Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 5 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 121 to 150 of 163
  1. #121
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Γεια σου anna lou!!τη προπονηση τη γραφω καθε μερα πανω κατω τη γνωριζεις.Στη διατροφη λοιπον.
    Πρωινο:300 μλ γαλα 1.5 %
    60 γρ δημητριακα
    10-15γρ σταφιδες
    3 ασπραδια και 2 φορες τη βδομαδα 1 κροκο
    1 μηλο

    Μεσημεριανο:180-200γρ πρωτεινουχο πχ ψαρι φιλετο κοτοπουλο γαλοπουλα μοσχαρι κτλ και ψαρονεφρι μερικες φορες το προτιμω απο μοσχαρι και το ψαρι συνηθως σολωμος με συνοδεια η 150 γρ ρυζι/ζυμαρικα η 200 γρ γλυκοπατατα η 70 γρ ψωμι.Μαζι με τη πρωτεινη μπορει να εχω και μπαμιες φασολακια κτλ χωρις λαδι μαγειρεμενα.Επισης παντα εχω σαλατα και μια κουτ λαδι

    Απογευμα:335 γρ φρουτα(1 μηλο ολοκληρο και λιγο απο καποιο αλλο φρουτο)γιαουρτι 2%και 15 γρ αμυγδαλα η κασιους

    Βραδινο:180-200 γρ πρωτεινουχο γαλοπουλα συνηθως το αγαπημενο μου μαζι με σαλατα μια κουτ λαδι και 90 γρ γλυκοπατατα η 30 γρ ψωμι

  2. #122
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Μερικες φορες για μεσημερι εχω σουτζουκακια η κοτοπουλο κοκκινιστο φιλετο με πλιγουρι η με 2 γεμιστα η λαχανοντολμαδες η μακατονια με κιμα φιλετο γαλοπουλας.Ολα τα φτιαχνω εγω χωρις καθολου λαδι στο μαγειρεμα μονο μπαχαρικα και σαλτσα απο φρεσκια ντοματα κτλ οποτε ξερω τα συστατικα...Σε αυτα δε μετραω ποσοτητες τρωω οσο θελω.1 φορα τη βδομαδα 3.5 κουταλες οσπρια και σαλατα με 1 κουτ λαδι και 30 γρ ψωμι και 1 κεσεδακι κοτατζ

  3. #123
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Quote Originally Posted by revolver 00 View Post
    To μοσχάρι βοηθάει περισσότερο στην ανάρρωση, έχει και περισσότερο σίδηρο που ως γυναίκα έχεις ανάγκη. Μετράει πολύ ο τρόπος μαγειρέματος στο πόσο νόστιμο θα είναι.
    Θα τρέξεις στον κλασικό μαραθώνιο Αθηνών ή στα 10 χλμ ;
    Καλησπερα!οχι 10 χιλ.τρχω παντα.Απλα μαλλον σιγα σιγα λεω να το βαλω σα δευτερο στοχο πιο πολυ θελω να δουλεψω croosstraining να βελτιωνω συνεχως αντοχη.

  4. #124
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Τι λετε παιδια?πως σας φαινεται?

  5. #125
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Καλησπερα!παιδια γινεται καποιος να απαντησει παρακαλω?δεν ξερω αν κινουμαι σωστα και δεν εχω

  6. #126
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Καλησπερα!παιδια γινεται καποιος να απαντησει παρακαλω?δεν ξερω αν κινουμαι σωστα

  7. #127
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Καλησπέρα Mina αν κινείσαι σωστά πάνω σε πιο θέμα ακριβώς?
    Προπονητικά ή Διατροφικά ?

  8. #128
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Καλησπερα zyzz!για τη διατροφη λεω βασικα για τη ποιοτητα πιστευω ειναι καλη για ποσοτητες θελω να ξερω

  9. #129
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Από τα λίγα που έχω δει στο ημερολόγιο σου, σου έχει πει κάποια πράγματα η Ειρήνη, ότι τρως λίγο κλπ.
    Η Ειρήνη είναι κορυφή να ακούς κατά γράμμα ότι σου λέει.

    Κάπου πήρε το μάτι μου ότι σε προβλημάτισε ένα παξιμάδι ολικής...υπερβολή μεγάλη....μια χαρά είναι τα παξιμάδια ολικής και δεν μιλάω για ένα...

    Σύμφωνα με αυτές τις τροφές που αναφέρεις παραπάνω ψάρι φιλέτο κοτόπουλο γαλοπούλα μοσχάρι σολωμό κλπ Είναι από τις καλύτερες επιλογές που μπορείς να κάνεις.
    Όσο αφορά τα ζυμαρικά εγώ προτιμώ τα ολικής άλεσης και εφόσον τρέχεις τόσα χιλιόμετρα πιστεύω το καστανό ρύζι είναι μια πολύ καλή επιλογή επειδή διασπάτε πολύ αργά και σε κρατάει χορτάτη.

    Τώρα για τις ποσότητες που λες, οι οποίες είναι πολύ σημαντικές, έχω παρατηρήσει ότι γενικά γράφεις λίγο αόριστα στο ημερολόγιο σου, εαν δεις το δικό μου γράφω τα πάντα ακόμα και την κάθε λεπτομέρεια και ξέρεις γιατί το κάνω?
    Για να θυμάμαι ακριβώς τι έκανα και να βλέπω την πρόοδο μου.

    Οπότε κάτσε και γράψε αναλυτικά
    Πρωινό: 200 ml Γάλα και 80 Γραμμάρια Βρώμη
    Δεκατιανό.....
    κλπ
    Μόνο έτσι θα βγάλουμε άκρη.

  10. #130
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Ναι εχεις δικιο zyzz για το παξιμαδι ναι υπερεβαλλα ισως γιατι μου ηρθε εκεινη τη στιγμη να το φαω με τους ντολμαδεσ.Δεν ηταν ολικης αλλα ζηλεψα απο τη μαμα μου εκεινη την ωρα.Γενικα δεν ακολουθω συγκεκριμενο πλανο ακριβως γι αυτο τα γραφω ετσι.Μαγειρυεω εγω στο σπιτι τα παντα και παστιτσιο μουσακα κτλ αλλα παντα υγιεινα.Δε μετραω ποσοτητες σε αυτα στο παστιτσιο πχ μπορει να φαω και 6 κομματια αλλα ειναι τοσο ελαφρυ που δε το καταλαβαινω καν.Το θεμα μπυ ειναι κυριως να βγαζω ανετα τη προπονηση.Το αεροβιο ειναι οκ μετα ομως το αλλο ειναι θανατος.Αλλα πιστευω οτι οποιος το δοκιμασει πραγματικα αποκλειεται να μην τα φτυσει οσο καλη διατροφη κι αν κανει.Απλα βγαινεις απο τα ορια σου και δεν αισθανεσαι καν ανθρωπος απλα μηχανημα!!!!

  11. #131
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Mina θα σου δώσω 2 παραδείγματα για ποιον λόγο θα πρέπει να μετράς τις ποσότητες.

    1) Το Σώμα μας είναι σαν το αυτοκίνητο για να λειτουργήσει σωστά χρειάζεται Βεντζίνη Λάδια κλπ, έτσι και εμείς χρειαζόμαστε το Φαγητό και με όλα αυτά που κάνουμε καίμε την ενέργεια που μας δίνει το φαγητό...μπορείς λοιπόν να σταματάς σε ένα Πρατήριο για Γέμισμα και να βάζεις στο περίπου ?
    Όχι βέβαια...και να θυμάσαι πως σε μια μεγάλη διαδρομή (προπόνηση ή συσσωρευμένη κούραση θα μείνεις να είσαι σίγουρη...

    2) Ένα άλλο παράδειγμα σκέψου πως θέλουμε να χτίσουμε μια οικοδομή (στην περίπτωση μας είναι το Σώμα μας) μπορούμε να βάλουμε στο περίπου Τσιμέντο, Νερό και Ασβέστη τι Λες?

    Γιαυτό θα πρέπει να μετράς τα Πάντα.

    Για το Παστίτσιο και τον Μουσακά δεν ξέρω να σου πω εάν θα σε βοηθήσουν στην Διατροφή σου εμένα πάντως που θέλω να χάσω κιλά σίγουρα όχι, αν και φαντάζομαι πως εσύ τα μαγειρεύεις με κάποια παραλλαγή έτσι ώστε να είναι πιο υγιεινά και να έχουν λιγότερες θερμίδες.

  12. #132
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Ναι συμφωνω απλα εγω θελω να ειμαι πιο ελευθερη με αυτα.Πιστευω γενικως οτι πρεπει να τρωμε τα παντα με μετρο.Κι εγω ζυγιζω παντα σχεδον μη νομιζεις.Ενταξει στο παστιτσιο γεμιστα κτλ δεν ειναι τοσο ευκολο το μετρημα.Βεβαια υποψιν τα υλικα δε θα παθω και τιποτα.Το μονο που με νοιαζει εμενα ειναι να εχω παντα ενεργεια και για προπονηση και για ολα.Δεν ειμαι και σε μεγαλη ηλικια ακομα ο μεταβολισμος δουλευει καλα

  13. #133
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Mina τρως πολύ λίγο! Όπως είπαν τα παιδιά από πάνω το σωμα σου φωνάζει για φαγητό! Δεν ειναι ανάγκη να φτάσεις σε σημεια υστερίας με το φαγητό σου αλλά πρέπει να τρως σύμφωνα και με τη προπονηση που κάνεις!
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  14. #134
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Ευχαριστω anna lou για την απαντηση.Μπορεις να μου προτινεις εσυ αλλαγες πανω στη διατροφη μου

  15. #135
    Junior Bodybuilder Aleksandros's Avatar
    Join Date
    24-04-14
    Posts
    118

    Default

    Στα πόσα κιλά βρίσκεσαι πλέον;

  16. #136
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    44 με 45 ειμαι μερικες φορες και 43 η και 47 αναλογα την ωρα δε ζυγιζομαι και συχνα.

  17. #137
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Ασ γραψω το χθεσινο και σημερινο προγραμμα.

    Πεμπτη:
    α)60 λεπτα διαδρομο τρεξιμο(ταχυτητα 10.3-11.2 κλιση 2.0-3.0)
    β)3 rounds σε 19.50 και μετα ο 4ος και γλουτοι ραχιαιοι.Προγραμμα:
    1)side to side push ups?12each side
    2)180 jump squat with med.ball?12each side
    3)extreme mountain climbers?25
    4)one leg triceps push ups?12each side
    5)jump squat to split jumps burpee?10
    6)curtsey lunge curl and press one leg?10each side
    7)mat box jumps?15
    8)dumbell low row burpee?12
    9)3 jump squats to one prisoner jump squat?10


    Σημερινη προπονηση:
    α)60 λεπτα ελλειπτικο(160 παλμοι περιπου)
    β)3 κυκλοι σε 21.23 και μετα ο 4ος γυρος και ραχιαιοι γλουτοι.Το μενου ειχε:
    1)180 degree burpees?10each side
    2)plank jumps?10
    3)renegades row?15each side
    4)side to side jump squat burpee?10each side
    5)crossleg elevated triceps push ups?12each side
    6)split jumps with med.ball?12
    7)dumbell curl and press burpee?12
    8)pike with fitball?25
    9)in out push ups?12

  18. #138
    Junior Bodybuilder Aleksandros's Avatar
    Join Date
    24-04-14
    Posts
    118

    Default

    Επομένως, αφού δεν αλλάζει το βάρος σου και συνεχίζεις να έχεις την επιθυμητή ένταση στις προπονήσεις σου, εγώ δε θεωρώ ότι χρειάζεται να το ψάχνεις άλλο, ούτε ότι τρως λίγο.

    Δεδομένου ότι δεν έχεις κάποιο στόχο για τη σύσταση του σώματός σου.

  19. #139
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Γεια σου Αλεξανδρε!ναι τις προπονησεις τις βγαζω καθημερινα δεν εχω προβλημα.Το μονο που τυχαινει πολλες φορες να νιωθω λιγο πιο κουρασμενη.Αλλα μες στο παιχνιδι ειναι κι αυτο δεν ειμαστε ολες τις μερες το ιδιο

  20. #140
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Καλησπερα και καλη εβδομαδα!σημερινη προπονηση:
    α)60 λεπτα ελλειπτικο(παλμοι 160-165)
    β)3 κυκλοι σε 19.00 και ενας τελευταιος κυκλος και γλουτοι ραχιαιοι.
    1)jump squat to split jumps with dumbell?10
    2)dumbell low row burpee?12
    3)180 jump squat burpee?10each side
    4)reverse lunge curl press one leg?10each side
    5)plank box jumps?15
    6)3 triceps push ups to a jump?10
    7)forward to backward jump squat with med.ball?15each side
    8)supergirl push ups ?12
    9)extreme mountain climbers?25

  21. #141
    Junior Bodybuilder Aleksandros's Avatar
    Join Date
    24-04-14
    Posts
    118

    Default

    Όταν κάνεις σερί 5 μέρες προπόνηση λογικό είναι να πέφτεις. Εξαντλείς το γλυκογόνο και δεν προλαβαίνει το σώμα να αποκατασταθεί.
    Αν θυμάμαι καλά, έχεις γράψει ότι Δευτέρα νιώθεις πολύ πιο δυνατή, μιας και έχει μεσολαβήσει ΣΚ. Πολύ λογικό.

    Θα'χεις εμμονή με τις 5 προπονήσεις, αλλά πιστεύω ότι ίσως και να σε ωφελούσε περισσότερο να κάνεις 4 και την Τετάρτη να παίρνεις ρεπό.

  22. #142
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Εστω κι αν δεν κσνω bodybuilding?νομιζα οτι αυτο ισχυει μονο για βαρια κιλα κτλ

  23. #143
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    5 μερες νομιζω ειναι οκ παντως
    Last edited by mina@; 17-10-16 at 17:13.

  24. #144
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Καλησπερα!Προπονηση σημερα!
    α)60 λεπτα τρεξιμο στο διαδρομο
    β)3 κυκλοι σε 21.00 λεπτα και μετα ενας ακομη κυκλος και ραχιαιοι γλουτοι.Προγραμμα:
    1)side to side jump squat burpee?10
    2)spiderman push ups with legs elevated on a box?15each side
    3)3 jump squats to 1 jumping jack with medicine ball?10
    4)burpee curl and press with dumbells?12
    5)plank jumps?10
    6)renegades row?15each side
    7)split jumps wit med.ball?12 και 3ο γυρο 15
    8)1/2 burpee to jump squat?20(πολυ ζορικη ασκηση και πιανει απιστευτα τους κοιλιακους και ποδια φυσικα)
    9)one leg triceps push ups?12 each side(αυτα ειναι αρκετα δυσκολα τα δουλευω ακομα αλλα που θα πανε θα τα συνηθισω!Αυτα για σημερα περι της προπονησης.
    Στη διατροφη σημερα το μεσημερι εφαγα κοτοπουλο με μελιτζανες τουρλου ψωμι και σαλατα.Το βραδυ θα ηταν καλο να φαω γαλοπουλα;η μηπως θα ηταν καλυτερα να φαω κατι αλλο επειδη θα ειναι και τα δυο πουλερικα πειραζει;Αν γινεται απαντηστε μου.Ευχαριστω!!

  25. #145
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Καλησπέρα, μια χαρά είναι η γαλοπούλα για βραδινό.

    Με την ενέργεια και την κόπωση πας τα πας;
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  26. #146
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Τωρα μισα χαρα!να σου πω την αληθεια η περισσοτερη κοπωση κατα καποιον τροπο οχι οτι πεθαινω δηλ μου βγαινει λιγες μερες πριν τη περιοδο.Ενταξει δε νομιζω οτι ειναι και λιγα αυτα που κανω ειναι τοσο δυσκολη η προπονηση που ο καθενας θα κουραζονταν

  27. #147
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Εμ, γυναίκες είστε, έχετε τις ιδιαιτερότητές σας! Ισχύει φυσικά το ότι είναι κουραστικό πρόγραμμα.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  28. #148
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Αγαπημενο ημερολογιο καλησπερα!Σημερα ηταν γεματη η μερα και μολις τωρα βρηκα χρονο να γραψω.Λοιπον η σημερινη μερα ξεκινησε φυσικα με προπονηση!

    α)60 λεπτα ελλειπτικο(γυρω στους 160-162 παλμους)
    β)οι 3 κυκλοι βγηκαν σε χρονο 21.09 λεπτων:
    1)ball pike?25
    2)180 burpees?10each side
    3)curtsey lunge curl press one leg?10each side
    4)extreme mountain climbers?25
    5)triple squat jump burpee?10
    6)side to side push ups?12each side
    7)dumbell low row burpee?12
    8)side jumps on a box with medicine ball?15
    9)crossleg triceps push ups with elevated legs?15 each side

  29. #149
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Καλημερα και χρονια πολλα για σημερα!Αν κι εχω μερες να γραψω λογω κουρασης σημερα ειπα να το κανω!Η προπονηση συνεχιζεται κανονικα ομως.Εχω συμπεριλαβει καποιες καινουριες ασκησεις απο ενα advanced bootcamp στο youtube και ειναι καταπληκτικες!ας γραψω ττη σημερινη προπονηση που ημουν σχεδον μονη μου στο gym.
    α)60 λεπτα αεροβια στο ελλειπτικο(150-165 παλμους περιπου στο τελος το εχασα γιατι μου εφυγε η ζωνη του παλμογραφου απο τη μεση αλλα ηξερα οτι καπου εκει κυμαινομουν.)
    β)3κυκλοι βγηκαν σε 20.28 και μετα ακολουθησε ο 4ος κυκλος και ραχιαιοι γλουτοι.Ασκησεις:
    1)180°burpees?10each side
    2)plank jumps?10
    3)one leg elevated on a box triceps push ups?12-15each side
    4)goblet jump squat to press with dumbell?15,20,20
    5)renegades row?15each side
    6)side jumps burpee?10each side
    7)step ups on a box to single arm curl and press?10each side(φοβερη ασκηση απαιτει μεγαλη ισορροπια και μου φανηκε οτι ποανει τα παντα)
    8)plank box jumps?15,15,20(η κοιλια οι ωμοι τα ποδια ολα πηραν φωτια!!!)
    9)narrow to wide plyometric push ups?15(επισης τρομερη ασκηση).
    Το κατευχαριστηθηκα σημερα μιας και για ενα λογο ημουν αρκετα ξεκουραστη και τα πηγα πολυ καλα και γρηγορα!!!!αυτο ειναι και το ζητουμενο να φτανω στα ορια και να βελτιωνω ολο και περισσοτερο.
    Τωρα εχει ξεκουραση το σαβ/κο και σημερα θα βγουμε για φαγητο σε κινεζικο εστιατοριο!!!καλα να περασετε ολοι!!!!!

  30. #150
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    Μινα παντως εγω σημερα παρατηρησα που εκανα σερι 5 μερες προπονηση οτι δεν ειχα καθολου αντοχες και δεν ηθελα πολυ να κανω βαρη! Η ξεκουραση ειναι καλη! Στην κοπωση επισης θα βοηθουσε λιγο παραπανω φαγητο!


 
Page 5 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ημερολόγιο προπόνησης και διατροφής
    By kely in forum Logs & Photos Γυναικών Forum
    Replies: 577
    Last Post: 28-01-15, 15:03
  2. Ημερολόγιο εβδομαδιαίας προπόνησης και διατροφής bodybuilding
    By Pavlos18 in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 69
    Last Post: 21-04-11, 17:09
  3. Ημερολόγιο διατροφής και προπόνησης
    By antrakos in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 87
    Last Post: 08-12-10, 13:24
  4. Ημερολόγιο προπόνησης;
    By andreas67 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 21-12-04, 07:57

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •