Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 34
  1. #1
    Junior Bodybuilder BB Fan's Avatar
    Join Date
    15-09-16
    Posts
    156

    Default Καλησπέρα!

    Χαίρετε, αξιοθαύμαστοι BodyBuilders!


    Εδώ και κανα-δυο χρόνια ρίχνω κλεφτές ματιές στα άρθρα και τα θέματα του forum, αποκομίζοντας πολλές χρήσιμες πληροφορίες... Σήμερα αποφάσισα να γίνω μέλος!


    Είμαι ένας παχύς (1.83m ύψος, 140kg βάρος) 30άρης, θύμα της καθιστικής ζωής και των εύκολων και λαχταριστών "αμαρτωλών" γευμάτων... Το BodyBuilding όμως δεν είναι κάτι άγνωστο σε 'μένα. Τό αγαπώ και τό σέβομαι απεριόριστα μαζί με τους άξιους συγχαρητηρίων αθλητές του. Εδώ και χρόνια διαβάζω βιβλία, άρθρα σε ιστοσελίδες και περιοδικά, και άλλα, συζητώ, ψάχνομαι, μαθαίνω.

    Έχω μάλιστα τα τελευταία 14 χρόνια χάσει 5 φορές πάνω από 20 κιλά τη φορά (την προ-τελευταία φορά, έχασα ακριβώς 50 κιλά, από 123 στα 73). Πάντα ήμουν υπερήφανος για το μέγεθος της πειθαρχίας που επεδείκνυα και έχανα βάρος. Πάντοτε όμως τό έπαιρνα πίσω... Μού ήταν πιό εύκολο βλέπετε να πεινάω και να στερούμαι όταν ήξερα πως κάποτε αυτό θα τελειώσει και θα επέστρεφα στην "κανονικότητα". Μετά, το χάος. Για 'μένα το δύσκολο είναι να συντηρούμαι.

    Τέλος πάντων, αυτές οι δίαιτες δεν συνοδεύονταν από τη βασική γνώση BodyBuilding που απέκτησα αργότερα. Αυτό είναι κάτι που συνειδητοποίησα έκ των υστέρων. Με λύπη μου υποθέτω πως με όλες αυτές τις υπερπροσπάθειες και δίαιτες σίγουρα θα έχασα μυϊκή μαζα, απαραίτητη στον βασικό μεταβολισμό και τη γενική υγεία. Και σίγουρα απαραίτητη στην απώλεια λίπους.

    Αυτή τη φορά λέω να ξεκινήσω εφαρμόζοντας όλη τη βασική γνώση BodyBuilding που απέκτησα και συνεχίζω βέβαια να αποκτώ...

    Κατέληξα σε ένα πρόγραμμα που περιλαμβάνει (για να μήν κουράζει και ξεχειλώνει το ποστ μου τό έβαλα σε spoiler):
    (Edit: Δεν μπόρεσα να βάλω το κείμενο σε spoiler, οπότε, τό έβαλα σε quote.)

    [spoiler]
    -> 5-6 ημέρες την εβδομάδα "ζωντανό" περπάτημα μίας ώρας (ώς ασφαλέστερη και αρκετά αποδοτική μέθοδο αερόβιας προπόνησης) το πρωΐ, πρίν το πρώτο γεύμα (για αποτελεσματικότερη καύση λίπους, χωρίς να χρησιμοποιώ τους υδατάνθρακες του πρωϊνού γεύματος)

    -> 4 ημέρες την εβδομάδα μία ώρα βάρη. 3 σετ των 12-10-8 επαναλήψεων. Οι επανάληψη διαρκεί 6 δευτερόλεπτα (3'' το θετικό μέρος της κίνησης, 3'' το αρνητικό. Ζόρικο, αλλά βελτιώνει τη σύνδεση μυαλού-μυός και ο πόνος είναι τόσο έντονος, που μόλις τελειώσεις νοιώθεις Hulk !) Έχω ένα ζευγάρι αλτήρες με δισκάκια 4*2,5kg, 4*1,25kg και 4*0,5kg κι έναν πάγκο. Τά έχω ξαναχρησιμοποιήσει κατά περιόδους τα τελευταία χρόνια, όταν ήθελα να κάνω προπόνηση αλλά ήθελα να αποφύγω το γυμναστήριο (για λόγους οικονομικούς). Πάντοτε το πρόγραμμά μου ήταν μία απόδοση του προγράμματος του γυμναστηρίου σε πρόγραμμα μόνο με τους αλτήρες στο σπίτι.
    Αυτό έδωσε μόνο 3 ασκήσεις για στήθος (πιέσεις πάγκου, πιέσεις πάγκου στον επικλινή και pull-overs), 3 ασκήσεις για δικεφάλους χεριών (κάμψεις δικεφάλων, κάμψεις με σφυροειδή λαβή και κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης), τρείς ασκήσεις για τρικεφάλους χεριών (kick-backs, εκτάσεις τρικεφάλων και βυθίσεις), δύο ασκήσεις για ώμους (εκτάσεις όρθιος και πιέσεις καθιστός), μία για τραπεζοειδείς (άρσεις) και μόλις μία για πλάτη (την κωπηλατική με αλτήρα). Οι κοιλιακοί κι οι ραχιαίοι πάντα υπήρχαν. Έτσι, έκανα ένα πρόγραμμα κυκλικής προπόνησης, που δεν νομίζω να φέρνει αποτελέσματα... Βέβαια, πρέπει με ντροπή να ομολογήσω πως ποτέ δεν ακολουθούσα την προπόνηση αυτή για πάνω από δύο μήνες...
    Σκέφτομαι τώρα, αφού είναι τόσο φτωχό το πρόγραμμα του σπιτιού, και αφού λέω να συνεχίσω να αγνοώ τα πόδια, να παρατήσω την πλάτη και το στήθος και να κάνω μόνο τα χέρια (δικέφαλοι, τρικέφαλοι, ώμοι). Αλλά να κάνω όλες τις ασκήσεις μαζί, σε ένα πλήρες πρόγραμμα προπόνησης. Ούτως ή άλλως, δεν θα δώ διαφορά στην πλάτη μόνο με την κωπηλατική και το στήθος μου είναι ήδη "γεμάτο" (νομίζω, μάλιστα, πως έχω από γέννας αρκετά πλατύ στήθος και πλάτη).

    -> Η διατροφή μου περιλαμβάνει όσα περισσότερα γεύματα γίνεται (κάθε δύο-δυόμιση ώρες, άν και ποτέ δεν κατάφερα να φάω πάνω από 6): για πρωϊνό γάλα 1,5% με νιφάδες δημητριακών ολικής αλέσεως, για μεσημεριανό τοστ {αφού βαριέμαι να μαγειρεύω κάθε μέρα στήθος κοτόπουλου και άλιπες χοιρινές μπριζόλες, συνήθως τρώω τοστ με ό,τι καλύτερο μπορώ να βάλω μέσα από άποψη μακροθρεπτικών συστατικών (γαλοπούλα, τυρί gouda light ή τυρί cottage, χωρίς σάλτσες ή σώς) και βέβαια σπιτικό φαγητό}, πάντα συνοδευόμενα από φρούτο, και βραδυνό ένα γιαούρτι 2%. Επειδή τό βαρέθηκα, όμως, τώρα βάζω και λίγο φρούτο (παρά την απαγόρευση κατανάλωσης υδατανθράκων πρίν από τον ύπνο) για να κατεβαίνει πιό εύκολα. Στα ενδιαμέσα έτρωγα ασπράδια αυγών, αλλά τό γύρισα σε περίπου ένα ποτήρι γάλα 1,5% διότι είναι πιό εύκολο (βαριέμαι να βράζω και να ψάχνω χώρο στο ψυγείο κάθε φορά για 20 αυγά) και αποδίδει περισσότερες θερμίδες, άρα, σκέφτομαι μήπως ενθαρρύνει περισσότερο το μεταβολισμό. Το πρόβλημα βέβαια είναι οι λιγότερες πρωτεΐνες, αυτό είναι πράγματι ζήτημα... Λέω να δώσω τόπο στο... πορτοφόλι και να αγοράσω καμμία whey για μετά την προπόνηση. Εδώ στο forum διάβασα πολύ κολακευτικά σχόλια για τη whey της MyProtein. Σκέφτομαι επίσης να αγοράσω και κανένα CLA για ταχύτερη καύση λίπους.

    -> Κάθε 5 μέρες κάνω ένα cheat meal, ώστε να ανακουφίζεται το μυαλό και να παίρνει δύναμη για τη συνέχεια, και να ερεθίζεται ο μεταβολισμός (μή συνηθίσει στις χαμηλές θερμίδες).

    Αυτά!

    Το πρόγραμμά μου ίσως είναι λίγο "μπακάλικο" και χωλαίνει αρκετά, τό γνωρίζω (είναι βλέπετε και οι οικονομικοί περιορισμοί), αλλά ελπίζω να αποδώσει και εάν εξελιχθεί καλά βλέπω τί θα προσθέσω και διορθώσω! Θα μπορούσε ίσως να χαρακτηριστεί ώς: "Το BodyBuilding του φτωχού και, ίσως, λίγο τεμπέλη"! Αφού είμαι ερασιτέχνης, ελπίζω σε αλματώδη αύξηση μυϊκής μάζας (τουλάχιστον τον πρώτο καιρό) στα χέρια τουλάχιστον που έχω απομονώσει και αφού είμαι παχύς, σε αλματώδη πτώση λίπους.
    [/spoiler]


    Συγχωρέστε με που σάς κούρασα... Ήθελα κι εγώ κάπου να τά πώ, να μοιραστώ τον νταλκά μου!

    Σάς χαιρετώ και σάς συγχαίρω για το καταπληκτικό site και forum! Έμαθα και συνεχίζω να μαθαίνω πάρα πολλά εδώ μέσα!

    Γνωρίζω πως δεν μπορώ σε καμμία περίπτωση να συγκριθώ μαζί σας, αλλά μ' αρέσει σαν motivation να σκέφτομαι ότι κάνω ό,τι κι εσείς και να φαντασιώνομαι ότι αξίζω σαν κι εσάς.



    Υ.Γ.: Έχω εδώ και μήνες γράψει ένα κείμενο περί BodyBuilding και θα ήθελα πολύ να τό μοιραστώ μαζί σας! Σε ποιά κατηγορία θεμάτων θα προτείνατε να τό ανεβάσω;
    Last edited by BB Fan; 15-09-16 at 15:22.
    Το BodyBuilding είναι το μοναδικό άθλημα στο οποίο δεν έχεις στόχο απλά να κάνεις κάτι καλά (π.χ. να τρέχεις, πηδάς, παίζεις μπάσκετ, ποδόσφαιρο, κλπ). Στο BodyBuilding πρέπει να ΕΙΣΑΙ κάτι καλό. Κάτι όμορφο, αρμονικό, συμμετρικό, σχεδόν καλλιτεχνικό.

    Γι' αυτό είναι το πιό ψυχοφθόρο και πιό δύσκολο απ' όλα τα αθλήματα... Στο BodyBuilding πολεμάς εκτός των άλλων, κυρίως εναντίον του μυαλού σου.

  2. #2
    Pumping Iron minotaurwarrior's Avatar
    Join Date
    02-09-16
    Location
    Athens
    Posts
    279

    Default

    Πολυ μοτιβεσιοναλ το αβαταρ σου φιλε.Καλως ορισες και καλη επιτυχια στους στοχους σου
    Ζουμε Για Να Παλευουμε Και Παλευουμε Για Να Ζουμε.

    Pumping Iron
    Listening To Metal

  3. #3
    Junior Bodybuilder BB Fan's Avatar
    Join Date
    15-09-16
    Posts
    156

    Default

    Quote Originally Posted by minotaurwarrior View Post
    Πολυ μοτιβεσιοναλ το αβαταρ σου φιλε.Καλως ορισες και καλη επιτυχια στους στοχους σου
    Μού αρέσει πολύ αυτή η εικόνα!

    Σ' ευχαριστώ για την υποδοχή!

    Σ' ευχαριστώ πολύ και για τις ευχές, μακάρι να επιτύχω τους στόχους μου!
    Το BodyBuilding είναι το μοναδικό άθλημα στο οποίο δεν έχεις στόχο απλά να κάνεις κάτι καλά (π.χ. να τρέχεις, πηδάς, παίζεις μπάσκετ, ποδόσφαιρο, κλπ). Στο BodyBuilding πρέπει να ΕΙΣΑΙ κάτι καλό. Κάτι όμορφο, αρμονικό, συμμετρικό, σχεδόν καλλιτεχνικό.

    Γι' αυτό είναι το πιό ψυχοφθόρο και πιό δύσκολο απ' όλα τα αθλήματα... Στο BodyBuilding πολεμάς εκτός των άλλων, κυρίως εναντίον του μυαλού σου.

  4. #4
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Καλώς ήρθες και καλή αρχή!

    Λίγες σκέψεις για το πρόγραμμά σου:

    Το περπάτημα το πρωί είναι καλό. Την προπόνηση με βάρη όμως πρέπει να την δείς πολύ πιο σοβαρά εάν θέλεις να δεις αποτελέσματα και να μην απογοητευτείς. Το πιθανότερο είναι ότι μάλλον θα χρειαστείς πρόσβαση σε ένα γυμναστήριο.

    1) Μην αγνοείς τα πόδια και γενικά τις ΜΕΓΑΛΕΣ μυικές ομάδες
    2) Μην αγνοείς τις βασικές πολυαρθρικές ασκήσεις (squat, deadlift, bench press, overhead press). Αυτές θα πρέπει να αποτελούν τον κορμό του προγραμματός σου και τα υπόλοιπα απλά να συμπληρώνουν τα κενά.
    3) Δες το αντίστοιχο thread για πρόγραμμα για αρχάριους το Mazda ή/και googlαρε Stronglifts. Δυο διαφορετικές λογικές, αλλά κάπως έτσι θα πρέπει να μοιάζει το πρόγραμμά σου.

    Διατροφή

    Δες το αντίστοιχο thread για διατροφή. Υπολόγισε τις θερμίδες συντήρησής σου και φτιάξε ένα ελαφρώς υποθερμιδικό πλάνο.
    Junk 1 τη βδομάδα το πολύ, ειδικά αφού έχεις αρκετό λίπος.
    Κράτα τα λεφτά σου και αντί για πρωτείνη και CLA γράψου σε γυμναστήριο

    Καλή αρχή και πάλι!

    Quote Originally Posted by minotaurwarrior View Post
    Πολυ μοτιβεσιοναλ το αβαταρ σου φιλε.Καλως ορισες και καλη επιτυχια στους στοχους σου
    +1
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  5. #5
    Junior Bodybuilder BB Fan's Avatar
    Join Date
    15-09-16
    Posts
    156

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Καλώς ήρθες και καλή αρχή!

    Λίγες σκέψεις για το πρόγραμμά σου:

    Το περπάτημα το πρωί είναι καλό. Την προπόνηση με βάρη όμως πρέπει να την δείς πολύ πιο σοβαρά εάν θέλεις να δεις αποτελέσματα και να μην απογοητευτείς. Το πιθανότερο είναι ότι μάλλον θα χρειαστείς πρόσβαση σε ένα γυμναστήριο.

    1) Μην αγνοείς τα πόδια και γενικά τις ΜΕΓΑΛΕΣ μυικές ομάδες
    2) Μην αγνοείς τις βασικές πολυαρθρικές ασκήσεις (squat, deadlift, bench press, overhead press). Αυτές θα πρέπει να αποτελούν τον κορμό του προγραμματός σου και τα υπόλοιπα απλά να συμπληρώνουν τα κενά.
    3) Δες το αντίστοιχο thread για πρόγραμμα για αρχάριους το Mazda ή/και googlαρε Stronglifts. Δυο διαφορετικές λογικές, αλλά κάπως έτσι θα πρέπει να μοιάζει το πρόγραμμά σου.

    Διατροφή

    Δες το αντίστοιχο thread για διατροφή. Υπολόγισε τις θερμίδες συντήρησής σου και φτιάξε ένα ελαφρώς υποθερμιδικό πλάνο.
    Junk 1 τη βδομάδα το πολύ, ειδικά αφού έχεις αρκετό λίπος.
    Κράτα τα λεφτά σου και αντί για πρωτείνη και CLA γράψου σε γυμναστήριο

    Καλή αρχή και πάλι!


    Σ' ευχαριστώ πολύ για την υποδοχή και τις χρήσιμες συμβουλές σου!

    Λές όχι στο CLA, έ; Δεν θα επιταχύνει την καύση λίπους, προστατεύοντας ενδεχομένως την απώλεια μυϊκής μάζας;
    Το BodyBuilding είναι το μοναδικό άθλημα στο οποίο δεν έχεις στόχο απλά να κάνεις κάτι καλά (π.χ. να τρέχεις, πηδάς, παίζεις μπάσκετ, ποδόσφαιρο, κλπ). Στο BodyBuilding πρέπει να ΕΙΣΑΙ κάτι καλό. Κάτι όμορφο, αρμονικό, συμμετρικό, σχεδόν καλλιτεχνικό.

    Γι' αυτό είναι το πιό ψυχοφθόρο και πιό δύσκολο απ' όλα τα αθλήματα... Στο BodyBuilding πολεμάς εκτός των άλλων, κυρίως εναντίον του μυαλού σου.

  6. #6
    Pumping Iron minotaurwarrior's Avatar
    Join Date
    02-09-16
    Location
    Athens
    Posts
    279

    Default

    [QUOTE=Achillezzz;1307074]
    Μην αγνοείς τις βασικές πολυαρθρικές ασκήσεις (squat, deadlift, bench press, overhead press). Αυτές θα πρέπει να αποτελούν τον κορμό του προγραμματός σου και τα υπόλοιπα απλά να συμπληρώνουν τα κενά.
    [QUOTE=Achillezzz;1307074]

    +10000000000
    Ζουμε Για Να Παλευουμε Και Παλευουμε Για Να Ζουμε.

    Pumping Iron
    Listening To Metal

  7. #7
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Η γνώμη μου είναι οτι πιο πολύ απο συμπληρώματα χρειάζεσαι πρόσβαση σε γυμναστήριο, ένα καλό πρόγραμμα γυμναστικής και ένα διατροφικό πλάνο που καλύπτεται άνετα απο το μανάβη και το σούπερ μάρκετ χωρίς συμπληρώματα.

    Συνήθως οι αρχάριοι πετυχαίνουν ταυτόχρονα καύση λίπους και αύξηση μυικής μάζας απλά ακολουθώντας ένα σωστό πρόγραμμα και τρώγοντας ποιοτικά. Κράτησε τα λεφτά σου για κάτι που θα πιάσει τόπο καλύτερα.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  8. #8
    Junior Bodybuilder BB Fan's Avatar
    Join Date
    15-09-16
    Posts
    156

    Default

    Χμμμ... Φαίνεται να έχεις δίκιο...

    Και πάλι σ' ευχαριστώ θερμά!
    Το BodyBuilding είναι το μοναδικό άθλημα στο οποίο δεν έχεις στόχο απλά να κάνεις κάτι καλά (π.χ. να τρέχεις, πηδάς, παίζεις μπάσκετ, ποδόσφαιρο, κλπ). Στο BodyBuilding πρέπει να ΕΙΣΑΙ κάτι καλό. Κάτι όμορφο, αρμονικό, συμμετρικό, σχεδόν καλλιτεχνικό.

    Γι' αυτό είναι το πιό ψυχοφθόρο και πιό δύσκολο απ' όλα τα αθλήματα... Στο BodyBuilding πολεμάς εκτός των άλλων, κυρίως εναντίον του μυαλού σου.

  9. #9
    Advanced Bodybuilder EKRIG's Avatar
    Join Date
    18-05-10
    Location
    TRIPOLI
    Posts
    1,077

    Default

    Καλώς όρισες.
    PAIN AND GAIN

  10. #10
    Junior Bodybuilder BB Fan's Avatar
    Join Date
    15-09-16
    Posts
    156

    Default

    Quote Originally Posted by EKRIG View Post
    Καλώς όρισες.
    Σ' ευχαριστώ πολύ, καλώς σάς βρήκα!
    Το BodyBuilding είναι το μοναδικό άθλημα στο οποίο δεν έχεις στόχο απλά να κάνεις κάτι καλά (π.χ. να τρέχεις, πηδάς, παίζεις μπάσκετ, ποδόσφαιρο, κλπ). Στο BodyBuilding πρέπει να ΕΙΣΑΙ κάτι καλό. Κάτι όμορφο, αρμονικό, συμμετρικό, σχεδόν καλλιτεχνικό.

    Γι' αυτό είναι το πιό ψυχοφθόρο και πιό δύσκολο απ' όλα τα αθλήματα... Στο BodyBuilding πολεμάς εκτός των άλλων, κυρίως εναντίον του μυαλού σου.

  11. #11
    New Member
    Join Date
    22-07-16
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    14

    Default

    Καλώς όρισες.

  12. #12
    Junior Bodybuilder BB Fan's Avatar
    Join Date
    15-09-16
    Posts
    156

    Default

    Quote Originally Posted by fit4art
    Καλώς όρισες.


    Καλώς σάς βρήκα!
    Last edited by BB Fan; 18-09-16 at 14:15.
    Το BodyBuilding είναι το μοναδικό άθλημα στο οποίο δεν έχεις στόχο απλά να κάνεις κάτι καλά (π.χ. να τρέχεις, πηδάς, παίζεις μπάσκετ, ποδόσφαιρο, κλπ). Στο BodyBuilding πρέπει να ΕΙΣΑΙ κάτι καλό. Κάτι όμορφο, αρμονικό, συμμετρικό, σχεδόν καλλιτεχνικό.

    Γι' αυτό είναι το πιό ψυχοφθόρο και πιό δύσκολο απ' όλα τα αθλήματα... Στο BodyBuilding πολεμάς εκτός των άλλων, κυρίως εναντίον του μυαλού σου.

  13. #13

    Default

    αν κ εισαι παλαιότερο μέλος από εμένα welcome! :)

    ελπίζω να φτάσεις τους στόχους σου!

    ΥΓ μια απτα ιδια σχεδόν σε οτι εγραψες... αλλά κάλιο αργά παρά ποτέ!
    έχουμε δυσκολότερο δρόμο αλλά αν εισαι τοσο σκυλί όσο εγώ (αποτι διαβαζω) πλεον με όλες αυτές τις γνώσεις θα είναι επιτυχής :)

    καλη συνέχεια :)
    χαμογέλα να τρομάξουν οι φόβοι σου

  14. #14
    Junior Bodybuilder BB Fan's Avatar
    Join Date
    15-09-16
    Posts
    156

    Default

    Quote Originally Posted by Destinity22 View Post
    αν κ εισαι παλαιότερο μέλος από εμένα
    Σιγά! Παλαιότερος μόνο για λίγες μέρες!...

    Quote Originally Posted by Destinity22 View Post
    welcome! :)
    Καλώς σέ βρήκα!

    Μιά και δεν σέ καλωσόρισα στο forum στο δικό σου ποστ καλωσορίσματος καλώς όρισες κι εσύ!

    Σού εύχομαι να επιτύχεις στους στόχους σου! Εύχομαι από καρδιάς να έχεις δυνατή θέληση, ατσάλινη αποφασιστικότητα και να μένεις πάντα motivated! Άν και δεν χρειάζεσαι τις δικές μου ευχές, από τα σχόλιά σου φαίνεται ότι είσαι ήδη απόλυτα αποφασισμένη!


    Quote Originally Posted by Destinity22 View Post
    ελπίζω να φτάσεις τους στόχους σου!

    ΥΓ μια απτα ιδια σχεδόν σε οτι εγραψες... αλλά κάλιο αργά παρά ποτέ!
    έχουμε δυσκολότερο δρόμο αλλά αν εισαι τοσο σκυλί όσο εγώ (αποτι διαβαζω) πλεον με όλες αυτές τις γνώσεις θα είναι επιτυχής :)

    καλη συνέχεια :)
    Σ' ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και τα καλά σου λόγια!

    Μακάρι να φτάσω τους στόχους μου και εύχομαι ολόψυχα να πετύχεις κι εσύ τους δικούς σου! Σε ό,τι αφορά εσένα είμαι παραπάνω από αισιόδοξος ότι θα πετύχεις! Διαβάζοντας τα σχόλιά σου καταλαβαίνω ότι είσαι πάρα πολύ δυνατή και πέρα για πέρα αποφασισμένη!

    Καλή μας δύναμη!
    Last edited by BB Fan; 26-09-16 at 11:40.
    Το BodyBuilding είναι το μοναδικό άθλημα στο οποίο δεν έχεις στόχο απλά να κάνεις κάτι καλά (π.χ. να τρέχεις, πηδάς, παίζεις μπάσκετ, ποδόσφαιρο, κλπ). Στο BodyBuilding πρέπει να ΕΙΣΑΙ κάτι καλό. Κάτι όμορφο, αρμονικό, συμμετρικό, σχεδόν καλλιτεχνικό.

    Γι' αυτό είναι το πιό ψυχοφθόρο και πιό δύσκολο απ' όλα τα αθλήματα... Στο BodyBuilding πολεμάς εκτός των άλλων, κυρίως εναντίον του μυαλού σου.

  15. #15
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Kαλως ηλθες και good job με το avatar
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  16. #16

    Default

    ισχύει αυτό που λες! είμαι! :)

    δυστυχώς εμείς οι άνθρωποι είμαστε περίεργα πλάσματα...
    ενώ ξέρουμε τι να κάνουμε, και πολλές φορές ξέρουμε και ακριβως πως να το κανουμε
    και ενώ έχουμε αποδείξει οτι μπορούμε
    τελικά είναι αυτό το κλικ που θα μας γυρίσει τούμπα το μυαλό κ θα μας πεισμώσει...
    που στατιστικά είναι κακό, και συνηθως αφορά την υγεία ...

    εμένα έγινε, οταν μέτα απόσα πέρασα (με καρκίνο στο θυρεοειδή κ πάλι δεν ταρακουνήθηκα)
    πέθανε απρόσμενα ο σκύλος μου κ στο καπάκι μου είπαν οτι μπορει να εχω ΣΚΠ
    και ξερω οτι θα το πάω μεχρι τέλους αυτην την φορά
    γιατί δεν τα παρατήσα κ δεν cheatαρα (που λενε εδω κ μαρεσε)
    σε καποιο απτα χιλιαδες στραβα που μου συμβαινουν τους τελευταίους μήνες
    και θαχα κάθε δικαιολογία γιατι όλα ειναι κόντρα
    με κυριοτερους εχθρους υποθυρεοειδισμο, πολυκυστικές, πρόβλημα με ινσουλίνη και λήψη κορτιζονούχου
    γιαυτό και πλέον πάω κόντρα κ γω στις ντροπές μου όσον αφορά διατροφή, υγεία κτλ και μιλάω
    γιατί μπαινουν πολλοι κ διαβάζουν και αν μπορώ να επηρεάσω θετικά έστω έναν και να τον ξυπνήσω
    θα είμαι ευτυχισμένη :)

    το μόνο που με φρικάρει η χαλάρωση
    κ η συνυπαρξη μαζί της μεχρι να δω αν μαζεψει κ ποσο!

    και συ πλεον με όσα ξέρεις θα τα καταφερεις! :)
    κ επειδη το κολλημα ειναι η συντηρηση
    το μυστικό είναι να μην τα παρατήσεις!!
    οταν κάνεις παρατυπίες ή ξεφύγεις
    καλύτερα να πας λίγο πισω στο στοχο σου
    και να καθυστερήσεις
    και ας κολλήσεις και ας μην χασεις...
    αν χρειαζεσαι διαλλειμα παρτο
    αν σου λειψει κατι φάτο..
    απτο να τα παρατήσεις ή να σε οδηγήσει σε υπαρφαγία όσων στερεισαι τώρα
    καλύτερα να κανεις ενα break... αυτη βασικα ειναι η δική μου ταπεινη αποψη στο συγκεκριμενο θεμα
    γιατι ηταν και το λάθος μου παλια παρε χασε 25 κιλά κάθε φορά..

    να μπαίνεις και να μου λες σε τι φαση εισαι κ πως τα πας!

    το 2017 θα είμαστε άλλοι άνθρωποι θα δεις ;)
    χαμογέλα να τρομάξουν οι φόβοι σου

  17. #17
    Junior Bodybuilder BB Fan's Avatar
    Join Date
    15-09-16
    Posts
    156

    Default

    Quote Originally Posted by Δεσμώτης View Post
    Kαλως ηλθες και good job με το avatar
    Σ' ευχαριστώ πολύ! Μού αρέσει πολύ αυτή η εικόνα!




    Quote Originally Posted by Destinity22 View Post
    ισχύει αυτό που λες! είμαι! :)
    Δεν τό βλέπω;

    Ο ενθουσιασμός και το πάθος σου, αλλά και η όρεξή σου για δυναμική προσπάθεια πλημμυρίζουν τα πολύ όμορφα σχόλιά σου!



    Quote Originally Posted by Destinity22 View Post
    εμένα έγινε, οταν μέτα απόσα πέρασα (με καρκίνο στο θυρεοειδή κ πάλι δεν ταρακουνήθηκα)
    πέθανε απρόσμενα ο σκύλος μου κ στο καπάκι μου είπαν οτι μπορει να εχω ΣΚΠ
    και ξερω οτι θα το πάω μεχρι τέλους αυτην την φορά
    γιατί δεν τα παρατήσα κ δεν cheatαρα (που λενε εδω κ μαρεσε)
    σε καποιο απτα χιλιαδες στραβα που μου συμβαινουν τους τελευταίους μήνες
    και θαχα κάθε δικαιολογία γιατι όλα ειναι κόντρα
    με κυριοτερους εχθρους υποθυρεοειδισμο, πολυκυστικές, πρόβλημα με ινσουλίνη και λήψη κορτιζονούχου
    γιαυτό και πλέον πάω κόντρα κ γω στις ντροπές μου όσον αφορά διατροφή, υγεία κτλ και μιλάω
    γιατί μπαινουν πολλοι κ διαβάζουν και αν μπορώ να επηρεάσω θετικά έστω έναν και να τον ξυπνήσω
    θα είμαι ευτυχισμένη :)


    το μόνο που με φρικάρει η χαλάρωση
    κ η συνυπαρξη μαζί της μεχρι να δω αν μαζεψει κ ποσο!

    Τί να πώ; Διαβάζω τα όσα πέρασες και σέ θαυμάζω: θαυμάζω που κρατάς τόσο ψηλά τη ψυχολογία σου και δείχνεις ένα δυναμισμό και μία αποφασιστικότητα, αλλά και μία αγωνιστική διάθεση απέναντι στις αντιξοότητες και τις ατυχίες που βρίσκω πραγματικά αξιοθαύμαστα!...

    Μπράβο και πάλι μπράβο!

    Quote Originally Posted by Destinity22 View Post
    και συ πλεον με όσα ξέρεις θα τα καταφερεις! :)
    κ επειδη το κολλημα ειναι η συντηρηση
    το μυστικό είναι να μην τα παρατήσεις!!
    οταν κάνεις παρατυπίες ή ξεφύγεις
    καλύτερα να πας λίγο πισω στο στοχο σου
    και να καθυστερήσεις
    και ας κολλήσεις και ας μην χασεις...
    αν χρειαζεσαι διαλλειμα παρτο
    αν σου λειψει κατι φάτο..
    απτο να τα παρατήσεις ή να σε οδηγήσει σε υπαρφαγία όσων στερεισαι τώρα
    καλύτερα να κανεις ενα break... αυτη βασικα ειναι η δική μου ταπεινη αποψη στο συγκεκριμενο θεμα
    γιατι ηταν και το λάθος μου παλια παρε χασε 25 κιλά κάθε φορά..

    Σ΄ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη που μού δείχνεις. Οφείλω να ομολογήσω όμως πως έχω τα άγχη μου. Θα κρατήσω την προσπάθεια; Θα πετύχει η προσπάθεια; Τέτοια...

    Όσο για τις συμβουλές σου, τίς βρίσκω σωστές. Το μεγάλο στοίχημα εάν τελικά τα καταφέρω θα είναι και πάλι η συντήρηση. Προσπαθω να μπώ σε μιά ψυχολογία του τύπου "κάπως έτσι θα είναι η διατροφή μου και οι συνήθειές μου στο εξής", αντίθετα στο παλιό μου "αγωνίσου τώρα δυνατά, με πειθαρχία, και στο τέλος του δρόμου χαλάρωσε και απόλαυσέ το". Αποδείχθηκε λάθος ξανά και ξανά...


    Quote Originally Posted by Destinity22 View Post
    να μπαίνεις και να μου λες σε τι φαση εισαι κ πως τα πας!

    το 2017 θα είμαστε άλλοι άνθρωποι θα δεις ;)
    Τί όμορφο να θέλεις να συζητάμε για την εξέλιξή μας! Πολύ ενθαρρυντικό και προτρέπει σε συνεχή, ενθουσιώδη προσπάθεια!

    Μακάρι το 2017 να είμαστε όπως τό λές!
    Last edited by BB Fan; 27-09-16 at 11:52.
    Το BodyBuilding είναι το μοναδικό άθλημα στο οποίο δεν έχεις στόχο απλά να κάνεις κάτι καλά (π.χ. να τρέχεις, πηδάς, παίζεις μπάσκετ, ποδόσφαιρο, κλπ). Στο BodyBuilding πρέπει να ΕΙΣΑΙ κάτι καλό. Κάτι όμορφο, αρμονικό, συμμετρικό, σχεδόν καλλιτεχνικό.

    Γι' αυτό είναι το πιό ψυχοφθόρο και πιό δύσκολο απ' όλα τα αθλήματα... Στο BodyBuilding πολεμάς εκτός των άλλων, κυρίως εναντίον του μυαλού σου.

  18. #18

    Default

    Ειναι λογικό να έχεις αγχη.. και γω εχω πολλα :)
    παρα τη χαρουμενη και αισιοδοξη πλευρα που βλεπεις!
    και ξερεις κατι; ειναι απολυτα λογικο γιατι ειναι κατι που θελει
    πειθαρχια πεισμα κ επιμονη κοντρα σε καθε συναισθημα για μεγαλο χρονικο διαστημα
    οποτε ο φοβος της κουρασης η της απογοητευσης φυσικα κ θα υπαρχει..

    Πιστευω οτι θα τα καταφερεις απο αυτα που εγραψες!
    ειδες ποια διατροφη και ποια ασκηση πλεον θα σε βοηθησει για καλυτερα αποτελεσματα
    κ εφοσον εχεις πεισμα κ εχεις χασει κιλα στο παρελθον χωρις αυτες τις γνωσεις
    θα το κανεις κ τωρα, πιο σωστα, αργα κ συνειδητοποιημενα :)

    Στο χέρι μας ειναι να ειμαστε :) και θα ειμαστε! :)
    να μπαινεις και να τα λες γιατι θα παιρνεις δυναμη οποτε κολλας κ αγχωνεσαι!
    επισης αν πεινας ξεγελας τον εαυτο σου κ περναει και η ωρα :Ρ
    χαμογέλα να τρομάξουν οι φόβοι σου

  19. #19
    Junior Bodybuilder BB Fan's Avatar
    Join Date
    15-09-16
    Posts
    156

    Default

    Quote Originally Posted by Destinity22 View Post
    Στο χέρι μας ειναι να ειμαστε :) και θα ειμαστε! :)
    να μπαινεις και να τα λες γιατι θα παιρνεις δυναμη οποτε κολλας κ αγχωνεσαι!
    επισης αν πεινας ξεγελας τον εαυτο σου κ περναει και η ωρα :Ρ
    Το BodyBuilding είναι το μοναδικό άθλημα στο οποίο δεν έχεις στόχο απλά να κάνεις κάτι καλά (π.χ. να τρέχεις, πηδάς, παίζεις μπάσκετ, ποδόσφαιρο, κλπ). Στο BodyBuilding πρέπει να ΕΙΣΑΙ κάτι καλό. Κάτι όμορφο, αρμονικό, συμμετρικό, σχεδόν καλλιτεχνικό.

    Γι' αυτό είναι το πιό ψυχοφθόρο και πιό δύσκολο απ' όλα τα αθλήματα... Στο BodyBuilding πολεμάς εκτός των άλλων, κυρίως εναντίον του μυαλού σου.

  20. #20
    Junior Bodybuilder BB Fan's Avatar
    Join Date
    15-09-16
    Posts
    156

    Default

    Καλησπέρα!


    Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εξέλιξή μου!

    Δεν λέει πολλά, και σίγουρα δεν συγκρίνομαι με τα περισσότερα (άν όχι όλα) τα μέλη του forum, αλλά παρ' όλα αυτά θα ήθελα να τό μοιραστώ!



    Το άτομο στην παρακάτω φωτογραφία τό απαθανάτισε με κίνδυνο της ζωής του στο φυσικό του περιβάλλον ατρόμητος φωτογράφος του National Geographic. Είμαι εγώ, τον Αύγουστο του 2016, περίπου ένα μήνα πρίν γραφτώ στο forum, στα 143 kgr.

    Το ψώνιο στην παρακάτω φωτογραφία (που παίρνει με περίσσιο θράσος και χωρίς ντροπή τη συνηθέστερη πόζα του Physique, ενώ ξεκάθαρα δεν έχει τα προσόντα και είναι πολύ δειλός για να βγάλει τη φανέλα! ) είμαι πάλι εγώ, στις 28 Αυγούστου 2017, στα 97 kgr.


    Παρακάτω είμαι πάλι εγώ, χωρίς φανέλα, δείχνοντας πόση πολλή δουλειά έχω ακόμη να κάνω... Είναι εμφανές ότι έχω υψηλό ποσοστό λίπους αφού δεν έκανα προπόνηση με βάρη ενώ βέβαια θα έπρεπε... Τήρησα όμως όλα τα υπόλοιπα: χαμηλής έντασης αερόβιο το πρωΐ πρίν το πρώτο γεύμα (1 ώρα και 20 λεπτά -περίπου 8,5-9χλμ- γρήγορο περπάτημα), πολύ νερό, 6 γεύματα κάθε 2,5-3 ώρες, όλα με πηγή πρωτεΐνης, όχι υδατάνθρακες μόνους τους, όχι υδατάνθρακες πρός το βράδυ και στα τελευταία γεύματα, κλπ... (Βέβαια, το πρόγραμμα δεν ήταν πάντα αυτό... Τους πρώτους 2 μήνες δεν περπατούσα, ενώ για αρκετούς μήνες έκανα και πολύ συχνά "άγρια" cheat meals με σάντουιτς απ' έξω, γλυκά, κλπ... Είναι από τους λόγους που μέ πήγαν πίσω! Τις τελευταίες εβδομάδες, έχω κάνει ελάχιστα cheat meals, δεν αισθανόμουν τόσο την ανάγκη. Προβληματίζομαι όμως από τις θερμίδες που προσλαμβάνω, είναι εδώ και μήνες πολύ χαμηλές και φοβάμαι να τίς ανεβάσω... Δεν ξέρω επίσης στις πόσες θερμίδες είμαι ισοθερμιδικά! Ο βασικός μεταβολισμός μου είναι αδύνατον να υπολογιστεί χωρίς λιπομέτρηση. Οι εξισώσεις που τόν υπολογίζουν απαιτούν να βάλω μεταξύ άλλων δεδομένων το βάρος μου, αλλά αυτό δεν εξασφαλίζει αξιόπιστα αποτελέσματα, αφού έχω πάρει και έχω χάσει τόσο πολύ βάρος κάθε φορά και τόσες πολλές φορές και με τόσο ανθυγιεινό και γρήγορο τρόπο, που δεν ξέρω τί επιπτώσεις είχε αυτό στη μυϊκή μου μάζα και, άρα, στο βασικό μεταβολισμό μου. Σκέφτομαι να σημειώνω τις θερμίδες μου και να φωτογραφίζομαι, και να βλέπω τί αποτελέσματα φέρνω στη ζυγαριά και στις φωτογραφίες κάθε εβδομάδα, ώστε να έχω έναν οδηγό μεταβολής βάρους και μεταβολής ποσοστού λίπους...)


    Πάντως, είμαι πολύ χαρούμενος για την πρόοδό μου (έχω αρχίσει να βλέπω φλέβες στα χέρια!) κι ελπίζω να συνεχίσω (λιγοστεύοντας το αερόβιο και προσθέτοντας και την προπόνηση με βάρη) και να μήν τά παρατήσω!...
    Last edited by BB Fan; 30-08-17 at 20:31.
    Το BodyBuilding είναι το μοναδικό άθλημα στο οποίο δεν έχεις στόχο απλά να κάνεις κάτι καλά (π.χ. να τρέχεις, πηδάς, παίζεις μπάσκετ, ποδόσφαιρο, κλπ). Στο BodyBuilding πρέπει να ΕΙΣΑΙ κάτι καλό. Κάτι όμορφο, αρμονικό, συμμετρικό, σχεδόν καλλιτεχνικό.

    Γι' αυτό είναι το πιό ψυχοφθόρο και πιό δύσκολο απ' όλα τα αθλήματα... Στο BodyBuilding πολεμάς εκτός των άλλων, κυρίως εναντίον του μυαλού σου.

  21. #21
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ από μένα για την προσπάθεια που έκανες και άλλαξες το σώμα σου. Εύκολο δεν είναι για κανέναν, θέλει πείσμα, πάθος, χρόνο, ψυχικά αποθέματα.
    Το μόνο φάουλ είναι που δεν έκανες παράλληλα βάρη. Γι αυτό άμεσα ξεκίνησέ τα ώστε να ανεβάσεις μυικό ιστό, να τονώσεις τον μεταβολισμό σου ώστε σιγά σιγά να μπορέσεις να ανεβάσεις θερμιδες χωρις τον φόβο να βαλεις λίπος.

  22. #22
    Junior Bodybuilder BB Fan's Avatar
    Join Date
    15-09-16
    Posts
    156

    Default

    Σ' ευχαριστώ πολύ Kardoula!

    Τα καλά σου λόγια σημαίνουν πάρα πολλά για 'μένα!

    Το BodyBuilding είναι το μοναδικό άθλημα στο οποίο δεν έχεις στόχο απλά να κάνεις κάτι καλά (π.χ. να τρέχεις, πηδάς, παίζεις μπάσκετ, ποδόσφαιρο, κλπ). Στο BodyBuilding πρέπει να ΕΙΣΑΙ κάτι καλό. Κάτι όμορφο, αρμονικό, συμμετρικό, σχεδόν καλλιτεχνικό.

    Γι' αυτό είναι το πιό ψυχοφθόρο και πιό δύσκολο απ' όλα τα αθλήματα... Στο BodyBuilding πολεμάς εκτός των άλλων, κυρίως εναντίον του μυαλού σου.

  23. #23

    Default

    Μπραβο σου φιλε μου, τρομερη αλλαγη!! Ευχομαι κι'εις ανωτερα!!
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

  24. #24
    Junior Bodybuilder BB Fan's Avatar
    Join Date
    15-09-16
    Posts
    156

    Default

    Σ' ευχαριστώ πολύ!

    Πόσο μέ τιμούν τα λόγια σας, Musclemar και Kardoula!
    Το BodyBuilding είναι το μοναδικό άθλημα στο οποίο δεν έχεις στόχο απλά να κάνεις κάτι καλά (π.χ. να τρέχεις, πηδάς, παίζεις μπάσκετ, ποδόσφαιρο, κλπ). Στο BodyBuilding πρέπει να ΕΙΣΑΙ κάτι καλό. Κάτι όμορφο, αρμονικό, συμμετρικό, σχεδόν καλλιτεχνικό.

    Γι' αυτό είναι το πιό ψυχοφθόρο και πιό δύσκολο απ' όλα τα αθλήματα... Στο BodyBuilding πολεμάς εκτός των άλλων, κυρίως εναντίον του μυαλού σου.

  25. #25
    Pumping Iron Algebar's Avatar
    Join Date
    23-05-16
    Posts
    312

    Default

    Μπράβο κι από μένα φίλε, πραγματική μεταμόρφωση !!!!!!!!!!!!!

  26. #26
    Junior Bodybuilder BB Fan's Avatar
    Join Date
    15-09-16
    Posts
    156

    Default

    Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

    Να είσαι καλά!
    Το BodyBuilding είναι το μοναδικό άθλημα στο οποίο δεν έχεις στόχο απλά να κάνεις κάτι καλά (π.χ. να τρέχεις, πηδάς, παίζεις μπάσκετ, ποδόσφαιρο, κλπ). Στο BodyBuilding πρέπει να ΕΙΣΑΙ κάτι καλό. Κάτι όμορφο, αρμονικό, συμμετρικό, σχεδόν καλλιτεχνικό.

    Γι' αυτό είναι το πιό ψυχοφθόρο και πιό δύσκολο απ' όλα τα αθλήματα... Στο BodyBuilding πολεμάς εκτός των άλλων, κυρίως εναντίον του μυαλού σου.

  27. #27

    Default

    Μπραβο κ απο μενα.
    Αν θελεις να γουσταρεις παραπανω αρχισε τα βαρη κ θα δεις μεγαλη διαφορα στο σωμα σου.

  28. #28
    Junior Bodybuilder BB Fan's Avatar
    Join Date
    15-09-16
    Posts
    156

    Default

    Σ' ευχαριστώ πολύ!

    Ναί, θέλω να ξεκινήσω και βάρη. Ελπίζω να ρίξω το ποσοστό λίπους μου και να βελτιωθεί η εικόνα μου...
    Το BodyBuilding είναι το μοναδικό άθλημα στο οποίο δεν έχεις στόχο απλά να κάνεις κάτι καλά (π.χ. να τρέχεις, πηδάς, παίζεις μπάσκετ, ποδόσφαιρο, κλπ). Στο BodyBuilding πρέπει να ΕΙΣΑΙ κάτι καλό. Κάτι όμορφο, αρμονικό, συμμετρικό, σχεδόν καλλιτεχνικό.

    Γι' αυτό είναι το πιό ψυχοφθόρο και πιό δύσκολο απ' όλα τα αθλήματα... Στο BodyBuilding πολεμάς εκτός των άλλων, κυρίως εναντίον του μυαλού σου.

  29. #29
    Junior Bodybuilder BB Fan's Avatar
    Join Date
    15-09-16
    Posts
    156

    Default

    Επιστρέφω στο νήμα έχοντας κάποια εξέλιξη στην εικόνα του σώματός μου.

    Ομολογώ πως δεν είμαι πολύ σωστός στο πρόγραμμα διατροφής και προπόνησης (κάτι που είναι φανερό και στο ποσοστό λίπους μου), όμως νομίζω πως έχει σημειωθεί κάποια πρόοδος!

    Στα 86 kgr., δείχνω κάπως έτσι (βέβαια η φωτογραφία με τις συνθήκες φωτισμού ίσως μέ κολακεύει λίγο...! ):


    Οι μύες μου φαίνονται καλύτερα, και νομίζω πως έχω δυναμώσει. Αυτό που μέ χαροποιεί ιδιαιτέρως είναι το γεγονός ότι εδώ και αρκετές εβδομάδες βλέπω φλέβες στα χέρια! Ποτέ πρίν δεν έβλεπα τις φλέβες μου!:




    Μακάρι να συνεχίσω!...
    Last edited by BB Fan; 13-07-18 at 10:53.
    Το BodyBuilding είναι το μοναδικό άθλημα στο οποίο δεν έχεις στόχο απλά να κάνεις κάτι καλά (π.χ. να τρέχεις, πηδάς, παίζεις μπάσκετ, ποδόσφαιρο, κλπ). Στο BodyBuilding πρέπει να ΕΙΣΑΙ κάτι καλό. Κάτι όμορφο, αρμονικό, συμμετρικό, σχεδόν καλλιτεχνικό.

    Γι' αυτό είναι το πιό ψυχοφθόρο και πιό δύσκολο απ' όλα τα αθλήματα... Στο BodyBuilding πολεμάς εκτός των άλλων, κυρίως εναντίον του μυαλού σου.

  30. #30

    Default

    Φαινεται πως εχεις χασει και αλλο λιπος απο την προηγουμενη φορα!! Συνεχισε δυνατα την προσπαθεια σου!
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Καλησπέρα,καλησπέρα (που λέει κι ο Θεοδωράκης!!)
    By ironmandux in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 5
    Last Post: 26-11-14, 19:43

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •