Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-09-16
    Posts
    105

    Default Θλάση Στήθους;

    Χαίρετε! Είμαι νέος στο φόρουμ και αυτο είναι το πρωτο μου ποστ. Εχω διαβάσει στο παρελθόν κάποια θέματα εδώ και θεωρώ πως υπάρχει κόσμος που πραγματικά γνωρίζει από fitness και bodybuilding. Δυστυχώς η αφορμή της εγγραφής μου ήταν ένα δυσάρεστο γεγονός...

    Πριν απο περιπου 3 μηνες που έτυχε να βρεθω εκτός πόλης για αρκετό καιρό, αποφάσισα να κάνω λίγο street training για να διατηρηθώ. Έλα όμως που την έπαθα! Πήγα να κάνω βυθίσματα σε μονόζυγο που δεν ηταν φτιαγμένο για αυτό τον σκοπό. Αναφέρομαι σε εκείνα που είναι για παιδιά και έχουν πολλούς παράλληλους σωλήνες για να "περπατάς" με εναλλαγή χεριών. Εγώ λοιπόν αποφάσισα να κάνω βυθίσματα σε αυτό το πράγμα κρατούμενος από τα χοντρά πλαινα σίδερα. Αλλά τα η απόσταση μεταξύ τους ήταν μεγάλη, και τα βυθίσματα που έκανα ήταν βαθιά, με αποτέλεσμα να νιώσω ένα κρακ στο στήθος στην περιοχή του στέρνου... Δεν ήταν δηλαδή αποτέλεσμα πολύ μεγάλου volume.

    Εννοείται πως φρίκαρα και πήγα στον φαρμακοποιό και του είπα τι συνέβη και μου έδωσε απλά ένα παυσίπονο... Δεν πήγα στον γιατρό γτ είμαι ανασφάλιστος και δεν υπάρχουν φράγκα. Τον πρώτο καιρό ένιωθα τον τραυματισμό όταν έβηχα και όταν σηκωνόμουν από το κρεβάτι και όταν έβηχα. Μετά από 3 μηνες ακόμα νιώθω μια μικρή ενόχληση στο στηθος όταν τεντώνομαι και οταν κυρτώνω. Δεν έχω ξαναπάει γυμναστήριο από τότε και ούτως η άλλως η συνδρομή μου έληγε τον Ιούλιο.

    Θα πρέπει να πάω στον γιατρό όπωσδήποτε; Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο; Επειδη θέλω να ξαναπάω σύντομα γυμναστήριο μπορώ να κάνω στήθος τις πρώτες μέρες τουλάχιστον;

    Τα βυθίσματα είναι απαίσια άσκηση και θα πρεπε να απαγορευτούν στον κόσμο του φίτνεςς. Έχω διαβάσει και άλλες περιπτώσεις τραυματισμό στο νετ.

    Ευχαριστώ πολύ και καλώς σας βρήκα!
    Last edited by lgiorgos; 08-09-16 at 13:51.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    01-03-16
    Posts
    844

    Default

    Μα το λες και μονος σου , εκανες την ασκηση λαθος ..
    Αν συνεχιζεις να πονας καλο θα ειναι να πας σε γιατρο να σε δει ..
    Αλλα οι βυθισεις σιγουρα δεν ειναι απαισια ασκηση , το αν εσυ την εκανες λαθος και τραυματιστηκες ειναι αλλο θεμα , απαισια ασκηση δεν υπαρχει , απαισια τεχνικη ισως ..

  3. #3
    Pumping Iron minotaurwarrior's Avatar
    Join Date
    02-09-16
    Location
    Athens
    Posts
    279

    Default

    Κακως δεν πηγες σε καποιον να σε κοιταξει.ο φαρμακοποιος δεν ειναι ειδημων.
    Πηγαινε σε εναν γιατρο(αθλιατρο,ορθοπαιδικο) να σε δει να κανεις αν χρειαζεται καποια εξεταση να δεις τι παιζει να εισαι σιγουρος.Πρωτα η υγεια και ασφαλεια μας.
    Οσο για την συγκεκριμενη ασκηση, ειναι μια καθολα φυσικη κινηση και συμφωνω με την πρωλαλησασα
    Ζουμε Για Να Παλευουμε Και Παλευουμε Για Να Ζουμε.

    Pumping Iron
    Listening To Metal

  4. #4
    Advanced Bodybuilder bodybuilderx's Avatar
    Join Date
    10-05-16
    Posts
    693

    Default

    συγνωμη αλλα το λεει το παιδι ποιο πανω φραγκα δεν υπαρχουν πως να παει σε γιατρο?? φιλε οπως καταλαβαινεις ολοι το ιδιο θα σου πουμε ακομα και εγω ασχετα αν οι περισσοτεροι γιατροι ειναι για τον π!@#ο προσπαθησε να βρεις μια ακρη και να πας , σε καταλαβαινω απολυτα κατι τετειο νομιζω οτι ειχα παθει και εγω και ακομα το εχω λιγο στο σημειο που ειναι ο θωρακας αναμεσα απο το στηθος αλλα πιστευω πως εγω το επαθα επειδη το εκανα σε καρεκλες και ειχαν λιγο μεγαλη αποσταση και ειχα λαθος τεχνικη, δεν καταλαβα πως το επαθες εσυ παντως αν κανεις ενα καλο ζεσταμα πριν κανεις προπονηση και φτιαξεις τεχνικη πιστευω πως σιγα σιγα θα μειωθει ο πονος εως και τελειως αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να το κοιταξεις σε γιατρο.

  5. #5
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default

    Λογικα εχει επουλωθει σε μεγαλο βαθμο αφου εχει περασει τοσος καιρος. Αλλα αν ηταν οντως θλαση θα πρεπει να κανεις καποιες διατασεις για τον θωρακα πριν ξαναρχισεις για να μην το ξαναπαθεις. Αν πας γυμναστηριο αρχισε απο πολυ λιγα κιλα δλδ αδεια μπαρα. Αν το ξαναζορισεις αποτομα θα παθεις υποτροπη. Μπορεις να ψαξεις καποιες διατασεις να κανεις για τον θωρακα 3 φορες τη μερα απο 3 σετ των 30" καθε φορα. Μην διατεινεις πολυ τον μυ. Οταν νιωσεις να σε τραβαει σταματα.
    Οι βυθισεις ειναι μια χαρα ασκηση οταν δεν κανεις τον ταρζαν.
    Στάλθηκε από το LG-H320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by razor023; 08-09-16 at 18:59.

  6. #6
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-09-16
    Posts
    105

    Default

    Thanks razor023!
    Μάλλον δεν φταίει η άσκηση, αλλά εγώ. Πάντως στο ιντερνετ, υπάρχει αρκετός κόσμος που είχε θέμα με αυτή την άσκηση. Είτε με τους ώμους, είτε με ένιωθε πίεση στο στέρνο και στις κλείδες. Ίσως όμως και αυτοί να μην την εκτέλεσαν σωστά.

  7. #7
    Advanced Bodybuilder EKRIG's Avatar
    Join Date
    18-05-10
    Location
    TRIPOLI
    Posts
    1,077

    Default

    Και να μην έχεις λεφτά τα νοσοκομεία δέχονται ανασφάλιστους, οπότε μπορείς να πας σε γιατρό. Οι βυθίσεις μια χαρά άσκηση είναι αρκεί να ξέρεις την τεχνική. Αφού είδες ότι η απόσταση ήταν πολύ μεγάλη έπρεπε να σταματήσεις αμέσως.
    PAIN AND GAIN

  8. #8
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-09-16
    Posts
    105

    Default

    Τελικά είχα/έχω πλευροχονδρίτιδα, αλλά όχι σημαντική. Κάποιοι έχουν σοβαρό θέμα με αυτή την πάθηση και δυσκολεύονται και στην καθημερινή τους ζωη. Η σκολίωση που έχω ευθύνεται, ήταν ένας από τους λόγους που το έπαθα, συν το γεγονός ότι είχα πολύ ανοιχτά τα χέρια μου στις βυθήσεις. Ειδικά τώρα δεν νιώθω τίποτα μετά από τόσο καιρό που έκανα διατάσεις και έπαιρνα και μουρουνέλαιο(υποτίθεται πως κάνει καλό σε τέτοιες περιπτώσεις). Ξαναξεκίνησα γυμναστήριο εδω και μιαμιση βδομαδα και σήμερα σήκωσα benchpress 60 κιλά σε 4x6 και όλα καλά! Ωστόσο, πάλι έπαθα ένα μικρό τραυματισμό.... Έκανα overheadpress και στο τελευταίο σετ στην τελευταία επανάληψη έπαθα ένα άσχημο τράβηγμα(μπορεί και θλάση) στην πλάτη, στην περιοχή του λαιμού/άνω τραπεζοειδούς. Ομολογώ πως ζορίζομαι λίγο παραπάνω και βάζω και αρκετά κιλά γιατί θέλω να ανέβω γρήγορα στα κιλά που σηκώνω μετά από την 3μηνη αποχή. Το νιώθω σαν ψύξη και δυσκολεύομαι να γυρίσω το κεφάλι μου! Αλλά μετά από κάποιες διατάσεις και αντιφλεγμωνώδεις κρέμες είμαι καλύτερα. Είναι πολύ άδικο να μένω πίσω σε δύναμη και όγκο γιατί έχω σκολίωση και κίφωση... Δεν φαντάζεστε πόσο σας ζηλεύω όσους δεν έχετε αυτά τα θέματα...

  9. #9
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Τα παραπάνω κιλά τί τα θες? Σε πληροφορώ ότι το τελευταίο μήνα έχω μειώσει τα κιλά που κάνω σε πάρα
    πολλές ασκήσεις. Ο λόγος? Τώρα τις κάνω τεχνικά πολύ, μα πάρα πολύ πιο σωστά. Και να ξέρεις ότι η σωστή
    τεχνική είναι που παίζει το μεγαλύτερο ρόλο τελικά.

  10. #10
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-09-16
    Posts
    105

    Default

    Δίκαιο έχεις. Και για να πάρεις όγκο είναι καλύτερες οι 8 με 10 επαναλήψεις και όχι οι 5 με 6(μερικές φορές και 3) που κάνω συνήθως. Απλά εμένα μ αρεσει η αδρεναλίνη που μου προκαλεί η άρση πολλών κιλών. Είναι κάτι σαν "το ναρκωτικό" μου. Δυστυχώς τα κόκκαλά μου δεν μπορούν να αντέξουν πολλά κιλά με την σκολίωση και την κίφωση που έχω. Σίγουρα θα μειώσω τα κιλά στο ohp γιατί απαιτεί και πολύ καλή τεχνική και είναι και απεδείχθει και λίγο επικίνδυνη για τραυματισμούς.

  11. #11
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default

    Quote Originally Posted by lgiorgos View Post
    Δίκαιο έχεις. Και για να πάρεις όγκο είναι καλύτερες οι 8 με 10 επαναλήψεις και όχι οι 5 με 6(μερικές φορές και 3) που κάνω συνήθως. Απλά εμένα μ αρεσει η αδρεναλίνη που μου προκαλεί η άρση πολλών κιλών. Είναι κάτι σαν "το ναρκωτικό" μου. Δυστυχώς τα κόκκαλά μου δεν μπορούν να αντέξουν πολλά κιλά με την σκολίωση και την κίφωση που έχω. Σίγουρα θα μειώσω τα κιλά στο ohp γιατί απαιτεί και πολύ καλή τεχνική και είναι και απεδείχθει και λίγο επικίνδυνη για τραυματισμούς.
    Το μυαλο σου νομιζω φταιει και οχι οι ασκησεις. Λογικα μπηκες κρυος και με πολλα κιλα γι αυτο και την επαθες.


    Στάλθηκε από το LG-H320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  12. #12
    New Member
    Join Date
    22-11-16
    Posts
    24

    Default Θλάση Στο Στήθος

    παιδιια εδω και 2 βδομαδες εχω εναν πονο στο αριστερο στηθος πανω το εψαξα λιγο παραπανω και καταλαβα οτι ειναι θλαση θα ηθελα να μου πει οποιος ξερει καποιες ασκησης ενδυναμωσης ωστε να μπορω να μπω κανονικα στο προγραμμα μου και οποιος ξερει ποσο καιρο πρεπει να μην κανω πανω μερος..


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Θλάση Στη Μέση
    By socratisbibl in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 26-04-15, 21:33
  2. Θλάση στο στηθος;
    By chris1987 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 25-09-13, 00:33
  3. Τραυματισμός - Θλάση Στήθους
    By spyridon in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 11
    Last Post: 06-06-11, 11:58
  4. Θλάση στο Στήθος?
    By tsofras in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 03-11-06, 20:55

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •