Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    New Member
    Join Date
    06-09-16
    Posts
    54

    Default Αγορά Μπάρας Ολυμπιακού Τύπου Με Ρουλεμάν Ή Δαχτυλίδι;

    Καλησπέρα σκέφτομαι να αγοράσω μια μπάρα ολυμπιακού τύπου 2.20μ για προπόνηση στο σπίτι αλλά στο ψάξιμο βλέπω με δαχτυλίδι η με ρουλεμάν .

    η ερώτηση μου είναι ποια είναι η διαφορά τους ?

    η μπάρα με το δαχτυλίδι δηλαδή δεν θα περιστρέφεται ?

  2. #2
    New Member
    Join Date
    26-09-09
    Location
    .
    Posts
    40

    Default

    Υπαρχουν αρκετα ειδη μπαρων αναλογα με το τι θελει να κανει κανεις πχ αρση βαρων,crosfit αρση θανατου ,πιεσεις παγκου κλπ θα σου προτεινα να διαβασεις το αρθρο που σου εστειλα με μυνημα για να μην την πατησεις οπως εγω οταν εκανα αγορα.
    επισης για μενα ειναι σημαντικο να προσεξεις και την εσωτερικη διαμετρο εκει που πιανεις με τα χερια την μπαρα,εγω πηρα μια με διαμετρο γυρω στα30μμ και ειναι μεγαλη η διαφορα σε σχεση με τις 28μμ η μικροτερες,η λαβη γινετε πιο δυσκολη και κατα συνεπεια μειωνονται τα κιλα που χρησιμοποιεις σε αρσεις θανατου πχ

  3. #3
    New Member
    Join Date
    06-09-16
    Posts
    54

    Default

    Quote Originally Posted by KOSTASMOUST View Post
    Υπαρχουν αρκετα ειδη μπαρων αναλογα με το τι θελει να κανει κανεις πχ αρση βαρων,crosfit αρση θανατου ,πιεσεις παγκου κλπ θα σου προτεινα να διαβασεις το αρθρο που σου εστειλα με μυνημα για να μην την πατησεις οπως εγω οταν εκανα αγορα.
    επισης για μενα ειναι σημαντικο να προσεξεις και την εσωτερικη διαμετρο εκει που πιανεις με τα χερια την μπαρα,εγω πηρα μια με διαμετρο γυρω στα30μμ και ειναι μεγαλη η διαφορα σε σχεση με τις 28μμ η μικροτερες,η λαβη γινετε πιο δυσκολη και κατα συνεπεια μειωνονται τα κιλα που χρησιμοποιεις σε αρσεις θανατου πχ
    Πολυ καλο το αρθρο αν και ακομα δεν ειμαι σιγουρος τι να επιλεξω.
    ενα mix θα κανω απο ολα σε φαση crossfit. θα εχει και αρσεις και πιεσεις και αρση.
    Νομιζω οτι ειναι καλυτερη επιλογη η ολυμπιακη μπαρα. η διπλης χρησης ειναι ακριβη γενικα,
    γενικα οσες 2.20 κοιταω λενε διαμετρο 29μμ αλλ αν η μπαρα ειναι 2,00 μετρα αντι για 2.20 τι διαφορα θα εχει στη διαμετρο?

  4. #4
    New Member
    Join Date
    26-09-09
    Location
    .
    Posts
    40

    Default

    αυτο εξαρταται απο την μπαρα που θα επιλεξεις θα πρεπει να ρωτησεις για την καθε διαμετρο,τωρα αν θες να κανεις crossfit και δεν σε ενδιαφερουν πολυ τα κιλα που θα σηκωσεις λιγο θα σε ενοχλησει η διαμετρος της λαβης πιστευω,αν κανεις ασκησεις που πετας την μπαρα κατω απο υψος μαλλον θα χρειαστει να παρεις με ρουλεμαν για να μην στραβωνει η μπαρα(καλυτερης ποιοτητας απο οσες ειναι μονο ατσαλι χωρις ρουλεμαν αλλ ακριβοτερες),η τελικη επιλογη ειναι δικη σου


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Δίσκοι - Βάρη Ολυμπιακού Τύπου (250γρ)
    By christos13 in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 4
    Last Post: 02-08-16, 19:33
  2. Αγορά Μπάρας
    By DimitrisT in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 09-05-16, 14:12
  3. Αγορά Μπάρας 50Φ
    By RellikEht in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 12-01-15, 23:13
  4. Τονος ''τυπου'' κινεζικο
    By starakii in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 01-11-13, 08:36
  5. Συμβουλή Για Νιτρικύ Τύπου Συμπλήρωμα
    By billakosperisteri in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 17
    Last Post: 23-07-12, 00:22

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •