Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Default Προπόνηση Με Βάρη Για Τόνωση & Γράμμωση

    καλημερα σας.Κανω χρονια γιογκα και τωρα θελω να αρχισω τα βαρη
    ειμαι 1.60 και 52 κιλα,42 χρονων,εχω ενα καλο σωμα αλλα θα ηθελα να δωσω εμφαση στους γλουτους μου που αν και σφιχτοι ειναι χωρις ιδιαιτερη καμπυλη.Μπορειτε παρακαλω να μου προτεινετε καποιο προγραμμα γυμναστικης και διατροφης?και αν μπορω να συνδιασω αεροβια με βαρη?

  2. #2
    Pumping Iron minotaurwarrior's Avatar
    Join Date
    02-09-16
    Location
    Athens
    Posts
    279

    Default

    Μπορεις να τα συνδυασεις αλλα αν θελεις μαξιμουμ αποδοση η γνωμη μου ειναι να πας περρισοτερο προς τα βαρη και να εχεις την αεροβια σαν βοηθημα.
    Τα σκουατ με σεβαστα κιλα και οι προβολες με αλτηρες ειναι ισως οι καλυτερες ασκησεις για ολοσωμη δυναμη και χτυπανε καλατα ποδια και τους γλουτους.
    Αλλα περρισοτερη σημασια κατα την γνωμη μου εχει ο μεγαλυτερος ογκος τησ προπονησης σου να ειναι σε βαρη ωστε να αποκτησεις περρισοτερους μυς σιγα σγια.
    Με μια ισορροπημενη διατροφη βεβαια αλλα αποτι ειδα εχεις ανοιξει και αλλο τοπικ μαυτο το θεμα.
    Ζουμε Για Να Παλευουμε Και Παλευουμε Για Να Ζουμε.

    Pumping Iron
    Listening To Metal

  3. #3

    Default

    Σε ευχαριστω για την απαντηση σου,σορρυ αλλα ειμαι ασχετη εντελως με αυτο το θεμα.Οταν λες σεβαστα κιλα στα σκουοτ τι εννοεις?τις προβολες να τις κανω με πολλα κιλα?ενα πλανο μπορεις να μου δωσεις?ισως και μια σωστη καθοδηγηση στη διατροφη σε παρακαλω?

  4. #4
    Pumping Iron minotaurwarrior's Avatar
    Join Date
    02-09-16
    Location
    Athens
    Posts
    279

    Default

    squat ειναι το βαθυ καθισμα.τωρα καποιοι το κανουν μεχρι τισ 90 μοιρες του γονατου καποιοι και εγω αναμεσα σε αυτους το κανουμε μεχρι το τερμα.σεβαστα κιλα εννοω να μην βαζεις οσα σου λεει ο γυμναστης (αχαχαχα) αν σου πει καν , αλλα να κανεις μια εξελικτικη πορεια να αρχισεις απο λιγα πχ μονο την μπαρα και να ανεβαινεις σιγα σιγα.Αυτη η ασκηση πιανει ΟΛΟ το ποδι και τουσ γλουτους.Η διατροφη δυστηχως δεν ειναι το φορτε μου αλλα εχει πολλα αρθρα στο τοπικ της διατροφης να κοιταξεις.
    ΠΧ . http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=40746 το εχω βαλει στο ψυγειο.
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=21355
    Ζουμε Για Να Παλευουμε Και Παλευουμε Για Να Ζουμε.

    Pumping Iron
    Listening To Metal

  5. #5

    Default

    Θελω σε παρακαλω να μου πεις πως να συνδιασω το αεροβιο με τα βαρη ποιες μερες να κανω διαδρομο και σε τι ενταση,δεδομενο οτι θελω να τονωσω τους μυες μου.Σορρυ που σε κουραζω αλλα καθοτι αρχαρια καταλαβαινεις.Η μηπως να ασχοληθω μονο με βαρη και καθολου αεροβιο.Μου εγραψες να εχω την αεροβια σαν βοηθημα αλλα ποσο και σε τι ενταση?

  6. #6
    Pumping Iron minotaurwarrior's Avatar
    Join Date
    02-09-16
    Location
    Athens
    Posts
    279

    Default

    Ειναι προσωπικο θεμα οπως η εννοια που εχεις δωσει στην τονωση μεσα στο μυαλο σου.
    Εγω δεν θα εκανα καθολου αεροβια στην θεση σου,θα εκανα εντατικα βαρη με σωστη διατροφη και οταν θα εβλεπα τις αλλαγες που με ικανοποιουν θα εβαζα και αεροβια στο προγραμμα μου.
    Ολα καταληγουν στους στοχους που εχεις αν εχει στοχο να κανεις τους γλουτους και τα ποδια κ γενικα το σωμα πιο φιτ,πραγμα θεμιτο και επιθυμητο για μια γυναικα καλυτερα να φτιαξεις ερνα προγραμμα με βαρη για αυτον το στοχο.
    Ζουμε Για Να Παλευουμε Και Παλευουμε Για Να Ζουμε.

    Pumping Iron
    Listening To Metal

  7. #7

    Default

    οκ!σε ευχαριστω πολυ, μαλλον θα κανω αυτο που λες μου φαινεται πολυ λογικο γιαυτο που θελω να πετυχω

  8. #8
    Pumping Iron minotaurwarrior's Avatar
    Join Date
    02-09-16
    Location
    Athens
    Posts
    279

    Default

    κοιταξε το μυνημα που σου εστειλα να παρεις μια ιδεα και οτι θελεις ρωτα ολοι εδω ειμαστε για να βοηθαμε ο ενας τον αλλο
    Ζουμε Για Να Παλευουμε Και Παλευουμε Για Να Ζουμε.

    Pumping Iron
    Listening To Metal


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τόνωση και σύσφιξη γλουτών
    By forgot25 in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 3
    Last Post: 11-12-12, 16:54
  2. προπονηση μαραθωνιο+προπονηση με βαρη(ογκος)
    By araya in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 11
    Last Post: 11-06-09, 01:50
  3. Για τόνωση και αντοχή
    By zamorano11 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 30-10-08, 06:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •