Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    New Member
    Join Date
    13-03-16
    Posts
    73

    Default Κόλλησα Στα Κιλά

    Καλησπέρα σας εδώ και 1 μήνα κάνω το ίδιο πρόγραμμα αλλά νιώθω ότι έχω φτάσει στα όρια μου! Μου είναι αδύνατον να αυξήσω κιλά ειδικά στα πόδια τα σκουώτ με 15 κιλά στη μπάρα φτύνω αίμα για να τα βγάλω, ούτε στις υπόλοιπες μυικές ομάδες αντέχω βέβαια να ανεβάσω κιλά.. Δεν ξέρω τι να κάνω προσπάθησα να δυσκολέψω τις ασκήσεις π.χ να κάνω τα διαλείμματα ανάμεσα στα σετ από 45 δευτερόλεπτα 30 αλλά τίποτα δε βγαίνουν μετά οι επαναλήψεις! Και τις θερμίδες ανέβασα πάλι τίποτα μόνο λίπος έβαλα. Και τα κιλά που παίζω είναι χαμηλά που να έκανα τα κιλά που βλέπω να κάνουν οι άλλες κοπέλες λέτε μέχρι εκεί να μπορώ είναι δυνατόν τα όρια μου να είναι σ αυτά τα κιλά?

  2. #2
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    01-03-16
    Posts
    844

    Default

    Γενικά πρόοδος δεν θεωρείται μόνο να ανεβάσεις κιλά στις ασκήσεις .
    Πρόοδος είναι και να μπορείς να κάνεις με τα ίδια κιλά περισσότερες επαναλήψεις ή μικρότερα διαλείμματα ή πιο αργές επαναλήψεις , αλλά γιατί βιάζεσαι να ανεβάσεις κιλά ?
    Σημασία έχει να βλέπεις αλλαγές στο σώμα σου , δεν είναι στόχος τα πολλά κιλά !

  3. #3
    New Member
    Join Date
    13-03-16
    Posts
    73

    Default

    Δε βιάζομαι απλά διάβασα ότι σε κάθε προπόνηση πρέπει να έχουμε πρόοδο για να βλέπουμε διαφορά είτε σε κιλά είτε σε επαναλήψεις κ.τ.λ και εγώ σε τίποτα από αυτά δεν μπορώ να βελτιωθώ. Θεώρησα ότι 1 μήνας στασιμότητας είναι πολύς γι αυτό άνοιξα το θέμα. Τους πρώτους μήνες κάθε 2 βδομάδες κάτι έκανα ή πιο πολλές επαναλήψεις ή ανέβαζα κιλά τώρα νιώθω το πρόγραμμα που κάνω οριακό για τις δυνάμεις μου. Αλλά αν χρειάζεται χρόνος δεν έχω θέμα θα περιμένω απλά ρώτησα για να μην ανησυχώ ότι κάτι δεν πάει καλά!

  4. #4
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    01-03-16
    Posts
    844

    Default

    Στην αρχή όλα συμβαίνουν γρήγορα , και τα κιλά στο γυμναστήριο αυξάνονται και οι αλλαγές στο σώμα είναι μεγάλες ,
    όμως όσο περνάει ο καιρός η πρόοδος γίνεται με πιο αργούς ρυθμούς ..
    Εγώ θα πρότεινα να μείνεις σ αυτά τα κιλά που κάνεις τώρα , όταν θα σου βγαίνουν άνετα οι επαναλήψεις με σωστή τεχνική θα ανεβάσεις σιγά σιγά ,
    Αλλά επιμένω πως στόχος δεν πρέπει να είναι τα πολλά κιλά , στόχος είναι οι αλλαγές στο σώμα , άλλωστε τα πολλά και τα λίγα διαφέρουν από άτομο σε άτομο ..

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Αν ήταν σε κάθε προπόνηση να ανεβαίνουμε οπωσδήποτε σε κιλά, τώρα θα πρεπε μετα απο τοσα χρονια να κάνω 1 τόνο σκουώτ και άλλο τόσο άρσεις θανάτου
    Ίσως είναι ωρα να κανεις ενα update στο προγραμμα προπονησης. Να βάλεις άλλες τεχνικές που θα δώσουν νέο ερέθισμα στους μυς. Δεν ειναι συνέχεια να κάνεις χ επαναληψεις με χ κιλα σκουωτ μεχρι να πεθάνεις.

    Γραψε αναλυτικα εδω το προγραμμα σου , θυμησε μας ποσο καιρο γυμναζεσαι κ τα στατιστικα σου.

  6. #6
    New Member
    Join Date
    13-03-16
    Posts
    73

    Default

    Κορίτσια ευχαριστώ για το ενδιαφέρον λοιπόν είμαι 1,65 54 κιλά έκλεισα 4 μήνες με βάρη πριν έκανα άλλου είδους γυμναστική και τώρα το πρόγραμμά μου ειναι αυτό
    ΔΕΥΤΕΡΑ-ΠΟΔΙΑ :
    4x12 box σκουότ με 15kg
    4x12 front σκουότ με κλειστά πόδια15kg
    4x15 γέφυρα με μπάρα 15kg
    4x12 άρσεις θανάτου με μπάρα 15kg
    4x12 γάμπες όρθια με αλτήρα 7 kg κάθε πόδι ξεχωριστά
    4x10 σούμο σκουότ με μπάρα 15kg


    ΤΡΙΤΗ- ΩΜΟΙ-ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ
    4x12 πιέσεις ώμων με αλτήρες 7kg
    4x12 πλάγιες εκτάσεις ώμων με αλτήρες 3,5kg
    4x12 πρόσθιες εκτάσεις ώμων με 7kg
    4x12 πλάγιες εκτάσεις ώμων σε καθιστή θέση σκυφτή μπροστά 3,5kg
    4x12 ανασηκώσεις ώμων με 12kg αλτήρες



    ΤΕΤΑΡΤΗ- ΚΕΝΟ
    ΠΕΜΠΤΗ-ΠΟΔΙΑ(ΙΔΙΟ ΜΕ ΔΕΥΤΕΡΑ)

    ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ-ΠΛΑΤΗ-ΤΡΙΚΕΦΑΛΑ

    4x12 έλξεισ τροχαλίασ εμπροσ στο λαιμό 20kg
    4x12 χαμηλή τροχαλία(σαν κωπηλατική) 15kg
    4x12
    έλξεις τροχαλίας πίσω από λαιμό 20kg
    4x12
    χαμηλή τροχαλία(σαν κωπηλατική) αλλά με ανάποδη λαβή (οι παλάμες να κοιτούν στο ταβάνι)15kg
    4x12 κωπηλατική με αλτήρες(7kg) σκυμένη
    4x12 έλξεισ τροχαλίασ εμπροσ στο λαιμό με ανάποδη λαβή 20kg

    3x12τρικέφαλους στην τροχαλία 5 kg
    3x12 τρικέφαλους στην τροχαλίαμε σχοινί 5 kg

    ΣΑΒΒΑΤΟ-ΣΤΗΘΟΣ-ΔΙΚΕΦΑΛΑ

    4x12 πιέσεις στήθους στο μηχάνημα 20kg
    4x12 push-ups γυναικεία
    4x12 πιέσεις σε κατακλινή θέση με βαράκια 7kg
    4x12 ανοίγματα σε κατακλινή θέση με αλτήρες 3,5kg
    4x12 πεκ-ντεκ 10kg

    4x12 κάμψεις δικεφάλων με αλτήρες 7kg
    4x12 σφυριά 7kg αλτήρες


  7. #7
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Γεια σου Τόνια. Εαν σε κάθε προπόνηση ανεβάζαμε κιλά θα ήμασταν σαν τον Απίστευτο Χαλκ!
    Αυτή την στιγμή που σου γράφω επειδή το σώμα μου αλλάζει ήμουν 115 κιλά και είμαι 101 δίνω Τιτάνεια προσπάθεια έτσι ώστε να μπορώ να σηκώνω τα κιλά που σήκωνα όταν ήμουνα 115 κιλά.
    Επομένος σε κάθε μας προπόνηση μπορούμε να κερδίσουμε πολαπλά πράγματα όπως δύναμη, αντοχή, μυική ανάπτυξη κλπ. Επομένος δεν είναι μόνο τα κιλά που σηκώνουμε ο κανόνας για το εαν προοδεύουμε η όχι.
    Πάντα μα πάντα θα πρέπει να έχεις στο μυαλό σου τον στόχο σου
    Εαν και δεν έχω εικόνα για τρο ύψος σου και για τα κιλά σου βλέποντας το πρόγραμμα σου
    Σε 2 πολύ αγαπημένες μου ασκήσεις

    4x12 κάμψεις δικεφάλων με αλτήρες 7kg
    4x12 σφυριά 7kg αλτήρες

    Για γυναίκα τα κιλά είναι μια χαρά (το 80% των γυναικών στο Γυμναστήριο που πάω παίζουν μόνο με κάτι πλαστικά 1-2 κιλά φοβούντε μην γίνουν σαν τον Κόναν)

    Οπότε μια χαρά είσαι, συνέχισε θέλουν τον χρόνο τους τα βάρη και επιμονή και θα δεις πως σε κάθε Προπόνηση πάντα θα Κερδίζεις σε δύναμη σε αντοχή σε πόντους σε αλαγές στο Σώμα σου κλπ.

  8. #8
    New Member
    Join Date
    13-03-16
    Posts
    73

    Default

    Ευχαριστώ πολύ μου δώσατε θάρρος γιατί είχα απογοητευτεί πολύ τις τελευταίες μέρες.. Οπότε συνεχίζω μ αυτό το πρόγραμμα και κιλά και βλέπω, Αυτό με τις άλλες τεχνικές που είπε η καρδούλα μόνο δεν το κατάλαβα αν δε είναι μεγάλος κόπος θα ήμουν υπόχρεη να μου το εξηγήσετε ευχαριστώ!

  9. #9
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    01-03-16
    Posts
    844

    Default

    Γεια σου Τόνια ,
    Κάνεις δύο φορές την εβδομάδα τις ίδιες ασκήσεις για τα πόδια και έχεις και τις δύο φορές άρσεις θανάτου σε κοντινές μέρες , εγώ αυτό θα το άλλαζα ,
    Θα έβαζα άρσεις μόνο τη μία μέρα , και γενικά θα έβαζα διαφορετικές ασκήσεις την δεύτερη φορά .

    Επίσης την Παρασκευή κάνεις τρικέφαλα και το Σάββατο στήθος ( που συμμετέχουν και τα τρικέφαλα ) άρα ίσως γι αυτό να έχεις μειωμένη απόδοση ..

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Τόνια μόνη σου το έβγαλες το πρόγραμμα αυτό;
    Το κάνεις συνεχόμενα για 4 μήνες;


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Κολλησα στα ιδια κιλα.
    By nikosg in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 17
    Last Post: 21-08-12, 00:01
  2. Πρώτες Photo Μου...Στα 110 κιλά Από Τα 134 Κιλά!
    By MINDvsBODY in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 31
    Last Post: 04-02-10, 23:46
  3. κολλησα.....
    By spoilt in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 09-02-09, 21:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •