Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 19 of 19

Thread: Tasos Log

  1. #1

    Default Tasos Log

    Μετά από αρκετό διάβασμα και πολλές εμπειρίες στο γυμναστήριο και την...κουζίνα, αποφάσισα με την νέα σεζόν (25 Αυγ-25Μαιου) να γράφω και εγώ ένα εβδομαδιαίο Log.

    Η χρονιά που τελείωσε με βρήκε στα πρόθυρα νευρικής ανορεξίας καθώς έκανα υπερπροπονηση στο γυμναστήριο και έτρωγα καθημερινά λιγότερο από 1200 θερμίδες με αποτέλεσμα να πέσω από τα 67 κιλά στα 56, με φυσικά μεγάλη απώλεια μυικου ιστού.
    Από τον Ιούνιο μέχρι τώρα έχω φτάσει στα 61 κιλά, σίγουρα με τα περισσότερα από αυτά να είναι λίπος, αλλά ήταν και απαραίτητο γιατί ήμουν στο 3%.

    Με την νέα σεζόν σκοπεύω σε 3 προπονήσεις την εβδομάδα, όλες τις μυικες ομάδες και δεν βάζω αερόβια καθώς θα έχω πολύ περπάτημα και πολλά φροντ. Μέχρι τότε θα την παλεψω με όση λιγότερη σαβούρα γίνεται (διακοπές είμαι), καθημερινό κολύμπι και καθημερινή πρόληψη 2500 θερμίδων. (ισοθερμιδικα).

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλορίζικο το ημερολόγιο και καλή επάνοδο.

  3. #3
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Καλη αρχη στο log σου.
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
    ...............................R.I.P.................................
    .............Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian.........
    .................₪₪₪₪₪₪1989-2011₪₪₪₪₪₪.............
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

  4. #4

    Default επάνοδος + διατροφή για νέα σεζόν

    Από αύριο ξεκινάμε γυμναστήριο
    Για τις πρώτες 3ις εβδομάδες της νέας σεζόν και για την επάνοδο μετά από μεγάλο διάστημα αποχής, θα ακολουθήσω το έτοιμο "Πρόγραμμα Προσαρμογής Full Body Για Μέσο/Προχωρημένο Αθλούμενο" από εδώ.
    'Αρα και το split Δ/Τ/Π full body και τις υπόλοιπες οff.


    Σε περίοδο ενδυνάμωσης λοιπόν, 17 χρονών, 1,75 ύψος και 61 περίπου κιλά και στόχος τα 70 μέχρι τον Μάιο.


    Η διατροφή έχει ως εξής:


    Πρωινό: 330 ml γάλα 1,5%, 1 φέτα όλικης με μέλι, 3 αυγά (3 ασπράδια, 1 κρόκος), φρούτο
    Δεκατιανό: 2 φρυγανιές ολικής αλειμμένες με lavache τυράκι light και 3 φέτες φιλέτο κοτόπουλο
    Μεσημεριανό: Ότι έχει στο σπίτι (φροντίζω να μην είναι τηγανιτό) +σαλάτα πχ. Κοτόπουλο ή κάποιο κρεατικό με πατάτες/ρύζι/ψωμί ολικής ή όσπρια ή λαδερά ή ψαρικό κα.
    Απογευματινό - Προπονητικό: Γιαούρτι 1,5% με μέλι ή 1 πιάτο κρέμα Άνθος Αραβοσιτού (χτυπημένη μόνο με γάλα) και φρούτο
    Μεταπροπονητικό: 500 ml Γάλα 1,5% με 2 κ.σ. κακάο (ή 500 ml Arla Protein χωρίς ζάχαρη - περιστασιακά γιατί είναι και ακριβούτσικο)
    6ο γεύμα 30 λεπτά μετά: Ίδιο με το μεσημεριανό
    Βραδινό: 200 γρ. στραγγιστό γιαούρτι 2% με 1 χούφτα αμύγδαλα ή 1 κσ ταχίνι με κακάο


    Παρατηρήσεις:
    -Όπως καταλάβατε είμαι από μικρός λάτρης του κακάο, πολλές σοκολάτες υγείας, πολλά σοκολατούχα γάλατα μεσά στην ημέρα κλπ. Δύσκολα λοιπόν μπορώ να το κόψω και δεδομένου ότι βάζω δύσκολα λίπος και κιλά πιστεύω ότι μπορώ να το κρατήσω στην διατροφή μου. Όταν βάζω στο γάλα μετά την προπόνηση βάζω το κλασσικό της ιον, πάντα χωρίς ζάχαρη.
    -Το δεκατιανό δεν είναι ότι καλύτερο και όταν θα αρχίσουν τα σχολεία το δεκατιανό θα είναι ή κουλούρι ολικής ή γάλα 1,5% ή καμιά φορά για cheat meal θα παίρνω σοκολατούχο (άπαχο μεν αλλά πολλή ζάχαρη) :P Μεταξύ των πρώτων δύο λοιπόν προτιμάμε το γάλατακι 1,5% σωστά;
    -Συμπληρώματα και whey δεν θέλω να χρησιμοποιήσω ακόμα, στο περίπου έχω υπολογίσει τα μακρος και θερμίδες και καλύπτουν. (2500 θερμίδες, 140 γρ πρωτ., 330 υδατ, 70 λιπ.)
    -Τέλος, κάθε Σάββατο βράδυ βγαίνω με παρέα και κάνω cheat meal(όχι του σκασμού, καμιά κρεπούλα, αναψυκτικό). Τότε αφαιρώ το 6ο γέυμα και αντικαθιστώ το βραδινό με ένα ποτήρι γάλα 1,5%.

  5. #5
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Curious....οποτε ακολουθω :P Κρατα μας ενημερους για την προοδο σου!
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  6. #6
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    Τασο καλη αρχη αρχικα ! Θα τα καταφερεις μια χαρα και ειδικα εξαιτιας σχολειου και φροντ θα ξεσκας στο γυμναστηριο!
    Μπορει να μην ξερω και πολλα αλλα εφοσον εισαι σε υπερθερμιδικη διατροφη δεν χρειαζεται να στρεσαρεσε με τα cheat meals και ολα αυτα. Ενοοω φαε κανονικα το φαγητο σου και σιγουρεψου οτι εχεις φαει οσο πρεπει και αμα θες πιες και το σοκολατουχο γαλα σου και φαε και την κρεπουλα σου και το τηγανιτό σου Ισα ισα θα βοηθησουν κιολας να παρεις λιγο

  7. #7
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    Ααα και θα σε συμβουλευα να μην κανεις πολυ αεροβιο, ισως και καθολου προς το παρον. Νταξει ειναι μεν καλο για την καρδια κλπ αλλα τωρα αλλος ειναι ο στοχος σου!

  8. #8

    Default

    Έλενα, ευχαριστώ για τις συμβουλές, κάθε Σάββατο cheatday και 2-3 cheatmeals μέσα στην εβδομάδα είναι η συχνότητα, συνεχίζω σταθερά και βλέπω ότι βάζω μισό κιλό την εβδομάδα.
    Γυμναστήριο είδα ότι δεν έχασα καθόλου από θέμα δύναμης, είμαι στα περίπου 35-40 κιλά στα μηχανήματα και που θα πάει, θα ανέβω και εκεί..Αυτές τις ημέρες φτιάχνω και το πρόγραμμα προπόνησης που θα ακολουθήσω φέτος, μέσα στην εβδομάδα θα το έχω έτοιμο, το ανεβάζω και θα περιμένω τις διορθώσεις και τα σχόλια σας.

  9. #9

    Default

    Tasos Log 5/9

    ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ (Δεύτερα Στήθος-Δικεφαλα)
    1.Πιέσεις σε επικλινή με μπάρα (2χ12 και 2χ8)
    2.Πιεσεις σε οριζόντιο με μπάρα (2χ12 και 2χ8)
    3.Προτασεις με αλτηρες, εναλλάξ χερια(1χ12 και 2χ8)
    4.Πλαγιες προτάσεις με αλτηρες(1χ12 και 2χ8)
    5.Κάμψεις καθιστος με στραβομπαρα (1χ12 και 2χ8)
    6.Σφυριά εναλλάξ τα χέρια (3χ8)
    7.Pertocal machine (2x12)

    10 λεπτα διαδρομος μετρια για ζεσταμα
    15 λεπτα με ανηφορα στο τελος

    ΔΙΑΤΡΟΦΗ
    10.00 Φετα με μελι/1 ποτηρι Γαλα 1,5%/ 2 Αυγα/ Χυμος Πορτοκαλι
    //βολτα
    12.00 Γιαουρτι τοταλ 0% (ημουν εξω, απο περιπτερο)
    13.00 Μακαρονια με κοτοπουλο κομματια +σαλατα
    16.30 Κουλουρι Πολυσπορο + γιαουρτι 1,5%
    -προπονηση-
    18.00 Γαλα με κακαο
    //βγηκα για καφε
    21.30 Σνιτσελ κοτοπουλο και 1 Φετα ψωμι +σαλατα, 1 ποτηρι Γαλα 1,5%
    00.00 Γιαουρτι 2% +μια χουφτα φουντουκια

    //σταθερα τα κιλα ανεβαινουν, 62,7 σημερα, ζυγισμα ξανα την επομενη βδομαδα.

    Προπονηση ξανα την Τεταρτη, πλατη και τρικεφαλα, και τοτε θα ξαναγραψω στο log. Διαβασμα, φροντιστηριο αυριο παλι, κουραση, και τωρα που χρειαζομαι περισσοτερο υπνο, απο Δεύτερα, πρωινό στις 7

    Μιας και την Τεταρτη το βραδυ εχω κανονισει με την παρεα μου σινεμα, και συγκεκριμενα τo suicide squad, παραθετω τραγουδακι απο την ταινια αλλα και απο αγαπημενο συγκροτημα <3
    https://youtu.be/UprcpdwuwCg

  10. #10

    Default

    Tasos Log 7/9

    ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ (Τετάρτη - Πλάτη)


    Lat Machine 1x12 - 2x8
    Μονόζυγο 4x12
    Pulley 1x12 - 2x8
    Κωπηλατική με αλτήρα 1x12 - 2x8
    Upper Back 1x12 - 2x8
    Ανασηκώσεις όμων με αλτήρες 4x15
    Ραχιαίοι 3x15


    Αερόβια:
    14 λεπτά γρήγορο περπάτημα στην αρχή
    10 λεπτά ελλειπτικό στο τέλος




    ΔΙΑΤΡΟΦΗ

    6/9:
    11:00 φετά με ταχίνι κακάο, ποτήρι γάλα 1%, γιαούρτι 1,5% με μέλι
    14:00 1 τσιπούρα, ψωμί, σαλάτα
    17:30 ψωμί αλλειμένο με 2 τυράκια lavache light και 3 φέτες γαλοπούλα, ποτήρι γάλα 1%
    -φροντ μεχρί τις 10, ενδιάμεσα χυμός πορτοκάλι, καφές-
    22:00 ομελέτα με 3 αυγά και γαλοπούλα, πατάτα βραστή, σαλάτα
    01:00 γιαούρτι 2% με μια χούφτα φουντούκια


    7/9:
    11:00 φετα με μελι, 1 αυγό, 1 ποτήρι γάλα 1%, μπανάνα
    14:00 χοιρινό με ρύζι, σαλάτα
    17:30 γιαούρτι 1,5% με μέλι, πορτοκάλι
    -προπόνηση-
    19:00 arla protein (low sugar)
    20:00 χοιρινό, ψωμί αλλειμένο με lavache light, σαλάτα
    (θα πάω για ταινία, ενά μικρό cheatmeal θα γίνει, υποθέτω ποπκορν)
    00:00 ποτήρι γάλα 1%
    02:00 γιαούρτι 2% με φουντούκια


    thoughts:
    -από βδομάδα, με το σχολείο, θα κάνω 1-2 παραπάνω γεύματα και θα αλλάξω ώρες ύπνου (12-7)
    -το μεταπροπονητικό γαλατάκι κακάο μου είναι μακράν ότι καλύτερο (0% με hemo και καμιά φόρα arla)
    -στόχος τα 64-65 μέχρι το τέλος του μήνα

  11. #11
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    Μπραβοο ρε Τασο! Χαιρομαι που ανεβαίνεις κιλα και καλη αρχη στον τελευταίο χρονο σχολειου(μην το περνεις στραβα δεν θα κανετε καν μαθημα φετος! Θα ξεσκας στο σχολειο κιολας:p - το μονο κακο ειναι το ξυπνημα αλλα σε 2 βδομαδουλες θα το συνηθίσεις! )
    (Btw τι τελεια soundtracks ειναι αυτα του suicide squad)

  12. #12

    Default

    Quote Originally Posted by ElenaB View Post
    Μπραβοο ρε Τασο! Χαιρομαι που ανεβαίνεις κιλα και καλη αρχη στον τελευταίο χρονο σχολειου(μην το περνεις στραβα δεν θα κανετε καν μαθημα φετος! Θα ξεσκας στο σχολειο κιολας:p - το μονο κακο ειναι το ξυπνημα αλλα σε 2 βδομαδουλες θα το συνηθίσεις! )
    (Btw τι τελεια soundtracks ειναι αυτα του suicide squad)
    Σε ευχαριστώ Έλενα<3 Και το suicide squad τέλειο ήταν, τώρα αναμένει o Jason Bourne από σινεμά..

    ΔΙΑΤΡΟΦΗ 8/9:
    11:00 Φέτα με μέλι, 2 Αυγά, Μπανάνα, Ποτήρι Γάλα 1,5%
    14:00 Στήθος Κοτόπουλο με Ρύζι, σαλάτα
    17:00 Κουλούρι Πολύσπορο, Γιαούρτι 2%, 3 φέτες γαλοπούλα
    20:00 Στήθος Κοτόπουλο με 2 φέτες ψωμί, σαλάτα
    22:00 Γάλα 1,5%, 1 αυγό, 2 κομμάτια σοκολάτα 90% κακάο
    00:00 Γιαούρτι 2% με καρύδια
    Last edited by tasosk7; 08-09-16 at 22:48.

  13. #13

    Default

    ΔΙΑΤΡΟΦΗ 9/9
    10:00 Γαλα 1,5%, Γιαούρτι 1,5% με μέλι, Φέτα με μέλι
    -Προπονηση
    12:00 Σοκολατούχο Γάλα 0%
    13:00 Σαρδέλες Ψητές, σαλάτα
    17:00 Φέτα με ταχινι, 3 φέτες φιλέτο κοτόπουλο, γάλα 1,5%
    -Φροντ μεχρι τις 10
    23:00 Χυμός Πορτοκάλι και γιαούρτι 0% (από έξω)
    -Εξοδος με παρέα και cheatmeal-
    01:00 3 Σουβλάκια Χοιρινά και 2 ποτήρια ρετσίνα
    04:00 Γιαούρτι 2% με μια χούφτα καρύδια

    Τελευταία έξοδος πριν το σχολείο, επιβαλλόταν ενα cheat, θα φροντισω να ξανακανω σε 6-7 μερούλες :P
    Προπόνηση θα γράψω αυριο, εδώ στο ίδιο post και θα ξανανανεωνω περαστιασιακά μιας και τις επόμενες εβδομάδες θα ακολουθήσω αυτό το split.

  14. #14

    Default

    Τα κιλά ανεβαίνουν, οι προπονήσεις συνεχιζονται, η διατροφή κανονική, ίσως λιγάκι ελεύθερη, κοντά στις 2700 cal pes day.
    Στον μισό μήνα δεν περιμένω τρομερά αποτελέσματα, η ζυγαριά από 62,5 έφτασε 64 και ελπίζω σε 65,5 μέχρι το τέλος του μήνα. Ξερω, 3 κιλά σε έναν μήνα βάζω και λίπος/υγρα αλλά εφοσων δεν επιθυμώ και χαμηλά ποσοστά λίπους(κάτω απο 12%) δεν έχω καμια αμφιβολία.
    Πλέον ξεκίνησαν σχολεία και φροντ. και τις ημέρες φροντιστηρίου δεν βάζω προπ καθως περπαταω περίπου 5χλμ μέχρι να πάω κέντρο, οσονανε κάτι είναι και αυτο. Λόγω προγράμματος λοιπόν το split θα γίνεται Δευ/Πεμ/Σαβ. Παραθέτω και το αναλυτικό μου εβδομαδιαίο πρόγραμμα, κάπου εκεί μπήκε και το gym
    Εύχομαι καλή συνέχεια και καλές προπονήσεις σε όλους, αφιερώνω το way down we go από kaleo
    _20160914_000247.jpg

  15. #15

    Default

    Όλα συνεχίζονται και κιλουν ομαλά, τα κιλά ανέβηκαν στα 65,3 σημερα που ζυγιστικα.. δεδομένο ότι στην αρχή του μήνα ήμουν 62,5 και μέχρι το τέλος θελω να φτάσω 66-67, είναι αρκετά; Πρεπει να τρώω λιγότερο ή να συνεχίσω με αυτόν τον ρυθμό;

  16. #16
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    Τασο τα πας τελεια! Ε να βαλεις και λιγο λιπος επιβάλλεται , θα νιωθεις και καλύτερα! Εγω θα σου ελεγα να συνεχισεις και οταν φτασεις τα κιλα που θες να τα σταθεροποιησεις!

  17. #17

    Default

    Όλα μέχρι στιγμής πάνε εξαιρετικά, 67,5 κιλά, και μέχρι να τελειώσει και αυτός ο μήνας, στόχος να αγγιξω τα 70.
    Διατροφή γύρω στις 3500 θερμίδες και 6-7 γεύματα (3 κύρια, 4 σνακ)λίπος ανέβηκε από το 8 στο 10, αλλα και από θέμα μυικοτητας και δύναμης επίσης είμαι ικανοποιημένος..Όταν φτάσω τα 73-75 κιλά θα πέσω στις 3000 και σταματάω εκεί...
    Από προπόνηση συνεχίσω κανονικά τρεις ημέρες(στηθος/δικεφαλ, πλάτη/τρικεφαλος, πόδια/κοιλιακοι) και ανεβαζω σταδιακά και βάρη(+5 κιλά ανά δύο βδομάδες).
    Καλή συνέχεια στις προπονήσεις σας και καλή δύναμη
    Last edited by tasosk7; 09-10-16 at 13:30.

  18. #18

    Default

    Ένα updatε και καλό μήνα σε όλη την ομάδα.
    Βρίσκομαι σχεδόν στα 70 κιλά, ικανοποιημένος από τον τρόπο που ανεβάζω και από τις προπονήσεις. Νιώθω αρκετό πριξιμο την μέρα μέρα την προπόνηση και τελευταία παρατηρώ και καλά σημάδια στον καθρέπτη. Ελπίζω να συνεχίσω έτσι, από αερόβια κάνω μόνο 15 λεπτά στο τέλος διάδρομο ή ποδήλατο γιατί τις ημέρες που δεν έχω προπ περπαταω αναγκαστικά πολύ λόγω φροντιστηρίων κλπ.
    Εύχομαι τα καλύτερα σε όλους, καλή δύναμη

  19. #19

    Default #panellinies2018, gym και απορία

    Έναν χρόνο μετά γύρισα να κάνω μια ανανέωση στο ταπεινό μου ημερολόγιο. Είμαι 75 κιλά, ευχαριστημένος από το σώμα μου και προσπαθώντας για έναν σωστό τρόπο ζωής. Φέτος η χρονιά είναι πολύ δύσκολη διότι δίνω πανελλήνιες και στοχεύω σε φαρμακευτική σχολή ή βιολογικά (γύρω στο 18).
    Το γυμναστήριο το έχω περιορίσει σε 2-3 φορές την εβδομάδα(στήθος-χέρια, πλάτη-ωμοι, πόδια) και νομίζω πως λειτουργεί θετικά στην ρουτίνα μου, το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι τα σνακ λόγω των αρκετών ωρών φροντιστηριου και επίσης λόγω χρόνου αδυνατώ να φτιάξω κατι από τις υπέροχες συνταγές της καρδουλας για σνακ ή ταπετσαρία κλπ, οπότε εκτός από ένα φρούτο και κανέναν ξηρό καρπό έχουμε κάποια άλλη καλή πηγή ενέργειας/πρωτεΐνης on the go;

    Χάρηκα πολύ που ξαναγράφω εδώ, καλή συνέχεια και καλές προπονήσεις σε όλους!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •