Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1

    Default Νέο Μέλος - Ερωτήσεις

    Γεια σας παιδια. ειμαι νεο μελος, 17 χρονων, ασχολουμε με τα βαρη αρκετο καιρο (εναμιση χρονο) και παιζω και μπαλα 3 φορες την εβδομαδα με την ομαδα μου. εχω διαβασει πολλα στη σελιδα, αλλα θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις που εχω εδω και καιρο πανω σε θεματα fitness.

    1. την προπονηση της μπαλας την τελειωνω στις 10:30. μετα γυρναω σπιτι, τρωω και κοιμαμαι. υπαρχει καποιο θεμα να περιεχει το γευμα αυτο υδατανθρακες? επειδη ειναι πολυ αργα? ή επιβαλλεται ετσι κι αλλιως επειδη ειναι μετα απο προπονηση?
    2. στο γυμναστηριο εχω δοκιμασει διαφορα σπλιτ ολο αυτο τον καιρο, και κατεληξα πως σε συνδιασμο με το ποδοσφαιρο, ενα 3μερο σπλιτ θα ηταν αρκετο. το θεμα μου ειναι: να προτιμησω στηθος-τρικεφαλοι, πλατη-δικεφαλοι, ποδια-ωμοι ή στηθος-πλατη, χερια, ποδια-ωμοι?
    3. κοιλιακους μετα την προπονηση με βαρη προτιμω να μην κανω γιατι ειμαι κουρασμενος και κανει και την προπονηση να διαρκει υπερβολικα πολυ ωρα, πραγμα που νομιζω δεν το θελουμε... θα ηταν οκ αν γυμναζα τους κοιλιακους 2 μερες την εβδομαδα που δεν εχω βαρη, πριν απο καποιο γευμα μου για παραδειγμα? αντι να τους συνδιαζω με τα βαρη...

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλώς όρισες στο φόρουμ,

    Αν η κύρια ασχολία σου είναι η μπάλα τότε οι προπονήσεις με βάρη θα είναι συμπληρωματικές. Ένας 3ήμερος διαχωρισμός είναι ιδανικός αλλά όχι με τη μορφή που το γράφεις. Τα πόδια είναι το μισό σου σώμα, θα τα βάλεις εντελώς μόνα τους. Θα το κάνεις ως εξής-
    Πλάτη /στήθος
    Πόδια
    Ώμοι/χέρια (δικεφ/τρικ)

    Μετά από προπόνηση ανεξάρτητα τι ώρα είναι, το γεύμα σου θα έχει και μια πηγή υδατάνθρακα.

    Κοιλιακούς μπορείς να κάνεις 2 φορές την εβδομάδα, αρκούν.

  3. #3

    Default

    καλημερα καρδουλα,
    οντως η κυρια ασχολια μου ειναι η μπαλα. τα βαρη τα αρχισα με σκοπο τη βελτιωση της αποδοσης στο αθλημα, αλλα μετα απο τοσο καιρο εχει αρχισει να με ενδιαφερει και η βελτιωση της εξωτερικης εμφανισης. το ξερω πως τα ποδια ειναι το μισο σωμα, το θεμα ειναι το εξης (ξεχασα να το αναφερω απο την αρχη, λαθος μου): λογω της μπαλας, ειχα ορισμενους τραυματισμους οι οποιοι σε μεγαλο βαθμο με ταλαιπωρουν ακομα (θλαση γαστροκνημιου- διαστρεμματα στον αστραγαλο- ορισμενες παθησεις στα γονατα, οι οποιες ειναι μαλλον λογω αναπτυξης και καταπονησης). φυσικα βρισκομαι υπο την επιβλεψη γιατρου και δεν αφηνω τιποτα στην τυχη. ομως για το λογο αυτο, στο γυμναστηριο δεν μπορω να αφιερωσω πολυ χρονο στα ποδια, καθως η καταπονηση θα ειναι μεγαλη σε συνδιασμο με τις σχετικα δυνατες προπονησεις μπαλας. οταν κανω ποδια, κανω εντελως ελεγχομενα, με κυριο στοχο την ενδυναμωση και αποκατασταση των τραυματισμενων μυων, και φροντιζω να μην αφιερωνω πολυ χρονο. γι αυτο το λογο λοιπον τα εβαλα μαζι με τους ωμους. ειναι σωστο αυτο ή πρεπει ετσι κι αλλιως να τα χω ξεχωριστα?

    επισης να ρωτησω και κατι ακομα? εδω και λιγο καιρο εχω οργανωσει τη διατροφη μου, τρωω εντελως καθαρα και φροντιζω να καλυβω τις αναγκες μου σε υδατανθρακες- πρωτεινες και λιπη με τη σωστη αναλογια. δεν μετραω ακριβως ποσοτητες, αλλα στο περιπου (εχω ομως μια ζυγαρια), αφου θεωρω πως στην ηλικια μου και με τοση γυμναστικη δεν ειναι απαραιτητο... ετσι δεν ειναι? πηγα λοιπον και σε ενα μαγαζι για συμπληρωματα, προκειμενου να αγορασω μια whey, την οποια χρησιμοποιω αποκλειστικα μετα το γυμναστηριο μαζι με μια μπανανουλα (νταξ, βαζω και στη βρωμη μια κουταλιτσα μικρη καθε πρωι για γευση). ο τυπος λοιπον στο μαγαζι, χωρις να το πολυσκεφτει, μολις του ζητησα whey μου εδωσε μια μαρκα, την οποια ομως δεν εχω ξανακουσει και γενικα δεν τη βλεπω να συζητιεται πολυ στο διαδικτυο. οποτε αναρωτιεμαι, μηπως θα ηταν καλυτερο να ζητησω καποια whey απ αυτες που βλεπω συχνα να αναφερονται και εδω στο φορουμ? ή θα ειναι οκ και αυτη που μου εδωσε?
    (δεν λεω το ονομα της εταιριας γιατι δεν ξερω αν ειναι σωστο συμφωνα με τους κανονες του φορουμ. αν ομως δεν υπαρχει θεμα, μπορω να στο πω).

    ελπιζω να μη γινομαι κουραστικος, αλλα πραγματικα τωρα μερικους μηνες που διαβαζω στο φορουμ και μαθαινω καινουργια πραγματα μου γεννιουνται συνεχεια αποριες.

    ευχαριστω πολυ για το χρονο σου

  4. #4

    Default

    αααααα και κατι τελευταιο λιγο πιο ασημαντο που με απασχολει πολυ καιρο... μοσχαρακι ποσες φορες την εβδομαδα μπορω να τρωω? υπαρχει ασπουμε θεμα αν κανω 4 γευματα με μοσχαρι την εβδομαδα? γιατι ακουω διαφορα, οτι εχει πολυ λιπος, οτι δεν κανει καλο μακροχρονια για τον οργανισμο και κατι τετοια. μηπως ξερεις αν ισχυουν αυτα? να το μειωσω ή να να συνεχισω να τρωω κανονικα το μοσχαρακι μου? (ωραιο και το κοτοπουλο αλλα πανω απο μια φορα τη μερα μου φαινεται υπερβολη... οποτε το αντικαθιστω με μοσχαρι για ποικιλια).


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Καλησπέρα - Νέο Μέλος Κατέφτασε Με Ερωτήσεις Φυσικά!
    By vaggelis red in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 03-12-14, 23:34
  2. Νεο μελος!! Με ερωτησεις !! :P
    By CrazyMonkey in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 0
    Last Post: 09-06-14, 16:43
  3. Νέο Μέλος. Ερωτήσεις και Απορίες για τη Διατροφή Όγκου
    By bill81 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 10-09-13, 21:26
  4. Νέο μέλος & Ερωτήσεις Για Προπόνηση-Συμπληρώματα
    By nedR in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 06-05-11, 18:31

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •