Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    New Member
    Join Date
    09-08-16
    Posts
    5

    Default Προ-Αρχάρια - Πως Ξεκινάω Με Γυμναστική;

    Καλησπέρα και από εμένα.Ονομάζομαι Σταυρούλα και είμαι προ-αρχάρια.Ναι, γνωρίζω οτί δεν είναι δόκιμος όρος(φιλόλογος εδώ) αλλά θέλω να τονίσω την ασχετοσύνη μου με το θέμα. Ας παρουσιαστώ λοιπόν. Είμαι 28 ετών, 1,64, 52 κιλά, μητέρα και εργαζόμενη υπέρ του φυσιολογικού.Οι ώρες ακινησίας και ειδικά ανάπαυσης είναι σχεδόν ανύπαρκτες.Από μωρό ήμουν πολύ αδύνατη και συνεχώς με κυνηγούσαν με μουρουνέλαια.Ακόμη και σήμερα, μετά από άπειρες προσπάθειες ακόμη και με διατροφολόγους δεν έχω κατορθώσει τίποτα. Δεν είμαι σκελετωμένη όμως η εικόνα μου στον καθρέφτη δε μου αρέσει.Πάντα ζήλευα τα καλογυμνασμένα πόδια και τους γεμάτους ποπούς.Αυτό με έκανε να στραφώ ως έσχατη λύση στη σκέψη να προσπαθήσω με γυμναστική.Όμως δεν εχω ασχοληθεί ποτέ(προ-αρχάρια είπαμε) και αναρωτιέμαι αν τώρα πια μπορώ να καταφέρω κάτι.Εδώ και μια βδομάδα διαβάζω στο σάιτ ότι έχει γραφεί τα τελευταία δέκα χρόνια και προσπαθώ να ενημερωθώ.Έχω μάθει πολλά αλλά σε θεωρητικό μόνο επίπεδο.Αυτό που κατάλαβα είναι ότι η διατροφή και η ξεκούραση παίζουν σημαντικό ρόλο και είναι δυο θέματα που προσωπικά πονάνε.Όσον αφορά το πρώτο είμαι πλήρως απογοητευμένη.Το φαγητό δεν ειναι το φόρτε μου.Τρώω ότι πιο βρώμικο κυκλοφορεί σε μίνι μάρκετ(καραμέλες,ζελεδάκια,σοκολάτες) ως κύριο γεύμα.Το ότι δεν τα βάζω σε κιλά με έχει οδηγήσει στο να τρώω άφοβα και ασταμάτητα ότι μου έρθει.Επειτα με αποθαρρύνει το γεγονός ότι πρέπει συνέχει α να μαγειρέυω.Λείπω πολλές ώρες από το σπίτι και τρώω στον δρόμο.(Πριν με κατηγορήσετε για το τι είδους μάνα είμαι, να ενημερώσω ότι η κόρη μου ακολουθεί τέλεια διατροφη και φροντίζω να μην βλέπει τι χαζά τρώω ώστε να μην ακολουθήσει το πρότυπό μου).
    Όσον αφορά την ξεκούραση θε έχετε καταλάβει οτι δεν υφίσταται.Δουλέυω 14:00-22:00 και τις υπόλοιπες ώρες(πριν και μετα) τις αφιερώνω σε παιχνίδι(εξουθενωτικό) με το παιδί μου.Όταν πια κατά τις δώδεκα κοιμηθεί έχω δουλειές σπιτιού.
    Μετά την εκτενή παρουσίαση της ζωής μου(αν κάποιος δόλιος-α έφτασε μα διαβάσει έως εδώ και χαρά στο κουράγιο του, ήρωας)μπορείτε να μου πείτε: τι ελπίδες έχω εγώ να εκπληρώσω το όνειρό μου και πώς μπορώ να τα καταφέρω;Να ξεκινήσω γυμναστήριο;γιατί μια ώρα μπορώ να ξεκλέψω,δεν είναι αυτό το πρόβλημα....αλλά πώς θα το κάνω με την διατροφή;τι να τρώω και πώς μπορώ να βρω μια λύση με το μαγείρεμα;Να ετοιμάζω για καταψυξη;Στην τελική θα με βοηθήσει ή απλά θα κουράζομαι μια ώρα στο γυμναστηριο,δεν θα έχω αποτέλεσμα και θα έχω χάσει πέρα από χρήματα και μια πολύτιμη ώρα με το παιδί μου;
    Χίλια συγγνώμη για το μακρυνάρι απλά με όσους έχω μιλήσει μου λένε σιγά εύκολο είναι.φάε να βάλεις κανένα κιλό και κάνε κανέναν κοιλιακό,αμέσως θα φανεί έτσι όπως είσαι.Εδώ είδα ότι οι περισσότεροι είστε όντως γνώστες -τριες, με πολλές γνώσεις σε θέματα διατροφής,προπόνησης ακόμη και ανατομίας και είπα να πω τον πόνο μου.Μόνο εσείς ίσως θα καταλάβετε πόσο δύσκολο είναι για μένα όπως ίσως ήταν και για εσάς στην αρχή.Πολύ θα με ενδιέφερε να διαβάσω τις απόψεις σας.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.Να ξέρετε σας θαυμάζω απεριόριστα(λίγο περισσότερο τις γυναίκες).Καλό βράδυ.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    01-03-16
    Posts
    844

    Default

    Καλημέρα !

    Φυσικά και μπορείς να τα καταφέρεις !
    Γυμναστική με βάρη και σωστή διατροφή χρειάζεται !

    Για την διατροφή που λες , μπορείς να ετοιμάζεις τα γεύματα σου σε ποσότητες , να τα χωρίζεις σε μερίδες και να τα βάζεις στην κατάψυξη ..
    Οι περισσότεροι αυτό κάνουμε !

    Επίσης το γυμναστήριο δεν είναι σε καμία περίπτωση χάσιμο χρόνου ! Είναι η λύση στο πρόβλημα σου και ο μοναδικός τρόπος να πετύχεις τον στόχο σου !

    Πρώτα απ όλα βρες τις θερμίδες συντήρησης του βάρους σου , ανέβασε τες λίγο και
    Κάνε για αρχή ένα διατροφικό πλάνο με 4 - 5 γεύματα , βάσει αυτών που έχεις διαβάσει στο φόρουμ .
    Στη συνέχεια γράψε την διατροφή σου εδώ για να σε βοηθήσουμε να την βελτιώσεις αν χρειάζεται !

    Και εννοείται ξεκίνα γυμναστήριο άμεσα !

    Καλή αρχή !!!

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Γιατί τέτοια απαισιοδοξία βρε κορίτσι μου; Λες και είσαι 50χρ και σε πήραν τα χρόνια !! Μια χαρά μπορείς να τα καταφέρεις.
    Το μόνο που θέλει είναι σωστή οργάνωση. Δεν χρειάζεται να σαι όλη μέρα στην κουζίνα, θα μαγειρεύεις ποσότητες και θα τα έχεις ψυγείο και κατάψυξη.
    Αφιέρωσε χρόνο υπάρχουν άρθρα που θα σε βοηθήσουν να μάθεις τα βασικά βήματα καθώς και παραδείγματα άλλων κοριτσιών .
    Καλή διαμονή!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  4. #4
    Pumping Iron GreenBill's Avatar
    Join Date
    29-11-11
    Posts
    585

    Default

    Quote Originally Posted by Sosi View Post
    Πάντα ζήλευα τα καλογυμνασμένα πόδια και τους γεμάτους ποπούς. Αυτό με έκανε να στραφώ ως έσχατη λύση στη σκέψη να προσπαθήσω με γυμναστική.
    Από αυτό που γράφεις νομίζω πως πρώτα πρέπει να αλλάξεις τον τρόπο που σκέφτεσαι. Αυτή που αναφέρεις δεν είναι η έσχατη λύση αλλά η πρώτη!
    GreenBill

  5. #5
    Pumping Iron Algebar's Avatar
    Join Date
    23-05-16
    Posts
    312

    Default

    Καλώς ήρθες Σταυρούλα, όπως σου είπαν τα κορίτσια μαγείρεψε μεγάλες ποσότητες το ΣΚ και προσπάθησε σε συνεννόηση με την οικογένειά σου να πηγαίνεις το πρωι στο γυμναστήριο έστω για 1 ωρίτσα.Αν το αποφασίσεις σίγουρα θα τα καταφέρεις.

  6. #6
    New Member
    Join Date
    09-08-16
    Posts
    5

    Default

    Σας ευχαριστώ όλους για την άμεση απάντηση.Η αλήθεια είναι πως δεν έχω ιδέα πως να υπολογίσω τις θερμίδες και πως να φτιάξω πρόγραμμα.Την Τρίτη που θα επιστρέψω από τις διακοπές μου η πρώτη δουλειά που θα κάνω είναι να αναζητήσω γυμναστήριο.Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να μου προτείνετε κάποιο στην περιοχή μου,αλλά θα ήταν μεγάλη βοήθεια.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι :να εμπιστευτώ τον γυμναστή στη διατροφή που ίσως μου προτείνει ή καλύτερα να ψάξω μόνη μου μέσω αυτής της σελίδας και να το ετοιμάσω μόνη μου;

  7. #7
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    01-03-16
    Posts
    844

    Default

    Μπορείς να φτιάξεις μόνη σου την διατροφή σου
    Αρχικά διάβασε εδώ 3 Βασικοί Τρόποι Υπολογισμού & Προσαρμογής Θερμίδων Για Διατροφές Bodybuilding!
    Και μετά εδώ Top 10 Των Καλύτερων Τροφών Για Bodybuilding & Fitness.

    Στη συνέχεια φτιάξε ένα διατροφικό πλάνο με 4 - 5 γεύματα βάζοντας σε κάθε γεύμα μία πηγή πρωτείνης , μία πηγή υδατάνθρακα και καλά λιπαρά .
    Στην αρχή μπορεί να σου φανεί δύσκολο όμως όσο περνάει ο καιρός θα βλέπεις ότι θα γίνεται όλο και πιο εύκολο !

  8. #8
    New Member
    Join Date
    09-08-16
    Posts
    5

    Default

    Καλησπέρα και πάλι.Μετά κόπων και βασάνων έφτιαξα τη διατροφή μιάς ημέρας.Νομίζω όμως ότι έχω κάνει λάθος. Γράφω αρχικά το πλάνο
    09:00
    Γάλα με δημητριακά

    10:00 προπόνηση

    11:00
    Φρυγανιά με κασέρι

    14:00
    Κοτόπουλο με ρύζι

    17:00
    Μπανάνα

    20:00 αμύγδαλα

    23:00 μακαρόνια

    Αν τα υπολόγισα σωστά είναι 2000 θερμίδες
    Όσον αφορά τα στοιχεία, αν τα υπολόγισα πάλι σωστά είναι 97 πρωτείνη, 93,5 λίπη, 252,2 υδατάνθρακες.Οι θερμίδες είναι καλές.Τα στοιχεία όμως είναι σωστά;Που να δίνω βάση?στις θερμίδες ή τα στοιχεία;Δεν ξέρω πώς να τα υπολογίσω...

    Δεύτερο θέμα:
    Πήγα για να γραφτώ σε γυμναστήριο και μου είπε η γυμνάστρια πως δεν πρέπει να ξεκινήσω με βάρη αλλά με πιλάτες, καθώς δεν είμαι σε θέση να σηκώσω βάρη και πως το μόνο που θα καταφέρω είναι να τραυματιστώ.Θεωρεί ότι τον πρώτο μήνα να ξεκινήσω με πιλάτες και έπειτα με 60' bars. Ποιά είναι η γνώμη σας;

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Στο πρωινο σου βαλε βρωμη, γαλα και 3 ασπραδια με 1 κροκο.

    Φρυγανια με κασερι μεταπροπονητικά είναι οτι πιο αχρηστο υπαρχει. Φαε γιαουρτι με φρούτο.

    Μεσημερι οπως το εχεις

    Τα υπολοιπα γευματα ρε κοριτσαρα ειναι "κουλα". Βγαλε το φρουτο και κανε μια ωραια ομελετα με λαχανικα, μανιταρια και πατατα ή μια ωραια ομελετα με μανιταρι , πατατουλα ή κινοα ή ακομα και πληγουρι. Επίσης μπορεις και μια μεριδα οσπρια με μια φετα ψωμι μαυρο και λιγο τυρι χαμηλων λιπαρων.
    Αμυγδαλα σκετα δεν ειναι καν σνακ. Βαλε λιγο κοτατζ.
    Το βραδυ βαλε λιγο ψαρακι, βαλε μπιφτεκι, με πατατουλα ή λιγα μακαρόνια και σαλατα.
    Το μακαρονι μπορεις να το βαλεις κ σε αλλο γευμα κ να αφησεις τα λαχανικα μαζι με ελαιολαδο. Ολα εξαρτωνται απο τις θερμιδες και το στοχο σου.


    Πες στην "γυμναστρια" πως δεν εισαι ουτε κουλή ουτε κουτσή. Μια χαρα μπορεις να κανεις προπονηση με βάρη. Γιατι να τραυματιστεις;;!!!
    Το πιλατες ειναι στην ουσια ασκησεις διατασης που εκαναν για αποκατασταση. Αλλο το ενα αλλο το αλλο.
    Αν θες το σωμα σου να φτιαξει κανε τα βαρη σου ωραια και καλα και αν θες συμπληρωματικα το πιλατες.
    Last edited by Kardoula; 16-08-16 at 21:50.

  10. #10
    New Member
    Join Date
    09-08-16
    Posts
    5

    Default

    Ευχαροστώ για την απάντηση καρδούλα.Δεν ανέφερα όμως δυό βασικά πράγματα.Πρώτον δεν τρώω αυγά και δεύτερον έφτιαξα το πλάνο με γνώμονα την δουλειά μου γι αυτό μου βγαίνει έτσι.Δηλαδη μετα τις 14:00 και έως τις 23:00 που θα γυρίσω είναι ζήτημα αν θα καταφέρω να ξεκλέψω χρόνο ακόμα και για την μπανάνα ή τα αμύγδαλα.Πολύ φοβάμαι ότι κάποιες μέρες ούτε αυτά δεν θα καταφέρνω.Διαφορερικά δεν έχω πρόβλημα να τρώω ολοκληρωμένα γεύματα και εκείνες τις ώρες(πχ τα σαββατοκύριακα).

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ειναι δυσκολο να αφιερωσεις 3 λεπτα της ωρας (γιατι τοσο θελει) για να φας μια μπουκια κοτοπουλο με 2 κουταλιες ρυζι;
    Αντι για αβγα μπορεις να βαλεις γιαουρτι/κοτατζ/κοτοπουλο/κρεας οτιδηποτε αλλο που εχει πρωτεινη.

    Μια πρωτεινη ορου γαλακτος θα σου ελυνε τα χερια παντως αν ο χρονος σου ειναι περιορισμενος και δεν μπορεις να φας κανονικο σνακ.

  12. #12
    New Member
    Join Date
    09-08-16
    Posts
    5

    Default

    Το σκεφτόμουν και αυτό διαβάζοντας διάφορα στο σάιτ,απλά δεν ήξερα αν επιτρέπεται λόγω του ότι είμαι εντελώς αρχάρια.Όσον αφορά τη διατροφή θα το αλλάξω όπως μου πρότινες και θα θα κάνω ότι μπορώ για να τα καταφέρω.Κάτι θα ξέρεις περισσότερο από εμένα
    Αύριο θα ρωτήσω και σε άλλο γυμναστήριο μήπως και θελήσουν να μου φτιάξουν πρόγραμμα με βάρη.

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default Προ-Αρχάρια - Πως Ξεκινάω Με Γυμναστική;

    Τι πάει να πει δεν επιτρέπεται επειδή είσαι αρχάρια?! Ο ορός γάλακτος υπάρχει ακόμα και στις βρεφικες κρέμες, από γάλα βγαίνει το συμπλήρωμα. Φυσικά και μπορείς να πάρεις και θα σε βοηθήσει.
    Γιατί να παρακαλας στον κάθε γυμναστή να σου βγάλει πρόγραμμα καρμπον και να μη κάνεις κάποιο από εδώ στο φόρουμ? Τόσα άρθρα υπάρχουν στη γυναικεία ενότητα και όχι μόνο.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοήθεια! Πολύ αρχάρια με την διατροφή και την γυμναστική
    By Anthi_lila in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 5
    Last Post: 08-05-16, 22:08
  2. Αρχάρια - Θέλω Τη Γνώμη Σας Για Τη Διατροφή & Γυμναστική Μου
    By Catherine in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 3
    Last Post: 29-07-14, 14:04
  3. Ξεκινάω Γυμναστήριο!!
    By Narvian in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 8
    Last Post: 31-03-11, 23:18
  4. Ξεκιναω γραμμωση
    By mikellinos in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 08-06-09, 11:38

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •