Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7

Thread: Buffos' Log

  1. #1
    New Member
    Join Date
    23-07-16
    Posts
    10

    Default Buffos' Log

    Μιας και από τα λάθη και τις εμπειρίες των άλλων μαθαίνουμε , είπα να καταγράψω και εγώ τις δικές μου "εμπειρίες", ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να βοηθήσει κάποιον.

    Είμαι λοιπόν 46 χρονών. Είχα να γυμναστώ κοντά στα 7-8 χρόνια συστηματικά. Πριν από αυτό, από τα 17 μέχρι τα 38 είτε συστηματικά είτε περιστασιακά γυμναζόμουν. Οχι ιδιαίτερα φανατικά είναι η αλήθεια.
    Δεν μπορώ να πω οτι απολαμβάνω την μια ώρα στο γυμναστήριο. Το δυσκολότερο κομμάτι για μένα είναι η συγκέντρωση. Το μυαλό πηγαίνει σε δουλειές, υποχρεώσεις, σε άλλες δραστηριότητες.
    Άλλα είναι αυτά που με ευχαριστούν.

    Για τον λόγο αυτό είχα φτιάξει ένα δωμάτιο στο σπίτι σαν μινι γυμναστήριο.
    - Ενα power rack.
    - Μπάρα
    - πάγκος
    - πλάκες
    - multi weight αλτήρες
    - διάδρομος.

    Τα 2 πρώτα χρόνια έκανα συστηματικά... και μετά κρεμάστρα με περιστασιακές εκλάμψεις.

    Φαντάζομαι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος με την ίδια ιστορία.

    Το σώμα όμως εκδικείται όταν το παραμελείς, και το κάνει με πολλούς τρόπους.

    Αρχές Ιουλίου λοιπόν.. η ζυγαριά έλεγε 88 (180 ύψος) και η τανίτα , που δεν την εμπιστεύομαι και ιδιαίτερα 24% ποσοστό αν και ανάλογα πότε θα ζυγιστείς παίζει πάρα πολύ.
    Είπα λοιπόν οτι αρκετά... και πρέπει να αλλάξει αυτό. Ευτυχώς όταν παίρνω αποφάσεις είμαι αρκετά σταθερός σε αυτές (έχω και ένα καλό!)

    Πρώτο βήμα λοιπόν, επίσκεψη στον καρδιολόγο. 46 είμαι μην κάνουμε ότι μας κατέβει στο κεφάλι. Έκανα υπέρηχο καρδιάς. Όλα καλά. Τον ρώτησα αν μπορώ να γυμναστώ εντατικά και μου είπε δεν έχω κανένα θέμα.

    Βήμα δεύτερο... Ξεσκόνισμα...Ξαράχνιασμα...το μικρό μου "γυμναστήριο"

    Βήμα τρίτο.... να επιλέξω τι θα κάνω σαν πρόγραμμα (ασκήσεις - διατροφή - συμπληρώματα)

    Σαν πρόγραμμα διάλεξα αυτό (bodybuilding.com/fun/dymatize-transformed-12-weeks-to-your-best-self) .
    Ο βασικός λόγος είναι ότι
    - στηρίζεται σε βασικές ασκήσεις
    - ξεκινάει "θεωρώντας" ότι είσαι αγύμναστος και προοδευτικά ανεβάζει ένταση και
    - το ότι είχε εφαρμογή για το κινητό ήταν ένα plus γιατί λειτουργεί (για μένα πάντα) σαν οδηγός για να μείνω στο πρόγραμμα πιστά.

    Το κομμάτι της διατροφής είναι λίγο πιο "περίπλοκο". Η δική μου "εμπειρία" δείχνει οτι όλοι είμαστε διαφορετικοί και ότι δουλεύει σε κάποιον δεν δουλεύει στην ίδια δόση σε μας.
    Πριν λοιπόν μπω στην διαδικασία να πάθω "ψύχωση" με την ακρίβεια στην διατροφή μου, το βασικό για μένα ήταν να συνηθίσω να τρώω πάλι μόνο καθαρές τροφές.

    Κοτόπουλο, ψάρι, ρύζι , κινόα, βρώμη και λαχανικά σε όσο λιγότερο επεξεργαζμένη μορφή γίνετε
    Αυτό δεν είναι εύκολο βήμα, όταν έχεις συνηθίσει να τρως καθημερινά γλυκά, κουλούρια τσουρέκια σάλτσες.....Είναι δύσκολο. Το δυσκολότερο βήμα και οι πρώτες 10 μέρες είναι οι πιο δύσκολες. Μετά δεν το σκέφτεσαι καν.

    Αυτό που κατέληξα εγώ είναι

    Μόλις ξυπνήσω: 1 σκουπ πρωτείνης (υδρολυμένη) + 1 πολυβιταμίνη
    Πρωινό: Βρώμη (40γρ) + γιαούρτι 2%
    Δεκατιανό: 1 κουλούρι θεσσαλονίκης + 1-2 αυγα
    Μεσημέρι: Κοτόπουλο - Ψάρι η άλλη πρωτεΐνη με ρύζι - κινόα - γλυκοπατάτα η κάτι παρόμοιο + σαλάτα (dressing μουστάρδα + ξύδι) + CLA + FishOil
    Πριν την προπόνηση: pre-workout supplement
    Μετά την προπόνηση : 1 σκουπ πρωτείνης + 1 μπανάνα
    Απόγευμα: Οτι το μεσημέρι περίπου
    Βράδυ: Γιαούρτι με βρώμή ή πίτουρο βρώμης
    Πριν κοιμηθώ: 1-σκουπ καζείνη

    Το τι τρώω το περνάω στο cronometer.com για να έχω ένα μπούσουλα το τι μου γίνετε. Από οτι μου δείχνει η διατροφή που ακολουθώ είναι p/f/c = 50/30/20 (δηλαδή low carb)
    Θερμιδικά είναι περίπου στις 1700 θερμίδες με τον TDEE να είναι 2700. Το σίγουρο είναι οτι ΔΕΝ πεινάω. Δεν μπαίνω στην διαδικασία να στερηθώ. Αν το σώμα μου πεινάει (και δεν είναι δίψα) του δίνω να φάει. Ξέρω οτι οταν στερηθώ κάτι, τότε αποκτώ εμμονές και αργά η γρήγορα θα κάνω την βλακεία και με τόκο.

    Ο στόχος μου είναι καταρχήν να κάνω όλο το πρόγραμμα των 12 εβδομάδων χωρίς να τα παρατήσω και αυτό που θέλω είναι στο τέλος των 3 μηνών αυτών να έχω ποσοστό λίπους κοντά στο 16-17%, έτσι ώστε να πάρω θάρρος και με μια δεύτερη προσπάθεια να το κατεβάσω γύρω στο 12-13 που είναι αυτό που θέλω ιδανικά (το Μάιο του 17 ας πούμε) .

    Δεν θέλω να χάσω πολλά κιλά. Θα προτιμούσα να έχω αυτό το % λίπους με βάρος γύρω στα 85 κιλά που είμαι τώρα. Αλλά θα δω. Βλέποντας και κάνοντας. Εξάλλου το να βάλω κιλά για μένα είναι πολύ εύκολο :)

    Είμαι τώρα στην 4η εβδομάδα. Τα αποτελέσματα δεν είναι εύκολο να μετρηθούν.
    Η ζυγαριά την προηγούμενη βδομάδα έλεγε 85 με τάσεις να δείξει 84 και αυτή την βδομάδα δείχνει 86. Είναι νερά? Είναι επειδή δημιουργείτε μυικός ιστός που είναι βαρύτερος? Ιδέα δεν έχω. Η τανίτα δεν είναι και πολύ αξιόπιστο εργαλείο, αλλά μετρώντας δειγματολειπτικά δίνει τιμές από 20-22 (πριν έδινε από 22-24). Το στομάχι έχει πέσει ελαφρά μεν, ορατά δε και οι επιδόσεις στα βάρη αυξάνονται φυσιολογικά.

    Όταν τον χειμώνα με σαβουρο διατροφή τίγκα στην ζάχαρη έβαλα σε 5 μήνες 5 κιλά, δεν έχω την απαίτηση να χάσω τα πάντα σε 1 μήνα.

    Στο τέλος της 6ης εβδομάδας έχω σκοπό να γραφτώ σε γυμναστήριο. Ο βασικός λόγος είναι οτι αυξάνοντας την ένταση και τα βάρη , το προσωπικό μου γυμναστήριο δεν με καλύπτει, αλλά ακόμη βασικότερο, το ίδιο περιβάλλον κουράζει. Η αλλαγή παραστάσεων βοηθάει στην δική μου ψυχολογία σαν κίνητρο να συνεχίσω.

    Είμαι περίεργος πως θα αντιδράσει το σώμα μου σε αυτή την ηλικία. Είμαι πραγματικά περίεργος!
    Last edited by buffos; 07-08-16 at 15:44.

  2. #2
    Pumping Iron Algebar's Avatar
    Join Date
    23-05-16
    Posts
    312

    Default

    Καλή επιτυχία στους στόχους σου !

  3. #3
    New Member
    Join Date
    23-07-16
    Posts
    10

    Default

    Quote Originally Posted by Algebar View Post
    Καλή επιτυχία στους στόχους σου !
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ

  4. #4
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Καλη αρχη στο log σου! Εκανες την καλυτερη δουλεια,να φτιαξεις ενα μινι γυμναστηριο σπιτι σου!
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
    ...............................R.I.P.................................
    .............Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian.........
    .................₪₪₪₪₪₪1989-2011₪₪₪₪₪₪.............
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

  5. #5
    New Member
    Join Date
    23-07-16
    Posts
    10

    Default

    Σε ευχαριστώ Παύλο. Έχει και τα άσχημα του. Εξαρτάται από την ψυχολογία του καθενός. Καμιά φορά το να κάνεις γυμναστική με άλλους σου δίνει έξτρα κίνητρο να πας πιέσεις λίγο παραπάνω.
    Ειδικά το αερόβιο στην μοναξιά των 4 τοίχων μου φαίνεται βασανιστήριο

  6. #6
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    κανω 7 χρονια μονος μου,σε καταλαβαινω...Ξερεις τι βοηθαει; ενα ζευγαρι καλα ακουστικα να παιζει την αγαπημενη σου μουσικη και μια καλη παρεα για spotter,εμψυχωση κτλ
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
    ...............................R.I.P.................................
    .............Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian.........
    .................₪₪₪₪₪₪1989-2011₪₪₪₪₪₪.............
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

  7. #7
    New Member
    Join Date
    23-07-16
    Posts
    10

    Default

    Έκανα χθες (29/8) πρώτη φορά CrossFit, σε μάθημα για αρχάριους.
    Τα έφτυσα!! Έμεινα από ανάσες και ζαλίστηκα, αν και είδα ότι είναι φυσιολογική αντίδραση που συμβαίνει συχνά σε αυτούς που ξεκινάνε.

    Νομίζω τεράστιο λάθος ήταν στην διατροφή. Κάνοντας μόνο βάρη και απλό διάδρομο, ή διατροφή μου ήταν πολύ χαμηλή σε υδατάνθρακες εδώ και πολύ καιρό με αποτέλεσμα απλά να κλατάρω.

    Πολύ ενδιαφέρουσα εμπειρία αν και ή πρώτη εντύπωση ήταν σφαλιαρα στον εγωισμό :)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •