Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    2

    Default Κάψιμο Λίπους ή Αύξηση Μάζας Μετά Από Μεγάλη Απώλεια Βάρους;

    Καλησπέρα παίδες,νέο μέλος εδώ που θα ήθελα τη γνώμη σας ως πιο έμπειροι.Είμαι 21 1,75 και 67 κιλά πλέον.Ενα χρόνο πριν ζύγιζα 120 κιλά και επειδή βαριόμουνα να διαβάσω για σχολή είπα να αδυνατίσω (ναι αλήθεια).Δυστυχώς τα έχασα λάθος,έραψα το στόμα μου και δε έτρωγα παραπάνω από 1000 θερμίδες την ημέρα,τα κιλά έφευγαν τραγικά γρήγορα και το περσινό καλοκαίρι έφτασα τα 75,από τότε έπεσα πλέον στα 67,το θέμα είναι οτι έχει μείνει μεγάλο ποσοστό λίπους πάνω μου,17% (από διαδικτυακό μετρητή όχι γιατρό).Αυτή τη στιγμή τρώω γύρω στις 1700 θερμίδες με ελάχιστους υδατάνθρακες που επηρεάζουν ινσουλίνη έως καθόλου για να μη γίνεται κατακράτηση λίπους (πολλές πηγές διαδικτύου το αναφέρουν),τρώω δηλαδή πρασινάδες(μπρόκολο,σπανάκι) ,αμύγδαλα και πολύ ψάρι και κότα.Επίσης δοκιμάζω το λεγόμενο intermittent fasting (δε ξέρω στα ελληνικά πως λέγεται) όπου τρώω όλες τις θερμίδες εντός 8 ωρών του 24ωρου.Να συνεχίσω αυτό που κάνω (ή κάτι παρόμοιο που έχετε να προτείνετε ) για να φύγει το υπόλοιπο λίπος να φτάσω το 8-10% που θέλω και μετά να γυμναστώ συστηματικά για να χτίσω μυς,ή να βάλω σα προτεραιότητα τώρα τους μυς κ όχι το λίπος.Δε γυμνάζομαι αυτές τις εβδομάδες λόγω εξεταστικής αλλά θα ξαναπάω μόλις τελειώσω. Γυμναζόμουν 2-3 φορές με βάρη την εβδομάδα αυτόν τον χειμώνα χωρίς να νιώσω αποτέλεσμα ή να δω.

  2. #2
    New Bodybuilder
    Join Date
    16-06-16
    Posts
    3

    Default

    καλησπέρα άρχοντα... νέος και εγώ, διάβασε το thread που ανέβασα προ ολίγου γιατί πιστεύω θα πάρεις μια εικόνα του πόσο λάθος είναι απλά να ράβεις το στόμα σου για να πετύχεις αυτό που θέλεις.. Σίγουρα υπάρχουν πολλά πιο έμπειρα άτομα εδώ να σε βοηθήσουν, αλλα απο τη δική εμπειρία θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις γυμναστήριο "χθές"... όσο αυξάνεις τη μυική σου μάζα, τόσο αυξάνεις και το μεταβολισμό σου, που οδηγεί σε περισσοτερες καύσεις για αυτό που θές.. το intermittent fasting μεταφράζεται ως διαλείπουσα νηστεία και παρόλο που έχει κάποια βάση στο υπόβαθρό της για τις ώρες που λαμβάνεις τις θερμίδες σου, θεωρώ οτι δεν είναi κατάλληλη για σένα.. άσκηση, συχνά πρωτεινικά γεύματα και προοδευτικά αυξανόμενη cardio... καλή συνέχεια !

  3. #3
    Pumping Iron bebeto's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Location
    Athens
    Posts
    680

    Default

    Καταρχας ο υδατανθρακας δε κανει κατακρατηση λιπους,αλλα νερου-υγρων οπως θες πεστο
    τα θαυματα συμβαινουν μονο σε οσους δε τα παρατανε ΠΟΤΕ

  4. #4
    Junior Bodybuilder Parex's Avatar
    Join Date
    08-02-16
    Posts
    228

    Default

    Ο υδατάνθρακας είναι φίλος μας αν δεν υπάρχει η πρωτεΐνη μονή της δεν κάνει τίποτα
    Υπολόγισε θες πρωτεΐνη χ2
    Υδατάνθρακες χ3 αφού θες να βάλεις βάρος σωστά και λίπος μην ξεπερνάς 20% της διατροφής σου.
    Άρχισε να ρε ως καθαρό υδατάνθρακες πατάτες κ ρύζι


    ? 6s plus ?

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    2

    Default

    ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις,θα αυξήσω λίγο το φαι και άσκηση αν κατάλαβα καλά

  6. #6
    Advanced Bodybuilder EKRIG's Avatar
    Join Date
    18-05-10
    Location
    TRIPOLI
    Posts
    1,077

    Default

    Για να πετύχεις αυτό που θες πρέπει να φτιάξεις μια σωστή διατροφή, να προσθέσεις αερόβιο και να γυμνάζεσαι με βάρη. Τότε θα δεις διαφορά στο σώμα σου.
    PAIN AND GAIN


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Κάψιμο λίπους χωρίς απώλεια μυικής μάζας
    By charis96 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 10-08-15, 11:24
  2. Αύξηση μυικής μάζας-κάψιμο λίπους
    By Gias in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 26-04-15, 14:49
  3. Διατροφή 40-40-20 Για Αύξηση Μάζας Και Απώλεια Λίπους
    By costas73 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 24-10-12, 14:36
  4. απωλεια βαρους - καψιμο λιπους(ΕΠΙΓΩΝΤΟΣ)
    By kanapes7 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 4
    Last Post: 25-12-07, 07:06

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •