Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    New Member
    Join Date
    11-08-16
    Posts
    54

    Default Ερωτηση smith

    Καλησπερα κοριτσια,αν στα squats στο smith βαζω τα χερια στα γονατα χωρις να βοηθω με αυτα στο ανεβασμα ,απλα ακουμπαω,θεωρειται οτι κλεβω;γιατι ετσι νιωθω οτι προστατευεται η μεση μου...λαθος;

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Πως προστατεύεις την μέση σου;!

    Η μέση προστατεύεται με την σωστή θέση των ποδιών και κυρίως της λεκάνης, στον κάθετο άξονα του smith. Τεράστιο ρόλο παίζει ο τρόπος που εκτελείς την άσκηση, ωστε να κατεβαίνεις σωστά.

    Πολλοί θεωρούν ότι δεν κάνει το smith για την μέση, προσωπικά εχω σώσει την μέση μου με το smith και κανω εκεί όλων των ειδών τα καθίσματα και hack squat. Το ίδιο μαθαίνω και στους πελάτες μου.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    Advanced Bodybuilder kostas muscle's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    721

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Πως προστατεύεις την μέση σου;!

    Η μέση προστατεύεται με την σωστή θέση των ποδιών και κυρίως της λεκάνης, στον κάθετο άξονα του smith. Τεράστιο ρόλο παίζει ο τρόπος που εκτελείς την άσκηση, ωστε να κατεβαίνεις σωστά.

    Πολλοί θεωρούν ότι δεν κάνει το smith για την μέση, προσωπικά εχω σώσει την μέση μου με το smith και κανω εκεί όλων των ειδών τα καθίσματα και hack squat. Το ίδιο μαθαίνω και στους πελάτες μου.
    Αμα σου πω Σταυρο οτι σηκωνο ποιο πολλα κιλα στο σμιθ και αισθανομαι ποιο ασφαλης στο σκουωτ παντως πολλοι εχουν αντιθετη αποψη για το σμιθ οτι δεν ειναι καλο να κανεις εκει σκουωτ εμενα παντως με βολευει πολυ το ιδιο θα κανω και σημερα

  4. #4
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Ναι Κώστα, το οτι πολλοί λένε για το smith δεν σημαίνει πως εμείς που νιώθουμε καλύτερα εκεί πρέπει ντε και καλά να το αλλάξουμε.

    Άλλωστε ο Dorian εκεί και hack squat έκανε ;-)
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  5. #5
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Και εγώ εχει εδω και αρκετό καιρό που το έχουμε γυρίσει από ελεύθερο σε σμίθ. Με τη σωστη θέση του σώματος δεν έχω κανενα θέμα με μέση, ίσα ίσα με βοηθάει και στο πρόβλημα που έχω στον ώμο. Στα ελεύθερα συνέχεια ειχα το νού μου εκει παρά τν άσκηση.
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  6. #6
    Pumping Iron minotaurwarrior's Avatar
    Join Date
    02-09-16
    Location
    Athens
    Posts
    279

    Default

    Προσωπικα δεν το μπορω ρε γμτ.δεν μπορω να κανω φοθλ βαθυ καθισμα.αλλα αλλους τους βοηθαει ειδικα αν εχουν μυοσκελετικα οπως πχ κηλη μεσοσπονδυλιου δισκου
    Ζουμε Για Να Παλευουμε Και Παλευουμε Για Να Ζουμε.

    Pumping Iron
    Listening To Metal

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-09-16
    Posts
    105

    Default

    Είμαι κατά του σμιθ. Καταρχήν η κίνηση των σκουατσ δεν είναι τελείως πάνω κάτω. Δεύτερον, πολύ λίγοι άνθρωποι είναι απολύτως συμμετρικοί. Το σμιθ σε εξαναγκάζει σε μία αυστηρή κίνηση οπου δεν μπορείς να κινήσεις έστω και ελάχιστα τον κορμό σου περιστροφικά. Αλλά η φυσική κίνηση σκουατσ για τα περισσότερα άτομα δεν είναι τελείως πάνω κάτω και η ελάχιστη περιστροφή έστω και χιλιοστών χρειάζεται Το σμιθ επιβαρύνει ιδιαίτερα τα άτομα με σκολίωση και κίφωση.

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by anna_lou View Post
    Και εγώ εχει εδω και αρκετό καιρό που το έχουμε γυρίσει από ελεύθερο σε σμίθ. Με τη σωστη θέση του σώματος δεν έχω κανενα θέμα με μέση, ίσα ίσα με βοηθάει και στο πρόβλημα που έχω στον ώμο. Στα ελεύθερα συνέχεια ειχα το νού μου εκει παρά τν άσκηση.
    Ακριβώς! Και είδες πως όλα πήγαν καλά.

    Και ας μην είμαστε απολυτοι. Κάθε μηχάνημα έχει τη χρήση του.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  9. #9
    New Member
    Join Date
    11-08-16
    Posts
    54

    Default

    Sorry παιδια,αν καταλαβα,το γεγονος οτι νιωθω πιο ανετα με τα χερια στα γονατα εχει να κανει με λανθασμενη σταση του σωματος,δεν ειναι σωστο δηλαδη ουτε καν αδιαφορο,σωστα;

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Εγω δεν καταλαβαίνω γιατί αισθάνεσαι άνετα με το να έχεις τα χέρια στα γόνατα.
    Τα παιδιά τα είπαν μια χαρά παραπάνω. Εστίασε στη σωστή τεχνική και να νιώθεις την άσκηση στο μυ που θες , εξάλλου γι αυτο την κανεις στο σμιθ για να μην εχεις την εννοια της μπαρας και να επικεντρώνεσαι καλύτερα.

  11. #11
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-09-16
    Posts
    105

    Default

    Είναι ενδειξη του οτι έχεις αδυναμη πλατη. Τώρα αν σου δημιουργήσει πρόβλημα καπου, ίσως αν βάζεις πολλά κιλά. Δυναμωσε την πλατη σου με pull downs και κατεβασε τα κιλά στα σκουατς. Δοκίμασε να κάνεις και με ελεύθερη μπάρα αλλά με πολύ λιγότερα κιλά.

    Στάλθηκε από το GT-I9060I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  12. #12
    New Member
    Join Date
    11-08-16
    Posts
    54

    Default

    Ευχαριστω πολυ,μαλλον κατι τετοιο ειναι...θα δοκιμασω.

  13. #13
    New Member
    Join Date
    11-08-16
    Posts
    54

    Default

    Kardoula,νιωθω πιο ανετα γιατι αισθανομαι πιο ελεγχομενη την πιεση που δεχεται η μεση μου.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Smith vs Παγκος
    By kotsis198923 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 9
    Last Post: 03-06-15, 20:06
  2. Αχ αυτός ο κος Smith... :(
    By REA in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 18
    Last Post: 12-06-09, 12:12
  3. smith machine
    By acidhell in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 18-11-05, 09:15

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •