Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    New Member
    Join Date
    19-07-16
    Location
    Athens
    Posts
    6

    Default Νέο Μέλος - Επιλογή Πρωτεϊνης

    Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του forum και καλώς σας βρήκα (σαν νέο μέλος).

    Ασχολούμαι με τη γυμναστική εδώ και 3 χρόνια. Γενικά ήμουν αδύνατος αλλά είχα φέρει το σώμα μου σε ένα καλό επίπεδο μέχρι που μπήκα στρατό και έπεσα πάλι στα 75 κιλά με 1,76 ύψος, χάνοντας όμως πολύ από τη μυική μάζα που είχα χτίσει.

    Ξεκίνησα να αθλούμαι ξανά τους τελευταίους 2 μήνες για να "ξυπνήσει" πάλι το σώμα μου, χωρίς συμπληρώματα.

    Θέλω τώρα να πάρω κάποιο συμπλήρωμα προτεϊνης για να με βοηθήσει στην προπόνηση αλλά δεν ξέρω τι να διαλέξω. Είχα δοκιμάσει παλιότερα την carnivore της musclemeds μετά από προτροπή του προπονητή μου στο γυμναστήριο που πήγαινα τότε. Το αποτέλεσμα εμφανισιακά ήταν τρομερό αλλά όχι ποιοτικό. Μου έκανε πολύ μεγαλύτερους μύες μέσα στον 2ο κιόλας μήνα αλλά αν και πρόσεχα τη διατροφή μου, θεωρούσα πως μου έβαζε πολλά νερά. Ενώ το σώμα φαινόταν γυμνασμένο, ένιωθα σαν να με πάχαινε και το έβλεπα στο πρόσωπο. Αντί να κόβει το πρόσωπό μου και να κάνει γωνίες άρχισε να στρογγυλεύει όπως όταν παχαίνεις, και κατέληξα ότι άμα είναι να γεμίζω νερά δεν αξίζει. Για το λόγο αυτό κοιτάω να ξαχτώ αλλού. Να κοιτάξω κάτι σε καθαρή? Και αν ναι, ποιά ?

    (Έχω ακούσει καλά λόγια για μία καθαρή της ΟΝ)
    Last edited by akiz90; 19-07-16 at 16:59.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Γεια σου akiz90 την Πρωτείνη που έπαιρνες δεν την ξέρω καθόλου.
    Όσο αφορά τα νερά που έβαζες και γέμιζες για να το αποφύγεις αυτό θα πρέπει να αποφύγεις της Πρωτείνες που είναι Φόρμουλα.
    Και να πας σε Καθαρή Πρωτείνη.
    Η Πρωτείνη On 100% Whey Optimun Nutrition είναι μια από τις καλύτερες στον κόσμο.

  3. #3
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Οου Οου Οου

    Η Carnivor ΔΕΝ ειναι πρωτεινη ορου γαλακτος. Ειναι απομονωμένη πρωτεΐνη βοδινου! Μιλαμε για 2 διαφορετικα συμπληρωματα πρωτεινης!
    Επισης εχει μεσα μονο-υδρικη κρεατινη,αρα δεν ειδες μεγαλυτερους μυες,ειδες μυες γεμισμενους με νερακι του θεου που κρατουσες λογο της κρεατινης.

    Ετσι για το ξεκαθαρισμα.


    Τωρα για προταση πρωτεινης , μια καθαρη whey. Δες και της myprotein που εχει πολυ καλες προσφορες. http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=43279
    Obese To Fit

  4. #4
    Pumping Iron orck's Avatar
    Join Date
    27-02-16
    Location
    Παλαιο Φαληρο
    Posts
    321

    Default

    1) ON 100% Whey Gold standard (υπαρχει και αλλη μια η HydroWhey, αλλα ειναι περιτη για ολους εμας)
    2) Dymatize Elite 100% Whey

    Εαν θες κατι φτηνο αλλα καλο τοτε κοιτας τις σακουλες απο myprotein ειτε απο prozis.

    Προσωπικα ιδια μου φαινονται ολα.
    Last edited by orck; 19-07-16 at 23:28.
    Παναγιωτης

  5. #5
    New Member
    Join Date
    19-07-16
    Location
    Athens
    Posts
    6

    Default

    Ευχαριστώ παιδιά για τις πληροφορίες. Τελικά αγόρασα την On 100% Whey Optimun Nutrition και θα την δοκιμάσω για τον επόμενο μήνα να δούμε αποτελέσματα.

    Zog89 έχεις δίκαιο. Μου είχε πει τότε ο προπονητής ότι η Carnivore έχει και κρεατίνη μέσα. Του είχα πεί τότε ότι ήθελα να πάρω όγκο και ίσως για αυτό να μου την έδωσε. Ίσως να έφταιγα εγώ που δεν του ξεκαθάρισα ότι ήθελα μυικό-ποιοτικό όγκο και όχι νερά!

  6. #6
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by akiz90 View Post
    Ευχαριστώ παιδιά για τις πληροφορίες. Τελικά αγόρασα την On 100% Whey Optimun Nutrition και θα την δοκιμάσω για τον επόμενο μήνα να δούμε αποτελέσματα.

    Zog89 έχεις δίκαιο. Μου είχε πει τότε ο προπονητής ότι η Carnivore έχει και κρεατίνη μέσα. Του είχα πεί τότε ότι ήθελα να πάρω όγκο και ίσως για αυτό να μου την έδωσε. Ίσως να έφταιγα εγώ που δεν του ξεκαθάρισα ότι ήθελα μυικό-ποιοτικό όγκο και όχι νερά!
    Δεν κρατάει νερά η κρεατίνη. Ενδοκυτταρικά κρατάει νερό και απλά βλέπεις μια μικρή αύξηση βάρους. Μην ακούς την παραφιλολογία του "θολώματος" που λένε όλοι στα γυμναστήρια. Ίσα ίσα που επειδή δίνει και κάτι το επιπλέον σε μυική δύναμη, βοηθάει τελικά στον ποιοτικό όγκο εξαιτίας των πιο δυνατών προπονήσεων.
    Απλά αν πάρεις κάποια στιγμή, πάρε ξέχωρη από την πρωτεΐνη για να έχεις έλεγχο της ποσότητας αλλά και για να μπορείς να την πάρεις και κάποια μέρα που στο κάτω κάτω δε θα πιεις (η φας) whey.

  7. #7
    Pumping Iron orck's Avatar
    Join Date
    27-02-16
    Location
    Παλαιο Φαληρο
    Posts
    321

    Default

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    Δεν κρατάει νερά η κρεατίνη. Ενδοκυτταρικά κρατάει νερό και απλά βλέπεις μια μικρή αύξηση βάρους. Μην ακούς την παραφιλολογία του "θολώματος" που λένε όλοι στα γυμναστήρια. Ίσα ίσα που επειδή δίνει και κάτι το επιπλέον σε μυική δύναμη, βοηθάει τελικά στον ποιοτικό όγκο εξαιτίας των πιο δυνατών προπονήσεων.
    Απλά αν πάρεις κάποια στιγμή, πάρε ξέχωρη από την πρωτεΐνη για να έχεις έλεγχο της ποσότητας αλλά και για να μπορείς να την πάρεις και κάποια μέρα που στο κάτω κάτω δε θα πιεις (η φας) whey.
    Τωρα εδω με μπερδεψες. Απο εδω http://www.bodybuilders.gr/bodybuild...id=3&recid=124 αντιγραφω το παρακατω.

    Τι Πρέπει Να Προσέξω Κατά Τη Χρήση Κρεατίνης;
    Πρέπει να πίνουμε πολύ νερό. Τουλάχιστον 3-4 λίτρα ημερησίως. Οι μυς αποτελούνται κατά ένα μεγάλο ποσοστό από νερό και η κρεάτινη λειτουργεί με την κατακράτηση υγρών άρα ναι είναι πολύ σημαντικό να πίνουμε ΠΟΛΥ νερό! Επίσης, εκμεταλλευτείτε την παραπάνω δύναμη που προσφέρει η κρεατίνη κάνοντας πιο δυνατές προπονήσεις και αυξάνοντας τα κιλά. Επίσης για να λειτουργήσει σωστά η κρεατίνη θα πρέπει πρώτα να αφομοιωθεί και σωστά. Η πλήρης διάλυση της σε χλιαρό/ζεστό νερό είναι άκρως σημαντική, έτσι ώστε να υπάρξει κατάλληλη απορρόφηση από τον οργανισμό.


    Να αποφασισουμε παρακαλω; Ειναι παραφιλολοφια οτι με την μονουδρικη που ειχε μεσα το σκευασμα που πηρε ο φιλος θα παρει καποια κιλα αποτομα και ευκολα εξαιτιας της κρεατινης, ενδομυικα, εξωμυικα, να στεκεται το νερο σαν συννεφακι πανω απο το κεφαλι του, δεν με ενδιαφερει πως, κιλα θα παρει;

    ΥΓ Προσεξε, σου δινω πασα για το 666 ποστ σου :)
    Παναγιωτης

  8. #8
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by orck View Post
    Τωρα εδω με μπερδεψες. Απο εδω http://www.bodybuilders.gr/bodybuild...id=3&recid=124 αντιγραφω το παρακατω.

    Τι Πρέπει Να Προσέξω Κατά Τη Χρήση Κρεατίνης;
    Πρέπει να πίνουμε πολύ νερό. Τουλάχιστον 3-4 λίτρα ημερησίως. Οι μυς αποτελούνται κατά ένα μεγάλο ποσοστό από νερό και η κρεάτινη λειτουργεί με την κατακράτηση υγρών άρα ναι είναι πολύ σημαντικό να πίνουμε ΠΟΛΥ νερό! Επίσης, εκμεταλλευτείτε την παραπάνω δύναμη που προσφέρει η κρεατίνη κάνοντας πιο δυνατές προπονήσεις και αυξάνοντας τα κιλά. Επίσης για να λειτουργήσει σωστά η κρεατίνη θα πρέπει πρώτα να αφομοιωθεί και σωστά. Η πλήρης διάλυση της σε χλιαρό/ζεστό νερό είναι άκρως σημαντική, έτσι ώστε να υπάρξει κατάλληλη απορρόφηση από τον οργανισμό.


    Να αποφασισουμε παρακαλω; Ειναι παραφιλολοφια οτι με την μονουδρικη που ειχε μεσα το σκευασμα που πηρε ο φιλος θα παρει καποια κιλα αποτομα και ευκολα εξαιτιας της κρεατινης, ενδομυικα, εξωμυικα, να στεκεται το νερο σαν συννεφακι πανω απο το κεφαλι του, δεν με ενδιαφερει πως, κιλα θα παρει;

    ΥΓ Προσεξε, σου δινω πασα για το 666 ποστ σου :)
    Τί διαφορετικό είπα?????
    Που είδες να λέει για υποδόρια κατακράτηση? Για μυική, μέσα στο κύτταρο λέει.

  9. #9
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Αν έχεις δει φώτο μου, έχω βγάλει πλέον φλέβες παντού. Και κρεατίνη παίρνω (με ένα μικρό off) εδώ και 4 μήνες (τώρα που το σκέφτομαι μπορεί και παραπάνω).
    Κανένα ΑΠΟΛΥΤΩΣ θόλωμα. Προπονησάρες, ανέβηκα σταδιακά σε κιλά σε όλες τις ασκήσεις. Και με βοήθησε τελικά να στεγνώσω ενώ δεν κάνω διατροφή γράμμωσης.

  10. #10
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    01-03-16
    Posts
    844

    Default

    Quote Originally Posted by orck View Post
    Τωρα εδω με μπερδεψες. Απο εδω http://www.bodybuilders.gr/bodybuild...id=3&recid=124 αντιγραφω το παρακατω.

    Τι Πρέπει Να Προσέξω Κατά Τη Χρήση Κρεατίνης;
    Πρέπει να πίνουμε πολύ νερό. Τουλάχιστον 3-4 λίτρα ημερησίως. Οι μυς αποτελούνται κατά ένα μεγάλο ποσοστό από νερό και η κρεάτινη λειτουργεί με την κατακράτηση υγρών άρα ναι είναι πολύ σημαντικό να πίνουμε ΠΟΛΥ νερό! Επίσης, εκμεταλλευτείτε την παραπάνω δύναμη που προσφέρει η κρεατίνη κάνοντας πιο δυνατές προπονήσεις και αυξάνοντας τα κιλά. Επίσης για να λειτουργήσει σωστά η κρεατίνη θα πρέπει πρώτα να αφομοιωθεί και σωστά. Η πλήρης διάλυση της σε χλιαρό/ζεστό νερό είναι άκρως σημαντική, έτσι ώστε να υπάρξει κατάλληλη απορρόφηση από τον οργανισμό.


    Να αποφασισουμε παρακαλω; Ειναι παραφιλολοφια οτι με την μονουδρικη που ειχε μεσα το σκευασμα που πηρε ο φιλος θα παρει καποια κιλα αποτομα και ευκολα εξαιτιας της κρεατινης, ενδομυικα, εξωμυικα, να στεκεται το νερο σαν συννεφακι πανω απο το κεφαλι του, δεν με ενδιαφερει πως, κιλα θα παρει;

    ΥΓ Προσεξε, σου δινω πασα για το 666 ποστ σου :)
    Εγώ δεν κατάλαβα γιατί μπερδεύτηκες !
    Μπορεί να πάρει 2 - 3 κιλά κάποιος από την κρεατίνη αλλά για να στο πω απλά η κρεατίνη δεν θολώνει γιατί κρατάει νερό στους μυς και όχι κάτω από το δέρμα ..


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Επιλογή Πρωτείνης
    By TrainYourSoul in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 30-05-15, 18:11
  2. Επιλογή Πρωτεΐνης
    By SOMA in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 21
    Last Post: 02-01-14, 00:39
  3. Επιλογή Πρωτεΐνης
    By ironbill93 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 21-09-12, 10:27
  4. Επιλογή Πρωτεινης
    By neomtr in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 21
    Last Post: 20-05-12, 14:36

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •