Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 19 of 19
  1. #1

    Default Αποξηραμένα Φρούτα Στη Διατροφή

    Παιδια καλησπερα! Λεγομαι Φιλιππος. Εχω ξεκινησει γυμναστικη με βαρη και αεροβια εδω και 7 μηνες διοτι ειμουν 100 κιλα και πηγα 80 για να ξεκινησω! Αισιος εχω φτασει στα 70 και σιγα σιγα σφιγγει το δερμα και φευγει το λιπος( που ειναι και ο κυριος στοχος μου) . Βλεπω και κοιλιακους σιγα σιγα! Ειμαι πολυ αφοσιωμενος στην προπονηση μου αλλα περισσοτερο στην διατροφη! Προσεχω πολυ τρωγοντας λαχανικα και κρεας-ψαρι. Δεν κανω cheat meal γιατι δοξα το θεο ακομη δεν μου λειπουν. Η ερωτηση που θελω να κανω σε εσας ειναι η εξης λοιπον. Μ αρεσει πολυ κατα τη διαρκεια της ημερας να τρωω αποξηραμενα φρουτα. Συγκεκριμενα τρωω μαυρα μουρα χωρις ζαχαρη (100gr 43kcal χαμηλα σε θερμιδες), chips yacoon επισης διχως ζαχαρη, papaya chips( 50 gr 20 kcal) παλι χωρις ζαχαρη και γενικα 1-2 ακομη τετοια μπερις ας πουμε παντα διχως ζαχαρη και χαμηλα σε θερμιδες. Ειδικα τα μουρα που ειναι χαμηλα σε θερμιδες τα τςακιζω( 1 πακετο τη μερα σιγουρα) αλλα ενταξει οχι συνεχεια! 1 κιλο το μηνα(10πακετα δηλαδη) Επισης μου αρεσει πολυ το χαρουπι. Σε μορφη τσιπς ας πουμε! Το ξυλο δηλαδη! Ειναι σαν να τρως κλαδι αλλα μ αρεσει γευστικα και εχει παραπανω θερμιδες και σακχαρα αλλα ολα φυσικα. Και το τελευταιο θελω να συνοδευω οτι τρωω με soy sauce . Θελω να μου πειτε αν αυτες οι συνηθειες επηρεαζουν τη διατροφη και χαλανε ολη την υπολιπη προσπαθεια για να χασω το λιπος μου και μηπως με παχυνουν κιολας! Ευχαριστω πολυ !( εχετε υποψιν οτι γενικα δεν τρωω πολυ και αυτα ειναι απλα σνακακια δεν ειμαι και ολη μερα πανω σ αυτα.

  2. #2

    Default

    Τι υψος εχεις?εισαι 70 κιλα και θες να πεσεις κιαλλο σε σωματικο βαρος?
    Life is to short to be small

  3. #3
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Εφόσον χάνεις και βλέπεις και κοιλιακούς όχι.

    Παρ' όλ' αυτά καλύτερες ώρς να τα τρως και όχι συνεχώς, είναι στο πρωινό, 1 ώρα πριν και αμέσως μετά το γυμναστήριο.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  4. #4

    Default

    Παιδια οχι δεν θελω να χασω και αλλο! Απλα εχω κομπλεξ με το λιπος δεν μοορω να το βλεπω! Θελω να φυγει! Γι αυτο ρωταω αν αυτα τα λιγα πραγματακια με εμποδιζουν! Κατα τ αλλα πολυ καθαρο φαγητο τρωω με ελαχιστο αλατι πιο πολυ μπαχαρικα. Δεν ξερω και πως να βαλω φωτο μερικα γευματα μου να δειτε! Παντος πρωτος στοχος μου ειναι αυτο και μετα ο ογκος

  5. #5

    Default

    Μπορει παιδια καπιος να μου πει πως βαζω φωτο εδω;

  6. #6

    Default

    Attachment 29923
    Πατάς το κουμπί που λέει Insert Image και μετα Upload File

  7. #7

    Default

    οριστε μερικα απ τα γευματα που τρωω παιδια! συνηθως 2 απ αυτα καθε μερα! Δυστυχως τωρα καλοκαιρι μετη δουλεια που κανω δεν ξυπναω πρωι για πρωινο και ολη μερα τρεχω καικανω προπονηση οποτε συνηθως τρωω 2 φορες! το μονο που εκανα κακο επινα αρκετο κρασι σχεδον καθε μερα και τωρα προσπαθω να το κοψω και αυτο! να φανταστειτε δουλευω σερβιτορος και απο εκει που πανω στη δουλεια τσιμπουσα πατατες και ψωμια τωρα τσιμπαω κανα ντοματινι η λιγο μαρουλι αν δεν κρατιεμαι!!!

    Attachment 29926Attachment 29927Attachment 29928Attachment 29929Attachment 29930Attachment 29931

  8. #8

    Default

    Παιδια αν μπορειτε τσεκαρετε λιγο της φωτο απο πανω να με βοηθησετε μηπως κανω κατι λαθος απο θεμα διατροφης! Σημερα εφαγα μεσημερι σολωμο 100γρ με 50 γρ αβοκαντο μισο αγγουρι και 100γρ κουνουπιδι και απογευματινο-βραδυνο μοσχαρι νουα ψητο 150γρ με μισο αγγουρι 3 σπαραγγια και λιγο μαρουλακι! Ααααα και σαν Κυριακη σημερα και μερα ξεκουρασης εφαγα και ενα σακουλακι αποξηραμενα μουρα!

  9. #9

    Default

    upppppp

  10. #10
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Φιλιππε καλημερα.Οι φωτογραφιες σου δεν φαινονται.Θα πρεπει να πας διπλα στο Post reply που λεει go advanced, και να τις βαλεις απο εκει!
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  11. #11

  12. #12
    Junior Bodybuilder fitness_love's Avatar
    Join Date
    07-05-14
    Location
    athens
    Posts
    168

    Default

    Τι γκουρμεδιές οι φωτό καλέ
    Eat clean-train dirty!!!

  13. #13
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Οι τροφες που εχεις στα πιατα που βελπω ειναι περα για περα αποδεκτες.Το θεμα ειναι ομως η ποσοτητες των τροφων που καταναλωνεις καθημερινα, που ειναι το πρωτο που θα πρεπει να φτιαξεις, αναλογα βεβαια με το στοχο σου.Επισης, εκτος απο τον πουρε πατατας(αν ειναι χειροποιητος με πατατες μονο ειναι οκ), και το πλιγουρι, γενικα διακρινω ελλειψη υδατανθρακων απο τη διατροφη σου(τα λαχανικα δεν τα λαμβανω υπ'οψει μου διοτι απ'οτι βλεπω οι μεριδες ειναι μικρες).
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  14. #14

    Default

    Ειναι κινοα! Ναι δεν τρωω πολυ υδατανθρακαα! Και δεν ειναι πουρες ειναι ασπραδια! Γενικα παιδια για να σας κατατοπισω στοχος μου δεν ειναι το αγωνιστικο bodybuilding! Απλα ειμουν πολλα κιλα εχασα 20 απλα λιγοστευοντας τις ποσοτητες αλλα συνεχιζα φουλ αλκοολ και οτι να ειναι φαγητα! Μετα με το γυμναστηριο και τη διατροφη εχασα αλλα 14 και τωρα απλα θελω να εχω ενα υγιης γυμνασμενο σωμα!! Επειδη εργαζομαι σε εστιατοριο σε νησι πολλες ωρες χθες κοντεψα να πεσω κατω και ετσι αποφασισα να σταμτησω 15 μερες το gym να ξεκουραστω! Απλα καθε πρωι κανω κολυμπι 20 λεπτα και κοιλιακους! Το μονο που με φοβηζει και σας ρωταω για τα φαγητα μου ειναι να μην ξαναγινω οπως ειμου! Λαπας και 100 κιλα! Γι αυτο! Γενικα ειμαι δραστηριος ακομη και αν δε πηγαινω gym! Σημερα μετα το κολυμπι εφαγα 50γρ μουσλι χωρις ζαχαρη της "φυση" με την πρωτεινη μου το ανακατεψα! Και το μεσημερι ενα μπουτι κοτοπουλο βραστο μονο τα αλιπα μερη με 2 βραστα κολοκυθια 2 καροτα και ενα ποτηρι απ το ζουμιι του!! Και τωρα θα φαω 70 γρ ψαρι ψητο με μια μικρη χωριατικη με λιγο ρικοτα αντι φετα!! Η τελευταια απορια μιας και σας επριξα παιδια... Μ αρεσουν πολυ τα λαδερα(μπαμιες, αρακας, αγκιναρες) και τα οσπρια( ρεβυθια, μαυροματικα,φακες, φασολες) με αυτα τι γινεται;;

  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Τα πραγματα ειναι απλά φίλε μου.
    Τίποτα δεν θα σε παχύνει αν δεν τρως παραπάνω απ όσο καις. Ο υδατάνθρακας δεν είναι μπαμπούλας και συνήθως τα παχύσαρκα άτομα που έχουν χάσει βάρος έχουν αποκτήσει μια φοβία με αυτόν σε σημείο να τον βγάζουν τελείως από τη διατροφή τους και να τρώνε τραγικα χαμηλές θερμίδες.

    Οργάνωσε τη διατροφή σου, μέτρα θερμίδες, τρώγε υδατάνθρακα από σωστές πηγές, ισορροπημένα και θα πετύχεις ότι στοχο θες, είτε αυτός ειναι χάσιμο λιπους, είτε ανασύσταση. Δεν είναι θεμα αν κανεις αγωνιστικό bbing ή όχι, η σωστή διατροφή ειναι στανταρ για όλους. Και το σημαντικοτερο.. βαρη!!!! Τα βάρη δεν αντικαθιστώνται με τίποτα.

  16. #16

    Default

    Αρα με λαδερα και οσπρια;;

  17. #17
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Φυσικα και μπορείς να έχεις, αρκεί να μην κολυμπανε στο λάδι και να μετράς ποσότητες και θερμίδες.

  18. #18

    Default

    Παντος φιλη μου μετραω θερμιδες και μου βγαινουν 800 με 900 καθε μερα μαζι με 113 πρωι βραδυ που ειναι η πρωτεινη! Αρα παιζει να τρωω μονο 600;

  19. #19

    Default

    14017779_10202023528186928_1739852903_n.jpg14031149_10202023549027449_1409766064_n.jpg
    αυτα τα δυο πιατα εφαγα σημερα! μαζι με ενα ποτηρι απ το ζουμακι που εβρασε το κοτοπουλο! και50 γρ μουσλι το πρωι! το πρωτο ειναι λαβρακι καρπατσιο χωρις λαδι! και 180 γρ ντοματα 100γρ αγγουρι 60 γρ κρεμμυδι 70 πιπερια και50 κοτατζ φλαιρ τυρι! δεν μπορω να φαω παραπανω δυστυχως σκαω αυυτα


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αποξηραμένα Φρούτα
    By LORA in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 8
    Last Post: 15-02-14, 12:26
  2. Αποξηραμενα Φρουτα
    By Farmakotriftis in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 23-11-11, 20:16
  3. Αποξηραμένα Φρούτα
    By gspyropo in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 25-02-10, 06:21
  4. Αποξηραμένα Φρούτα
    By LeVeL1 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 20-04-08, 00:41

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •