Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    New Member
    Join Date
    05-11-10
    Location
    Vironas Athens
    Posts
    29

    Default Κέικ Βρώμης - Πρωτεϊνης: Κάνει Για Περίοδο Γράμμωσης;

    Υλικα:
    - 4 κουταλιες της σουπας φυστικοβουτυρο.
    - 1 κουταλια της σουπας μελι.
    - 1 ολοκληρο αυγο.
    - 2 σκουπ πρωτεινη ορου γαλακτος (οτι γευση θελετε εγω εβαλα σοκολατα).
    - 230 γραμμαρια ασπραδι.
    - 250 γραμμαρια βρωμη (εγω την εβαλα κανονικη οχι αλεσμενη).
    - Μιση σοκολατα υγειας παυλιδου (οχι με αμυγδαλα κτλ, καθαρη μαυρη σοκολατα).
    - 1 κουταλια της σουπας κακαο.
    - λιγο μπεικιν παουντερ (εγω εβαλα περιπου 3/4 της κουταλιας του γλυκου).
    - Ενα φορμακι για κεικ μακρους περιπου 30 εκατοστων

    Εκτελεση:

    1. Παιρνουμε τα αυγα (1 ολοκληρο + τα ασπραδια) και τα χτυπαμε καλα σε ενα μπολακι μεχρι να διαλυθει τελειως ο κροκος και να βγαλει αφρο το μειγμα.

    2. Σε ενα μουλτι βαζουμε το φυστικοβουτυρο, το μελι, την whey, την σοκολατα υγειας κομμενη σε κομματακια και το κακαο και τα χτυπαμε ολα μαζι μεχρι να γινουν χυλος. Εδω προσθετουμε και μπεικιν παουντερ (προαιρετικο αλλα βοηθαει)

    3. Βαζουμε την βρωμη στο μπολακι με τα χτυπημενα αυγα και τα ανακατευουμε καλα με ενα κουταλι μεχρι να γινει ενα ενιαιο μειγμα.

    4. Μετα προσθετουμε και τον χυλο απο το βημα 2 στο μπολακι με τα αυγα και την βρωμη. Για να ανακατεψουμε ολα αυτα εδω θελει να βαλετε χερι αναγκαστικα. Γι'αυτο πριν βαλουμε το χερι στο μειγμα λαδωνουμε λιγο τα χερια μας με ελαιολαδο και μετα βουταμε και πλαθουμε το μειγμα μεχρι να γινει η τελικη μας ζυμη.

    5. Αφου ολοκληρωθει η ζυμωση , πλενουμε καλα τα χερια μας. Περνουμε το φορμακι για κεικ που εχουμε (εγω εχω ενα αντικολλητικο της πυρεξ) και το λαδωνουμε απο μεσα με ενα πινελακι.

    6. Απλωνουμε την ζυμη μας στο φορμακι και με ενα κουταλι ισοπεδωνουμε την ζυμη ωστε η πανω επιφανεια της να γινει επιπεδη.

    7. Θερμαινουμε το φουρνο στους 220 βαθμους για κανα 10 λεπτο και επειτα τοποθετουμε το φορμακι στη σχαρα της κουζινας γυρνωντας την ενδειξη στην "κατω" θερμανση και αφηνουμε το κεικ να ψηθει στους 220 βαθμους για 20 λεπτα.

    8. Μετα ακριβως απο τα 20 λεπτα γυρναμε την ενδειξη της κουζινας στην θερμανση "πανω-κατω" για ενα δεκαλεπτο.

    9. Στο τελος κανουμε το τελικο τεστ για να δουμε αν εχει ψηθει το κεικ. Βαζουμε ενα μαχαιρι καθετα στο κεικ μεχρι να πιασει πατο και το βγαζουμε αργα. Αν το μαχαρι παραμενει καθαρο σημαινει οτι εχει ψηθει το κεικ. Αν οχι το αφηνουμε ακομα για ενα πενταλεπτο η οσο χρειαστει ακομα.



    Συνολικα macros συνταγης:
    - Θερμιδες ----> 2143
    - Υδατ/κα ----> 224 γρ
    - Λιπη ----> 80 γρ
    - Πρωτεινη ----> 124 γρ


    Εγω το εκοψα σε πεντε κομματια οποτε το καθε κομματι βγαζει τα παρακατω macros:
    - Θερμιδες ----> 428
    - Υδατ/κα ----> 45 γρ
    - Λιπη ----> 16 γρ
    - Πρωτεινη ----> 26 γρ


    Σχεδον ενα πληρες γευμα δηλαδη ανα κομματι. Το αποτελεσμα βγαινει γευστικοτατο χωρις την χρηση βουτυρων, ζαχαρης η γλυκαντικων. Το αποτελεσμα προσωπικα με εντυπωσιασε.

    Το ερωτημα που εχω ειναι αν κανει το συγκεκριμενο κεικ για περιοδο γραμμωσης-χασιματος κιλων . Εχω την εντυπωση οτι ειναι οριακα ok. Τι λετε ??

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Σοβαρά τώρα φίλε μου.. κέικ με μέλι, φυστικοβούτυρο, σοκολάτα κλπ πιστεύεις πως κάνει για κάποιον που θέλει να γραμμώσει;

  3. #3
    New Member
    Join Date
    05-11-10
    Location
    Vironas Athens
    Posts
    29

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Σοβαρά τώρα φίλε μου.. κέικ με μέλι, φυστικοβούτυρο, σοκολάτα κλπ πιστεύεις πως κάνει για κάποιον που θέλει να γραμμώσει;
    Ουτε και αν εριχνα αρκετα τις ποσοτητες στα συγκεκριμενα υλικα ? Νταξει αλλα το μελι ειναι μολις 1 κουταλια σε μια ολοκληρη συνταγη. Ισως η σοκολατα οντως να ειναι too much και να μην χρειαζεται καν.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Κοίτα, η σοκολάτα είναι περιττή. Ανετα μπορείς να βάλεις σκόνη κακαο, ή απλως να βάλεις πρωτείνη σοκολάτα.
    Απο κει και πέρα ο καθενας ρυθμιζει τις θερμιδες και αναλογως τρωει την ποσοτητα που θελει.
    Αλλα για γραμμωση (με την εννοια που ξερουμε) οχι, τετοιου ειδους γλυκα δεν χωράνε. Αν θελει απλως να χασει λιπος και κινειται υποθερμιδικα, τοτε φυσικα και μπορει να εχει.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    15-11-16
    Posts
    9

    Default

    Τη δοκιμασα με χρηση κακαο αντι γ σοκολατα. Τρομερο αποτελεσμα

    Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Κέικ βρώμης
    By noucca in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 11
    Last Post: 09-11-13, 13:01
  2. Κατάλληλο συμπλήρωμα πρωτεϊνης σε περίοδο γράμμωσης
    By tasosg6 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 26-06-11, 23:01
  3. κέικ με κουακερ βρώμης
    By jimakos73 in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 23
    Last Post: 03-12-08, 00:10

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •