Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 30 of 134
  1. #1

    Post Διαλειμματική Νηστεία - Απόψεις & Εμπειρίες

    Μια καινουργια ταση στη διατροφη, που εχω παρατηρησει τον τελευταιο καιρο ειναι η διαλειμματικη νηστεια.
    Τι σημαινει αυτο, 16 ωρες αφαγιας και 8 ωρες φαγητου την ημερα. Τα γευματα θα ειναι τα ιδια στο διαστημα των 8 ωρων -ισως να γινουν λιγοτερα σε αριθμο αλλα μεγαλυτερα σε ποσοτητα- οποτε δεν αλλαζει κατι στις θερμιδες που περναμε,αλλα στο διαστημα των 16 ωρες ουτε θερμιδα στο στομαμας, εχω ακουσει εχει τρομερα και γρηγορα αποτελεσματα στη καυση λιπους, ευεξια, αυξηση δυναμης κτλ. Γνωριζει κανεις κατι παραπανω; Αξιζει την προσπαθεια για δοκιμη;
    Last edited by argiris95; 04-06-16 at 10:36.

  2. #2
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    15-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by argiris95 View Post
    Μια καινουργια ταση στη διατροφη, που εχω παρατηρησει τον τελευταιο καιρο ειναι η διαλειμματικη νηστεια.
    Τι σημαινει αυτο, 16 ωρες αφαγιας και 8 ωρες φαγητου την ημερα. Τα γευματα θα ειναι τα ιδια στο διαστημα των 8 ωρων -ισως να γινουν λιγοτερα σε αριθμο αλλα μεγαλυτερα σε ποσοτητα- οποτε δεν αλλαζει κατι στις θερμιδες που περναμε,αλλα στο διαστημα των 16 ωρες ουτε θερμιδα στο στομαμας, εχω ακουσει εχει τρομερα και γρηγορα αποτελεσματα στη καυση λιπους, ευεξια, αυξηση δυναμης κτλ. Γνωριζει κανεις κατι παραπανω; Αξιζει την προσπαθεια για δοκιμη;
    στη διαλειμματικη νηστεια δεν κανεις πολλα γευματα. Κανεις 1 αντε 2 το πολυ. (Ανουσιο που το γραφω γιατι το θεωρω χαζο αλλα οκ..)
    Τα συμπερασματα δικα σου...

  3. #3

    Default

    Σε διαστημα 8 ωρων πιστευω πως μπορεις να κανεις παραπανω απο 1-2 γευματα, οπως 3-4 εαν ειναι εφικτο

  4. #4
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    15-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by argiris95 View Post
    Σε διαστημα 8 ωρων πιστευω πως μπορεις να κανεις παραπανω απο 1-2 γευματα, οπως 3-4 εαν ειναι εφικτο
    Οταν ακολουθεις μια διατροφη, την ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ. Εαν κανεις αλλαγες τοτε δεν θα ειναι "διαλειμματικη διατροφη", θα ειναι κατι αλλο.
    Εν κατακλειδι δεν υπαρχει λογος να κανεις κατι τετοιο, δεν θα σου προσφερει τιποτα.

  5. #5
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Aς ξεκινησουμε απ τα βασικα:Αν φας λιγοτερο θα χασεις.Αν φας περισσοτερο θα βαλεις.Πανω σ αυτη την βαση εχουνε βγει πολλες τασεις γυρω απ την διατροφη που καποιοι ασπαζονται την μια καποιοι την αλλη για προσωπικους λογους οπως δουλεια,θρησκεια κτλ.Επισης,στις τασεις αυτες,ας λαβουμε υποψη πως υπαρχει ο πληθυσμος ο οποιος ασκειτε για υγεια και ευεξια και αυτος που ασκειτε πιο συγκεκριμενα οπως ειναι η σωματοδομηση.Διαλειμματικη νηστεια τωρα.Παμε ξανα στην βαση του αμα φας περισσοτερο θα βαλεις και αμα φας λιγοτερο θα χασεις και ας βαλουμε ενα ακομη ερωτημα:τι θα χασεις και τι θα βαλεις:Αν κανεις διαλειμματικη νηστεια θα χασεις λιπος?αφου θα τρως λιγοτερο απ την συντηρηση θα χασεις και λιπος.Τι γινεται ομως με την μυικη μαζα?ειναι ο πιο υγειης τροπος απωλειας λιπους και διατηρησης μυικης μαζας?Εκει θα σου απαντησω πως υπαρχουν και καλυτερη με τα ιδια αποτελεσματα στην μειωση λιπους και διατηρηση μυικης μαζας.Ωστοσο το καλοκαιρι εχει ερθει και ο ανυπομονος κοσμος γινεται αθεραπευτα ανιπομονος με διαιτες και διατροφικες συνηθειες που υποσχονται γρηγορα αποτελεσματα.Ωστοσο αν λαβεις υποψη αυτο που σου πα για την μυικη μαζα και ψαξεις και τις αλλες παραμετρους υγειας σχετικα με την ινσουλινη και την αντισταση σ αυτη(μη κοιταξεις μονο ερευνες πανω σε ποντικια.ανθρωπος εισαι) θα βγαλεις μια καλυτερη γνωμη.
    Σε προσωπικο επιπεδο,περα απ την επιστημονικη επιβεβαιωση οτι υπαρχουν καλυτεροι τροποι ζωης και διατροφης για το αποτελεσμα που θελω με κανενα η θετικο αντικτυπο στην υγεια,μ αρεσει ο τροπος που θα ακολουθησω να λαμβανει υποψη και τι λεει το σωμα μου.στις 16 ωρες το σωμα μου θα μου πει πειναω.Εγω θα το ακουσω γιατι ακουγοντας το πετυχα οσα πετυχα.
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  6. #6
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Το έκανα,δούλεψε,δεν μου ταίριαξε,το σταμάτησα,έκανα κλασική διατροφή με θερμιδικό έλλειμμα,δούλεψε,μου ταίριαξε, την κράτησα.

    Είτε κανεις IF, είτε IIFYM, είτε flexible dieting, είτε low fat, είτε ketogenic, απο τη στιγμή που είσαι απλός ασκούμενος και όχι αγωνιστικος (που εκεί τα πράγματα δεν εχουνε κανόνα, είναι "παράλογα") θα έχεις αποτέλεσμα. Το θέμα είναι να ταιριάζει στη ζωή σου.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  7. #7
    New Member
    Join Date
    04-07-14
    Posts
    32

    Default

    Quote Originally Posted by StreetGymnast View Post
    Το έκανα,δούλεψε,δεν μου ταίριαξε,το σταμάτησα,έκανα κλασική διατροφή με θερμιδικό έλλειμμα,δούλεψε,μου ταίριαξε, την κράτησα.

    Είτε κανεις IF, είτε IIFYM, είτε flexible dieting, είτε low fat, είτε ketogenic, απο τη στιγμή που είσαι απλός ασκούμενος και όχι αγωνιστικος (που εκεί τα πράγματα δεν εχουνε κανόνα, είναι "παράλογα") θα έχεις αποτέλεσμα. Το θέμα είναι να ταιριάζει στη ζωή σου.
    Συμφωνώ! Επίσης για κάποιον που δεν μπορεί να κάνει πολλά γεύματα γιατί μην λέμε τώρα,δεν έχουμε όλη την πολυτέλεια να τρώμε 2 μεγάλα γεύματα στην δουλειά μας.Και ενα δεύτερο + δεν είσαι με το ρολόι στο χέρι να φάω άνα 3 ωρες....

  8. #8
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Οπως ειπα και πιο πανω,δεν εχουν ολοι ως στοχο την βελτιστη σωματοδομηση και επισης να υπογραμμισω οτι ο αργυρης μιλησε και για αυξηση δυναμης αρα φανταζομαι δεν το περιοριζε στο θεμα απωλειας λιπους αλλα και για αυξηση μυικης μαζας κτλ δηλαδη ως συνολο
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  9. #9
    New Member
    Join Date
    04-07-14
    Posts
    32

    Default

    Quote Originally Posted by Δεσμώτης View Post
    Οπως ειπα και πιο πανω,δεν εχουν ολοι ως στοχο την βελτιστη σωματοδομηση και επισης να υπογραμμισω οτι ο αργυρης μιλησε και για αυξηση δυναμης αρα φανταζομαι δεν το περιοριζε στο θεμα απωλειας λιπους αλλα και για αυξηση μυικης μαζας κτλ δηλαδη ως συνολο
    Δηλαδή εννοείς ότι δεν μπορείς να αυξήσεις την μυική σου μάζα με διαλειμματικη νηστεία?

  10. #10
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Eφοσον θα εισαι σε θερμιδικο πλεονασμα θα παρεις μυικη μαζα αλλα μιας και δεν εξεταζουμε την βασικη αρχη(αν μεινουμε στην βασικη λογικη και μια διατροφη με πιτογυρα θα σου δωσει και μυικη μαζα)και εξεταζουμε την διατροφη ως συνολο,υπαρχουν καλυτερη τροποι για την αποκτηση μυικης μαζας.
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  11. #11
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    15-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by innoc3nt View Post
    Δηλαδή εννοείς ότι δεν μπορείς να αυξήσεις την μυική σου μάζα με διαλειμματικη νηστεία?
    Oχι δεν μπορεις. Με 1 γευμα δεν μπορεις να το πετυχεις.

  12. #12
    New Member
    Join Date
    04-07-14
    Posts
    32

    Default

    Δεν τρως 1 γευμα στην διαλλειματική 2-3.

  13. #13
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Quote Originally Posted by innoc3nt View Post
    Δεν τρως 1 γευμα στην διαλλειματική 2-3.
    και θα αυξησεις την μυικη σου μαζα με 3 γευματα? τι θα βαλεις σε καθε γευμα; τα απαντα?
    Obese To Fit

  14. #14
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Μυικη μαζα θα παρεις με το θερμιδικο πλεονασμα και την γυμναστικη.Αν δεν σ ενδιαφερουν οι λεπτομερειες οπως βελτιστος τροπος,λιγοτερο λιπος,θετικο η κανενα αντικτυπο στην υγεια τοτε εξεταζεις και τις λεπτομερειες τις καθε διατροφης.Ειναι θεμα τι χρειαζομαι?η θεμα τι ειναι το καλυτερο για μενα?στο πρωτο η απαντηση ειναι θερμιδικο πλεονασμα και γυμναστικη για να παρεις μυικη μαζα.στο δευτερο,ψαξε το καλυτερα
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  15. #15
    New Member
    Join Date
    04-07-14
    Posts
    32

    Default

    Quote Originally Posted by Δεσμώτης View Post
    Eφοσον θα εισαι σε θερμιδικο πλεονασμα θα παρεις μυικη μαζα αλλα μιας και δεν εξεταζουμε την βασικη αρχη(αν μεινουμε στην βασικη λογικη και μια διατροφη με πιτογυρα θα σου δωσει και μυικη μαζα)και εξεταζουμε την διατροφη ως συνολο,υπαρχουν καλυτερη τροποι για την αποκτηση μυικης μαζας.
    ναι ..αλλά την διατροφή να την κάνουμε χωρίς ψυχαναγκασμό.Διατροφή με 5-6 γεύματα την ημέρα είναι ψυχαναγκασμός.Τώρα όποιος θέλει να το κάνει είναι δικαιωμά του φυσικά.λέω την δικιά μου προσωπική εμπειρία

  16. #16
    New Member
    Join Date
    04-07-14
    Posts
    32

    Default

    Quote Originally Posted by zog89 View Post
    και θα αυξησεις την μυικη σου μαζα με 3 γευματα? τι θα βαλεις σε καθε γευμα; τα απαντα?
    ναι τεράστιες ποσότητες.άνετα.

  17. #17
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Αν για σενα τα 5-6 ειναι ψυχαναγκασμος,πριν πας στα 2 δοκιμασες τα 4 πχ?Απο κει και περα,στο τελος της μερας η επιλογη ειναι δικη σου,με οτι ακολουθει την διατροφη που επιλεγεις να ακολουθησεις και με τα αποτελεσματα που θα χει καθως και με το αν ειναι η δεν ειναι τα βελτιστα και οτι αντικτυπο θα χει στην υγεια
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  18. #18
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Επίσης μπορείς απλά να τη δοκιμάσεις και άμα δεις αποτελέσματα και πως σε βολεύει κάντην. Εμένα άλλο με απασχολεί. Πόσο διάστημα μπορείς να κάνεις αυτού το στυλ διατροφής?
    Εγώ ασπούμε μόνο στη σκέψη δεν αντέχω 16 ώρες χωρίς θερμίδα.
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  19. #19
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Quote Originally Posted by innoc3nt View Post
    ναι τεράστιες ποσότητες.άνετα.
    δλδ αμα χρειαζεσαι 2000 θερμιδες θα κανεις 2 γευματα και το καθενα θα εχει 1000θερμιδες; και τι γινεται με την πρωτεινη; θα βαλεις πχ 80γρ πρωτεινη και 200γρ υδατ σε ενα καθαρο γευμα;
    Obese To Fit

  20. #20
    New Member
    Join Date
    04-07-14
    Posts
    32

    Default

    Quote Originally Posted by Δεσμώτης View Post
    Μυικη μαζα θα παρεις με το θερμιδικο πλεονασμα και την γυμναστικη.Αν δεν σ ενδιαφερουν οι λεπτομερειες οπως βελτιστος τροπος,λιγοτερο λιπος,θετικο η κανενα αντικτυπο στην υγεια τοτε εξεταζεις και τις λεπτομερειες τις καθε διατροφης.Ειναι θεμα τι χρειαζομαι?η θεμα τι ειναι το καλυτερο για μενα?στο πρωτο η απαντηση ειναι θερμιδικο πλεονασμα και γυμναστικη για να παρεις μυικη μαζα.στο δευτερο,ψαξε το καλυτερα
    Δηλαδή για να φάω πολλές θερμίδες μέσα σε 3 γεύματα μόνο πιτόγυρα μπορώ? ναι συμφωνω θερμιδικο πλεονασμα κλπ.λίπος γιατι να πάρω περισσότερο?ίδιες θερμίδες τρωω. υγεία γιατί να χαλάσω?ποιοτικές τροφές θα έχω.

  21. #21
    New Member
    Join Date
    04-07-14
    Posts
    32

    Default

    Quote Originally Posted by zog89 View Post
    δλδ αμα χρειαζεσαι 2000 θερμιδες θα κανεις 2 γευματα και το καθενα θα εχει 1000θερμιδες; και τι γινεται με την πρωτεινη; θα βαλεις πχ 80γρ πρωτεινη και 200γρ υδατ σε ενα καθαρο γευμα;
    2000 θερμίδες είναι λίγες δεν κάνεις δίαιτα.με 3 γεύματα
    3000 + βάζεις το γευμα 1100+ βάζεις ανάλογα τις θερμιδικες σου ανάγκες προσαρμόζεις..αυτό γιατο 30 γρ πρωτεινη ανα γευμα πρεπει να σταματησει καποια στιγμη

  22. #22
    New Member
    Join Date
    04-07-14
    Posts
    32

    Default

    Quote Originally Posted by anna_lou View Post
    Επίσης μπορείς απλά να τη δοκιμάσεις και άμα δεις αποτελέσματα και πως σε βολεύει κάντην. Εμένα άλλο με απασχολεί. Πόσο διάστημα μπορείς να κάνεις αυτού το στυλ διατροφής?
    Εγώ ασπούμε μόνο στη σκέψη δεν αντέχω 16 ώρες χωρίς θερμίδα.
    Είναι πως μαθαίνεις το σώμα σου.και έχει να κάνει και με ορμόνες ,οπότε ότι δουλευει στον καθένα το κάνει.δεν είπαμε φυσικά επειδή αυτή είναι η γνωμη μου πρέπει να κανουμε ολοι νηστεία.Το είπες και μόνη σου ''στην σκέψη''
    Last edited by innoc3nt; 04-06-16 at 18:57.

  23. #23
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Quote Originally Posted by innoc3nt View Post
    2000 θερμίδες είναι λίγες δεν κάνεις δίαιτα.με 3 γεύματα
    3000 + βάζεις το γευμα 1100+ βάζεις ανάλογα τις θερμιδικες σου ανάγκες προσαρμόζεις..αυτό γιατο 30 γρ πρωτεινη ανα γευμα πρεπει να σταματησει καποια στιγμη
    δεν ειπα τπτ για 30γρ ανα γευμα.μονος σου το αναφερεις.

    φτιαξε ενα τετοιο γευμα και βγαλτο φωτο και στειλε το να το δουμε και εμεις


    επισης απο οτι εχω καταλαβει , δεν εχει μπει καν στην διαδικασια να την κανεις αυτην την διατροφη. οταν λοιπον μπεις, την ξεκινησεις περασει κανας μηνας , μας λες τι αποτελεσμα βγηκε και ποσο γρηγορα ο οργανισμος θα συνηθισει και θα αποθηκευει οτι τον δινει γιατι ξερει οτι δεν θα φαει για τις επομενες 16 ωρες.


    καλη επιτυχια απο μενα.
    Obese To Fit

  24. #24
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Μπερδευεσαι.Εγω τα πιτογυρα τα ανεφερα ως ενα τυπο διατροφης που Α)σε βαζει σε θερμιδικο πλεονασμα και Β)αν γυμναζεσαι θα χεις το αποτελεσμα της αποκτησης μυικης μαζας.το θεμα ομως δεν ειναι μονο αυτο φανταζομαι.Σ οτι αναφορα τον τυπο αυτο διατροφης,ενα θεμα ειναι αυτο που εν μερη θιγει ο zog.Η ημερισια πρωτεινη για καλυτερα αποτελεσματα στην σωματοδομηση καλο ειναι να απλωνεται στην μερα σε 4 γευματα και πανω.οσο πιο κατω πας τοσο η διαφορα στο συγκεκριμενο θεμα γινεται εμφανη ενω οσο πιο πανω πας τοσο το επιπλεον οφελος μειωνεται.Επισης,μετα απ τον βραδινο υπνο ειναι μια απ τις βελτιστες στιγμες τις μερας για προσληψη πρωτεινης.Ενα αλλο θεμα που θα μ ενδιεφερε μιας και με νοιαζει το ευ ζην ειναι η ινσουλινοαντισταση και η σχεση της με την διαλειμματικη νηστεια.Και τελος,μετα απο υπνο αν μεινεις νηστικος το σωμα στρεσαρεται.Αν πας και κανεις μια τυπικη προπονηση η οποια μπορει και να χει και αεροβιο η και χωρις αεροβιο μπορει να παει στην 1-1.5 ωρα,η κορτιζολη θα χει φτασει στον θεο με οτι αυτο συνεπαγεται(εναποθεση λιπους,ινσουλινοαντισταση,κατακρατηση υγρων κτλ).Αυτα μπορεις να μην τα δεχτεις αμασητα αλλα μπορεις να τα ψαξεις και να τα επιβεβαιωσεις η να τα απορριψεις
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  25. #25
    New Member
    Join Date
    04-07-14
    Posts
    32

    Default

    Quote Originally Posted by Δεσμώτης View Post
    Αν για σενα τα 5-6 ειναι ψυχαναγκασμος,πριν πας στα 2 δοκιμασες τα 4 πχ?Απο κει και περα,στο τελος της μερας η επιλογη ειναι δικη σου,με οτι ακολουθει την διατροφη που επιλεγεις να ακολουθησεις και με τα αποτελεσματα που θα χει καθως και με το αν ειναι η δεν ειναι τα βελτιστα και οτι αντικτυπο θα χει στην υγεια
    Εγώ προσπαθώ να προσαρμόσω την σωστή διατροφή στο προγραμμα μου και όχι η διατροφή να προσαρμόσει το προγραμμα μου

  26. #26
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Τελος,κατι που δεν ανεφερα,ειναι η διαταραχες στον υπνο.Ενα μεγαλο γευμα εστω και ωρες πρι τον υπνο,μπορει να διαταραξει την ποιοτητα του υπνου με οτι αυτο συνεπαγετε για την ποιοτητα της ζωης και την αναρρωση
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  27. #27
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    15-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Δεν ειναι αρκετο το θερμιδικο πλεονασμα για να βαλεις μυς. Μπορεις και σε υποθερμιδικη να βαλεις μυς
    Σημασια εχει ομως να του δινεις τα απαιρατητα υλικα για να χτισει. Εαν το φορτωσεις με τεραστιες ποσοτητες υδατανθρακα, πρωτεινη κλπ ΔΕΝ θα μπορεσει να τα διαχειριστει.

  28. #28
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Quote Originally Posted by innoc3nt View Post
    Εγώ προσπαθώ να προσαρμόσω την σωστή διατροφή στο προγραμμα μου και όχι η διατροφή να προσαρμόσει το προγραμμα μου
    Τοτε κανε την επιλογη σου με οτι συνεπαγεται για την ζωη σου
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  29. #29
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Quote Originally Posted by Kruphix View Post
    Δεν ειναι αρκετο το θερμιδικο πλεονασμα για να βαλεις μυς. Μπορεις και σε υποθερμιδικη να βαλεις μυς
    Σημασια εχει ομως να του δινεις τα απαιρατητα υλικα για να χτισει. Εαν το φορτωσεις με τεραστιες ποσοτητες υδατανθρακα, πρωτεινη κλπ ΔΕΝ θα μπορεσει να τα διαχειριστει.
    Η βαση ειναι αυτη.Αυτα που αναφερεις ειναι οταν αρχιζεις να συγκεκριμενοποιεις το αποτελεσμα που θελεις να εχεις,εστω και οταν αρχιζεις να το συγκεκριμενοποιεις.
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  30. #30
    New Member
    Join Date
    04-07-14
    Posts
    32

    Default

    Quote Originally Posted by Δεσμώτης View Post
    Μπερδευεσαι.Εγω τα πιτογυρα τα ανεφερα ως ενα τυπο διατροφης που Α)σε βαζει σε θερμιδικο πλεονασμα και Β)αν γυμναζεσαι θα χεις το αποτελεσμα της αποκτησης μυικης μαζας.το θεμα ομως δεν ειναι μονο αυτο φανταζομαι.Σ οτι αναφορα τον τυπο αυτο διατροφης,ενα θεμα ειναι αυτο που εν μερη θιγει ο zog.Η ημερισια πρωτεινη για καλυτερα αποτελεσματα στην σωματοδομηση καλο ειναι να απλωνεται στην μερα σε 4 γευματα και πανω.οσο πιο κατω πας τοσο η διαφορα στο συγκεκριμενο θεμα γινεται εμφανη ενω οσο πιο πανω πας τοσο το επιπλεον οφελος μειωνεται.Επισης,μετα απ τον βραδινο υπνο ειναι μια απ τις βελτιστες στιγμες τις μερας για προσληψη πρωτεινης.Ενα αλλο θεμα που θα μ ενδιεφερε μιας και με νοιαζει το ευ ζην ειναι η ινσουλινοαντισταση και η σχεση της με την διαλειμματικη νηστεια.Και τελος,μετα απο υπνο αν μεινεις νηστικος το σωμα στρεσαρεται.Αν πας και κανεις μια τυπικη προπονηση η οποια μπορει και να χει και αεροβιο η και χωρις αεροβιο μπορει να παει στην 1-1.5 ωρα,η κορτιζολη θα χει φτασει στον θεο με οτι αυτο συνεπαγεται(εναποθεση λιπους,ινσουλινοαντισταση,κατακρατηση υγρων κτλ).Αυτα μπορεις να μην τα δεχτεις αμασητα αλλα μπορεις να τα ψαξεις και να τα επιβεβαιωσεις η να τα απορριψεις
    μα δεν είπαμε να μην φας μεταπροπονητικά..μετα την προπονηση το κάνεις όλο.και τρως κάτι ελαφρυ λίγο πριν


 
Page 1 of 5 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Aminolast της Gaspari Nutrition - Απόψεις & Εμπειρίες
    By Leo 11 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 123
    Last Post: 10-09-17, 06:03
  2. Δυο πράγματα για τη διαλειμματική αερόβια
    By ttak in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 9
    Last Post: 22-12-16, 15:53
  3. Τρέξιμο ή Διαλειμματική Στο Διάδρομο;
    By Tzoni guitar in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 10
    Last Post: 01-07-14, 17:45
  4. Σχοινάκι = Διαλειμματική Άσκηση;
    By liverbird in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 10-12-13, 20:18
  5. Διαλειμματική άσκηση και όγκος
    By Aeg in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 15-02-13, 20:11

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •