Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 44 of 44
  1. #31
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Στο Phase 1 φόρτωσε 40 κιλά πχ να μάθεις την τεχνική (low bar squat, etc), ανέβασε σε ένα βάρος που σε ζορίζει λίγο πχ 60 κιλά και ξεκίνα. Δε χρειάζεται να είναι μαξ τα κιλά στην 1η ημέρα. Την πρώτη βδομάδα άλλωστε μπορείς να ανεβάσεις 5-10 κιλά κάθε φορά μέχρι να πιάσεις το κανονικό σου 5 RM.

    Θα τις κρατούσα χώρια τις προπονήσεις μεταξύ τους. Μετά απο 1-1,5 ώρα κικ, ό,τι βάρη και να κάνεις θα είναι submaximal.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  2. #32
    New Bodybuilder
    Join Date
    30-10-16
    Posts
    3

    Default

    Και παλι σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις !

  3. #33
    New Member
    Join Date
    27-07-13
    Posts
    46

    Default

    Για να μην ανοιξω καινουριο ποστ ξεθαβω αυτο εδω γιατι εχω κι εγω καποιες αποριες
    Επειδη κανω κι εγω μποξ 3-4 την εβδομαδα εδω και 2 χρονια και οποιο ατομο εχω συνατησει στο χωρο μου απαγορευει το γυμναστηριο δια ροπαλου θελω να ρωτησω το εξης
    Ειναι τοσο κακο να κανεις ασκησεις Bodybuilding στο γυμναστηριο και παραλληλα μποξ??Δηλαδη 3 μποξ και 3 τζιμ με 2 μυικες ομαδας τη φορα?
    Με το μποξ εχω πεσει μυικα και σωματικα και θελω παλι να αρχισω να βαζω μαζα..Αυτο δεν νομιζω οτι μπορει να γινει με ασκησεις δυναμης μονο...
    Κι επισης απο τη στιγμη που ειμαι 30 δεν θεωρω οτι εχω μπροστα μου καποια καριερα πρωταθλητισμου στο μποξ ωστε να με αποτρεπει απο τα βαρη

    Εσεις τι λετε?

  4. #34
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by 13Alex13 View Post
    και οποιο ατομο εχω συνατησει στο χωρο μου απαγορευει το γυμναστηριο δια ροπαλου
    να τους λες ότι είναι άσχετοι (για να μην πω τίποτα χειρότερο).

    Τώρα αν εσύ έχεις την αντοχή για 3 + 3 προπονήσεις τη βδομάδα, άλλο καπέλο.
    Διαχειρίσου το χρόνο σου και τις δυνάμεις σου και θα βγουν μια χαρά και τα δύο.

    Κοίτα να περνάς καλά με τα χόμπυ σου απλά κοίτα μόνο μην περνάς και πολύ τα όριά σου σωματικής κόπωσης
    για να μη σου βγουν τραυματισμοί.

    (άκου "μακριά από τα γυμναστήρια" χαχαχαχαχαχα λες και αν πας για 3 φορές τη βδομάδα βάρη, σε χρόνο dt θα γίνεις Phil Heath και δε θα μπορείς να στρίψεις να αποφύγεις μπουνιά στο μποξ)

  5. #35
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    23-10-16
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    133

    Default

    Όταν έκανα πυγμαχία στα νιάτα μου θυμάμαι ότι όσοι έκαναν παράλληλα και βάρη και είχαν αυξημένη μυική μάζα ήταν επίσης πολύ αργοί. Η πυγμαχία θέλει πάνω απ όλα ταχύτητα, δύναμη και ευλυγισία, οπότε μ΄ ένα κλασικό πρόγραμμα με βάρη κάτι θα χάσεις απ αυτά. Βέβαια αν το κάνεις από χόμπυ και δεν σε νοιάζει ο πρωταθλητισμός δεν βρίσκω τον λόγο να μην κάνεις αυτό που θέλεις.

  6. #36
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Καμία σχέση. Εννοείται πως μπορεί να κάνει βάρη.
    Ένα απλό search να κάνει και θα δει πως υπάρχουν ένας σκασμός sites με συμβουλές για βάρη για
    boxers

    http://www.artofmanliness.com/2012/0...-for-fighters/

    http://www.bodybuilding.com/fun/hale7.htm
    Last edited by Secret of Steel; 06-12-16 at 09:46.

  7. #37
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    23-10-16
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    133

    Default

    Σ' όλα τα αθλήματα κάνουν βάρη, αλλά μιλάμε για ειδικές ασκήσεις που δίνουν έμφαση περισσότερο στη δύναμη και στην εκρηκτικότητα και λιγότερο στον όγκο, ανάλογα βέβαια με το άθλημα. Εγώ μιλάω για το κλασσικό bb.

  8. #38
    New Member
    Join Date
    27-07-13
    Posts
    46

    Default

    Γενικα αυτα τα 2 χρονια εχω αποκομησει την ιδεα οτι οσοι ασχολουνται με μαχητικα αθληματα "κραζουν" σχεδον παντα τα ατομα του γυμναστηριου..
    Ακομα κι εγω στις αρχες δεχομουν κρητικη(που απλα εχω ενα αλφα σωμα και οχι κατι ιδιαιτερο)με ατακες του στυλ εδω δεν ειναι γυμναστηριο, για να δουμε πως θα χρησιμευσουν τα βαρη εδω, δεν στριβεις φταιει το γυμναστηριο, δεν εχεις αντοχη φταιει το γυμναστηριο κτλ κτλ

  9. #39
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Αυτοί που τα λένε αυτά.....για να έρθουν να κάνουν μερικά χιλιομετράκια με μένα που είμαι κοντά 46 ετών και μετά να μιλήσουν.
    Όσο για αυτά που είπε ο Alexis 39, όγκος με όγκο έχει διαφορές. Και οι κατοστάρηδες έχουν όγκο και είναι σφαιράτοι και ευλίγιστοι.
    Η ολοκληρωμένη άθληση με βάρη βοηθάει στα περισσότερα αθλήματα (τονίζω το ολοκληρωμένη όμως)


    Quote Originally Posted by 13Alex13 View Post
    Γενικα αυτα τα 2 χρονια εχω αποκομησει την ιδεα οτι οσοι ασχολουνται με μαχητικα αθληματα "κραζουν" σχεδον παντα τα ατομα του γυμναστηριου..
    Ακομα κι εγω στις αρχες δεχομουν κρητικη(που απλα εχω ενα αλφα σωμα και οχι κατι ιδιαιτερο)με ατακες του στυλ εδω δεν ειναι γυμναστηριο, για να δουμε πως θα χρησιμευσουν τα βαρη εδω, δεν στριβεις φταιει το γυμναστηριο, δεν εχεις αντοχη φταιει το γυμναστηριο κτλ κτλ

  10. #40
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Φιλε μου, ασχολουμαι 4+ χρονια με μαχητικα αθληματα..και σου δινω αυτη την συμβουλη, μην ακους τον καθενα γιατι ο καθενας λεει τις μαλακιες του ειτε επειδη απο ζηλια θελει να μην γινεις εσυ καλυτερος ειτε επειδη δεν εχει ιδεα. Βαρη κανουν στα περισσοτερα αν οχι σε ολα τα σπορ. ΚΑΘΕ επαγγελματιας αθλητης που ασχολειται με μαχητικα αθληματα, μποξ, μουι ται, κικ μποξινγκ, mma κανει βαρη. Πως νομιζεις οτι ειναι τοσο χτισμενοι; και επισης οπως αναφερθηκε και πανω ογκος με ογκο ειναι σχετικο..δεν μιλαμε για ογκο υπερβολικο που θα γινεις τεραστιος..τα βαρη μονο να σε βοηθησουν μπορουν..
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  11. #41
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Απλα βοηθαει περισσοτερο να κανεις κατι σε powerlifting..αυτο ομως δεν σημαινει πως αν κανεις κλασσικα bbing σπλιτ οτι θα σε επηρεασουν αρνητικα. Ειπαμε ολα εχουν να κανουν με το τι επιπεδο σωματος εισαι η θες να φτασεις..
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  12. #42
    New Member
    Join Date
    27-07-13
    Posts
    46

    Default

    Quote Originally Posted by IronAddict View Post
    Φιλε μου, ασχολουμαι 4+ χρονια με μαχητικα αθληματα..και σου δινω αυτη την συμβουλη, μην ακους τον καθενα γιατι ο καθενας λεει τις μαλακιες του ειτε επειδη απο ζηλια θελει να μην γινεις εσυ καλυτερος ειτε επειδη δεν εχει ιδεα. Βαρη κανουν στα περισσοτερα αν οχι σε ολα τα σπορ. ΚΑΘΕ επαγγελματιας αθλητης που ασχολειται με μαχητικα αθληματα, μποξ, μουι ται, κικ μποξινγκ, mma κανει βαρη. Πως νομιζεις οτι ειναι τοσο χτισμενοι; και επισης οπως αναφερθηκε και πανω ογκος με ογκο ειναι σχετικο..δεν μιλαμε για ογκο υπερβολικο που θα γινεις τεραστιος..τα βαρη μονο να σε βοηθησουν μπορουν..
    Γεια στο στομα σου φιλε μου..Αυτο ακριβως λεω κι εγω..Δεν βλεπεις κανεναν αθλητη να ειναι σωματικα σε ασχημη κατασταση και σιγουρα μονο τα βαρη βοηθανε στην δομηση του σωματος οπως και να το κανουμε..
    Ολοι αυτοι απο προπονητες μεχρι και αθλητες του χωρου που τα λενε αυτα ισως φανταζονται οτι σκοπευω να κατεβω σε αγωνες bbing οσο κι αν τους λες οτι απλα θελω να χτυσω ενα νορμαλ σωμα που θα το κοιταω στον καθρεπτη και θα μου αρεσει..Αυτο τιποτα αλλο..
    Οταν επισης πας να τους πεις για Tyson που ηταν σαν bodybuilder και ηταν απο τους πιο γρηγορους πυγμαχους στην ιστορια στα κιλα του και οχι μονο σου λενε εε αυτος ηταν μεσα στο φαρμακο συνεχεια...Καταλαβενετε τωρα απαντησεις και νοοτροπια...
    Last edited by 13Alex13; 06-12-16 at 23:34.

  13. #43
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by 13Alex13 View Post
    Γεια στο στομα σου φιλε μου..Αυτο ακριβως λεω κι εγω..Δεν βλεπεις κανεναν αθλητη να ειναι σωματικα σε ασχημη κατασταση και σιγουρα μονο τα βαρη βοηθανε στην δομηση του σωματος οπως και να το κανουμε..
    Ολοι αυτοι απο προπονητες μεχρι και αθλητες του χωρου που τα λενε αυτα ισως φανταζονται οτι σκοπευω να κατεβω σε αγωνες bbing οσο κι αν τους λες οτι απλα θελω να χτυσω ενα νορμαλ σωμα που θα το κοιταω στον καθρεπτη και θα μου αρεσει..Αυτο τιποτα αλλο..
    Οταν επισης πας να τους πεις για Tyson που ηταν σαν bodybuilder και ηταν απο τους πιο γρηγορους πυγμαχους στην ιστορια στα κιλα του και οχι μονο σου λενε εε αυτος ηταν μεσα στο φαρμακο συνεχεια...Καταλαβενετε τωρα απαντησεις και νοοτροπια...
    Εχεις δικιο, και στο τελευταιο που ειπες για τον Ταισον καταλαβαινεις ποσο ντουβαρια ειναι χαχα..λες και το σωμα και η μυικη μαζα του καθενος κοιταει αν εχει χτιστει φυσικα η οχι για να σε κανει αργο..ελεος..τι μπαρουφες. Οτι ακριβως ειπαμε, και ασε αυτους ετσι. Πιστεψε με θα σε βοηθησουν τα βαρη.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  14. #44
    New Member
    Join Date
    23-01-17
    Posts
    9

    Default

    Γεια σου! Εγω να σου πω δεν καταλαβα αν εσυ θες να κανεις βαρη η ο προπονητης σου.Οτι και να συμβαινει απο τα 2 ρωτα τον προπονητη σου αυτος σιγουρα ξερει καλυτερα τις αναγκες σου .
    Εγω ας πουμε εκανα βαρη και πυγμαχια αλλα και τα 2 σαν χομπι! Ετσι δεν ειχα προβλημα να τα συνδιασω ουτε με ενοιαζε αν επαιρνα και κανα κιλο παραπνω .Αν ομως θες να κατεβαινεις αγωνες δεν θες παραπανω κιλα (μυσ=κιλα)και ξαναλεω πρωτα ρωτα τον προπονητη σου.
    Οπως και καποιοι αλλοι σου ειπαν αν ειναι να κανεις βαρη κανε για δυναμη!
    #Ξεχνας τις απομονοτικες ασκησεις (τροχαλιες,δικεφαλα ,τρικεφαλα κλπ) και παιζεις βασικες .
    #Το ευρος επαναληψεων που ειναι τυπικο στο bodybuilding 8-12 δεν θα σου προσφερι δυναμη παρα μονο αν εισαι αρχαριος και θες να κανεις μια περιοδο προσαρμογης.
    #Το κλασικο 5ημερο σπλιτ παλι δεν προσφεραται (καταλαβαινεις)
    # και φυσικα ποτε μην παραμελεις προπονηση πυγμαχιας η αεροβιο για βαρη!μονο συμπληροματικα.
    #πρεπει η αποκτηθεισα δυναμη να μπει στο αθλημα αρα χρειαζεσαι καθε προγραμμα δυναμης να το ακολουθει ενα προγραμμα εκρηξης ειτε σε διαφορετικη περιοδο ειτε συνδιαστικα (στην ιδια προπονηση η στο ιδιο εβδομαδιαιο πλανο)
    #Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα ειλικρινα δεν υπαρχει μαγικος τροπος προπονησης ουτε ο ενας υπερτερει εναντι του αλλου .Ασκησεις με το βαρος του σωματος η βαρη δεν εχει τοση σημασια αν υπαρχει καταλληλη ενταση .εφοσον αυτο μπορει να επιτευχθει και με τους 2 τροπους η επιλογη ειναι με βαση τι σου αρεσει και σε τι μπορεις να εχεις προσβαση.Οι ασκησεις αριστερα ειναι με βαρη (μπαρα η αλτηρες) και δεξια η αντιστοιχη με το βαρος του σματος μονο:
    ΠΙΕΣΕΙ ΣΤΟΝ ΠΑΓΚΟ -PUSH UPS ΜΕ ΤΟ 1 ΧΕΡΙ
    ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΣΚΥΦΤΟΣ -ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΑΝΑΠΟΔΑ ΜΕ ΤΟ 1 ΧΕΡΙ
    ΠΙΕΣΕΙΣ ΟΡΘΙΟΣ ΜΠΑΡΑ -ΑΝΑΠΟΔΑ PUSH UPS (HANDSTAND)
    ΕΛΞΕΙΣ ΜΟΝΟΖΥΓΟ ΜΕ ΚΙΛΑ-MΟΝΟΖΥΓΟ ΧΩΡΙΣ ΚΙΛΑ ,ΜΕ ΤΟ 1 ΧΕΡΙ
    ΣΚΟΥΟΤ -ΣΚΟΥΤ ΜΕ ΤΟ 1 ΠΟΔΙ (και κιλα αν χρειαστει) PISTOL
    ΑΡΣΕΙΣ ΘΑΝΑΤΟΥ,CLEAN (βασικες) και οι αρσιβαριστικες επισης πολυ καλες :σνατσ και clean and press.
    Τωρα προσωπικα εγω αν ημουν στην θεση σου (19 χρονων!) Πραγματικα θα εκανα μονο πυγμαχια αντε και τα κλασικα poushups,pullups,dips στο τελος της προπονσης και τελος!
    Αν ας πουμε προχωρησεις και το δεις επαγγελματικα και ασχολεισαι μονο με αυτο τοτε καταλαβαινω οτι εισαι σε ενα απιπεδο και φυσικα υπαρχει χρονος .Κνεις το πρωι το τρεξιματακι σου το βαδυ την μυγμαχια σου και εχεις το ενδιαμ,εσο της ημερας για βαρη.
    Εσυ ομως δεν εισαι (ακομα) σε αυτο οποτε υποθετω πως εχεις την σχολη σου,παναπιστημιο ,δουλεια κλπ αρα πρεπει να αξιοποιησεις τον χρονο σου.
    Να στο θεσω αλλιως αν υποθεσουμε οτι κατεβαινεις σε αγωνα και εχει εναν χρονο να προπονηθεις .Εσυ λοιπν κανεις 3 φορες βαρη και 3 πυγμαχια ενω ο ανιπαλος σου κανει 5-6 φορες την εβδομαδα πυγμαχια (βραδυ) τρεξιμο (πρωι).Ποιος λες θα ειναι καλυτερος?
    Εχεις φτασει να σηκωνεις 2 φορες το βαρος σου !αυτος ομως εχει φαει 2 φορες παραπανω τις μπουνιες που εχεις φαει εσυ! εχει αποφυγει τις 2πλασιες ,εχει τρεξει το 2πλασιο κλπ. (ξαναλεω προσωπικη αποψη αυτη )
    Με αγαπη.
    Last edited by frixos; 23-01-17 at 20:04.


 
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Σχολή Πυγμαχίας - Ποιά Από Τις Δύο;
    By drunkenboxing in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 0
    Last Post: 01-01-16, 23:39
  2. Διατροφή για προετοιμασία πυγμαχίας
    By pilits in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 17-03-14, 20:44
  3. Σχολη Πυγμαχιας-ΜΜΑ
    By Gamatos in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 2
    Last Post: 21-07-13, 09:32
  4. Σχολές Πυγμαχίας-Θεσσαλονίκη
    By Salonikios in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 7
    Last Post: 10-08-10, 11:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •