν (και είσαι ) σε περίοδο που το σώμα σου αναπτύσεται και έχει ανάγκη από το να τρώει ισορροπημένα. Μην του στερείς λοιπόν αυτή την ανάγκη γιατί αυτό θα καθορίσει την υπόλοιπη ζωή σου σωματικά.

    Και μόνο που θα τρως ισορροπημένα και με ποικιλία σωστών τροφών, θα δεις το καλύτερο αποτέλεσμα πάντα βέβαια σε συνδιασμό με γυμναστική με βάρη ή και με κάποιο άλλο άθλημα που σου αρέσει.

    Ενδεικτικά ένα διαιτολόγιο για την περίπτωσή σου μπορεί να είναι :

    Πρωινό
    δημητριακά με γάλα , αβγά (ασπράδια και έναν κρόκο) ή αντί για αβγά γιαούρτι, 1 φρούτο

    Σνακ
    τοστ με κοτόπουλο, τυρί

    Μεσημεριανό
    μια μερίδα από το φαγητό που υπάρχει στο σπίτι, αρκεί να μην είναι τηγανισμένο. Πχ μπορεί να είναι κοτόπουλο με λίγες πατάτες και σαλάτα ή 1 μερίδα λαδερά και 1 φέτα ψωμί με λίγο τυρί ή 1 μερίδα όσπρια .

    Απογευματινό (πριν την προπόνηση)

    1 γιαούρτι με ένα φρούτο

    Μεταπροπονητικό
    1 ποτήρι γάλα

    Περίπου μετά από 30-35 λεπτά
    ότι περίπου έφαγες και το μεσημέρι

    Βραδινό
    ψαράκι με σαλάτα ή κότατζ με αμύγδαλα ή κοτόπουλο με σαλάτα.


    Αν θες μπορείς πριν την προπονηση μαζι με το γιαουρτι να φας και 1 κομμάτι σοκολάτα αν σου αρέσει.
    Μην πέφτεις σε ακρότητες, τρώγε σωστά, δίνε καθαρό καύσιμο στο σώμα σου, η ηλικία σου σε ευνοεί.
    Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και όλες τις συμβουλές καρδουλα, θα προσπαθήσω να τήρησω αυτην την διατροφή μόνο που μου φαίνεται πως όλα αυτά θα είμαι σε υπερθερμιδικα επιπεδα..ή όχι;;
    Μετραγα θερμίδες τον τελευταίο καιρό γιαυτό..


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Η Διατροφή Μου - Τα Λάθη Μου;
    By demy_pap in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 5
    Last Post: 22-05-16, 19:37
  2. Διατροφικά Λάθη
    By nowwhat in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 15
    Last Post: 05-06-15, 15:19
  3. Νέος στα μέρη σας..συμβουλες για καλυτερη συνεχεια!
    By Christos89 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 9
    Last Post: 10-02-14, 14:37
  4. Λάθη, πολλά λάθη!
    By Stress in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 9
    Last Post: 12-08-09, 19:56

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •