Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 17 of 17
  1. #1
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default Τράβηγμα Κάτω Κοιλιακών

    Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Εχθές καθώς έκανα κοιλιακούς με τη Ρόδα όπως τεντονόμουνα μπροστά έπαθα τράβηγμα (θλάση) στους κοιλιακούς μου (τους κάτω).
    Σε Πόσες ημέρες πιστεύετε ότι πρέπει να ξανακάνω κοιλιακούς και ποιες άλλες ασκήσεις θα πρέπει να αποφύγω έτσι ώστε να μην χειροτερέψει ο τραυματισμός μου?
    Ενωείτε πως τις προπόνήσεις μου τις συνεχίζω κανονικά!!!

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Καλησπερα zyzz!!οι κοιλιακοι γυμναζονται με πολλεσ ασκησεις κυριως συνθετες οποτε δεν υπαρχει προβλημα να μην τους γυμνασεις οσο καιρο νιωθεις ενοχληση.Τωρα αν προκειται για ενα απλο τραβηγμα που δε σου δημιουργει ιδιαιτερο πονο μπορεις να κανεις καποια ροκανισματα στο στρωμα η στο παγκο

  3. #3
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,660

    Default

    Επειδη εχω ακουσει απλα τραβηγματα κοιλιακών νσ καταλήγουν σε σοβαρά περιστατικα απο την αγνοηση τους, θα σου ελεγα να μην κανεις τιποτα μεχρι να βεβαιωθεις οτι δεν εχεις ενοχληση.
    Ισως ειναι υπερβολικό αλλα αν τραυματίσεις κοιλιακους μυς το καλυτερο σεναριο ειναι να μεινεις λιγους μηνες οφφ...

    Ξεκούρασε τους. Δε θα παθεις τιποτα και 2 βδομαδες να μην κανεις κοιλιακους που λεει ο λογος, απο το να χασεις μηνες προπονησεων

  4. #4
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default

    Καλυτερα να επισκεφτεις γιατρο και να κανεις καποιες φυσικοθεραπειες. Μονο με ξεκουραση και αποχη δυσκολα να περασει. Θελει και σωστη αποκατασταση για να μην σε ξαναπιασει. Οι κοιλιακοι εμπλεκονται στις περισσοτερες ασκησεις. Ισως να μην πρεπει να κανεις και τιποτα στην παρουσα φαση.

    Στάλθηκε από το LG-H320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  5. #5

    Default

    Επειδη βλεπω κανεις υπερβολικη αεροβια πιθανοτατα ηταν ο κυριος παραγοντας ωστε να παθεις την θλαση θα σου ελεγα να ελλατωσεις η και να μην κανεις καθολου για λιγο διαστημα
    Life is to short to be small

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Η ρόδα είναι απαιτητική άσκηση και θέλει δυνατό κορμό. Στο επίπεδο που είσαι τώρα Σάκη καλύτερα έπρεπε να αρκεστείς σε ροκανίσματα, γέφυρες, vacuum.
    Πας να βάλεις 2 καρπούζια σε μια μασχάλη απο την λαχτάρα σου και την αγάπη σου σε αυτό που κάνεις αλλά πρόσεξε γιατί μπορεί να γυρίσει μπούμερανγκ. Λάου λάου πατριωτάκι!!

  7. #7
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Παιδιά καταρχάς να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις!!!
    Δεν είναι κάτι σοβαρό, για να σας το περιγράψω καλύτερα όσο μπορώ.
    Εχθές έκανα την προπόνηση κοιλιακλων μου κανονικά και τελαυτάια άσκηση έχω την Ρόδα κοιλιακών 10 επαναλήψεις 4 Σετ
    Και όπως έκανα το τρίτο Σετ μου ένιωσα ένα τράβηγμα και κάψιμο στους κάτω κοιλιακούς και ποιο συγκεκριμένα από την δεξιά πλευρά (όχι και στους 2)
    Ενωείτε πως σταμάτησα με την μια.

    Αυτή την στιγμήνιώθω μια ενόχληση αλλά όχι τίποτα το φοβερό.Με ψιλοπονάει απλά.
    Σίγουρα κοιλιακούς για καμιοά 15 ημέρες δεν θα κάνω.
    Φίλε μου Theourgios Όχι ίσα ίσα που τον τελαυταίο καιρό δεν κάνω πολύ Αερόβια 35 λεπτά περπάτημα με ανηφόρα κάνω μόνο.

  8. #8
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Η ρόδα είναι απαιτητική άσκηση και θέλει δυνατό κορμό. Στο επίπεδο που είσαι τώρα Σάκη καλύτερα έπρεπε να αρκεστείς σε ροκανίσματα, γέφυρες, vacuum.
    Πας να βάλεις 2 καρπούζια σε μια μασχάλη απο την λαχτάρα σου και την αγάπη σου σε αυτό που κάνεις αλλά πρόσεξε γιατί μπορεί να γυρίσει μπούμερανγκ. Λάου λάου πατριωτάκι!!
    Ειρηνάρα Πατριώτισα λες και είσαι δίπλα μου πραγματικά!!!
    Έτσι είναι ακριβώς, δεν ξέρω εαν βιάζομαι ή όχι στα -20 κιλά από την ημέρα που ξεκίνησα θα πρέπει να είμαι πολύ ευχαριστημένος, όμως εαν και το σώμα μου έχει αλλάξει πάρα πολύ και αλλάζει καθημερινά
    έγω αγαπήσει πάρα πολύ αυτό που κάνω και θέλω να δω το σώμα μου σε πραγματικά πολύ καλό επίπεδο φυσικά και θέλει τρελή δουλειά ακόμα.
    Για την Ρόδα κοιλιακών όταν ξεκίνησα έκανα 3-4 επαναλήψεις και αυτές όχι τόσο καλές (δεν τεντονόταν το κορμί μου μέχρι το τέλος)
    Τώρα την κάνω τέλεια την Άσκηση κάνω 4 Σετ από 10 επαναλήψεις.
    Δεν ξέρω εαν το επίπεδο μου είναι κατάλληλο ακόμα για την Ρόδα, αλλά αυτή η άσκηση με ποιάνει πιο πολύ από όλες.

  9. #9
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Καλημερα Σακη!!!καταρχην να σε ρωτησω τη ροδα τη κανεις σε σταση πουσ απσ η ακουμπωντας γονατα κατω.Για τους κατω κοιλιακους δοκιμασε και mountain climpers η ελξεις ποδιων με τη μπαλα ειναι τρομερες ασκησεις για ολο το σωμα αλλα με λιγες επαναληψεις αρχικα

  10. #10
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Συγνωμη ξεχασα να γραψω αφου πρωτα σταματησει ο πονος εντελως κι εισαι ενταξει

  11. #11
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Ειναι ωραια ασκηση αλλα ειναι και απαιτητικη.Περα απ τους κοιλιακους μπορει να προκυψει θεμα και με τους ωμους αν δεν γινει σωστα και με δυνατο κορμο οποτε θα την αφηνα για την ωρα.Περαστικα σου και ελπιζω να μην ειναι κατι σημαντικο.
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  12. #12
    Pumping Iron lamprini's Avatar
    Join Date
    31-05-15
    Posts
    372

    Default

    Quote Originally Posted by Δεσμώτης View Post
    Ειναι ωραια ασκηση αλλα ειναι και απαιτητικη.Περα απ τους κοιλιακους μπορει να προκυψει θεμα και με τους ωμους αν δεν γινει σωστα και με δυνατο κορμο οποτε θα την αφηνα για την ωρα.Περαστικα σου και ελπιζω να μην ειναι κατι σημαντικο.
    Δημητρακο, συμφωνω απολυτα ειναι θανατος για τον ωμο ,ειδικα αν εχεις θεμα!! Παλαιοτερα τραυματιστικα στον υπερακανθιο ! ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

  13. #13
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Ναι οντως μπορει και να μην πρεπει να τη κανει απλα το ειπα για να εχει ποικιλια.Τα mountain climpers τα κλασικα ομως θεωρω οτι ειναι πιο ασφαλης ασκηση

  14. #14
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Quote Originally Posted by mina@ View Post
    Καλημερα Σακη!!!καταρχην να σε ρωτησω τη ροδα τη κανεις σε σταση πουσ απσ η ακουμπωντας γονατα κατω.Για τους κατω κοιλιακους δοκιμασε και mountain climpers η ελξεις ποδιων με τη μπαλα ειναι τρομερες ασκησεις για ολο το σωμα αλλα με λιγες επαναληψεις αρχικα
    Για σου Mina σε ευχαριστώ πολύ για τις Προτάσεις σου δεν τις ξέρω τις ασκήσεις καθόλου, θα κάτσω να τις δω στο Ιντερνετ και εαν μπορώ να τις κάνω θα τις δοκμάσω.
    Είμαι πολύ καλά, δεν πονάω καθόλου, αλλά για να είμαι 100% σίγουρος για καμία 15 ημέρες δεν θα κάνω καθόλου κοιλιακούς.

  15. #15
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Κοιτα αυτες οι ασκησεις ειναι συνθετες δε πιανουν μονο κοιλια αλλα θελουν σωστη τεχνικη και δυνατο κορμο

  16. #16
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Δυστυχώς οι κοιλιακόι ότι κι αν κάνεις και όρθιος που στέκεται εμπλέκονται.αν δεις ότι έχεις έστω κ υπόνοια πόνου πανε να το δεις γιατί γιατροί δεν είμαστε.απο κει και πέρα αν δεν επιμένει παρτο χαλαρά και κάνε αλξ άσκηση.σε κάθε περίπτωση αν πας να το κοιτάξει έστω για την επιβεβαίωση είναι το καλυτερο
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  17. #17
    New Bodybuilder
    Join Date
    27-01-18
    Posts
    1

    Default

    Καλησπέρα παιδιά. Μόλις έκανα εγγραφή στο site, οπότε σας χαιρετώ όλους και χρειάζομαι κάποια γνώμη μιας και κάτι ξέρετε παραπάνω εδώ μέσα. Ασχολούμαι με το τρέξιμο ερασιτεχνικό σε φάση κάνω 5-7 χιλιόμετρα για προπονήσεις... Οχι και τρελα πράγματα. Τώρα τελευταία αύξησα λίγο ρυθμό γιατί θελω να πάω σε έναν αγώνα αλλά κούρασα πολυ τα πόδια μου και τις 5 τελευταίες μέρες κάθομαι και γύμναζα μόνο κορμό.. Εκανα κοιλιακους βαράκια κάμψεις κτλ. Χθες από το πρωί ένιθα ένα πόνο μικρό αριστερά κάτω στους κοιλιακους στο σημείο του V. Παρόλαυτα έκανα το απόγευμα κάμψεις και ενώ δεν ένιωσα κάτι εκείνη την στιγμή σήμερα έιμαι χάλια..Με πονάει αρκετά όταν κάνω κινήσεις σε εκείνο το σημείο αριστερά σε όλη την γραμμη που είναι το V κάτω κάτω. Κοιλιακούς γυμνασμένους δεν έχω αλλά ποτέ δεν ένιωσα τέτοιο πόνο εκεί κάτω. Μπορείς να πάθεις τράβηγμα από κάμψεις ή είναι τίποτα άλλο ? Εχω αγχωθεί αρκετά


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Λίπος Κάτω Κοιλιακών
    By patrick18 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 07-05-16, 19:19
  2. Γράμμωση Κάτω Κοιλιακών
    By nantia in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 9
    Last Post: 02-08-15, 00:14
  3. Απώλεια Λίπους Κάτω Κοιλιακών
    By Zerow97 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 09-10-14, 14:59
  4. Λίπος Κάτω Κοιλιακών - Πρόβλημα Για Χρόνια
    By Kriscy in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 11
    Last Post: 15-05-13, 13:17

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •