Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 40
  1. #1

    Question Πρωτεϊνη Και Θέματα Καρδιάς

    Είμαι αρκετά σίγουρος ότι ετοιμάζομαι να ρωτήσω κάτι εντελώς ηλίθιο, αλλά από την άλλη ό,τι γνωρίζει κανείς καλό είναι.
    Μίλαγα τις προάλλες με μια φίλη μου η οποία σπουδάζει ιατρική και μου εξέφρασε την ανησυχία της πως η κατανάλωση συμπληρώματος πρωτείνης μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα επικίνδυνη αύξηση του μεγέθους της καρδιάς. Προσωπικά από τη συγκεκριμένη πτυχή του θέματος έχω μεσάνυχτα οπότε αν ξέρει κάποιος κάτι ας ρίξει μια απάντηση !!

  2. #2
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Οποτε πες της να παει να εξεταστει γιατι σιγουρα εχει κ αυτη μεγαλοκαρδια αφου τρωει κρεας,ψαρι,γαλακτομικα, αυγα.
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  3. #3

    Default

    Λιτό και περιεκτικό Ευχαριστώ φίλε μου!!

  4. #4
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Λυπάμαι. Σπουδάζει ιατρική και είπε κάτι τέτοιο? Ιδέα δεν έχει από διατροφή και ανθρώπινο σώμα?
    Αύριο μεθαύριο, τί ιατρικές συμβουλές θα δίνει? Γιατί έχετε υπ'όψη σας ότι ο γιατρός εκτός από το να συνταγογραφεί φάρμακα
    κανονικά πρέπει (τί λεω ο αγαθιάρης) να ξέρει να δίνει και διατροφικές συμβουλές για την κάθε πάθηση. Και αυτό ισχύει για
    ΟΛΕΣ τις ειδικότητες. Αν δεν ξέρει αυτό το κομμάτι, δείχνει ότι ουσιαστικά δεν ξέρει το μηχανισμό της κάθε πάθησης, ξέρει μόνο να γράφει φάρμακα.

    Το ξέρω ότι κακώς στα γράφω αυτά, γιατί στο κάτω κάτω είναι φίλη σου. Αλλά με στεναχωρεί. Και μου δείχνει ότι σπουδάζουν μόνο για το επάγγελμα και όχι γιατί τους αρέσει η επιστήμη τους.

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Για όνομα του Θεού.. Σπουδάζει Ιατρική και λέει τέτοιες μπούρδες;;;

  6. #6
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Οριστε!Στο λεει και η ιδια η Καρδουλα!
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  7. #7
    Junior Bodybuilder chrisgewrgi's Avatar
    Join Date
    30-03-15
    Posts
    135

    Default

    μαλλον τα εχει μπερδεψει ολα η φιλη σου.αυτο μπορει να γινει με χρονια χρηση στεροειδη σε μεγαλες δοσεις.καπου ακουσε αυτο με αποτελεσμα να κατατασσει ολα τα σημπληρωματα σε αυτη την κατηγορια.

  8. #8
    Pumping Iron bebeto's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Location
    Athens
    Posts
    680

    Default

    Μιας και θεσατε το θεμα του να μεγαλωνουν οργανα, να κανω και εγω μαι ερωτηση που ειχα απο καιρο...Ειχα ακουσει παλαιοτερα οτι με την αυξητικη μεγαλωνουν τα οργανα γι αυτο και πολοι bb εχουν τεραστιες κοιλιες...Ισχυει κατι τετοιο?
    τα θαυματα συμβαινουν μονο σε οσους δε τα παρατανε ΠΟΤΕ

  9. #9
    Junior Bodybuilder chrisgewrgi's Avatar
    Join Date
    30-03-15
    Posts
    135

    Default

    ισχυει ναι.αλλα να ξερεις ολα τα παντα σε καταχρηση θα βγαλουν τα αρνητικα χαρακτηριστικα τους.ακομα και το πιο αθωο και υγιεινο προιον,φαγητο,πραγμα. οτι ειναι αυτο...ενα ποτηρι κοκκινο κρασι ειναι οτι καλητερο.αν πιεις ομως ενα 5λιτρο ειναι οτι χειροτερο.παν μετρο αριστον.τωρα αν αξιζει καποιος που δεν ειναι επαγγελματιας να κανει χρηση ορμονων ειναι αλλο θεμα και πολυ μεγαλο για συζητηση,

  10. #10
    Pumping Iron bebeto's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Location
    Athens
    Posts
    680

    Default

    Δε μου περασε καν απ το μυαλο για χρηση(Ασε που ειναι πανακριβη)...Εντελως πληροφοριακα
    τα θαυματα συμβαινουν μονο σε οσους δε τα παρατανε ΠΟΤΕ

  11. #11
    Junior Bodybuilder chrisgewrgi's Avatar
    Join Date
    30-03-15
    Posts
    135

    Default

    γιαυτο και οπως βγηκε στην φορα εκαναν χρηση πολλοι διασημοι του hollywood για να καθηστερησουν το γηρας.σε ερευνα που εγινε σε ανδρες γυρω στα 70 χρονων τους χορηγησαν αυξητικη ορμονη με επιβλεψη επιστημονων φυσικα για περιπου 6 μηνες και η φυσικη τους κατασταση και το ποσοστο λιπους μυς στο σωμα τους μειωθηκε περιπου τα 10 ετη,κατι bodybuilder που βλεπεις με πρισμενες κοιλιες ειναι αποτελεσμα καταχρησης οχι μονο αυξητικης αλλα και αλλων ουσιων και λογικα χωρις επιβλεψη γιατρου.

  12. #12
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Αυτο ξανα πες το! Ξερετε σε ποσους γιατρους εχω παει και εχω ακουσει τετοιες μπουρδες; Μπορω να λεω μεχρι αυριο και να μην τελειωνω!
    Μα καλα δεν εχουν σπουδασει; Απορω δηλαδη,που ακομα και ενας μεσος αθλουμενος γνωρισει περισσοτερα πανω σε αυτο το τομεα!
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
    ...............................R.I.P.................................
    .............Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian.........
    .................₪₪₪₪₪₪1989-2011₪₪₪₪₪₪.............
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

  13. #13
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Paulos123 View Post
    Αυτο ξανα πες το! Ξερετε σε ποσους γιατρους εχω παει και εχω ακουσει τετοιες μπουρδες; Μπορω να λεω μεχρι αυριο και να μην τελειωνω!
    Μα καλα δεν εχουν σπουδασει; Απορω δηλαδη,που ακομα και ενας μεσος αθλουμενος γνωρισει περισσοτερα πανω σε αυτο το τομεα!
    Επειδή έχω σπουδάσει στο Πανεπιστήμιο (όχι Ιατρική), δυστυχώς η λογική δεν είναι του να μάθεις αλλά του να πάρεις πτυχίο.
    Οι γιατροί όμως αν έχουν τσίπα, από τη στιγμή που έχουν να κάνουν με ανθρώπινες ζωές, οφείλουν να μαθαίνουν.
    Δεν επιτρέπεται ούτε από πρωτοετή της Ιατρικής να λέει τέτοιες μπούρδες.
    Κρίμα. Αυτή η κοπέλα θα συνταγογραφεί για ανθρώπους αύριο, θα έχει την υγεία τους στα χέρια της.

  14. #14
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Τι περιμενετε παιδια στο Ελλαντα του σημερα; οταν η νοοτροπια και ο εγκεφαλος παει πισω και αναποδα τοτε ολα πανε αναποδα..γιατροι να σου πετυχουν που σπουδαζουν και να τους εμπιστευτει ανθρωπος προβληματα υγειας κλπ..
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  15. #15
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Αφήστε παιδιά. Με έπιασαν και μένα θετικό σε πρωτεΐνη μια φορά και άντε να τα μπαλωσω μετά :D Αθάνατοι Έλληνες γιατροί!!!
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  16. #16
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by StreetGymnast View Post
    Αφήστε παιδιά. Με έπιασαν και μένα θετικό σε πρωτεΐνη μια φορά και άντε να τα μπαλωσω μετά :D Αθάνατοι Έλληνες γιατροί!!!
    TO ΞΕΡΑ !!!!!!!!!
    Τελικά ούτε αναβολιστήκαμε ούτε καταβολιστήκαμε την Κυριακή. ΠΡΩΤΕΪΝΙΣΤΗΚΑΜΕ (πωπωπω λεξιπλάστης είμαι ο μπαγάσας)

  17. #17
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    22-04-16
    Posts
    134

    Default

    Κατι τετοια ακουν μερικοι μπουρτζοβλαχοι και σε πρηζουν μετα. Συζητηση στο σχολειο μου απο παιδια δευτερας λυκειου:
    Δες πως εγινε ρε τουμπανο
    Ε ρε μαλακα αφου παιρνει πρωτεινες και τετοια, κι εγω αν τα επαιρνα ετσι θα ημουν

  18. #18
    Advanced Bodybuilder aggelos92's Avatar
    Join Date
    02-04-13
    Location
    Aθήνα
    Posts
    1,032

    Default

    Quote Originally Posted by nikoss_vass View Post
    Κατι τετοια ακουν μερικοι μπουρτζοβλαχοι και σε πρηζουν μετα. Συζητηση στο σχολειο μου απο παιδια δευτερας λυκειου:
    Δες πως εγινε ρε τουμπανο
    Ε ρε μαλακα αφου παιρνει πρωτεινες και τετοια, κι εγω αν τα επαιρνα ετσι θα ημουν
    Εδω τα λενε ακομα παιδια που ειναι μεσα στα γυμναστηρια και εχουν τελειωσει πανεπιστήμιο..
    Pain is WEAKNESS leaving the body.....

  19. #19
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,667

    Default

    Quote Originally Posted by aggelos92 View Post
    Εδω τα λενε ακομα παιδια που ειναι μεσα στα γυμναστηρια και εχουν τελειωσει πανεπιστήμιο..
    Χαχαχαχαχα σε βλεπουν με το σεικερ στα αποδυτηρια και ψιθυριζουν οτι "φαρμακωνεσαι"
    Με λιγα λογια τα 3/4 του γυμναστηριου ειναι μες στο φαρμακο

    Δεν ξερετε τι λουκι "τραβηξα" να πεισω τη μανα μου οτι η πρωτεινη δεν ειναι φαρμακο(ευτυχως ο πατερας ειναι λιγο πιο σχετικος με αυτα αλλά αυτη η Ελληνιδα μανα...),γιατι ολοι οι ασχετοι γιατροι λενε "αα αυτα ειναι αναβολικα"
    Εβγαλα ακμη απο την πρωτεινη λογω σοκολατας γιατι ειχα αλλεργια χωρις καν να το ξερω,και η δερματολογος εβγαλε το εξης συμπερασμα: Τα αναβολικα βγαζουν ακμη,εσυ εβγαλες ακμη απο την πρωτεινη αρα πρωτεινη=αναβολικα, ΑΠΛΟ χααχαχαχ

    Απο τη μια οι παντογνωστες γιατροι που καπνιζουν κ πινουν και απο την αλλη οι διατροφολογοι (ο Θεος να τους κανει) με διατροφες 1200 θερμιδωνγια "γραμμωση" οπως την αποκαλουν με κουλουρια,μελια και φετα

    Μονο στην Ελλάδα ρεεε
    Last edited by iLikeBB; 15-06-16 at 02:03.

  20. #20
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Μην τους πεις τίποτα για αλανίνη γιατί θα νομίζουν ότι παίρνεις αναβολικά από μπισκότα γεμιστά χαχαχαχαχαχαχα

  21. #21
    Pumping Iron Algebar's Avatar
    Join Date
    23-05-16
    Posts
    312

    Default

    Εντάξει ρε παιδιά υπάρχουν όντως άσχετοι γιατροί αλλά μην το γενικεύουμε, οι περισσότεροι είναι αξιόλογοι επιστήμονες. Η γιατρός που με παρακολουθεί για κάποια θέματα υγείας που έχω όταν την ρώτησα αν μπορώ να καταναλώνω 200 γρ. πρωτεΐνης την ημέρα με φαγητό και συμπληρώματα όχι μόνο δεν με απέτρεψε αλλά με ενθάρρυνε κιόλας και απλά μου είπε να πίνω 3-4 λίτρα νερό.

  22. #22
    Pumping Iron orck's Avatar
    Join Date
    27-02-16
    Location
    Παλαιο Φαληρο
    Posts
    321

    Default

    Μπορεί η κατανάλωση πρωτεινης να μην μας αυξήσει το μέγεθος της καρδιάς. Ίσως όμως να έχουν γίνει έρευνες για διατροφή πολυ πλούσια σε πρωτεινη. Ίσως λεω, δεν ξέρω. Επειδή δεν ξέρω προσπαθώ να μην βγάζω εύκολα συμπεράσματα.

    ΥΓ Στην δουλειά μου λένε ότι περνώ εφεδρινη και εχω πάρει λίγο ογκο. Τους λέω ότι δεν περνώ μόνο αυτό αλλά στεροειδή αναβολικά και ορμόνες.
    Παναγιωτης

  23. #23
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Πριν τους κρίνουμε ας σκεφτούμε πως κατα τη διάρκεια των σπουδών τους δεν υπάρχει πουθενα κανενα μάθημα που να τους κάνει να ασχοληθούν με διατροφή και συμπληρώματα.
    Τωρα αφού πάρουν ειδικότητα εκει μερικοί θα ασχοληθούν και πρέπει να ασχοληθούν με αυτη. Αν ασπούμε ενδοκρινολόγοι, καρδιολόγοι, μικροβιολόγοι και γαστρεντερολόγοι. Μη περιμένει κανείς πχ κανένας παθολογοανατόμος να ξέρει και μεταξύ μας καλύτερα να ξέρεις άλλα θέματα καλά!
    Εμένα πχ ο ενδοκρινολόγος που πάω και το συζήτησα μου είπε, πρέπει να ξέρουμε περι συμπληρωμάτων γιατί στάνταρ θα μας έρθει και αθλητής ως ασθενείς. Επίσης παίζει μεγάλο ρόλο και τι ηλικία έχει ο γιατρός...
    Όσο για τη φίλη μας τη φοιτήτρια ελπίζω να ειναι πρωτοετής...αλλιώς φίλε πες της κάτι λάθος γίνεται...
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  24. #24
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Το "κακό" είναι πως οι περισσότεροι στηρίζονται στις γνώμες γιατρών πάνω σε θέματα διατροφής/συμπληρωμάτων λες και είναι θεοί/παντογνώστες/ειδήμονες μόνο και μόνο επειδή είναι γιατροί. Οτιδήποτε πουν είναι ευαγγέλιο. Και μη μου πείτε πως πολλοί από αυτούς έχουν πει τις άπειρες μπούρδες με ύφος καρδιναλίου.
    Συμφωνώ Άννα αλλά από την άλλη μιλάμε για πράγματα που έτσι και βάλουν την απλή λογική μπορούν να πάρουν απάντηση. Δε νομίζω να χρειάζεται να τελειώσω γιατρός για να σκεφτώ πως η πρωτείνη (η οποία υπάρχει και στις τροφές) δεν προκαλεί αύξηση μεγέθους καρδιάς..

  25. #25
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Η πρωτεΐνη ορού γάλακτος είναι τροφή. Όταν λένε τέτοιες σαχλαμάρες (για να μην το πω αλλιώς) οι γιατροί,
    δείχνουν πόσο άσχετοι είναι με τα πιο απλά πράγματα. Τα γιαούρτια και τα παγωτά έχουν πρόσθετη πρωτεΐνη γάλακτος
    (πιο φτηνή μορφή πρωτεΐνης από την whey). Εκεί γιατί δε λένε "πίνετε περισσότερο νερό όταν τρώτε πολλά γιαούρτια".

    Εντάξει, δεν είναι ανάγκη να ξέρουν τα πάντα από διατροφή. Αλλά τα βασικά ρε παιδιά, να δείχνουν έστω ελάχιστο ενδιαφέρον
    και όχι να τους νοιάζει μόνο ποια φαρμακευτική εταιρεία τους τα χώνει για να γράφουν τα φάρμακά της.
    Το λέω και το πιστεύω και ας με κράξετε: Οι περισσότεροι γιατροί είναι απλά συνταγογράφοι . Δεν διαβάζουν, δεν ενημερώνονται για τίποτα, είναι εντελώς αδιάφοροι. Και όποιος έχει φίλο γιατρό, ας τον ρωτήσει, όταν πάνε σε συνέδρια, υποτίθεται για να ενημερωθούν για νέα φάρμακα, νέες θεραπείες κλπ., τί ακριβώς κάνουν.

    Και όχι φίλοι μου, πιστέψτε με. Δεν είναι οι εξαιρέσεις έτσι. Δυστυχώς ο κανόνας είναι. Από τη στιγμή που παίρνουν το πτυχίο τους, τέλος, ούτε ασχολούνται να μάθουν κι άλλα. Δυστυχώς οι περισσότεροι ακολούθησαν το επάγγελμα για λάθος λόγους, πίστευαν ότι έτσι θα κάνουν λεφτά, θα ανέβουν κοινωνικά ή ότι άλλο. Αν δεν αγαπάς το να γιατρεύεις ανθρώπους, αν δεν αγαπάς τους ανθρώπους πάνω από όλα, δεν κάνεις για γιατρός. Είναι ένα επάγγελμα που δεν είναι για τον οποιοδήποτε.

  26. #26
    Pumping Iron orck's Avatar
    Join Date
    27-02-16
    Location
    Παλαιο Φαληρο
    Posts
    321

    Default

    Συμφωνω με τον συλλογισμο σου, ομως εχω μια ενσταση. Εαν η προτεινομενη δοση μιας τροφης (ας πουμε γιαουρτι) ειναι ας πουμε 200γρ καθημερινα και εσυ ετρωγες ενα η δυο κιλα αυτο δεν θα αλλαζε καπως τα πραγματα; Το παραδειγμα ειναι εντελως τυχαιο. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι και η πιο καθαρη τροφη εαν καταναλωνεται σε μεγαλες ποσοτητες ΙΣΩΣ (λεω ισως) να προκαλει προβληματα. Αυτα τα προβλημα εαν υπαρχουν ειναι σχεδον σιγουρο οτι ειναι αθροιστικα, δεν θα εμφανιστουν αμεσα αλλα εν καιρο.
    Ενταξει για την πρωτεινη πιστευω οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα, οχι μεγαλυτερο τουλαχιστον απο την υπερκαταναλωση πρωτεινης απο καθαρη τροφη.
    Παναγιωτης

  27. #27
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by orck View Post
    Συμφωνω με τον συλλογισμο σου, ομως εχω μια ενσταση. Εαν η προτεινομενη δοση μιας τροφης (ας πουμε γιαουρτι) ειναι ας πουμε 200γρ καθημερινα και εσυ ετρωγες ενα η δυο κιλα αυτο δεν θα αλλαζε καπως τα πραγματα; Το παραδειγμα ειναι εντελως τυχαιο. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι και η πιο καθαρη τροφη εαν καταναλωνεται σε μεγαλες ποσοτητες ΙΣΩΣ (λεω ισως) να προκαλει προβληματα. Αυτα τα προβλημα εαν υπαρχουν ειναι σχεδον σιγουρο οτι ειναι αθροιστικα, δεν θα εμφανιστουν αμεσα αλλα εν καιρο.
    Ενταξει για την πρωτεινη πιστευω οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα, οχι μεγαλυτερο τουλαχιστον απο την υπερκαταναλωση πρωτεινης απο καθαρη τροφη.
    Συμφωνω.Παρ'οτι διαφορες ερευνες μπορει να συμπερανουν το οτιδηποτε, παντα ο εαυτος μας σε συνδυασμο με τον πειραματισμο θα δωσουν την τελικη απαντηση.Γι'αυτο και υπαρχουν ανθρωποι που λειτουργουν καλυτερα συνολικα με διατροφες ψηλα σε πρωτεϊνες(ή χαμηλα), λαμβανοντας υπ'οψει κι αλλους παραγοντες βεβαιως(πχ στομαχικες διαταραχες, εντερικες παθησεις κλπ).
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  28. #28
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Αυτο που εχω δει εγω ειναι οτι η πλειοψηφια αυτων ειναι ετσι γιατι δεν ασχολουνται με καποιο αθλημα και δεν ενημερωνονται(ενω θα επρεπε να ενημερωνονται ασχετα αμα ασχολουνται)..ειδικα αν ειναι και παλιοι εχουν αυτες τις αποψεις ευαγγελιο. Βασικα λογω ημιμαθειας η αμαθειας γυρω απο το θεμα, αποφασιζουν τελειως υποκειμενικα. Υποκειμενικοι γιατροι=αυτο που βλεπουμε σημερα. Για παραδειγμα δειτε τον Τουλιατο. Βιοπαθολογος που υπηρξε bodybuilder, γυμναζεται ολη του τη ζωη και τωρα γυμναζεται. Εχει ψαχτει και μιλαει αντικειμενικα και τους κοροιδευει αυτους τους ''γιατρους'' που μιλανε και λενε τετοιες μπουρδες και καλα κανει. Δυστυχως μετρημενοι στα δαχτυλα ειναι τετοιοι σαν αυτον στην Ελλαδα. Ειναι υποχρεωμενοι να γνωριζουν ομως.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  29. #29
    Junior Bodybuilder Aleksandros's Avatar
    Join Date
    24-04-14
    Posts
    118

    Default

    Καλημέρες σε όλη την παρέα,

    από την εμπειρία μου, θεωρώ ότι κατά κανόνα η ιατρική καλύπτει το μέσο όρο των ανθρώπων με μέσους τρόπους ζωής και βασίζεται ιδιαίτερα στη στατιστική.

    Το μικρό ποσοστό που ξεφεύγει από αυτές τις νόρμες, είτε δε βρίσκει ιδιαίτερο νόημα να το καλύψει, είτε δεν έχει ικανό πλήθος δειγμάτων για να το ερευνήσει.

    Όταν εσύ βγαίνεις εκτός από το εύρος που καλύπτει η ιατρική, βγαίνεις εκτός της ειδικότητας των ιατρών. Παύουν δηλαδή οι γιατροί να είναι ειδικοί. Είναι λογικό λοιπόν, να σε προτρέπουν να επιστρέψεις στο μέσο όρο που έχουν μελετήσει και ξέρουν. "Μην κάνεις κάτι διαφορετικό για να είσαι ήσυχος".

    Γι'αυτό θέλει προσωπική εμπειρία, φιλτραρισμένη έρευνα και συναναστροφή με ανθρώπους που έχουν την ίδια τρέλα με σένα...!

  30. #30
    Advanced Bodybuilder jesueah's Avatar
    Join Date
    09-05-14
    Location
    Αθήνα
    Posts
    734

    Default

    Μια ενσταση: τα ελληνικα πανεπιστημια ειναι μια χαρα και σε πολυ υψηλο επιπεδο.Για αυτους τους γιατρους που λετε αλλα ισχυει και για ολα τα επαγγελματα, φταιει ο τουρισμος στις θεωριες στα αμφιθεατρα,τα σκονακια,οι αντιγραφες κτλ.Επισης δεν ειναι ολα τα πτυχια το ιδιο,ενας γιατρος με πτυχιο 5 σημαινει οτι ηξερε τα μισα σε οσα μαθηματα εδωσε.
    Being negative and lazy is a disease that leads to pain,hardship,depression,poor health and failure.
    Be proactive and give a damn to achieve success!

    P.H.


    Some days it's not about health or good looking... It's just therapy!!


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Φύσημα Καρδιάς Και Συμπληρώματα Διατροφής
    By Timetraveller in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 21-10-13, 21:33
  2. Μετρητης Παλμων Καρδιάς
    By Mikekan in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 07-10-12, 18:39
  3. Χαιρετώ όλα τα παιδιά builderia απο καρδιας!
    By BodybuilderAi in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 6
    Last Post: 23-06-12, 01:42
  4. Ανάπτυξη Καρδιάς
    By hawk in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 30
    Last Post: 11-12-11, 21:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •