Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    15-06-16
    Posts
    2

    Default Είμαι στη σωστή κατεύθυνση;

    Καλησπέρα σε όλους, πηγαίνω γυμναστήριο εδώ και περίπου ένα χρόνο ? γενικότερος στόχος μου είναι η καλή φυσική κατάσταση και ένα δυνατό σώμα. Σημειώνω ότι είμαι 1m81 και 75kg. Έχω δει κάποια πρώτα αποτελέσματα τα οποία και είναι εύκολα ορατά λόγω μη προηγούμενης δραστηριότητας αλλά πιστεύω ότι μπορώ να δω κάτι καλύτερο με την κατάλληλη καθοδήγηση. Έτσι ενώ ξεκίνησα με πρόγραμμα για κάψιμο λίπους (πριν ένα χρόνο ήμουν 85kg με 22.7% λίπος) σήμερα έχω πέσει στα 74kg με 19.7% λίπος. Τώρα το πρόγραμμα που ακολουθώ είναι για μυϊκή ενδυνάμωση/αύξηση μυϊκής μάζας και παράλληλα ακολουθώ συγκεκριμένο πρόγραμμα διατροφής με διατροφολόγο. Πιστεύω ότι είναι πιο σωστό να χτιστούν οι μύες και μετά να πάω για γράμμωση αν και κατά βάθος θα προτιμούσα ένα συνδυασμό των δύο γιατί το λίπος παρά τα κιλά μου παραμένει πάνω από 10%.

    Το πρόγραμμα μου περιλαμβάνει τη μία μέρα 3 ασκήσεις από 3 σετ των 10 επαναλήψεων για στήθος/πλάτη/ώμους, στη συνέχεια μία ημέρα ξεκούραση ή γυμναστήριο χωρίς βάρη και την επόμενη δικέφαλους/τρικέφαλους/πόδια με ίδιο αριθμό ασκήσεων σετ και επαναλήψεων όπως την πρώτη μέρα. Πιστεύετε ότι είμαι στη σωστή κατεύθυνση και πώς θα μπορούσα να το βελτιώσω για πιο γρήγορα αποτελέσματα;


    • Για να αποκτήσω γρήγορη γράμμωση στα πόδια υπάρχει κάποιο σχετικό πρόγραμμα ασκήσεων; Στη παρούσα φάση κάνω leg curl 3χ10, leg press 3χ 10 και προβολές 3x10 ? αλλά νομίζω ότι δεν είναι αρκετό.
    • Μπορώ να καίω λίπος ενώ είμαι σε πρόγραμμα αύξησης μυϊκής μάζας;
    • η κολύμβηση βοηθάει στο χτίσιμο των μυών;


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πολύτιμες συμβουλές σας!

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλησπέρα,

    δεν υπάρχει πρόγραμμα προπόνησης για γράμμωση. Η γράμμωση έχει να κάνει καθαρά με το σωματικό λίπος και φυσικά να προϋπάρχει μυική μάζα για να φανεί.
    Άρα για να κάψεις λίπος πρέπει να κάνεις ανάλογη διατροφή και αερόβιες.
    Το κολύμπι δεν χτίζει μυς, αλλά βοηθάει στην γενικότερη φυσική κατάσταση.
    Για το πρόγραμμά σου δεν μπορώ να πω κάτι, αν θες γραψτο αναλυτικα γιατι ετσι δεν μπορω να καταλαβω τι κανεις ακριβως.
    Και δεν υπάρχει η λέξη "γρήγορα" σε αυτό που κάνουμε, χρειάζεται υπομονή και επιμονή :)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Κατεύθυνση Ανάλογα Με Τους Στόχους
    By korte in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 13
    Last Post: 01-08-12, 15:56
  2. Εδω ειμαι κ εγω...
    By dikefalos in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 0
    Last Post: 07-12-06, 03:40
  3. Εδώ είμαι και γω.....
    By zarathustra in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 0
    Last Post: 25-09-06, 03:53
  4. εδω ειμαι και εγω
    By mpamphs in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 0
    Last Post: 06-11-05, 23:45

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •