Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 18 of 18
  1. #1

    Smile Το log της ανιδεης!

    Καλησπερα ... Ονομαζομαι Μαρια ειμαι 22 χρονων 1,65 κ 60 κιλα... Κανω βαρη και εχω χασει 10 κιλα ... παρολαυτα δεν ειμαι χαρουμενη με τ σωμα μου και απο αυριο θα ξεκινησω να παρακολουθω τα macros μου ... Πρεπει να κανω ομως cut ή bulk? Παραθετω εδω τις φωτο μου για συμβουλες (συγγνωμη γ τ "γυμνο")... Επιπλεον μια βοηθεια στο διαχωρισμο των μυων με λιγο focus στους γλουτους θα με βοηθουσε παααααρα πολυ .. ευχαριστω πολυ δε εχω ζυγαρια οποτε αν καποιος μπορει ν προτεινει μια φθηνη! 13340608_886525721492050_1243301148_o.jpg 13334860_886525701492052_21523950_o.jpg13340740_886525704825385_1038665745_o.jpg

  2. #2
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Καλησπερα σου Mary και καλως ηλθες!Ποσο καιρο κανεις βαρη και εισαι μεχρι τωρα σε υποθερμιδικη διαιτα η σε συντηρηση?μια ζυγαρια τροφιμων αν αυτο ενοεις ειναι 10 και λιγοτερο ευρω οπου κι αν την ψαξεις
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  3. #3

    Default

    κανω βαρη 4 μηνες αλλα χωρις τη σωστη διαιτα αφου τρ ανακαλυψα τα μακρος κλπ ... Με λιγα λογια δεν εχω ιδεα .... συνηθως τ προγραμμα εχει βρωμη ή δημητιακα με γαλα τ πρωι ... το φαι της μαμας με μετρο τ μεσημερι ... σαλατα κανα 2ωρο μετα .... το βραδυ κανα φρουτο .... μαλλον υπο ειναι ... αν εξαιρεσεις τις ημερες γουρουνιας που τρωγαμε φαστ φουντ ( και μετα τ μετανιωνα ) ... Σε αυτους τους 4 μηνες το μονο που καταφερα ειναι να κανω σκουοτ κλπ με πολυ περισσοτερο βαρος .. πχ σκουοτ αρχισα μ 8 κιλα και τρ κανω 45
    Last edited by MaryTsatso; 05-06-16 at 13:07.

  4. #4
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Μια χαρά είναι το σώμα σου, αλλά μπράβο που θες κάτι καλύτερο. Εξάλλου αυτή είναι η ουσία.

    Πόσο καιρό κάνεις βάρη ?

    Ρωτάω γιατί οκ είσαι αδύνατη αλλά το σώμα δεν υποδηλώνει αθλήτρια βαρών. Ίσως πρέπει να αυξηθεί η ένταση.

    Θα απαντήσουν και κοπέλες που ξέρουν καλύτερα. Αλλά προσωπικά νομίζω στην φάση που είσαι δεν υπάρχει λόγος να κάνεις bulk, βασικά θα σχεδιάσεις ένα πρόγραμμα για ανασύσταση σώματος. Θα το χαρείς γιατί ενώ δεν θα ανεβαίνει το βάρος θα αρχίσει να σχηματίζεται ωραία.

    ##τώρα είδα ότι γράφεις ότι κάνεις 4 μήνες.

    Είναι σχετικά μικρό διάστημα, σε αυτό έχασες 10 κιλά ?

    Γράψε καλύτερα προπόνηση και διατροφή για να υπάρξει καλύτερη εικόνα. Καθώς και στόχο, Δλδ σε τι επίπεδο θες να φτάσεις
    Last edited by Chris198; 05-06-16 at 13:10.

  5. #5

    Default

    Υπαρχει καποιο αρθρο που μπορει να με καθοδηγησει σε ενα σωστο προγραμμα ανασυστασης? 4 μηνες αλλα οχι με ενταση τους πρωτους 2,5 ... αρχισα να προσπαθω να κανω πολυ βαρος οταν ειδα μια ξενη youtuber και επισης αυτη μιλουσε για μακρος και iifym στα βιντεο της ... Και πηρα την αποφαση να ξεκινησω κι εγωωω!!

  6. #6
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Το iifym τι είναι ?

    Ναι σίγουρα θα υπάρχει κάτι στο φόρουμ. Επίσης υπάρχουν πολλές διατροφες να επιλέξεις.

    Η ουσία στην ανασύσταση είναι ότι πας ισοθερμιδικα με αρκετή πρωτεΐνη, έντονη προπόνηση με βάρη και αεροβική. Αυτός είναι τέλειος συνδυασμός για να μετατρέψεις το σώμα σου.

    Σχετικά με τις λεπτομέρειες.

    Πρέπει να υπολογίσουμε τις θερμίδες, πρωτεΐνες, υδατάνθρακες που χρειάζεσαι και να βγάλεις ολόκληρωμενο πρόγραμμα γυμναστικής.

    Χοντρικά πρέπει να είσαι μέχρι 2.000, και να έχεις 140 γραμμάρια πρωτεινη. Όμως εξαρτάται από την φύση της γυμναστικής. Αυτά που γράφω είναι γενικά.

    Μπες και στα ημερολόγια των κοριτσιών, έχει πολλές πληροφορίες!

  7. #7
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Αφου πρωτη φορα θα ακουλουθησεις συγκεκριμενη διατροφη,κινησου στην συντηρηση να δεις και πως θα αντιδραση το σωμα σου στον νεο αυτο τροπο ζωης αλλα και το μυαλο σου.απο κει και περα στο thread του γυναικειου bodybuilding θα βρεις πολλα ενδιαφεροντα!Και για την διατροφη εχει πολυ υλικο!επισκεψου τα αναλογα thread και χρησιμοποιησε το search και οταν συνθεσεις και διατροφη και ασκησιολογιο και το παραθεσεις στο log σου με χαρα οι διορθωσεις!
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  8. #8

    Default

    Ενα γυμνασμενο σωμα και κυριως χρειαζομαι συσφιξη το βαρος το εχασα σε διαστημα 6-7 μηνες τους πρωτους 3 μηνες με διατροφη και μετα αρχισα γυμναστηριο... 5 φορες την βδομαδα βαρη 3 κατω 2 ανω .... κ 30 λεπτα ειτε ελλειπτικο ειτε διαδρομο 1 λεπτο μ ενταση μ 30 "διαλειμμα".... συνολικα κανω 1ωρα και3 λεπτα (βαρη και cardio) .. οτι κανω μονη μ και ο γυμναστης στ κοσμο του οπως γινεται στα περισσοτερα γυμναστηρια της ελλαδας...

  9. #9

    Default

    iifym ειναι "μοδα" στο εξωτερικο if it fits your macros ... ειναι πιο πολυ οταν εχεις φτασει το επιθυμητο και θες μια πιο ευελικτη εκδοχη των μακροστοιχειων σου!

  10. #10
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Ωραία αφού θες ένα γυμνασμένο = αθλητικό σώμα, ακολούθησε αυτό που λέει και ο Δεσμωτης.
    Ισοθερμιδικα στην αρχή και βλέπεις.

    Επίσης επειδή είσαι σχετικά αρχάρια δεν χρειάζεται ακόμα να μπλέξεις με πολύπλοκο πρόγραμμα γυμναστικής. Να έχεις όλες τις βασικές ασκήσεις ώστε όταν θα αποκτήσεις εμπειρία και το σώμα θα σταματήσει να έχεις να βάζεις διαφορετικές. Άποψη μου βέβαια.

    Αν θυμάται κάποιος τον τύπο υπολογισμού θερμίδων ας τον γράψει. Δεν τον θυμάμαι....

    Αντε καλή αρχή

  11. #11

    Default

    Ευχαριστω πολυυυ ... (δε μπορω ν απαντω σε πμ γτ πρεπει να εχω ενα συγκεκριμενο αριθμο αναρτησεων)

  12. #12
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Εδω εισαι αλλα οπως ειπα:επισκεψου τα thread με το αντικειμενο που θες και ωρα για διαβασμα! http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=43953
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  13. #13
    Junior Bodybuilder EiriniT's Avatar
    Join Date
    01-04-16
    Posts
    239

    Default

    Γεια σου Μαρία και καλώς ήρθες!! Έκανες την καλύτερη επιλογή να γραφτεις στο φόρουμ γιατί να είσαι σίγουρη πως θα σε βοηθήσουν άπειρα και αυτά που θα διαβασεις αλλα και ότι σε συμβουλεψουν τα παιδιά!

    Καλή δύναμη!!

    Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Difficult roads lead to beautiful places

  14. #14
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by MaryTsatso View Post
    iifym ειναι "μοδα" στο εξωτερικο if it fits your macros ... ειναι πιο πολυ οταν εχεις φτασει το επιθυμητο και θες μια πιο ευελικτη εκδοχη των μακροστοιχειων σου!
    Βασικα αυτη η "μεθοδος" ειναι για να δειξει οτι μπορεις να φτασεις στο επιθυμητο αποτελεσμα με μια πιο ελαστικη διατροφη. Το θεμα ειναι οτι ολοι διαφερουμε γενετικα αλλα κ στον μεταβολισμο. Ωστοσο οσο πιο "αυστηρη" εισαι τοσο καλυτερα τα αποτελεσματα. Αυτο ομως εξαρταται και με τις δικες σου προτιμησεις και προτεραιοτητες.
    Θα συμφωνησω για την ισοθερμιδικη διατροφη.

  15. #15

    Default

    2208 θερμ... 120γρ πρ...55γρ λιπ...308γρ υδατ... Σωστα τ εβγαλα;

  16. #16
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by MaryTsatso View Post
    2208 θερμ... 120γρ πρ...55γρ λιπ...308γρ υδατ... Σωστα τ εβγαλα;
    Σαν ποσοστα ενταξει ειναι, αυτο βεβαια εξαρταται και απο τον συντελεστη ασκησης που εβαλες.

  17. #17
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    01-03-16
    Posts
    844

    Default

    Quote Originally Posted by MaryTsatso View Post
    συνηθως τ προγραμμα εχει βρωμη ή δημητιακα με γαλα τ πρωι ... το φαι της μαμας με μετρο τ μεσημερι ... σαλατα κανα 2ωρο μετα .... το βραδυ κανα φρουτο .... μαλλον υπο ειναι ... αν εξαιρεσεις τις ημερες γουρουνιας που τρωγαμε φαστ φουντ ( και μετα τ μετανιωνα ) ...
    Οι θερμίδες της διατροφής αυτής είναι πολύ λίγες .. 1000 με το ζόρι .. αν πας αμέσως στις 2200 που λες
    1. Δεν θα αντέξεις να τρως τις ποσότητες
    2. Θα βάλεις λίπος

    Πρέπει να ανεβάσεις τις θερμίδες σου σιγά σιγά για να συνηθίσει το σώμα σου και να προσαρμοστεί στις μεγαλύτερες ποσότητες φαγητού ..

  18. #18
    Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar
    Join Date
    18-12-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,600

    Default

    Καλη αρχη λοιπον!! Αν καταλαβα καλα κανεις 3 μερες ποδια και 2 τα υπόλοιπα; Θα ελεγα σε αυτη τη φαση 1 μερα ποδια ειναι αρκετη και μετα απο καποιο καιρο, βαλε και μια 2η και εκει τελος. Ξεκινα να δουλευεις ολο το σωμα με τις βαςικες ασκησεις. Μην υποτιμάς το υπολοιπο σωμα. Αν πχ θες να δείχνεις καλη απ τη μεση και κατω, μια ανοιχτη πλατη βοηθαει να "σβυνει" η περιφέρεια. Φτιαξε ενα πλανο διατροφής, ισοθερμιδικο θα ελεγε κι εγω και δωςε πόνο στα βαρη.
    A head full of fears has no space for dreams.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ερώτηση Της Ανίδεης για Ανασύσταση Σώματος
    By ΜαριαΚυπ in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 4
    Last Post: 20-02-16, 10:57

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •