Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-09-16
    Posts
    4

    Default Αύξηση μυικής μάζας χωρίς αύξηση λίπους

    Γεια χαρά σε όλους, πρώτο τόπικ μου εδώ.

    Τελευταίο καιρό, αφού ξεπέρασα κάποιους μακροχρόνιους τραυματισμούς, άρχισα πάλι την προσπάθειά μου να βάλω λίγους μύες στο μικρό μου κορμάκι :)

    Μέχρι στιγμής πάει καλά, είχα καιρό να ασχοληθώ σοβαρά και ο οργανισμός μου αντέδρασε γρήγορα. Μέσα σε πάνω-κάτω ένα μήνα έγινε ήδη αυτό το αρχικό "μπαμ" και τα πάντα φούσκωσαν λίγο και η απόδοση ανέβηκε πολύ απότομα. Πλέον άρχισε μια πιο αργή πρόοδος, και θα ήθελα συμβουλή στο πως θα προχωρήσω:

    Βοηθάει το να βάλω λίπος ενώ προσπαθώ να αυξήσω μυική μάζα; Κερδίζω χρόνο σε σχέση με το να διατηρώ το πάχος μου; Τελευταία εβδομάδα έφαγα λίγο πιο "καλά" (κυρίως παραπάνω λίπος και υδατάνθρακες) και παρατήρησα ΜΕΓΑΛΗ διαφορά στην απόδοση μου και στην ενέργεια που είχα. Το αρνητικό είναι οτι ήδη μέσα σε αυτό το μικρό διάστημα είδα τους κοιλιακούς να "κρύβονται" κάτω απο ένα πέπλο λίπους :) Όντας πρώην υπέρβαρος και έχοντας κάνει μεγάλη προσπάθεια για να τα χάσω όλα, με αγχώνει αυτή η τάση του οργανισμού μου να βάλει λίπος τόσο εύκολα... Οπότε τι κάνω; Πάω 100% και μετά απο μήνες πάω αδυνάτισμα; Ή το παίρνω πιο χαλαρά και όσο καιρό πάρει; Ποια είναι η χρησή τομή;

  2. #2
    Pumping Iron minotaurwarrior's Avatar
    Join Date
    02-09-16
    Location
    Athens
    Posts
    279

    Default

    Η μονη λυση ειναι να υπολογισεις τις θερμιδες που σου χρειαζονται και να κινηθεις εκει γυρω.λιγο πανω αν θελεις να βαλεις μυς λιγο κατω ανα θελεις να χανεις λιπος ολα ομως σιγα σιγα..
    Ζουμε Για Να Παλευουμε Και Παλευουμε Για Να Ζουμε.

    Pumping Iron
    Listening To Metal

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-09-16
    Posts
    4

    Default

    Quote Originally Posted by minotaurwarrior View Post
    Η μονη λυση ειναι να υπολογισεις τις θερμιδες που σου χρειαζονται και να κινηθεις εκει γυρω.λιγο πανω αν θελεις να βαλεις μυς λιγο κατω ανα θελεις να χανεις λιπος ολα ομως σιγα σιγα..
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Άρα εαν ο στόχος μου είναι να βάλω μύες, είναι αναπόφεκτο το να πάρω και κάποιο λίπος ταυτόχρονα; Και αν ναι, πότε θα είναι καλή περίοδος να το χάσω; Όταν δω οτι μαζέυεται πολύ ή όταν φτάσω στόχους μάζας; Γιατί τελευταία φορά που έκατσα και έχασα λίπος έφυγε και πολύ από μυες.. :(

    Edit: Λίπος ειδιικότερα, εκτός απο επιπλέον θερμίδες γενικά, αξίζει να αυξήσω; Όποτε τρώω λίγο παραπάνω νίωθω πολύ καλύτερα.
    Last edited by Kakarot; 12-09-16 at 12:44.

  4. #4
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Το χρονικο οριο το βαζεις εσυ αναλογα με τον στοχο σου.αν στοχος σου ειναι ενα οπτικο αποτελεσμα πας συμφωνα με αυτο.αν ειναι μια μετρηση λιπους η μαζας πας με αυτη.Τα μακροστοιχεια ειναι κατι που δοκιμαζεις.σε αλλους δουλευει και αρεσει περισσοτερο ο υδατανθρακας σε αλλους το λιπος.
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-09-16
    Posts
    4

    Default

    Quote Originally Posted by Δεσμώτης View Post
    Το χρονικο οριο το βαζεις εσυ αναλογα με τον στοχο σου.αν στοχος σου ειναι ενα οπτικο αποτελεσμα πας συμφωνα με αυτο.αν ειναι μια μετρηση λιπους η μαζας πας με αυτη.Τα μακροστοιχεια ειναι κατι που δοκιμαζεις.σε αλλους δουλευει και αρεσει περισσοτερο ο υδατανθρακας σε αλλους το λιπος.
    Έγινε ευχαριστώ φίλε. Θα πειραματιστώ λίγο στο ερχόμενο διάστημα και θα δω σε τι αντιδράει καλύτερα το σώμα μου. Στόχος είναι και το οπτικό φυσικά, αλλά κυρίως να "γεμίσω" τις διαστάσεις μου και να μπορώ να διαχειριστώ άνετα το βάρος μου σε οποιαδήποτε φυσική δραστηριότητα. Οπότε ο δρόμος μου είναι λίγο πιο εύκολος από άλλους που θέλουν να γίνουν ο Hulk :)

  6. #6
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Βρηκες τον στοχο.πειραματησου με τον τροπο.Το σωμα ειναι το ημερολογιο που ακομη και τις μερες που δεν το κραταμε,αυτο τα γραφει ολα και τα θυμαται.
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  7. #7
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-09-16
    Posts
    4

    Default

    Quote Originally Posted by Δεσμώτης View Post
    Βρηκες τον στοχο.πειραματησου με τον τροπο.Το σωμα ειναι το ημερολογιο που ακομη και τις μερες που δεν το κραταμε,αυτο τα γραφει ολα και τα θυμαται.
    Ωραίο αυτό. Ισχύει και εκτός bodybuilding... Και πάλι ευχαριστώ για τις συμβουλές, καλή σου μέρα φίλε μου.

  8. #8
    Pumping Iron minotaurwarrior's Avatar
    Join Date
    02-09-16
    Location
    Athens
    Posts
    279

    Default

    Εισαι ποιητης ρε φιλε..Μεγαλο δικιο παντως
    Ζουμε Για Να Παλευουμε Και Παλευουμε Για Να Ζουμε.

    Pumping Iron
    Listening To Metal

  9. #9
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Ζωη: Η μουσα του καθε καλλιτεχνη η μη. Τυχαινει ο αδελφος μου να ναι ποιητης ωστοσο.
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  10. #10
    Pumping Iron minotaurwarrior's Avatar
    Join Date
    02-09-16
    Location
    Athens
    Posts
    279

    Default

    Το έχετε οικογενειακός μάλλον το θέμα.παντως το δίκιο το έχεις
    Ζουμε Για Να Παλευουμε Και Παλευουμε Για Να Ζουμε.

    Pumping Iron
    Listening To Metal


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αυξηση Μυϊκης Μάζας χωρις αυξηση του λίπους
    By dimi1991 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 29-10-13, 14:57
  2. Αυξηση μυικης μαζας χωρις gym.
    By mcCed in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 05-03-12, 18:12
  3. Replies: 3
    Last Post: 01-12-10, 20:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •