Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 49 of 49
  1. #31
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    Χαχαχα θα τα ηθελα πολυ!
    Καταρχας σ'ευχαριστω για το ενδιαφερον και για τις συμβουλες!
    Πηγαίνω σε ψυχολογο εδω και 3 χρονια , ακομα και πριν την διατροφικη διαταραχη ειχα αρχισει να πηγαίνω για θεματα αγχους οποτε φανταζομαι οτι ειναι ενας τροπος να ελεγχω το αγχος μου με το να ελεγχω το φαγητο μου! Βεβαια φετος δεν εχω αρχισει να πηγαινω ακομα αλλα πρεπει!:p
    Παντως ναι οι διατροφικες διαταραχες ειναι απολυτα συνδεδεμενες με την ψυχολογια του ατομου αφου δεν ειχα βαλει ποτε στοχο να χασω κιλα.
    Ελπιζω τα βουλιμικα επεισοδια να τα ξεπερασες,ξερω οτι ειναι τελεειιιως χαλια αισθημα γιατι τοχω παθει μια φορα λογω τρομερης παλης στο μυαλο μου να μην φαω ενα σοκοφρετακι (και τελικα εφαγα μισο κιλο παγωτο και κατι σοκολατακια) και μουχει χαραχθει στην μνημη:p Σου μαθαίνει βεβαια να μην περιοριζεις τον εαυτο σου και να λες ΝΑΙ στην λιγουρα σου!

  2. #32
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Νομίζω πως τα θέματα άγχους και προσπάθειας ελέγχου καταστάσεων ξεσπάνε συνήθως στο φαγητό. Θες γιατί είναι (και) ευχαρίστηση, θες γιατί είναι ένα κομμάτι της καθημερινότητάς μας που μπορούμε τελικά να ελέγξουμε; Δεν ξέρω για ποιο λόγο ακριβώς αλλά το βλέπω να ισχύει. Το θέμα δεν είναι αν θα πεις ναι ή όχι στη λιγούρα, αλλά αν θα βρεις τη ρίζα του θέματος για να μπορείς και να το ερμηνεύσεις. Και όταν το ερμηνεύεις, μπορείς τελικά και να το διαχειριστείς. Με βοήθεια, χωρίς βοήθεια, με ψάξιμο, με δοκιμές... Το παν είναι να έχεις συνείδηση της κατάστασης, να αναγνωρίζεις ότι κάτι δεν πάει καλά και τότε μπαίνεις και στο δρόμο για να βρεις τη λύση του. ;)

  3. #33

    Default

    εάν κάθε μισόκιλο παγωτό ή γουρουνιά που έχω κάνει μου είχε χαραχθεί στην μνήμη τώρα δεν θα είχα μυαλό, θα ήμουν πιτσαρία.

    πρέπει. την ψυχοθεραπεία κανονικά δεν πρέπει να την αφήνεις, ακόμα και το καλοκαίρι χρειάζεται. Δεν είχα βουλιμικά επεισόδια, απλά έτρωγα σε κάθε γεύμα λες και θα με στείλουν στο αφγανιστάν να πολεμήσω 6μήνες μόνο με ένα γιαουρτάκι. αλλά αυτο επί ένα χρόνο. οπότε την τελευταία φορά που πήγα στα 97κιλά αποφάσισα εκτός απο το να αδυνατίσω να αλλάξω και την σχέση μου με το φαγητό γενικά. και από τότε που σταμάτησα και το self beating όποτε χάλαγα την διατροφή μου διαπίστωσα ότι το κάνω λιγότερο συχνά.

    αν εγώ πω ΝΑΙ στην λιγούρα μου συνέχεια το καλοκαίρι η greenpeace θα με ξανασπρώχνει στα ανοιχτά να βρω το κοπάδι μου :P

  4. #34
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    Quote Originally Posted by ElenaB View Post
    γιατι τοχω παθει μια φορα λογω τρομερης παλης στο μυαλο μου να μην φαω ενα σοκοφρετακι (και τελικα εφαγα μισο κιλο παγωτο και κατι σοκολατακια)
    Παντως σοκοφρετακι δεν εφαγες! Αντισταθηκες! :-Ρ

  5. #35
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    Quote Originally Posted by cano View Post
    Παντως σοκοφρετακι δεν εφαγες! Αντισταθηκες! :-Ρ
    Self-control πανω απολα!:p

  6. #36
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    Quote Originally Posted by Outerspace View Post
    εάν κάθε μισόκιλο παγωτό ή γουρουνιά που έχω κάνει μου είχε χαραχθεί στην μνήμη τώρα δεν θα είχα μυαλό, θα ήμουν πιτσαρία.

    πρέπει. την ψυχοθεραπεία κανονικά δεν πρέπει να την αφήνεις, ακόμα και το καλοκαίρι χρειάζεται. Δεν είχα βουλιμικά επεισόδια, απλά έτρωγα σε κάθε γεύμα λες και θα με στείλουν στο αφγανιστάν να πολεμήσω 6μήνες μόνο με ένα γιαουρτάκι. αλλά αυτο επί ένα χρόνο. οπότε την τελευταία φορά που πήγα στα 97κιλά αποφάσισα εκτός απο το να αδυνατίσω να αλλάξω και την σχέση μου με το φαγητό γενικά. και από τότε που σταμάτησα και το self beating όποτε χάλαγα την διατροφή μου διαπίστωσα ότι το κάνω λιγότερο συχνά.

    αν εγώ πω ΝΑΙ στην λιγούρα μου συνέχεια το καλοκαίρι η greenpeace θα με ξανασπρώχνει στα ανοιχτά να βρω το κοπάδι μου :P
    Εκλαψα με τις περιγραφες:p!!

  7. #37
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Question Ερωτηση για λιπομετρηση και μετρηση μυικης μαζας!

    Γεια σας και παλι! Σημερα ειχα ραντεβου με την διατροφολογο, εκανα την μηνιαια λιπομετρηση και μου δημιουργηθηκαν καποιες αποριες και θα ηθελα την γνωμη σας. Καταρχας το λιπος μου εφτασε στα κανονικα επιπεδα επιτελουςςς (18%) αλλα η μυικη μου μαζα για καποιο λογο επεσε απο το 23,9 στο 23,6. Ξερω οτι η διαφορα ειναι μικρη απλα σκεφτηκα μηπως κανω κατι λαθος εγω γιατι γυμναστικη κανω και τρωω αρκετα αρα δεν ξερω μηπως ειναι λαθος . Γενικα εσεις εμπιστευεστε τις λιπομετρησεις? Ξερετε αμα παιζει ρολο το τι εχεις φαει πριν , την ωρα που εχεις φαει κλπ? Η συγκεκριμενη παντα με εκπλησσει οποτε δεν ξερω αμα ειναι και ακριβης , καθως σε διαστημα 2 μηνων με εχει δείξει πχ 1 κιλο μυς παραπανω . Σε καποια αλλη φαση σε διαστημα 1 μηνα με εχει δειξει ιδια μυικη μαζα και τωρα να εχει πεσει. Δεν ξερω αν με καταλαβαίνετε επειδη ειμαι σιγουρη οτι δεν το διατιπωσα καλα αλλα η γενικη ερωτηση ειναι : Τι παιζει με τις λιπομετρησεις και αμα τις εμπιστευεστε και γενικα γραψτε ο,τι ξερετε επειδη αν και δεν θα πρεπε απογοητευτηκα καπως με αυτο και σκεφτηκα μηπως κανω εγω κατι λαθος. Απο την αλλη βεβαια βλεποντας την κατανομη μυικης μαζα στο σωμα καταλαβαινω οτι ειναι και λιγο ανακριβης ο τροπος αυτος:
    Εξηγω και λιγο τις φωτο:
    Η 1η δειχνει λιπος(%) και μυικη μαζα(σε κιλα) και απο κατω οι ημερομονιες των μετρησεων
    Η 2η δειχνει και καλα ποσο μυικη μαζα εχεις στα χερια , ποδια και κορμο και αυτη ηταν τον προηγουμενο μηνα
    Η 3η ειναι αυτον τον μηνα
    Και λεω οτι δεν το εμπιστευομαι τοσο επειδη συμφωνα με την 2η και 3η φωτο εχασα 0,10 kg απο το αριστερο χερι 0,10 kg απο το αριστερο ποδι και 0,20 kg απο τον κορμο το οποιο μου φαίνεται λιγο κουλο:p
    (Νταξει αυτο το ποστ ειναι λιγο "τι προβληματα εχει ο κοσμος" αλλα να ξερουμε δηλαδη , δεν μπορει να μας αποθαρρυνει μια λιπομετρηση!)
    Attached Images Attached Images

  8. #38
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Ποιά μέθοδο ακολουθεί ακριβώς η διατροφολόγος σου;!

    Η πιο σίγουρη και ακριβής είναι η λιπομέτρηση Dexa. Η αμέσως επόμενη είναι με δερματοπτυχόμετρο και με διαδικασία σαν να λύνεις διαφορικές εξισώσεις (τρέχα γύρευε).

    Οι διατροφολόγοι με τα διάφορα "εργαλεία" και τις ζυγαριές με τα ηλεκτρόδια, πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Εγώ προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουν κάτι τέτοιο.

    Στην θέση σου θα ακολουθούσα την εικόνα που θα μου έδινε ο καθρέφτης και όχι της λιπομέτρησης, οπότε στο ερώτημα "αν κάνω κάτι λάθος" θα σου πω: αν ο καθρέφτης σου σε ευχαριστεί, δεν κάνεις λάθος.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  9. #39
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Ποιά μέθοδο ακολουθεί ακριβώς η διατροφολόγος σου;!

    Η πιο σίγουρη και ακριβής είναι η λιπομέτρηση Dexa. Η αμέσως επόμενη είναι με δερματοπτυχόμετρο και με διαδικασία σαν να λύνεις διαφορικές εξισώσεις (τρέχα γύρευε).

    Οι διατροφολόγοι με τα διάφορα "εργαλεία" και τις ζυγαριές με τα ηλεκτρόδια, πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Εγώ προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουν κάτι τέτοιο.

    Στην θέση σου θα ακολουθούσα την εικόνα που θα μου έδινε ο καθρέφτης και όχι της λιπομέτρησης, οπότε στο ερώτημα "αν κάνω κάτι λάθος" θα σου πω: αν ο καθρέφτης σου σε ευχαριστεί, δεν κάνεις λάθος.
    Η ζυγαρια λέγεται InBody , αμα το googlαρεις θα δεις ειναι κατι σαν ζυγαρια με 2 μεταλλικες πλακες και πιανεις και ενα πραγματακι με τα χερια σου οποτε ναι μαλλον δεν παιζει να ειναι οσο ακριβης οσο οι 2 μεθοδοι που ανέφερες!
    Attachment 31103 (καπως ετσι μοιάζει)
    Οσο για τον καθρεφτη παλι δικιο εχεις αλλα επειδη ειμαι ανθρωπος που θελω να ειμαι παντα "in control" ενας αριθμος σε χαρτι με καθησύχαζε καπως(δεδομενο οτι ο στοχος μου ειναι η αυξηση μυικης μαζας ,αν και δεν φαίνεται τοσο ακριβης τροπος τελικα! :p) εε και επισης σκεφτομαι και το αλλο που οταν ημουν 47 κιλα ελεγα "Νταξει ειμαι κομπλε" και μετα ειδα πως ημουν και τρομαξα

  10. #40
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Κοίταξε, αν και εγώ δεν θα έρτρωγα όπως τρως εσύ κι επειδή ο σωματότυπός σου έχει προοπτικές, θα σου έλεγα να μην αγχώνεσαι.

    Επικεντρώσου στο διατροφικό πλάνο που έχετε (και για την επάνοδο της περιόδου), μην τρως σαβούρες παρά μόνο όταν σου το επιτρέπει, και κυρίως:

    Κάνε σωστή προπόνηση, με σύνεση, πειθαρχία και ένταση, κι άσε το σώμα σου να σου μιλήσει, χωρίς να κοιτάς αριθμούς ανούσιους (ως ένα σημείο ανούσιους).

    Πάντως, η αύξηση μυικής μάζας με γάλα και δημητριακά και μέλια μου φαίνεται περίεργο. Αλλά η διατροφολόγος σου ξέρει... ακολούθησέ την και κάνε "ταμείο" αργότερα.

    Για να κλείσω, την λιπομέτρησή σου θα την έβαζα στο συρτάρι.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  11. #41
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Κοίταξε, αν και εγώ δεν θα έρτρωγα όπως τρως εσύ κι επειδή ο σωματότυπός σου έχει προοπτικές, θα σου έλεγα να μην αγχώνεσαι.

    Επικεντρώσου στο διατροφικό πλάνο που έχετε (και για την επάνοδο της περιόδου), μην τρως σαβούρες παρά μόνο όταν σου το επιτρέπει, και κυρίως:

    Κάνε σωστή προπόνηση, με σύνεση, πειθαρχία και ένταση, κι άσε το σώμα σου να σου μιλήσει, χωρίς να κοιτάς αριθμούς ανούσιους (ως ένα σημείο ανούσιους).

    Πάντως, η αύξηση μυικής μάζας με γάλα και δημητριακά και μέλια μου φαίνεται περίεργο. Αλλά η διατροφολόγος σου ξέρει... ακολούθησέ την και κάνε "ταμείο" αργότερα.

    Για να κλείσω, την λιπομέτρησή σου θα την έβαζα στο συρτάρι.
    Οκει! Μπήκε ηδη στο συρτάρι! Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!

  12. #42

    Default

    θα συμφωνησω για την λιπομετρηση. αυτες με τις ζυγαριες και τα ηλεκτροδια δεν ειναι ακριβεις. εγω πηρα μια τετοια ζυγαρια και μετριεμαι το πρωι, με δειχνει 28% λιπος, την ιδια μερα κανω λιπομετρηση με δερματοπτυχομετρο (την δαγκανιτσα ντε!) και με δειχνει 18%. οποτε μην την πολυεμπιστευεσαι. βαλτην στο συρταρι. στην τελικη, κατι πολυ πρακτικο ειναι να τσεκαρεις βαρος και εφαρμογη ρουχων, ειδικα αυτα που εχουν στενη κοψια.

  13. #43
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default Update!

    Γεια σαααας και παλι μετα απο καιρο! Θα προσπαθησω να με πιο αυθορμητη με αυτο το ποστ και να μην το πολυσκεφτω.
    Εχουν αλλαξει πολλα απο την τελευταία φορα που ποσταρα. Καταρχας ειχα ενα μικρο κύλισμα προς τα παλια, εχασα λιγα κιλα αλλα νταξει τωρα τα ξαναπηρα! Ειμαι πλεον γυρω στα 53 κιλα και η αληθεια ειναι οτι μερικες μερες ειμαι αρκετα χαρουενη με το σωμα μου και αλλεσ μερες που θα νομιζω ή οτι ειμαι βαρελο ή πολυ αδυνατη(Ναι, οντως! Ειναι περιεργο) Οποτε δεν ξερω τι κανω με την διατροφη μου ακριβως. Τρωω οταν πειναω απλα (δηλαδη συνεχεια πλεον :P αλλα διατηρούμαι ) . Μαλλον απλα θα συνεχισω ετσι προς διατηρηση μερια μεχρι να μαθω να αγαπαω το σωμα μου και μετα ισως συνεχισω λιγο με την υπερθερμιδικη διαιτα. Γιατι απλως λατρεύω να βελτιωνομαι και να γινομαι δυνατότερη! Στις προπονησεισ πλεον προσπαθω να δινω βαση πιο πολυ στο κατω μερος του σωματος και λιγοτερο στο πανω. Κανω ομως κυριως προπονησεις που κανω focus σε μια "μεγαλη" ασκηση και μετα αναλογα τις δυναμεις μου κανω πιο easy και απομονωτικές ασκησεις. Π.χ. μια μερα squat αλλη μερα hip thrust κλπ. Προσπαθω πλεον να δινω και πιο πολυ εμφαση στους γλουτους γιατι τους ειχα παραμελήσει.
    Απ'ολη αυτη την ιστορια εχω να πω οτι το fitness και η γυμναστικη εχει γινει παθος πλεον και τροπος ζωης. Οι γονεις μου με βλεπουν και μου λενε οτι οταν τελειωσω την σχολη ισως θα μπορουσα να κανω κατι πανω σε αυτο γιατι βλεπουν οτι συνεχεια ψαχνομαι και θελω να μαθαινω καινουργια πραγματα! Και πραγματικα ανυπομωνω να παω καπου να μαθω καινούργια πραγματα και ισως να βοηθησω και εγω κοσμο με την εμπειρια μου.
    Στις φωτοζ μπορει να μην φαίνεται μεγαλη διαφορα αλλα οντως εχω παρει :p Θα προσπαθησω να βγαλω καλύτερες την επόμενη φορα!
    Attached Images Attached Images

  14. #44
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Πάντως είσαι σε πολύ καλή κατάσταση και σίγουρα όπως φαίνεται από τις δυο μεσαίες φωτογραφίες, ο σωματότυπος σου έχει πολλές προοπτικές (για να επαναλάβω αυτό που είπα ξανά παραπάνω).

    Με τον διατροφολόγο σταμάτησες;!

    Πρωτίστως να επικεντρωθείς στο να βρεις τους ρυθμούς σου και σε διατροφή και σε προπόνηση, εφαρμόζοντας καταρχήν αυτό που σου αρέσει. Έπειτα μπορείς να κοιτάξεις πιο εξειδικευμένα πράγματα και στους δυο τομείς.

    Εύχομαι καλή συνέχεια κι αμα σε βγάλει ο δρόμος το καλοκαίρι από Χανιά για διακοπές, πέρνα να πιούμε καμπόσες τσικουδιές και να κάνουμε μια προπόνηση στο BeFit Urban Training Center!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  15. #45
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    Ναι σταματησα με την διατροφολογο γιατι εφυγε η δικια μου και εβαλαν μια αλλη στην θεση της που μου ειπε να τρωω βρεφικες κρεμες για να παρω βαρος.... και λεω νταξει. Αλλα ουτοσι αλλος ξερω πλεον πως να τρωω για τις αναγκες μου! Παντως το μονο σιγουρο ειναι οτι οσο γυμναστικη και να κανεις χωρις την καταλληλη διατροφη (υπερ ή υποθερμιδικη) διαφορα δεν βλεπεις :p
    Σευχαριστω παρα πολυ για τα καλα σου λογια απο την αρχη του ποστ αυτου μου εδωσαν δυναμη αληθεια σου λεω !
    Χανιααα;! Ημουν αρχες Πασχα σε μια φιλη μου που σπουδαζει εκει , εκατσα 3 μερες δεν ειδα πολλα , αλλα ηταν τελεια οσα ειδα! Ειχε και ημιμαραθωνιο μια μερα και κοιτουσα τους ανρθωπους που τρεχανε και τους λυπομουν...αλλα νταξει ειναι για καλο σκοπο :p!

  16. #46
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Καλά εντάξει, φαουλάρα έκανες!!! Άμα ξανακατέβεις, στείλε PM!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  17. #47
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-17
    Posts
    140

    Default

    Ελενάκι μου πόσο σε καταλαβαίνω!! Λοιπόν εγώ είμαι 30 χρόνων! Στις πανελλαδικές την πάτησα και εγώ και είχα φτάσει 60 κιλά! τα έχασα όλα με διατροφή και άσκηση και έκτοτε δεν ξαναπήρα ποτέ, δεν επέτρεψα στον εαυτό μου να ξαναγίνω κάτι για το οποίο ένιωθα τόσο άσχημα που δεν ήθελα να βγαίνω απο το σπίτι!! τώρα είμαι 52 και μάλιστα μετά από εγκυμοσύνη! Πέρασα από στάδιο του ανικανοποίητου με το να θέλω συνεχώς να αδυνατίζω αλλά ευτυχώς μου άνοιξε τα μάτια το περιβάλλον μου!! Μην ξανααδυνατίσεις τόσο πολύ, έχεις κορμάρα και στους άντρες αρέσει να έχει και λίγο η γυναίκα!!! εεεεε? αγόρια διαψεύστε με αν κάνω λάθος!!!!

  18. #48
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    Χαχαχαχ εγινε! Ελπιζω να ερθω καλοκαιρι !

  19. #49
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    Χαχαχαχα Εχεις απολυτο δίκιο νομιζω ! Και εχει να κανει και πως νιωθεις εσυ με το σωμα σου. Αλλοι μπορει να νοιώθουν χαρούμενοι με παραπανω κιλα αλλοι με λιγότερα. Εγω παντως δεν ενιωθα καθολου χαρουμενη στα 48 κιλα , ντρεπομουν στην παραλια και ενιωθα "εύθραυστη" . Ενω οταν ημουν στα 56 ήμουν μια χαρα! :)


 
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. 15 χρήσιμα πράγματα που με βοήθησαν στο να χάσω λίπος και να γραμμώσω
    By vagoskonti in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 20
    Last Post: 15-11-13, 22:44
  2. Εγώ κ η ιστορία μου
    By Lyla in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 15
    Last Post: 08-12-12, 04:01
  3. Μια ιστορια θα σας πω...
    By Gorteo in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 26
    Last Post: 10-11-12, 18:37
  4. Μια ιστορία ασυνήθιστη
    By REA in forum Off Topic
    Replies: 24
    Last Post: 04-06-09, 07:02
  5. Τενοντίτιδες - Η Ιστορία Μου
    By kage690 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 13
    Last Post: 26-11-08, 17:19

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •