Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 49
  1. #1
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default Η ιστορία μου και πως με βοήθησαν τα βαρη

    Γεια σας ειμαι η Ελενη και κανω αυτο το thread για να μιλησω για την ιστορια μου και πως με βοηθησε η γυμναστικη με βαρη σε ολο αυτο: Απο μικρη δεν ειχα θεμα με το φαγητο. Ετρωγα οτι ηθελα οποτε ηθελα και σιγουρα ενα γλυκο την ημερα (πχ μια σοκολατα). Γενικα δεν το πολυσκεφτομουν το θεμα και ημουν χαρουμενη καθως παντα ειχα normal σωμα και ημουν καπου στα 52-54 κιλα( Δεν θυμαμαι το υψος μου τοτε , τωρα ειμαι καπου στο 1.68) .Απο ασκηση δεν εκανα καποιο αθλημα μονο λιγο χορο hip hop, αεροβικη μονο δηλαδη !
    Ωστόσο οταν έδινα πανελληνιες εφτασα στα 57-58. Μετα τις πανελληνιες αρχισα κολυμβηση και μετα οταν μπηκε σεπτεμβριος αρχισα αερομπικ 3 φορες την εβδομαδα που ειχε και καποιες ασκησεις με αντιστασεις(βαρακια και λαστιχα κυριως).Ακουγοντας λοιπον την γυμνάστρια που ελεγε " Ενα γιαουρτακι για βραδινο κοριτσια!" και ολα αυτα που κυκλοφορουν στο internet πηρα την κατηφόρα... Μεχρι την αρχη του νεου ετους ειχα φτασει 46 κιλα. Συνεχιζα να πηγενω αερομπικ και να κανω και γυμναστικη σπιτι(hiit και τετοια) παρολο που δεν ειχα ενεργεια για τιποτα. Ειχα πλεον διατροφικη διαταραχη και ενω πήγαινα σε διατροφολόγο τιποτα δεν αλλαζε γιατι το μυαλο μου ειχε κολλησει στο "φαε λιγοτερο για να εισαι χαρουμενη" "πηγενε αερομπικ να καψεις ο,τι εχεις φαει"
    Το πασχα λοιπον ανακαλυψα την γυμναστικη με βαρη και απο τοτε κανω στο σπιτι 4 φορες την εβδομαδα. Ο φοβος μου για το φαγητο συνεχισε ομως και παρεμενα ενα σκελετομενο παιδακι με λιγους μυες . Ωστωσο το καλοκαιρι βγαζαμε κατι φωτογραφιες στην παραλια και τοτε συνειδητοποίησα πως ειχα γινει. Απο τοτε κανω βηματακια με το να ειμαι πιο ελευθερη με το φαγητο μου και να τρωω περισσοτερο γενικα ακομα κιαν μερικες φορες δεν νιωθω ανετα με αυτο που τρωω.
    Η γυμναστικη με βαρη με βοηθησε παρα πολυ σε ολο αυτο διοτι αρχισα να βλεπω το φαγητο ως καυσιμο το οποιο θα με κανει δυνατοτερη :) !
    Απο την αρχη του καλοκαιριου εχω παρει καπου στα 2 κιλα και στοχευω για περισσοτερα καθως θελω να αποκτησω το γυναικειο σωμα που ειχα αλλα αυτη την φορα πιο δυνατο και γυμνασμενο!
    Το ποστ αυτο το κανω για να υπενθυμιζω στον εαυτο μου τον στοχο μου και οταν μου μπενουν ιδεες να περιορισω φαγητο να μην το κανω. Να βλεπω επισης την προοδο μου και να αλληλοβοηθηθούμε εαν καποιος θελει να μιλησει.
    Παραθετω και καποιες φωτογραφιες
    Στην 1η ειμαι καπου στα 52-54 κιλα
    Στην 2η-3η ειναι μετα το καλοκαιρι πανελληνιων στα 55-56 κιλα
    Στην 4η ειναι αρχη φετινου καλοκαιριου( Ναι και εγω τρομαξα) 45 κιλα
    Τις 3 τελευταίες τις εβγαλα εχθες 47 κιλα στο περιπου και ανεβαίνουμε! (Νταξει ναι ακομα σκελετος αλλα θα τα καταφερω! )
    Και εκτος βεβαια απο τον στοχο να ανέβω κιλα ειναι και να μην ειμαι εξαρτημενη απο το φαγητο και την γυμναστικη!
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Σ'ευχαριστούμε Ελένη που μοιράστηκες την ιστορία σου. Είναι πολύ σημαντικό, καθώς πολλές κοπέλες περνάνε παρόμοια φάση. Οι διατροφικές διαταραχές είναι συχνό φαινόμενο. Επηρρεαζόμαστε από τα περιοδικά, από τα μοντέλα, από αυτά που μας πλασάρουν ως εικόνα.. Και μετά χωρίς να το καταλάβουμε έχουμε πάρει την κάτω βόλτα.

    Όσο νωρίτερα το συνειδητοποιήσει κάποια, τόσο καλύτερα.

    Μπράβο για την πορεία σου και σου εύχομαι να φτάσεις τον στόχο σου.

  3. #3
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Αν κατάλαβα καλά είσαι 19 χρονών. ΖΗΣΕ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Βγες, διασκέδασε, φάε φαγητό, γέλα.
    Προσπάθησε να μην κολλήσεις και τόσο με το τι θα διαβάσεις στο forum, φίλτραρε τις πληροφορίες.
    Και ο λόγος που λέω να μην κολλήσεις με τις συμβουλές του forum είναι ο εξής (για να μην παρεξηγηθώ από κάποιους):
    Μην αρχίσεις αντί για το 1 γιαούρτι να τρως απλά το 1 cottage (απλά ένα παράδειγμα). Είναι πολύ εύκολο τελικά να αντικαταστήσεις
    τις διαταραχές σου με μη-σωστή body building διατροφική διαταραχή. Τί εννοώ. Κάποιες από τις συμβουλές που θα διαβάσεις σε διάφορα post απλά δεν σε αφορούν αλλά όταν πάσχεις από διατροφική διαταραχή είναι εύκολο να δεις σε ένα site μόνο ότι "συμφέρει" και "ταΐζει" την διαταραχή σου.

    Γι'αυτό σου λέω ξανά. Ζ-Η-Σ-Ε !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Η ηλικία σου είναι μαγική. Κοίτα να περάσεις καλά και προσπάθησε να αποβάλεις το άγχος του φαγητού. Είσαι μια 19χρονη κοπέλα που ΓΥΜΝΑΖΕΣΑΙ!!!!!!!!! Κάτι που οι περισσότερες συνομήλικές σου δεν το κάνουν. Έχεις δικαίωμα και υποχρέωση να ταΐσεις το σώμα σου. Έχεις δικαίωμα αλλά και υποχρέωση να χαρείς.

    Καλώς όρισες Ελένη

  4. #4
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    Ναι ειμαι 19 ξεχασα να το γραψω! :) (θα το προσθεσω τωρα)
    Εχεις απολυτο δικιο! Οταν ειχα πρωτομπει στο site εβλεπα διαφορα και με επιανε κολλημα αλλα δεν κατανοουσα οτι πχ οι ανρθωποι αυτοι μπορει να ειχαν ενα διαφορετικο στοχο ή κατι τέτοιο. Θα προσπαθω να φιλτραρω τις πληροφοριες οντως και να κραταω αυτα που μου φαινονται χρησιμα για εμενα.
    Χαχαχα και επισης παιζει να εγραψες την καλύτερη συμβουλή στην ιστορια, πολυ ενθαρρυντική! Σευχαριστω παρα πολυ πραγματικα!

  5. #5
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    Σ'ευχαριστω πολυ Καρδουλα , το φορουμ εχει βοηθήσει :) !

  6. #6
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by ElenaB View Post
    Ναι ειμαι 19 ξεχασα να το γραψω! :) (θα το προσθεσω τωρα)
    Εχεις απολυτο δικιο! Οταν ειχα πρωτομπει στο site εβλεπα διαφορα και με επιανε κολλημα αλλα δεν κατανοουσα οτι πχ οι ανρθωποι αυτοι μπορει να ειχαν ενα διαφορετικο στοχο ή κατι τέτοιο. Θα προσπαθω να φιλτραρω τις πληροφοριες οντως και να κραταω αυτα που μου φαινονται χρησιμα για εμενα.
    Χαχαχα και επισης παιζει να εγραψες την καλύτερη συμβουλή στην ιστορια, πολυ ενθαρρυντική! Σευχαριστω παρα πολυ πραγματικα!
    Να σαι καλά κοπελιά. Τα έχει αυτά το γήρας, δίνει πείρα και μπορείς να συμβουλεύεις παριστάνοντας τον σοφό
    (στο κάτω κάτω κανένας δεν ξέρει τί σαχλαμάρες έκανα εγώ στα 19 μου χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα)

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Ελένη μπράβο σου όχι τόσο για την όλη πορεία, αλλά επειδή σε αντίθεση με πολλές κοπέλες έχεις την ωριμότητα και την καθαρότητα του μυαλού να διακρίνεις όταν κάτι "ξεφεύγει" και δεν πάει καλά. Έχεις κάνει για το σώμα και την υγεία σου την καλύτερη επιλογή και είσαι και σε πολύ καλή ηλικία και με όλα τα περιθώρια μπροστά σου.

    Καλή συνέχεια και μπράβο!

  8. #8

    Default

    Πολλά μπράβο που αλλαξες τον τρόπο σκέψης σου και προλαβες τα χειρότερα..πέρασα τα ίδια το πασχα, σε καταλαβαίνω απόλυτα.. περιττώ να σου πω πως μετά τις πανελλήνιες φαίνεται να είχες τέλειο σώμα, σε αντίθεση με άλλες κοπέλες που ξέρω...είναι μία περίοδος που όλοι μας βάζουμε κιλά, χρειάζεται κιόλας... :P

  9. #9
    Pumping Iron
    Join Date
    09-10-12
    Posts
    262

    Default

    Ελένη είσαι κορμάρα τι να λέμε τώρα, αλλά με το φαγητό έχεις θεματάκι.
    Το πρότυπο που είχες ήταν άρρωστο, το ξέρεις κι εσύ, ωστόσο αντικαθιστώντας το με ένα άλλο πρότυπο δε σημαίνει ότι έχεις και απαλλαγεί.
    Θα σου πρότεινα να επισκεφθείς ένα ψυχολόγο να το ψάξεις και να ανανεώνεις τα ραντεβού κάθε τρίμηνο ώστε να είσαι εξασφαλισμένη από τυχόν υποτροπή.
    Καλή συνέχεια και ζήσε τη ζωή σου.

  10. #10
    Pumping Iron GEORGE.P's Avatar
    Join Date
    14-11-14
    Posts
    525

    Default

    keep going τον δρόμο τον βρήκες άρχισε να τον περπατάς και υπομονή, μόνο καλύτερη θα σε κάνει.

    Υ.Γ θεωρώ στην πρώτη φωτό είσαι στα καλύτερά σου.

  11. #11
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    Σευχαριστω παρα πολυ ^_^
    Βεβαια μην νομιζεις υπηρχαν κατι φασεις που για βραδινο μπορει να ετρωγα μια τεραστια σαλατα και μια μικρη φετα ψωμι με λιγο κοτατζ και νομιζα οτι ειναι απολυτα λογικο. Το μυαλο ειναι περιεργο πραγμα :ρ
    Τωρα ευτυχως μπορω να καταλαβω ποσο λαθος και ανθυγιεινο ειναι αυτο που εκανα!

  12. #12
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    Σευχαριστω παρα πολυυ! :)
    Εννοείς περασες και εσυ ιδια φαση με το φαγητο? Ελπιζω να εισαι οκ τωρα !

  13. #13
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    Χαχαχα εχω εχω!
    Και εχεις δικιο αυτα τα θεματα λυνονται με ψυχολογους μονο. Πηγαίνω ηδη βεβαια αλλα χρειάστηκε χρονος για αλλαγη τροπου σκεψης!
    Σευχαριστω και καλη συνεχεια επισης! :)

  14. #14
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    Το ελπιζω!!
    Για εκει στοχευω μαλλον αλλα με την διαφορα οτι θα'μαι πιο γυμνασμένη. Τοτε δεν εκανα ουτε δειγμα γυμναστικης :ρ

  15. #15

    Default

    Quote Originally Posted by ElenaB View Post
    Σευχαριστω παρα πολυυ! :)
    Εννοείς περασες και εσυ ιδια φαση με το φαγητο? Ελπιζω να εισαι οκ τωρα !
    Αχ, τα ίδια πέρασα, πρωινό, φαγητό το μεσημέρι, εξαντλητική προπόνηση και το βράδυ μισό ποτήρι γάλα, μια φέτα γαλοπούλα και αισθανόμουν κομπλέ. Και ήμουν και εγώ ένα παιδί που τσάκιζε τις παυλίδης απο το ψυγείο, κατέβαζα 2-3 σοκολατούχα την ημέρα, πιτογυρά και κρέπες και είχα και μια χαρά σώμα. Όπως είπε και η Ειρήνη, αυτά που μας πλασάρουν είναι η αιτία και το δικό μας μυαλό στροφάρει εύκολα και μπορεί να καταστραφούμε.
    Ναι μεν η καθηγήτρια σου, σας έδινε συμβουλή για ένα γιαουρτάκι για βραδινό. Οκ, σωστό, αυτό τρώμε με μια χούφτα ξηρούς καρπούς, οι περισσότεροι εδώ μέσα τουλάχιστον. Σας είπε όμως ότι πριν από αυτό θα πρέπει να φάτε ένα πλήρες γεύμα (πρωτ, υδατ, λιπαρα), όπως το μεσημεριανό και το γιαουρτάκι πριν τον ύπνο;
    Εμένα αυτό το forum μου άνοιξε τα μάτια μπορώ να σου πω, νιώθω ότι χρωστάω πολλά σε μερικούς από εδώ, αν διαβάσεις θα μάθεις πραγματικά πολλά.

  16. #16
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    Γεια σας! Ηθελα να κανω ενα update της καταστασης μεχρι τωρα!
    Απο 47 κιλα εχω παει μεσα σε 2 μηνες στα 49 (και κατι) κιλα. Προχωράω αρκετα αργα μπορω να πω αλλα προσπαθω παραλληλα να ξεπερασω το θεμα με το φαγητο και θελει χρονο.
    Φοβομουν πολυ να παρω βαρος ακομα κιαν ηξερα οτι ειχα φτασει σε ασχημο σημειο και νομιζα οτι αμα παρω θα φαινομαι χαλια , αλλα τωρα (ακομα κιαν η διαφορα ειναι πολυ μικρη) νιωθω πολυ πιο καλα με το σωμα μου και εχω πιο πολυ αυτοπεποιθηση. Ακομα βεβαια δεν ειμαι εκει που θελω να ειμαι αλλα ενα μικρο update χρειαζοταν. Τα σχολια σας με βοηθησαν απιστευτα να κανω την αρχη και σας ευχαριστω παρα πολυ γιαυτο!
    Υπαρχουν βεβαια πολλες μερες που θα περιορισω τον εαυτο μου επειδη νομιζω οτι θα βγω εκτος ελεγχου ή κατι τετιο. Οι φωτογραφιες ειναι απο σημερα, συγγνωμη για τον χαλια φωτισμο! (ξερω η διαφορα δεν φαίνεται απειρα στις φωτογραφιες αλλα υπαρχει!:P)!
    Attachment 30719Attachment 30720Attachment 30721Attachment 30722

  17. #17
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    Μπραβο για την προσπαθεια που κανεις, θελει πολυ υπομονη, συνεχισε δυνατα! (οι φωτο δεν ανοιγουν)

  18. #18
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default Φωτογραφιες

    Τις ξαναανεβαζω γιατι απο ο,τι καταλαβα δεν ανοιγαν!
    Attached Images Attached Images

  19. #19
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    Ευχαριστω πολυ!
    Οσο για τις φωτο θενξ που μου το ειπες! Τις ανεβασα αλλιως!

  20. #20
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    Πολυ καλη, μπραβο σου! Αν θες ανεβασε λιγο και το προγραμμα που ακολουθεις (προπονηση και φαγητο)

  21. #21
    Pumping Iron bebeto's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Location
    Athens
    Posts
    680

    Default

    Ερωτευτηκα :P
    τα θαυματα συμβαινουν μονο σε οσους δε τα παρατανε ΠΟΤΕ

  22. #22
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    Quote Originally Posted by cano View Post
    Πολυ καλη, μπραβο σου! Αν θες ανεβασε λιγο και το προγραμμα που ακολουθεις (προπονηση και φαγητο)
    Ευχαριστω πολυ!
    Λοιπον απο διατροφη προσπαθω να μην ειμαι πολυ αυστηρη αλλα στο περιπου κανω αυτα:
    Πρωι πριν την γυμναστικη : Μπανανα (η καποιο φρουτο) με φυστικοβουτυρο η ταχινι
    Μετα : 1 Γιαουρτι με πρωτεινη (περιπου 20 γρ πρωτεινης)
    μεσημεριανο : 160 γρ πρωτεινης (πχ κοτοπουλο , ψαρι, μπιφτεκι κλπ) + 130-150 γρ υδατανθρακα ( πατατα,ρυζι, μακαρονι κλπ)
    απογευματινο: φρουτο με ξηρους καρπους ή ταχινι,φυστικοβουτυρο
    βραδινο: 120 γρ υδατανθρακα και εδω ειναι αναλογα μερικες φορες τρωω 2 ασπραδια και λιγο τυρι ή αυγο και τυρι ή κοτοπουλο παλι ή τοστ
    πριν τον υπνο : γαλα με δημητριακα, φρουτα και μελι (γενικα εδω αυτοσχεδιαζω και τρωω οσο θελω~ νομιζω ειναι ο μονος λογος που καταφερα να παρω κιλα :p)

    Προπονηση
    2 φορες την εβδομαδα ποδια
    1 πλατη και δικεφαλους
    1 στηθος-τρικεφαλους
    1 ωμους.
    (στις 3 μερες του ανω κορμου κανω και κοιλιακους στο τελος!)

    Απο ασκησεις δεν εχω κατι πολυ συγκεκριμενο αλλα επειδη γυμναζομαι σπιτι κανω ο,τι μπορω με αλτηρες,μπαρα , plyo-box και ο,τι αλλο βρω! Παντως εχω καποιες στανταρ ασκησεις που κανω και προσπαθω να γινω δυνατοτερη στις συγκεκριμενες πχ squats,shoulder press, chest press, deadlift
    Αυτα :) !

  23. #23
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Red face Ενας μηνας μετα!

    Λοιποννν! Ενας μηνας μετα και ειμαι γυρω στα 51-52 κιλα?
    Συμφωνα με την λιπομετρηση της διαιτολογου εχω ανεβει και σε λιπος (το οποιο πρεπει να φτασει το 18, 19% και τωρα ειναι γυρω στο 16) και σε μυικη μαζα! Στο μεταξυ εχω παρατηρησει οτι η μυικη μου μαζα ανεβαίνει αρκετα μετα απο μια περιοδο ξεκουρασης , για παραδειγμα μετα το καλοκαιρι που δεν εκανα σιγουρα 2-3 βδομαδες κανονικη προπονηση με βαρη ειχε ανεβει και αυτη την φορα εκανα rest μια βδομαδα επειδη πηγα εκτος Αθηνων σε μια φιλη μου και παλι ανεβηκε! Η ξεκουραση για εμενα λοιπον εχω καταλαβει ειναι πολυ σημαντικη και το φαγητο τις μερες που δεν προπονούμαι επισης παραμενει ιδιο και πιστευω βοηθαει στην διαδικασια του "χτισιματος!"
    Παρεμπιπτόντως δεν εχω κανενα θεμα που ανεβαίνει το λιπος , βασικα ΘΕΛΩ να ανεβει και το λιπος γιατι 1ον θελω να φτασω σε ενα υγείες επιπεδο ξανα και να ανακτήσω την περιοδο μου (σορρυ για τις πολλεσ πληροφοριεσ!:P - γυναικολογικα πραγματα!) και 2ον θεωρω πολυ πιο ωραιο ενα σωμα γυναικειο που εχει και λιπος πανω του και μυς.
    Αυτο που μου αρεσει περισσοτερο σε αυτη την διαδικασια ειναι οτι βλεπω να γινομαι δυνατοτερη. Αρχισα να γραφω τις ασκησεις και τα κιλα σε καθε προπονηση και εβαλα στοχο να αυξανω τα κιλα και ετσι και εγινε! κατι που πριν λιγο καιρο δεν εκανα, δεν ημουν καθολου οργανωμενη και δεν ετρωγα και σωστα για να αυξησω δυναμη! Το κακο με αυτο ειναι οτι προχθες που εκανα προπονηση ποδιων ενω εκανα squat απλα λύγισαν τα ποδια μου. Δεν ημουν καθολου συγκεντρωμενη και εκανα την βλακεια..αλλα θα ειμαι πολυ προσεκτικη την επομενη φορα γιατι φοβηθηκα αρκετα με αυτο που εγινε! :p
    Επισης η πεινα μου εχει αυξηθει ιδιαιτερα μετα απο καιρο και νιωθω καλυτερα! Λεω να αρχισω να υπολογιζω για λιγο καιρο μακρος μονο και μονο για να ειμαι πιο ευέλικτη με την διατροφη μου και να μην μένω στο προγραμμα της διαιτολογου με το πολυ καθαρο φαγητο αλλα ισως το κανω σε λιγο καιρο οταν παρω λιγα κιλα ακομα!
    Τελοσπαντων αυτα! Τα λεμε σε ενα επομενο update!
    Attached Images Attached Images

  24. #24
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    No words needed.

    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  25. #25
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Πολλά πολλά μπράβο, αφενός γιατί η διαφορά στο σώμα Σου είναι εμ-φα-νέ-στα-τη (και πού είσαι ακόμα!), αφετέρου γιατί η κυρίως διαφορά έγινε στην όλη ψυχολογία σου. Συνέχισε αυτό που κάνεις και καλή συνέχεια, θα σε βλέπουμε!

  26. #26
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    Χαχαχαχα Σευχαριστω παρα πολυ!(Ααα ρε Leo!) Δεν ξερεις ποσο χαρουμενη με κανεις! Πολλες φορες πιστευω οτι χωρις την υποστηριξη του φορουμ δεν θα ειχα παρει την αποφαση να αλλαξω!

  27. #27
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    Ελενα σε ευχαριστω παααρα πολυ :) ! Συνεχιζουμε δυνατοι!

  28. #28
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    Πολλα μπραβο και για την προοδο σου αλλα κυριως για την αλλαγη σκεψης ακι αποφασιστικουητας!
    Απλα αν θες την αποψη μου μη κολας στο να ανεβαζεις καθε φορα κιλα, μπορει να αυξανεις και επαναληψεις ή να εκτελεις πιο αυστηρα(αργες αρνητικες κλπ). Πολυ καλα κανεις και καταγραφεις τις επιδοσεις σου και ξερεις τι σου γινεται!
    Πολυ καλη συμφωνω και στις αποψεις σου περι γυναικειου σωματος.

  29. #29
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    Ευχαριστω πολυ!! Και εχεις απολυτο δικιο παλι! Αυτο θα κανω γιατι αποδεικνύεται και επικίνδυνο να ανεβαζω ετσι κιλα.Τωρα θα ανεβασω αμα περασω τις 10-12 επαναληψεις ξανα :)

  30. #30

    Default

    Επειδή είχα κι εγώ το ίδιο θέμα με το φαγητο, αντίθετα όμως, έτρωγα υπερβολικά πολύ όταν αγχωνόμουν και όταν ήμουν στεναχωρημένος με αποτέλεσμα να εχω ανεβοκατέβει τρεις φορές κατά 25κιλά, θα σου έλεγα να κοιτάξεις το θέμα και με έναν ψυχολόγο. Πολλές φορές οι διατροφικές διαταραχές είναι αποτέλεσμα ζητημάτων που δεν έχουμε λύσει μέσα μας, "απόνερων" αν το θες που μας αφήνουν οι άνθρωποι και οι καταστάσεις τις οποίες ζούμε. Κι εγώ στις πανελλήνιες πήρα 25 κιλά μέσα σε εναν χρόνο διότι έτρωγα βουλιμικά, σε κάθε γεύμα έτρωγα όσο περισσότερο μπορούσα να φάω γιατί ήταν το μόνο που μου έφτιαχνε την διάθεση. Και συνέχισα να έχω μία τέτοια σχέση με το φαγητό και στα 20 και στα 25 και στα 28. οπότε θα σου πρότεινα και μερικές συνεδρίες με κάποιον ειδικευμένο σε ζητήματα διατροφικών διαταραχών γιατί μπορεί να σε προφυλάξει απο διατροφικές διαταραχές στο μέλλον. Αυτό που μπορεί να σου προσφέρει είναι να σου εξηγήσει ποια είναι η σχέση σου με το φαγητό και πως αυτή σε οδήγησε στο να υποσιτίζεσαι ώστε όταν αντιμετωπίσεις παρόμοιες καταστάσεις στην ζωή σου να ξέρεις τον ψυχολογικό μηχανισμό και να μπορείς, στο μέτρο του δυνατού, να το θέσεις υπό τον έλεγχό σου. Συνέχισε την προσπάθεια, και αν θες μερικά έξτρα κιλά σου χαρίζω τα δικά μου


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. 15 χρήσιμα πράγματα που με βοήθησαν στο να χάσω λίπος και να γραμμώσω
    By vagoskonti in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 20
    Last Post: 15-11-13, 22:44
  2. Εγώ κ η ιστορία μου
    By Lyla in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 15
    Last Post: 08-12-12, 04:01
  3. Μια ιστορια θα σας πω...
    By Gorteo in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 26
    Last Post: 10-11-12, 18:37
  4. Μια ιστορία ασυνήθιστη
    By REA in forum Off Topic
    Replies: 24
    Last Post: 04-06-09, 07:02
  5. Τενοντίτιδες - Η Ιστορία Μου
    By kage690 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 13
    Last Post: 26-11-08, 17:19

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •