Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    Default Καινούργια Με Απορίες!

    Γειά σας! Είμαι καινούργια εδώ,και έχω πάρα πολλες αποριες.Καταρχάς είμαι 19 χρόνων,1,75 και 68 κιλά,πριν δύο μήνες είχα πάει γυμναστήριο για έναν μήνα και μετά αποφάσησα να δοκιμάσω σπίτι,εδώ και έναν μήνα κάνω ασκήσεις ποδιών,γλουτών,χεριών(χερια δεν κάνω ιδιαιτερα) καθώς και κοιλιακών μέρα παρά μέρα (σε κάποιες χρησιμοποιώ και βάροι(αφήνοντας μία μέρα-κάποιες φορες και δυο- στους μυες μου για ξεκούραση,είναι σωστό η πρέπει να γυμνάζομαι λιγοτερο; ) είχα αποφασίσει να διώξω το λίπος και ύστερα να συνεχίσω για γράμμωση,ξεκίνησα δενοντας την κοιλιά μου με μεμβράνη και πίνοντας τσαι για το περιττο λίπος συνδιασμένα με ασκησεις γράμμωσης,η κοιλιά επεσε η ζυγαριά οχι (τι σημαίνει αυτό; οτι έχασα λίπος χωρίς να χασω μυική μαζα; ) Πλέον τρωω τροφες πλούσιες σε πρωτεϊνη (δεν εχω αποφασίσει ακομα για ροφημα) επίσης θα μπορούσα να δω γραμμωση και μικρή αυξηση όγκου μονο με γυμναστική στο σπίτι; (δεν εννοω απο την μια μέρα στην αλλη) ή αναγκαστικά πρεπει να ξαναπάω γυμναστηριο; επίσης θα ήθελα οτιδήποτε μπορείτε να μου προτείνετε για ένα καλό σωμα καθως σπουδάζω security και είναι σημαντικό για μένα.
    Last edited by despinadep; 27-06-16 at 00:38.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default Γεια σου despina και καλως όρισες στο Forum.

    Γεια σου despina και καλως όρισες στο Forum.
    Η άποψη μου όσο αφορά την Γυμναστική σου είναι να συνεχίσεις στο Γυμναστήριο που πήγες , προσωπικά η γυμναστική στο σπίτι δεν μου αρέσει ιδιαίτερα και πιστεύω πως για να γίνει σωστή δουλειά ενοώντας γυμναστική με βάρη κλπ απαιτεί πολύ καλό εξοπλισμό.
    Όταν Γυμνάζεσε με βάρη δεν γυμνάζεις 2-3 μυικές ομάδες αλλά θα πρέπει να γυμνάζεις και το στήθος και την Πλάτη σου.

    Αυτό που λες η κοιλιά επεσε η ζυγαριά όχι συνβαίνει και σε εμένα αυτό τον καιρό, μπορεί τα κιλά να είναι ίδια αλλά μέσο της διατροφής σου και της Γυμναστικής το Σώμα μας αλλάζει χάνεις πόντους μαζεύει η κοιλιά το Σώμα σφίγγει γραμμώνει κλπ , αυτο συμβαίνει γιατί χάνεις λίπος και αυξάνεται ο μυική μάζα στο σώμα σου.

    Από θέμα κιλών δεν έχεις πρόβλημα είσαι μια χαρά , εαν χάσεις 3 κιλά θα είσαι στο ιδανικό σου βάρος.

    Όταν λες Σπουδάζω Security ενωείς πως έχεις γραφτεί σε Κάποιο ΙΕΚ στο οποίο παρακολουθείς 2 χρόνια και έχει στόχο να πάρεις την Πιστοποίηση?

    Ο Κλάδος ειναι πολύ δύσκολος και τα χρήματα τις περισσότερες φορές δεν είναι ικανοποιητικά, αλλά για να ξεκινήσεις να εργάζεσε, το πρώτο Πράγμα που θα κοιτάξουν όταν θα πας
    σε μια συνέντευξη είναι η ενφάνηση το Ύψος και το Σώμα σου είναι τα πιο συμαντικά για να σε προσλάβουν, (αναφέρομαι για μεγάλες εταιρείες και με αξιοκρατικά κριτήρια)

    Επίσης η Παρουσία ενός Security θα πρέπει να εμπνέει σεβασμό και σιγουριά οπότε το Σώμα σου παίζει πολύ συμαντικό ρόλο.
    Last edited by Zyzz the king; 27-06-16 at 01:10.

  3. #3
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Καλως ηρθες Δεσποινα!
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
    ...............................R.I.P.................................
    .............Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian.........
    .................₪₪₪₪₪₪1989-2011₪₪₪₪₪₪.............
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

  4. #4
    Pumping Iron Algebar's Avatar
    Join Date
    23-05-16
    Posts
    312

    Default

    Καλώς ήρθες Δέσποινα και καλή επιτυχία στους στόχους σου., Τα "κόλπα" με τις μεμβράνες που δεν αναπνέει το δέρμα τις θεωρώ ανθυγιεινές και περιττές. Διάβασε στο φόρουμ τα άρθρα και φτιάξε πρόγραμμα για διατροφή και άσκηση και τα αποτελέσματα θα έρθουν αλλά θέλει υπομονή και επιμονή. Αν μπορείς να πας γυμναστήριο θα έχεις σίγουρα πολύ περισσότερες επιλογές στις ασκήσεις.

  5. #5
    Junior Bodybuilder chrisgewrgi's Avatar
    Join Date
    30-03-15
    Posts
    135

    Default

    καλησπερα Δεσποινα.αν διαθετεις μια μπαρα και αλτηρες με βαρη μια χαρα γυμναζεις ολο το σωμα και στο σπιτι σου.το οσο για τις μεμβρανες αυτο που πετυχενεις και νομιζεις οτι αδυνατιζεις με μια χρηση κιολας ειναι να αφυδατωνεις την περιοχη που τυλιγεις.αρα μονο κακο κανεις.μολις πιεις νερο επανερχεται στα φυσιογικα.αρα πετυχενεις μια προσωρινη αφυδατωση τοπικα.ακολουθα μια σωστη διατροφη,εφοδιασου με μια μπαρα οικονομικη και αλτηρες και μπορεις να φτασεις τους στοχους σου αν εχεις υπομονη.

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by chrisgewrgi View Post
    καλησπερα Δεσποινα.αν διαθετεις μια μπαρα και αλτηρες με βαρη μια χαρα γυμναζεις ολο το σωμα και στο σπιτι σου.το οσο για τις μεμβρανες αυτο που πετυχενεις και νομιζεις οτι αδυνατιζεις με μια χρηση κιολας ειναι να αφυδατωνεις την περιοχη που τυλιγεις.αρα μονο κακο κανεις.μολις πιεις νερο επανερχεται στα φυσιογικα.αρα πετυχενεις μια προσωρινη αφυδατωση τοπικα.ακολουθα μια σωστη διατροφη,εφοδιασου με μια μπαρα οικονομικη και αλτηρες και μπορεις να φτασεις τους στοχους σου αν εχεις υπομονη.
    Οχι αυτό το εχω σταματήσει εδω και καποιες εβδομάδες επίσης έχασα 4 κιλά σε 2,5 εβδομάδες,ειμαι 64 που ζυγηστικα σημερα..αυτο σημαίνει οτι εχασα και λιπος και μυικη μαζα; να προσθέσω οτι τρωω τροφες πλουσιες σε πρωτεινη πλεον,επίσης ευχαριστω που απαντάτε στα ερωτηματα μου.Οποτε να ξανααρχήσω το γυμναστήριο; (γιατι δυστηχως δεν εχω αυτον τον εξοπλισμο) εφόσον το αρχήσω θα μπορέσω να πάρω και ενα ροφημα πρωτεινης παραλληλα;
    Last edited by despinadep; 27-06-16 at 23:42.

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by Zyzz the king View Post
    Γεια σου despina και καλως όρισες στο Forum.
    Η άποψη μου όσο αφορά την Γυμναστική σου είναι να συνεχίσεις στο Γυμναστήριο που πήγες , προσωπικά η γυμναστική στο σπίτι δεν μου αρέσει ιδιαίτερα και πιστεύω πως για να γίνει σωστή δουλειά ενοώντας γυμναστική με βάρη κλπ απαιτεί πολύ καλό εξοπλισμό.
    Όταν Γυμνάζεσε με βάρη δεν γυμνάζεις 2-3 μυικές ομάδες αλλά θα πρέπει να γυμνάζεις και το στήθος και την Πλάτη σου.

    Αυτό που λες η κοιλιά επεσε η ζυγαριά όχι συνβαίνει και σε εμένα αυτό τον καιρό, μπορεί τα κιλά να είναι ίδια αλλά μέσο της διατροφής σου και της Γυμναστικής το Σώμα μας αλλάζει χάνεις πόντους μαζεύει η κοιλιά το Σώμα σφίγγει γραμμώνει κλπ , αυτο συμβαίνει γιατί χάνεις λίπος και αυξάνεται ο μυική μάζα στο σώμα σου.

    Από θέμα κιλών δεν έχεις πρόβλημα είσαι μια χαρά , εαν χάσεις 3 κιλά θα είσαι στο ιδανικό σου βάρος.

    Όταν λες Σπουδάζω Security ενωείς πως έχεις γραφτεί σε Κάποιο ΙΕΚ στο οποίο παρακολουθείς 2 χρόνια και έχει στόχο να πάρεις την Πιστοποίηση?

    Ο Κλάδος ειναι πολύ δύσκολος και τα χρήματα τις περισσότερες φορές δεν είναι ικανοποιητικά, αλλά για να ξεκινήσεις να εργάζεσε, το πρώτο Πράγμα που θα κοιτάξουν όταν θα πας
    σε μια συνέντευξη είναι η ενφάνηση το Ύψος και το Σώμα σου είναι τα πιο συμαντικά για να σε προσλάβουν, (αναφέρομαι για μεγάλες εταιρείες και με αξιοκρατικά κριτήρια)

    Επίσης η Παρουσία ενός Security θα πρέπει να εμπνέει σεβασμό και σιγουριά οπότε το Σώμα σου παίζει πολύ συμαντικό ρόλο.
    Σήμερα ανεβηκα στην ζυγαρια ελεγε 64.. Εχασα και μυικη και λιπος; αυριο θα παω για λιπομετρηση,θα σας πω και τα αποτελεσματα να μου πειτε την αποψη σας. Ναι σε δημοσιο ιεκ σπουδαζω και εφοσον μπηκα εκει θα το τελειωσω και απλος προσπαθω να φτιάξω οσο το δυνατόν καλυτερο σώμα ωστε σε λιγα χρόνια να μπορω να βρω μια δουλεια,μολις τελειωσα το πρωτο ετος.

  8. #8

    Default εκανα λιπομετρηση

    63,4 κιλα 19 ετων και ξεκινάω 27,9% λιπος πολύ δεν είναι; με τι ασκήσεις θα το μειώσω-σφίξω; εχω χάσει και αρκετό λιπος βεβαια,το μονο καλο ειναι οτι ειμαι σχεδον 40% μυικη μαζα (δεν ειναι πολυ αλλα ειναι μια αρχη)

    Λιπος% 27,9
    Λιπος kg 18,4
    Αλιπη μαζα % 72,1
    Αλιπη μαζα kg 47,5
    Νερό% 46,7
    Νερο ltr 30,8
    Kcal/kg 23,8
    Est Metabolic rate at rest 1570 kcal
    Est Average energy req 2198

    Αυτά! Θα μπορούσατε να μου δώσετε αποψεις; καθως στοχος μου ειναι η γραμμωση και να σφυξω..χρειαζομαι κατι πιο συγκεκριμενο σαν διατροφη;

  9. #9
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Καλημερα Δεσποινα.
    Δεν υπαρχουν ασκησεις που θα μειωσεις το λιπος,αυτο θα το κανει η διατροφη σου και η αεροβια σου.
    Οποτε πρεπει οπωσδηποτε να φτιαξεις μια διατροφη στα μετρα σου,θα βρεις απο δω μεσα οτι χρειαζεσαι.Κοιταξε στο γυναικειο τομεα.
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
    ...............................R.I.P.................................
    .............Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian.........
    .................₪₪₪₪₪₪1989-2011₪₪₪₪₪₪.............
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλησπέρα Δέσποινα,

    ένωσα τα δύο τόπικ για να ναι όλες οι πληροφορίες μαζεμένες σε ένα.

    Κάτσε, αφιέρωσε χρόνο, ξεκοκάλισε το φόρουμ, γιατί όλες οι ερωτήσεις που θέτεις υπάρχουν. Πρέπει να χτίσεις από την αρχή την διατροφη και την προπόνησή σου.
    Ξέρω όλα στο κεφάλι σου είναι μπερδεμένα. Γι αυτό και χρειάζεται και βήμα βήμα να τα κάνεις σωστά. Μη βιάζεσαι, όλα γίνονται. Διάβασε, μάθε και μετά εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Καινούργια Με Απορίες Στη Διατροφή
    By mariannaa in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 5
    Last Post: 26-05-14, 23:52
  2. Καινούργια Στο Fitness Και Απορίες
    By Fitness-girl in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 10
    Last Post: 04-04-14, 21:08
  3. Καινούργια Με Πολλές Απορίες
    By ad infinitum in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 8
    Last Post: 20-11-12, 18:37
  4. Καινούργια με απορίες για αεροβική!
    By kelly in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 01-04-09, 04:36

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •