Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    Default Θερμίδες - Μπερδεύτηκα

    Καλησπέρα σας..μόλις γράφτηκα στο φόρουμ αν και σας διαβάζω καιρό!ειμαι 27 ετών 1,63 κ 53 κιλά πλέον.συνηθως είμαι 50 κιλά.τα 3 αυτά κιλάκια τα έχω τοπικά στο σωσίβιο αλλά όχι τραγικά πράγματα.θα ήθελα να παραμείνω στα κιλά μου αλλά φυσικά να κάψω το λίπος!οι θερμίδες συντήρησης μου είναι 1423 μαζί με 5 μέρες άσκησης,να ανεβάσω η να παραμείνω σε αυτές;γιατί ακολουθώντας μια διατροφή με αυτές τις θερμίδες έχω χάσει ενάμισι κιλό σε δυο βδομάδας χωρίς πόλη αερόβια!

  2. #2
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    01-03-16
    Posts
    844

    Default

    Καλησπερα και καλως ηρθες , εχουμε το ιδιο υψος και βαρος και εχω θερμιδες συντηρησης 2100 - 2200 , αποκλειεται οι θερμιδες συντηρησης σου να ειναι 1423 ! Ανεβασε τις θερμιδες σου σιγα σιγα , δεν θελεις να χασεις αλλα κιλα ? Ετσι δεν ειναι ?

  3. #3

    Default

    Hello δε ξέρω η εξίσωση έτσι μ το βγάλε όχι δε θέλω ν χάσωκιλα παρά μόνο το λίπος να ανεβάσω κατευθείαν στις 1900;εσύ που μετράς τις θερμίδες σε ευχαριστώ ????????

  4. #4

    Default

    Hello δε ξέρω η εξίσωση έτσι μ το βγάλε όχι δε θέλω ν χάσωκιλα παρά μόνο το λίπος να ανεβάσω κατευθείαν στις 1900;εσύ που μετράς τις θερμίδες σε ευχαριστώ ????????????

  5. #5
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    01-03-16
    Posts
    844

    Default

    Να ανεβασεις τις θερμιδες σου σιγα σιγα , πχ 100 καθε εβδομαδα , εγω εχω μαθει απ εξω τα μακροθρεπτικα και τις θερμιδες των τροφων που τρωω , οποτε δεν τις μετραω καπου , ισως καποιος αλλος να μπορει να σου προτεινει που να τις μετρας ..

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Αριάνα καλωσόρισες.
    Επειδή δεν είναι όλα αριθμοί και εξισώσεις.. γράψε μας δυο λογια για σενα. Τι τρως, τι δραστηριοτητα εχεις κλπ να εχουμε μια γενική εικονα.

  7. #7

    Default

    Καλησπέρα καρδούλα ευχαριστώ πολύ!!λοιπον εγώ γυμναζομουν στο σπίτι κ απλά έτρεχα στο γήπεδο αλλά όχι εντατικα.με τα βάρη έχω μια μικρή γνωριμία πέρυσι εντατικά 3 μήνες όποτε θεωρητικά είμαι αρχάρια.παντα πρόσεχα τη διατροφή μου για να είμαι αδύνατη μέχρι εκεί κ γενικά έχω καλό μεταβολισμό! Δεν εχω όμως σχήμα κ είμαι αποφασισμένη να δουλέψω σκληρά γι αυτο.εχω ξεκινήσει εδώ κ δυο βδομάδες κυκλικό στα βάρη κ τώρα που μπήκα στην 3ή λέω να διαχωρίσω τις ομάδες! Από διατροφή

    πρωινο 3 ασπράδια 1 ολόκληρο
    25 γραμμάρια βρώμη κ λίγο γάλα χαμηλών λιπαρων
    καποιες φορές μισό ξινόμηλο η πίνω χυμό γκρέιπφρουτ (τότε δε βάζω γάλα)

    2ο γεύμα 100γρ βραστή πατάτα κ 110 γρ βραστό κοτόπουλο η τόνο 1 κουτάλια γλυκού ελαιόλαδο

    προπονηση

    3ο γεύμα 30γρ whey 1 μπανάνα 1ρυζογκοφρετα

    4ο 110γρ βραστό κοτόπουλο 40γρ κάστανο ρύζι κ λίγο σπανάκι η μπρόκολο

    5ο 110 γρ τόνο η κοτόπουλο με πράσινα λαχανικά η σαλάτα (3φορες την εβδομάδα λίγη ντομάτα)

    6ο 110 γρ γαλοπούλα φιλέτο βραστή με μπρόκολο

    3φορες την εβδομάδα φιλέτο μοσχάρι σε ένα από τα γεύματα κ 2 φορές σολομό,γιαούρτι δε μπορώ ν φάω

    Στα λαχανικά βάζω λίγο ελαιόλαδο κ κάποιες μέρες έχω σαν γεύμα 30γρ whey με 20γρ φουντούκια
    καποιες τροποποιήσεις τις έκανα τώρα όπως τη μπανάνα κ το ρύζι στο 4ο γεύμα χρησιμοποιώντας το fitness pal

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Με απλά λόγια ο στοχος σου Αριανα ειναι η ανασυσταση. Το βαρος σου για το υψος ειναι μια χαρα. Αυτο που θες ειναι να βαλεις μυς. Αυτο ειναι που θα δειχνει διαφορετικο το σωμα.
    Απο τη στιγμη που εισαι αρχαρια και εχεις δουλεψει κυκλικο, μπορεις ανετα να μπεις σε κλασικο διαχωρισμο. Μπορεις να βρεις κ στη γυναικεια ενοτητα οδηγους προπονησης.
    Επισης μην αμελεις τις αεροβιες!! Εκτος απο το οτι θα κουμανταρεις το λιπος, θα γυμναζεις την καρδια και θα εχεις καλη φυσικη κατάσταση!


    Τωρα στη διατροφη, θα σου λεγα ενα κλικ να ανεβασεις ποσοτητες. Κοιτα πως θα το κανα εγω -



    πρωινο 3 ασπράδια 1 ολόκληρο
    35 γραμμάρια βρώμη 200ml γάλα
    μισό φρούτο

    2ο γεύμα 130γρ βραστή πατάτα κ 100 γρ βραστό κοτόπουλο η1 κουτάλια γλυκού ελαιόλαδο
    1 μερίδα λαχανικά (πχ λίγα φασολάκια ή αγγουράκι)

    προπονηση

    3ο γεύμα 30γρ whey 1 μπανάνα

    4ο 100γρ βραστό κοτόπουλο 40γρ ωμη ζυγιση κάστανο ρύζι , λαχανικα

    5ο 110γρ ψάρι (οχι συνεχεια τονο, βαλε και σολωμο για καλα λιπαρα, επισης γλωσσα, περκα, μπακαλιαρο) η κοτόπουλο 100γρ με πράσινα λαχανικά η σαλάτα

    6ο 1/2 κεσεδάκι κοτατζ 12 μεσαία αμύγδαλα




    Οπως ειδες ενα κλικ παραπανω φαγάκι. Οχι τραγικά πράγματα. Δώσε πόνο στις προπονήσεις, να δυναμώσεις και να ανεβάσεις μυικότητα. Και πανω απ ολα σωστή τεχνική!!!
    Αργοτερα μπορεις να ανεβασεις λιγο ακομα θερμιδες. Ολα ειναι θεμα σωστης στρατηγικής.
    Last edited by Kardoula; 19-09-16 at 23:03.

  9. #9

    Default

    Τέλεια εηχαριστω πολύ!!καλυτερα τα αμύγδαλα από τα φουντούκια;;τα φουντούκια μ αρέσουν πιο πολύ!!αεροβια έχω βάλει 3 φορές μετά τα βάρη από 30 λεπτά μέχρι τώρα έκανα 10 λεπτάκια τρέξιμο ίσα να πάρω το κολαη..επίσης ήθελα να ρωτήσω τι είναι το HIIT?

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Φαε φουντούκια, δεν υπαρχει πρόβλημα.

    Διαλειμματικη για την ώρα δεν την χρειαζεσαι, θελει καλη φυσικη κατασταση και δεν ειναι για αρχαριους.
    Αν θες να δεις εγκυκλοπαιδικά τι είναι δες εδώ
    Τι Είναι Η Αερόβια Υψηλής Έντασης (ΗΙΙΤ)

  11. #11

    Default

    Γεια σας κ πάλι μια απορία όταν κανω προπόνηση βράδυ μετά την προπόνηση εχω whey το αμέσως επόμενο γεύμα σε πόση ώρα να το τρώω κ επίσης να βάζω ρύζι η είναι καλύτερα να μη κοιμάμαι με τόσο υδατάνθρακας στη κοιλιά κ να το τρώω σε νωρίτερο γεύμα;

  12. #12
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Mπορείς στο επόμενο 30-40 λεπτο να φας το επόμενο γεύμα. Το τι υδατάνθρακα θα βάλεις, εξαρτάται τι σου αρέσει. Μπορεις και πατάτα, μπορεις και ρύζι. Δεν θα φας ενα καζάνι, θα φας στην ποσότητα που αναλογεί στα μέτρα σου.

  13. #13

    Default

    Ωραία δηλαδή δεν υπάρχει θέμα να ναι το τελευταίο μου γεύμα αυτό;γιατί με τη δουλειά μερικές φορές πάω για προπόνηση βράδυ

  14. #14
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Σαν τι θέμα να υπάρχει;! Φάε βρε κούκλα μου και είσαι κομπλέ. Δεν θα πάθεις τίποτα.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Θερμίδες...
    By -Χρήστος- in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 14-11-13, 00:58
  2. ΘΕΡΜΙΔΕΣ
    By Apilerk in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 13-05-13, 16:52
  3. θερμιδες??
    By mass2 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 08-08-06, 03:16
  4. Πόσες Θερμίδες
    By Hamurabi in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 12-02-05, 08:38

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •