Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    New Member
    Join Date
    13-03-16
    Posts
    73

    Default High protein soper spoon (γιαούρτι)

    Παιδιά δοκίμασα πρόσφατα αυτό το γιαούρτι της κρι κρι που διαφημίζουν τελευταία με υψηλή περιεκτικότητα σε πρωτεΐνη. Έχει στα 100γρ : 84 θερμίδες, 0.3 λιπαρά, 12γρ υδατάνθρακες (εκ των οποίων 11.7 σάκχαρα) και 8,2 πρωτεΐνη. Σκεφτόμουν αν θα μπορούσα να βγάλω την πρωτεΐνη σοκολάτα της Solgar που πίνω μετά την προπόνηση και να βάλω αυτό το γιαούρτι με 2 ασπράδια αυγού καθώσ σε μακροθρεπτικά είναι κοντά τα δύο προϊόντα. Τι λέτε θα έχει τα ίδια αποτελέσματα ή καλύτερα να αφήσω την πρωτεΐνη μου? Επίσης αν δε το θεωρείται κατάλληλο για μεταπροπονητικό γεύμα θα μπορούσα να το εντάξω σε κάποια άλλη ώρα της ημέρας γιατί σαν γεύση μου άρεσε πολύ ευχαριστώ!

  2. #2
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    12γρ σακχαρα στα 100 ειναι πολλα για 8.2 γρ πρωτεινη και σιγα το high protein.το γαλπο στα 100 νομιζω εχει 8.5 και σακχαρα 5.οποτε παπατζες διαφημιση.απο κει και περα μετα την προπονηση ειναι μια καλη ωρα για να χεις σακχαρα.ωστοσο και καλυτερες επιλογες σε γιαουρτι θα βρεις και πιο οικονομικες.παντως μπορεις σαν επιλογη μια ομελετα με ασπραδι και γιαουρτι δεν ειναι ασχημη για μεταπροπονητικα η και γενικα
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  3. #3

    Join Date
    15-06-16
    Posts
    54

    Default

    Εγώ θα κρατούσα την πρωτεινη για μετά την προπονηση και θα έβαζα το γιαούρτι άλλη στιγμή της ημερας σαν σνακ..Επίσης, όχι πριν τον ύπνο γιατι εχει ζαχαρη την οποία δεν χρειάζεσαι εκείνη τη στιγμή

  4. #4
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    η πρωτεινη μπορει να χει γλυκαντικο και οχι ζαχαρη.την καζεινη που περιεχουν τα γαλακτοκομικα την επιλεγουμε γιατι ειναι αργης απορροφισης αλλα αυτο δεν σημαινει πως δεν μπορεις να χεις πρωτεινη πριν τον υπνο η εναν συνδυασμο πρωτεινης και γιαουρτιου.Μπορεις επισης να χρησιμοποιησεις και πρωτεινη καζεινης η οπως ειπα και πανω και το οποιο ακολουθω:γιαουρτι+πρωτεινη+λιπος πριν τον υπνο
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  5. #5

    Join Date
    15-06-16
    Posts
    54

    Default

    Γιαουρτι βάζω κι εγώ πριν τον ύπνο μαζί με μια πηγη λίπους...το συγκεκριμένο γιαουρτι για πριν τον ύπνο απλά δεν θεωρώ ότι είναι ορθή επιλογή γιατί έχει κομμάτια από φρούτα μέσα γιαυτό και τα σάκχαρα, άλλο να ήταν χωρίς επιπρόσθετα

  6. #6
    New Member
    Join Date
    13-03-16
    Posts
    73

    Default

    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τισ απαντήσεις μάλλον θα το βάλω για δεκατιανό τότε που είναι πιο εύκολο να το κουβαλώ και στη δουλεία. Να ρωτήσω και κάτι άσχετο τώρα που αναφέρατε τα σάκχαρα,εμένα η πρωτεΐνη μου μάλλον δεν έχει γλυκαντικά αλλά ζάχαρη γιατί λέει ότι έχει κάθε scoop 10γρ υδατάνθρακες (8.7 σάκχαρα) μήπως πρέπει να κόψω το φρούτο που τρώω μαζί με το ρόφημα πρωτεΐνης μεταπροπονητικά γιατί έχει ήδη η πρωτεΐνη μου σάκχαρα??

  7. #7
    New Member
    Join Date
    13-03-16
    Posts
    73

    Default

    Α και κάτι τελευταίο αυτό το γιαούρτι γαλπο που είπες δεσμώτη με 8,5 πρωτεΐνη και 5 σάκχαρα είναι γλυκό με φρούτα ή σκέτο γιαούρτι?

  8. #8
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    σκετο και δεν ξερω τι πρωτεινη παιρνεις.αφου υπολογιζεις ολες τις ποσοτητες στο τελος της μερας αποφασιζεις τι και απο που θα κοψεις
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  9. #9
    New Member
    Join Date
    13-03-16
    Posts
    73

    Default

    Σωστά έχεις δίκιο, ευχαριστώ πολύ!

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Μεγαλύτερη μούφα γιαούρτι δεν υπάρχει!! Και είναι μεγάλη παραπλάνηση να το διαφημίζουν για πηγή πρωτείνης και ιδανικό για όσους γυμνάζονται, όταν τα άλλα στραγγιστά είναι σκάλες ανώτερα!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. ISOSTAR High Protein 90 - 400g
    By kostragan in forum Συμπληρώματα Πρωτεΐνης
    Replies: 2
    Last Post: 08-09-12, 22:09
  2. low carb/low cal/high protein for chocoholics
    By alaloum in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 04-04-11, 17:11
  3. High Protein Diets May Boost Cancer Risk
    By billy in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 0
    Last Post: 02-06-07, 14:32

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •