Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Bodybuilder antwnakis1997's Avatar
    Join Date
    11-05-15
    Posts
    152

    Default Αποτελεσματικά Τα Συμπληρώματα Ωμέγα-3 Λιπαρών;

    Γεια σας παιδια.Δεν ειμαι σιγουρος αν εχει ξανααναφερθει κατι παρομοιο αλλα δεν το εβρισκα.Η ερωτηση μου ειναι:Εχετε παρει ποτε συμπληρωμα ωμεγα 3 λιπαρων?Αν ναι τοτε ειδατε διαφορα και που?Πχ στην μνημη,την ενεργεια,την διαθεση κλτ.Εχω παρει και εγω ολον τον χειμωνα που περασε και μου φανηκε οτι ηταν οντος αποτελεσματικο αλλα δεν μπορω να ειμαι σιγουρος για κατι τετοιο.Μπορει με λιγα λογια να ηταν placebo.Ευχαριστω πολυ που το διαβασε και να συνεχισετε την εξαιρετικη σας δουλεια.

  2. #2

    Join Date
    15-06-16
    Posts
    54

    Default

    Ωμεγα 3 παιρνω year around 2-3γρ/day, ειναι στα standar health supp δηλαδη. Δομηση ανοσοποιητικού συστηματος, καύση του λίπους(όσο μπορεί να κάνει ένα ω3, δεν είναι μαγικό χαπι), αντιμετώπιση της χοληστερίνης, ενδυνάμωση του καρδιαγγειακού συστήματος, αρθρωσεις κλπ κλπ
    Last edited by O'Neill; 17-06-16 at 11:52.

  3. #3
    Junior Bodybuilder antwnakis1997's Avatar
    Join Date
    11-05-15
    Posts
    152

    Default

    εγω επερνα τις vitabiotics το σιροπι 10 ml την μερα που νομιζω ισουται με 9 καψουλες.Δηλαδη με λιγα λογια σε σενα δουλευει?

  4. #4

    Join Date
    15-06-16
    Posts
    54

    Default

    Δεν το γνωρίζω το συγκεκριμένο που αναφέρεις..Δουλεύει ναι

  5. #5
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Τι να δουλέψει;!

    Τι περιμένεις να δεις από ένα απλό λιπαρό οξύ;!

    Κι αυτά για την καρδιά ή τις αρθρώσεις είναι πιο πολύ προληπτικού (και αν) χαρακτήρα. Σε αυτό που περιγράφεις με την αλλαγή στην διάθεση εγώ το νιώθω κι όταν φάω μια σοκολάτα... ενέργεια όταν πιω έναν διπλό espresso...

    Την όντως αποτελεσματική διαφορά, που λες, πού την είδες εσύ;!

    Υ.Γ. Δεν το γειώνω σαν συμπλήρωμα, αλλά δεν είναι και σουπερμαντολίνη.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  6. #6
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by O'Neill View Post
    Δεν το γνωρίζω το συγκεκριμένο που αναφέρεις..Δουλεύει ναι
    Εσύ πού είδες ότι σου δουλέψε;! Δηλαδή επεξήγησέ μου το ρήμα "δουλεύει" σε ένα συμπλήρωμα Ω3 λιπαρών οξέων.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  7. #7
    Junior Bodybuilder antwnakis1997's Avatar
    Join Date
    11-05-15
    Posts
    152

    Default

    Εχω διαβασει πολλα αρθρα που ολα λενε οτι τα ωμεγα 3 λιπαρα κανουν καλο σε πολλους τομεις.Εχω δοκιμασει οπως ξαναειπα και μου φανηκε διαφορα στην διαθεση ενεργεια κτλ.Απλα επειδη μπορει να ειναι placebo γι αυτο ρωταω απο αλλους αν και αυτοι εχουν δει διαφορα.Ο εσπρεσσο και η σοκολατα που λες εχουν καφεινη και δεν δουλευει καθολου με τον ιδιο τροπο οποτε αστοχο

  8. #8

    Join Date
    15-06-16
    Posts
    54

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Εσύ πού είδες ότι σου δουλέψε;! Δηλαδή επεξήγησέ μου το ρήμα "δουλεύει" σε ένα συμπλήρωμα Ω3 λιπαρών οξέων.
    Οταν συγκρινα εξετάσεις αίματος πριν και μετα σε HDL/LDL...χωρίς να αλλάξω διατροφες κλπ και στις 2 περιπτώσεις

    Επίσης είδα διαφορά στις αρθρώσεις με πριν και μετά διότι λειτουργούν και σαν αντιφλεγονωδη...

    Δεν αναφέρθηκα σε ενέργεια και διάθεση...

  9. #9
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by antwnakis1997 View Post
    Εχω διαβασει πολλα αρθρα που ολα λενε οτι τα ωμεγα 3 λιπαρα κανουν καλο σε πολλους τομεις.Εχω δοκιμασει οπως ξαναειπα και μου φανηκε διαφορα στην διαθεση ενεργεια κτλ.Απλα επειδη μπορει να ειναι placebo γι αυτο ρωταω απο αλλους αν και αυτοι εχουν δει διαφορα.Ο εσπρεσσο και η σοκολατα που λες εχουν καφεινη και δεν δουλευει καθολου με τον ιδιο τροπο οποτε αστοχο
    Σου λέω κάτι στοχευμένο: το sex. Βελτιώνει διάθεση, ενέργεια και testo μιας και "εξαναγκάζεις" τον οργανισμό σου να παράγει περισσότερη.

    Δεν σου λέω ότι είναι placebo, αλλά ασχολείσαι με ένα συμπλήρωμα που, ΟΚ, δεν είναι και σουπερμαντολίνη, όπως προανέφερα.

    Quote Originally Posted by O'Neill View Post
    Οταν συγκρινα εξετάσεις αίματος πριν και μετα σε HDL/LDL...χωρίς να αλλάξω διατροφες κλπ και στις 2 περιπτώσεις

    Επίσης είδα διαφορά στις αρθρώσεις με πριν και μετά διότι λειτουργούν και σαν αντιφλεγονωδη...

    Δεν αναφέρθηκα σε ενέργεια και διάθεση...
    Έχεις χοληστερίνη και προβλήματα στις αρθρώσεις σου;!

    Σε διάφορα fora ανα το internet άτομα που βρίσκονται σε κύκλο αναβολικών χρησιμοποιούν Ω3 για τα επίπεδα χοληστερίνης, ή όταν βγαίνουν από αυτόν, για να μετριάσουν τις επιπτώσεις της αποθεραπείας στις αρθρώσεις τους.

    Ξαναγράφω: σιγά τα ωά.

    Ω3 συμπλήρωμα σαν ένα προληπτικό συμπλήρωμα γενικότερης καλής υγείας (όπως πχ. πολυβιταμίνη) ναι, γιατί όχι, ιδιαίτερα αν σου περισσεύει χρήμα για ξόδεμα!!! Ίδια αποτελέσματα με την λήψη λιπαρών από τροφές (πχ. σολομός) ή και άλλων λιπαρών, όπως το ελαιόλαδο.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  10. #10
    Junior Bodybuilder antwnakis1997's Avatar
    Join Date
    11-05-15
    Posts
    152

    Default

    Δηλαδη με λιγα λογια καλυπτω τις αναγκες απο διατροφη?Ποσο ομως ψαρι πρεπει να τρωω?

  11. #11

    Join Date
    15-06-16
    Posts
    54

    Default

    Για τους κύκλους το γνωρίζω για την χοληστερινη και τα dry joints. Πρόβλημα με χοληστερίνη δεν είχα ποτέ, απλά για μένα και μόνο και από περιέργεια συγκρινα τις προληπτικές εξετάσεις που κανω..

    Από αρθρωσεις ειχα μια ενοχληση στον αγκώνα και στον ωμο μου που δεν με ενοχλεί πλέον...

    Εγώ το χρησιμοποιώ όπως είπες προληπτικά σαν πολυβιταμινη και βιταμίνη C

  12. #12
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by antwnakis1997 View Post
    Δηλαδη με λιγα λογια καλυπτω τις αναγκες απο διατροφη?Ποσο ομως ψαρι πρεπει να τρωω?
    Ω3 δεν έχουν μόνο τα ψάρια, αλλά κι άλλες τροφές.

    Σε κάθε περίπτωση όμως η λέξη "ανάγκες" εξαρτάται απ' το πόσα κιλά είσαι, σε τι ποσοστό λίπους, τι θες να πετυχεις, τι στόχο έχεις τι τρως ήδη...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  13. #13
    Junior Bodybuilder antwnakis1997's Avatar
    Join Date
    11-05-15
    Posts
    152

    Default

    Τελος παντων παιδια ευχαριστω πολυ απο τις απαντησεις σας.Παντος τον τελευταιο καιρο οπου και να κοιταξω βλεπω για τα ωφελη των ωμεγα 3 στο ιντερνετ,τηλεοραση κτλ

  14. #14
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Σου λέω κάτι στοχευμένο: το sex. Βελτιώνει διάθεση, ενέργεια και testo μιας και "εξαναγκάζεις" τον οργανισμό σου να παράγει περισσότερη.

    Δεν σου λέω ότι είναι placebo, αλλά ασχολείσαι με ένα συμπλήρωμα που, ΟΚ, δεν είναι και σουπερμαντολίνη, όπως προανέφερα.



    Έχεις χοληστερίνη και προβλήματα στις αρθρώσεις σου;!

    Σε διάφορα fora ανα το internet άτομα που βρίσκονται σε κύκλο αναβολικών χρησιμοποιούν Ω3 για τα επίπεδα χοληστερίνης, ή όταν βγαίνουν από αυτόν, για να μετριάσουν τις επιπτώσεις της αποθεραπείας στις αρθρώσεις τους.

    Ξαναγράφω: σιγά τα ωά.

    Ω3 συμπλήρωμα σαν ένα προληπτικό συμπλήρωμα γενικότερης καλής υγείας (όπως πχ. πολυβιταμίνη) ναι, γιατί όχι, ιδιαίτερα αν σου περισσεύει χρήμα για ξόδεμα!!! Ίδια αποτελέσματα με την λήψη λιπαρών από τροφές (πχ. σολομός) ή και άλλων λιπαρών, όπως το ελαιόλαδο.
    55949165.jpg
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  15. #15
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Έχεις δει ότι πάω για solarium με σκοπό να γίνω αράπης;! :P
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τρόποι Να Αντιμετωπίσετε Την Κυτταρίτιδα Αποτελεσματικά!
    By Kardoula in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 46
    Last Post: 12-05-22, 20:09
  2. Συμπληρώματα HMB - Είναι Αποτελεσματικά; (Η Επίσημη Στάση Της ISSN)
    By Musclemar in forum Επιστημονική Και Ερευνητική Προσέγγιση Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 10-05-20, 23:05
  3. 'Eνα από τα πιο αποτελεσματικά προγράμματα για κάψιμο λίπους.
    By muscleseeker in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 4
    Last Post: 24-09-15, 22:04
  4. Πηγή λιπαρων
    By manwlis77 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 06-07-14, 22:00
  5. Ωμεγα 3 και καρνιτινη
    By Hamurabi in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 27-05-05, 02:43

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •