Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    New Member
    Join Date
    26-09-09
    Location
    .
    Posts
    40

    Default Αγορά Ζώνης Powelifting - Προτάσεις;

    καλησπερα σκεφτομαι να αγορασω ζωνη powerlifting με 10mm πλατος οχι σαν τις απλες που κυκλοφορουν,στην ελλαδα ψαχνοντας δεν βρηκα πολλα πραγματα ουτε σαν πληροφοριες,σε φορουμ του εξωτερικου λενε πως υπαρχει μεγαλη διαφορα στην αποδοση σε σκουοτ και αρσεις θανατου σε σχεση με τις μικροτερες ζωνες.
    εχω καταληξει σε single prong η double prong belt γιατι οπως λενε αυτη με τον μοχλο δεν προσφερει κατι παραπανω και ειναι και ακριβοτερη.

    Η πιο φθηνη που εχω βρει στην Ελλαδα (για να μην βαλω λινκ σαν διαφημιση) ειναι μια της βiotech double prong και για να μην αγοραζω παλι και το μετανιωνω μετα,και επειδη βλεπω οτι στο φορουμ συμμετεχουν ατομα που ασχολουνται με powerlifting ηθελα την γνωμη τους αν αυτη η ζωνη οντως ειναι αξιοπιστη για αυτες τις ασκησεις,και αν ειναι αν οχι στο ιδιο τοτε κοντα στο επιπεδο ζωνων οπως intzer κλπ.ευχαριστω
    Attached Images Attached Images
    Last edited by KOSTASMOUST; 06-09-16 at 19:06.

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Οσο εκανα PL, με μια απλη ζωνη απο αυτες του εμποριου εκανα μια χαρα δουλεια.Αυτη μου φαινεται καλη, την ειχα τσεκαρει και γω παλιοτερα.Παρε μια που να κανεις τη δουλεια σου, ολες αναλωσιμες ειναι.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  3. #3
    New Member
    Join Date
    26-09-09
    Location
    .
    Posts
    40

    Default

    ευχαριστω ,ισως εδω φαινεται και αλλη μια διαφορα μεταξυ bb και powerlifting ,ενας powerlifter δεν θεωρει ποτε τη ζωνη του αναλωσιμη αλλα πολυ σημαντικο στοιχειο της προπονησης του .Φιλικα παντα.

  4. #4
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Και γω σου λεω οτι ενας powerlifter, το τελευταιο αντικείμενο που στηρίζει τις ελπιδες του στην εκτέλεση της ασκησης και στο ποσο θα δυναμωσουν τα 3 lifts, είναι η ζωνη. Παντως εγω και ο κολλητος μου που ασχολειται αγωνιστικα με το pl, με μια απλη ζωνη μια χαρα τα πηγαμε. Εσυ αν θελεις, παρε μια inzer. Φιλικα παντα

    Στάλθηκε από το E5603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  5. #5
    Pumping Iron minotaurwarrior's Avatar
    Join Date
    02-09-16
    Location
    Athens
    Posts
    279

    Default

    Η ζωνη ειναι απλα safety measure.Το core strength σε προστατευει απο τραυματισμους οχι τοσο η ζωνη.ολες αναλωσιμες ειναι και μακαρι να εισαι καλα να αλλαξεις μερικες.
    Η βιοτεκ που λες ειναι καλη την εχω δοκιμασει και εγω αλλα η αληθεια εινια οτι οποιαδηποτε και να παρεις να δωσεις περισοτερο βαρος στην προπονηση του πυρηνα σου παρα στη χρηση της ζωνης.
    Πχ στα ελαφρια σετ να μην την χρησιμοποεις,η μαλλον καλυτερα να την χρησιμοποποιεις ΜΟΝΟ στα μαξ.
    Φιλικα παντα
    Ζουμε Για Να Παλευουμε Και Παλευουμε Για Να Ζουμε.

    Pumping Iron
    Listening To Metal

  6. #6
    New Member
    Join Date
    26-09-09
    Location
    .
    Posts
    40

    Default

    ευχαριστω για τις απαντησεις ωστοσο οσα λετε για core strenth πχ ειναι απλως βασικα και δεν προσθετουν κατι απολυτως στην ερωτηση μου ,και το μονο σιγουρο ειναι πως ενας powerlifter θεωρει τη ζωνη αναλωσιμο στοιχειο της προπονησης του οσο ενας μπασκετμπολιστας τα παπουτσια του,και δεν προκειται να δειτε συντομα μπασκετμπολιστα με παπουτσια απο lidl πχ lol.

  7. #7
    Pumping Iron minotaurwarrior's Avatar
    Join Date
    02-09-16
    Location
    Athens
    Posts
    279

    Default

    Ισχύει είπαμε καλή ζώνη να πάρεις αλλά δεν είναι αυτοσκοπός.
    Ζουμε Για Να Παλευουμε Και Παλευουμε Για Να Ζουμε.

    Pumping Iron
    Listening To Metal

  8. #8
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Την θες για squat η deadlift?
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-09-16
    Posts
    105

    Default

    Αχιλλέα θα πρότεινες διαφορετική ζώνη για deadlifts απ'ότι για squats και γιατί; Σκέφτομαι να πάρω και εγώ powerlifting ζώνη(από αυτές τις μεγάλες όπως στην φώτο), απλά φοβάμαι ότι στα deadlifts θα βρίσκει στα πλευρα μου.

  10. #10
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Δεν έχω μεγάλη εμπειρία, αλλά απο τις συζητήσεις που έχω κάνει και απ'ότι βλέπω στη δική μου προπόνηση νομίζω ότι στα deadlift θέλει αρκετά πιο μικρή ζώνη σε πλάτος αλλιώς δεν επιτρέπει τη σωστή στάση στην αρχή του deadlift (εκτός αν είσαι ψηλός). Στο squat η πίεση της ζώνης δεν είναι πρόβλημα γιατί η πίεση απο τη ζώνη γίνεται στο τέλος του καθίσματος, όχι στην αρχή της κίνησης. Ενώ αντίθετα στο deadlift, η ζώνη λειτουργεί στην αρχή της κίνησης, οπότε αν πριν καν ξεκινήσεις η ζώνη σε ενοχλεί μπορεί είτε να μην έχεις σωστή τεχνική είτε να μη μπορέσεις να σφύξεις κοιλιά και ράχη αποτελεσματικά.

    Μια άλλη λύση που πολλοί κάνουν είναι στα deadlift να δένουν τη ζώνη ψηλά, αν όμως μπορείς να επενδύσεις σε 2 ζώνες κάν'το.

    Εγώ έχω 2 ζώνες, μια για deadlift με πλάτος γύρω στα 6-7 εκατοστά και μια κανονική για squat στα 10εκ.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Προτάσεις Για Αγορά Ελλειπτικού
    By Βασίλης14 in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 17
    Last Post: 23-05-17, 13:11
  2. Αγορά Ατμομάγειρα - Προτάσεις;
    By Hanos in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 29
    Last Post: 27-10-16, 23:57
  3. Αγορά Ζώνης Για Άρση Βαρών
    By billblackeye in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 2
    Last Post: 09-10-15, 19:09
  4. Προτάσεις για Αγορά Αμινοξέων - BCAA
    By kos7 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 11-07-15, 16:56
  5. Αγορά Αλτήρων - Προτάσεις;
    By gspyropo in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 02-03-11, 13:51

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •