Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Default Εκτέλεση Deadlift

    Καλησπέρα σε όλους! Καινούριος στο φόρουμ αν και το διαβάζω αρκετό καιρό, έχω μια απορία για τις άρσεις θανάτου. Έχω δει πολλά βίντεο που εξηγούν την άσκηση και έχω ζητήσει από γυμναστές και εμπειρότερους να μου δείξουν τη σωστή κίνηση, αλλά πάντα κάνω το ίδιο λάθος. Είτε στο ανέβασμα λυγίζει η πλάτη, είτε νοιώθω να σπρώχνω πιο πολύ με τον τετρακέφαλο. Γενικά από ότι έχω παρατηρήσει δεν μπορώ να συγχρονίσω την κίνηση των ποδιών, δηλαδή πότε να ξεκινήσω να λυγίζω τα γόνατα. Με τα βάρη ασχολούμαι αρκετό καιρό αν και μεθοδικά μόνο τον τελευταίο χρόνο. Κάνω full body πρόγραμμα στο οποίο έχω και Squat και Stiff Leg Deadlift, με τα οποία δεν έχω πρόβλημα στην εκτέλεση, ξεκίνησα να τα μαθαίνω με σκέτη μπάρα απλά λόγω ευλιγισίας τα SLDL τα εκτελώ στο ρακ του Squat με τον ορθοστάτη λίγο πιο πάνω από το πάτωμα. Προσπαθώ να κάνω το ίδιο και με τα κανονικά Deadlift αλλά δεεν Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη

  2. #2
    Junior Bodybuilder Aleksandros's Avatar
    Join Date
    24-04-14
    Posts
    118

    Default

    Καλώς ήρθες!
    Κι εγώ σχετικά καινούργιος στις άρσεις θανάτου.
    Αν δεν τα έχεις δοκιμάσει: σκέτη μπάρα και να βλέπεις την κίνησή σου σε καθρέφτη, διαφορετικά να έχεις έναν βοηθό να σου οριοθετεί το σωστό εύρος κίνησης.

    Καμάρωσε και τη φιλενάδα μας:
    youtube.com/watch?v=RBbSqM-GVJA

  3. #3
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Καλως ορισες.
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
    ...............................R.I.P.................................
    .............Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian.........
    .................₪₪₪₪₪₪1989-2011₪₪₪₪₪₪.............
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

  4. #4

    Default

    Καλώς σας βρήκα! Λοιπόν μιας και είχα λίγο χρόνο σήμερα πήγα στο τζυμ και έκανα το εξής. Έβαλα τους ορθοστάτες του σκουότ λίγο πιο πάνω από το πάτωμα και ξεκίνησα να εκτελώ τα Deadlift, στο κατέβασμα ίσια πλάτη, και όταν έφτανα στο κάτω κάτω σημείο έκανα ένα '' reset '' στην πλάτη τεντώνοντας την τελείως. Τα πόδια ξεκίνησα να τα λυγίζω όταν η μπάρα έφτανε περίπου στο γόνατο, και στο ανέβασμα άρχισα να χρησιμοποιώ τα πόδια όταν είχα ήδη νιώσει αυτό το '' πιάσιμο '' στην κάτω πλάτη. Από ότι είδα στον καθρέφτη η πλάτη δε λύγισε καθόλου οπότε θα την κάνω έτσι να δω πως μου κάθεται. Εννοείται δοκίμασα με άδεια μπάρα σήμερα και με κάτι πεντάκιλα

  5. #5
    Junior Bodybuilder Aleksandros's Avatar
    Join Date
    24-04-14
    Posts
    118

    Default

    Μπήκες με το δεξί βλέπω στο forum. Σου έφερε γούρι η εγγραφή. Καλή συνέχεια και καλές προπονήσεις!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Deadlift: The King?
    By patrianos in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 2
    Last Post: 27-04-14, 18:00
  2. Romanian Deadlift
    By bookass in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 6
    Last Post: 22-08-13, 14:21
  3. Αργή Εκτέλεση Επαναλήψεων vs. Παραδοσιακή Εκτέλεση
    By Musclemar in forum Επιστημονική Και Ερευνητική Προσέγγιση Bodybuilding
    Replies: 14
    Last Post: 04-11-12, 11:11
  4. wtf Zercher deadlift lol?
    By ignus in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 7
    Last Post: 06-03-08, 16:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •