Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Default 45 Χρονών...Και Τώρα Τί;

    Καλημέρα στο φορουμ καλώς σας βρηκα

    Με λένε παντελη είμαι 45 χρόνων.

    Ασχολούμαι με τα βάρη εντελώς ερασιτεχνικά πάνω από 15 χρόνια με πολλα μακροχρόνια διαλείμματα ενδιάμεσα λόγο διαφόρων καταστάσεων.
    Κατάφερα και άλλαξα το σώμα μου αρκετά προς το καλύτερο όταν ήμουν και πιο νέος, ευτυχώς, αλλά διακρίνω πλέων μια στασιμοτητα η οποία έχει αρχίσει και με ενοχλεί αλλά και μου υπενθυμίζω ότι ηλικιακά ίσως να μην μπορώ πλέων,η και το πιο πιθανό ότι κάνω κάτι λάθος.
    Έχω αρχίσει εδώ και δύο μήνες πιο προσεκτική διατροφή με τουλάχιστον 5 γεύματα και κατάφερα να χάσω σχεδόν 8 κιλά

    Είμαι 1,86 με βάρος 81,5 πλέων.

    Όμως Θέλω να χάσω κι άλλο λίπος από την κοιλιά και να αναπτυξω περισσότερο ώμους και χέρια.
    Αυτό όμως δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει ταυτόχρονα.

    Λόγο 12ωρης εργασίας όλο το καλοκαίρι μέχρι και Σεπτέμβρη δεν μπορώ να πάω γυμναστήριο, αυτό θα γίνει τον χειμώνα που θα έχω νορμάλ ωράριο Οπότε αναγκαστικά κάνω βάρη σπίτι με ότι αυτό συνεπάγεται.

    Μπορείτε να μου πείτε τι θα έπρεπε η δεν θα έπρεπε να κάνω;
    Σας ευχαριστώ.

    Στάλθηκε από το Lenovo A5500-H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλώς όρισες Παντελή στο φόρουμ!

    Καταρχήν μπράβο που το χεις πάρει και πάλι ζεστά και θες να ασχοληθείς με το σώμα σου.
    Αμφιβάλω αν έχεις φτάσει σε στασιμότητα εφόσον έχεις μόλις 2 μήνες που έχεις ξεκινήσει προσεκτική διατροφή (και μάλιστα με επιτυχία).
    Χρειάζεται υπομονή και χρόνος ιδιαίτερα μετά τα 40. Μέχρι να ξεκινήσεις και πάλι γυμναστήριο, κάνε στο σπίτι με τον εξοπλισμό που διαθέτεις.

    Για να σου πούμε τι έπρεπε και τι δεν έπρεπε να κάνεις, θα πρέπει να μας πεις κι εσύ τι κάνεις και τι δεν κάνεις. Δηλαδή, τι διατροφή; Τι προπονήσεις;

  3. #3
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Γεια σου φίλε Παντελή.
    Εδώ Ηλίας, επίσης 45 χρονών. ΜΗ ΜΑΣΑΣ ΡΕ (σόρρυ για το ρε, το θάρρος του συνομήλικου) !!!!!!!!
    Τώρα είναι η εποχή να ευχαριστηθούμε τη γυμναστική πραγματικά.

    Να νοιώσουμε πιο απελευθερωμένοι και στο κάτω κάτω δυνατοί σε σχέση με το πως θα ήμασταν αν δεν γυμναζόμασταν.
    Να ξέρεις ότι αυτά που κάνεις τώρα και από άποψη γυμναστικής αλλά και αν προσέχεις τη διατροφή σου με γνώμονα την υγεία σου πάνω από όλα (χωρίς ακρότητες ούτε αλλά ούτε και άγχος) είναι παρακαταθήκη για να έχεις μπροστά σου δεκαετίες ποιοτικές.
    (μεταξύ μας, τώρα που δεν μας ακούει κανένας, θα τους βάλουμε κάτω τους πιτσιρικάδες χαχαχαχαχαχα).

    Να 'σαι γερός, υγιής και πάντα δυνατός φίλε. Καλώς όρισες

  4. #4

    Default

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.
    Ηλια ελεύθερα φίλε δεν έχω θέματα έχω συνηθίσει χρόνια στα διάφορα φόρουμ.
    Από διατροφή εάν γράψω τι τρώω μάλλον θα γελάτε σε σύγκριση με αυτά που τρώτε.

    Αλλά θα το κάνω πιο μετά.

    Στάλθηκε από το Lenovo A5500-H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  5. #5

    Default

    Επανέρχομαι σχετικά με την διατροφή μου.
    Να τονίσω πως δεν μετράω τις ποσότητες που τρώω και δεν προσέχω ιδιαίτερα αφού είμαι επιρεπεις στο να φάω και πολύ και λάθος, αλλά τουλάχιστον θα γίνει μια φορά την βδομάδα αυτό το λάθος και όχι συνέχεια.
    Σαν ένα μικρό ξέσπασμα.
    Μέχρι τώρα οδηγός ήταν η ζυγαριά βάρους αλλά νομίζω ότι πλέων για να κατέβω ακόμα λίγο θέλει λεπτομέρεια, οπότε σήμερα παρειγγειλα και ζυγαριά κουζίνας για να ζύγιζε πλέων τις τροφές μου.

    Πρωινό 0800 μπάρα δημητριακων
    Δεκατιανο 1000 τοστ σικαλεως με γαλοπούλα και μιλνερ χαμηλών λιπαρών.
    Μεσημεριανό 1200-1300 καστανο ρύζι με κοτόπουλο η μακαρονια ολικης με τονο
    Ενδιάμεσο μέχρι το απόγευμα ξηρούς καρπούς συνήθως από 20 γραμμάρια αμύγδαλα, καρύδια, κασιους.
    Απογευματινο 1900 συνήθως ότι έχει σπίτι λαδερο όπως μπριαμ
    η σαλάτα πράσινη με κοτόπουλο η σαλάτα όσπρια (φακη η φασολια)
    Ενδιάμεσα τρώω περίπου 3 Ροδάκινα.
    Πίνω σταθερά 3 λίτρα νερό.. Η αντίστοιχα λίτρα τσαι με λίγο μέλι και λεμόνι που φτιάχνω σπίτι.

    Δουλεύω σε περιβάλλον με πολύ υψηλές θερμοκρασίες οπότε έχει πολύ ζέστη και ο ιδρωτας είναι συνεχόμενος και πολύς.



    Στάλθηκε από το Lenovo A5500-H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  6. #6
    New Member THE SAILOR MAN's Avatar
    Join Date
    29-01-16
    Location
    Βορεια
    Posts
    30

    Default

    Λοιπον φιλε Παντελη 45 νομιζεις οτι ειναι πολλα?...χιχι 47 του 69 γεννηθεις ειμαι και χτυπαω 3 προπονησεις δυωρες την βδομαδα POWERLIFTING και ολα καλα...μην μασας αρκει να το πιστεψεις και ολα γινονται με σωστο προγραμματισμο και συνεση φυσικα. Τα παιδια εδω μεσα ειναι φανταστικα εχουν απειρες γνωσεις και για μενα ολοι τους ειναι πηγη εμπνευσεις και οτι κιαν ζητησεις θα στο πουν αμεσα..Λοιπον οπλισου με υπομονη διαβασε αρκετα και ολα θα γινουν και χερια θα φτιαξεις και ωμους και τα παντα..ακου τον παπου ...

  7. #7
    New Member
    Join Date
    09-12-14
    Posts
    33

    Default

    παντελη καλησπερα σε ηλικια ειμαστε κοντα ειμαι δυο χρονια νεωτερος και θα σου πω δυο τρια πραγματακια μονο .αυτο που ειναι προβλημα σε αυτη την ηλικια μονο ειμαστε εμεις και να σου εξηγησω τι εννοω.Νομιζουμε οτι ειμαστε 25 δηλαδη υπερπροπονηση που οδηγει σχεδον παντα σε τραυματισμους ,διατροφη 25χρονου χωρις φυσικα να εχουμε τον μεταβολισμο 25χρονου και φυσικα πιστη οτι μπορουμε να αλλαξουμε το σωμα μας σε οσο χρονο θα χρειαστει καποιος νεωτερος σε ηλικια..οταν τα καταλαβουμε ολα αυτα ολα τα υπολοιπα ερχονται.προπονηση τετοια που να μην πιεζουμε στα ακρα το σωμα μαςδιατροφη σε μικροτερες ποσοτητες απο οσο χρειαζεται καποιος νεωτερος και υπομονη αν τα συνδυασεις με μια χαλαρη πρωινη αεροβια θα δεις ωραια πραγματα .Απλα φαντασου οτι ειμαι στο υψος σου ειμαι 86 κιλα και απο 25 τοις εκατο λοιπος μεσα σε δυο χρονια εχω πεσει στο 10 και ειμαι και εγω απο αυτους που μπορει ενα χρονο να γυμναζονται και ενα να γυμναζονται στον καναπε


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Και τώρα τι?
    By Mikekan in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 93
    Last Post: 08-12-13, 17:27

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •