Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 44
  1. #1

    Default Αθλητής Πυγμαχίας

    Γεια σας ειμαι 1.65 19 ετων ημουνα 69 κιλα με 24% λιπος και τωρα εχω πεσει στα 59 κιλα ασχολουμε με την πυγμαχια και στον αλλο μηνα θα κανω αγωνα στα 60 κιλα αλλα θελω να βαλω μυς πανω μου δηλαδη ογκο για να το κανω αυτο πρεπει να ανεβω κιλα και κατηγορια οπου πιστευω βαζωντας ογκο θα ειμαι πιο δυνατος και πιο εκρηχτικος αλλα δεν θελω να βαλω λαθος τον ογκο με βαρη κλπ θελω να τον βαλω με ελξεις καμψεις κοιλιακους και με διζυγο θα κανω 4 σετ ανοιχτες κλειστες καμψεις και ελξεις καθως και ελξεις δικεφαλου και 4 σετ κοιλιακους ψαλιδακια πανω και κατω και 4 σετ διζυγο για την διατροφη μου θα παω σε καποιο διατροφολογο για να μου πει τι ακριβως πρεπει να κανω γιατι η προπονηση μου ειναι μια δυναμη και μια αεροβια εσεις τι λετε??

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Καλυτερα να απευθυνθεις σε καποιον προπονητη πιστευω καθως αυτος θα σε συμβουλεψει περι της προπονησησ αλλα και σε συνεργασια με το διατροφολογο ωστε να πετυχεις τα καλυτερα αποτελεσματα

  3. #3
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    01-03-16
    Posts
    844

    Default

    Εγω θελω να σε ρωτησω τι εννοεις οταν λες οτι δεν θελεις να βαλεις λαθος τον ογκο με βαρη ?

  4. #4

    Default

    Το οτι ενας αθλητης γενικα πολεμικων τεχνων δεν μπορει να βαλει τον ογκο οπως καποιος ο οποιος κανει μποντυμπυλτινγκ γιατι αυτον δεν τον νιαζει τοσο η δυναμη η ταχυτητα η γρηγοραδα το να εισαι εκρηκτικος που αυτα χρειαζεται καποιος που κανει καποια πολεμικη τεχνη μαχητικο σπορ πιστευω πως η γυμναστικη με το βαρος του σωματος ειναι αυτη που μπορει να δωσει σε ενα αθλητη οτι χρειαζεται χωρις να κανει βαρη που υπαρχει πιθανοτητα να τον κανουν αργο το μονο που πιστευω οτι βοηθαει εναν αθλητη ειναι ο παγκος αυτα ειναι δικη μου αποψη

  5. #5
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by tavasilia View Post
    Το οτι ενας αθλητης γενικα πολεμικων τεχνων δεν μπορει να βαλει τον ογκο οπως καποιος ο οποιος κανει μποντυμπυλτινγκ γιατι αυτον δεν τον νιαζει τοσο η δυναμη η ταχυτητα η γρηγοραδα το να εισαι εκρηκτικος που αυτα χρειαζεται καποιος που κανει καποια πολεμικη τεχνη μαχητικο σπορ πιστευω πως η γυμναστικη με το βαρος του σωματος ειναι αυτη που μπορει να δωσει σε ενα αθλητη οτι χρειαζεται χωρις να κανει βαρη που υπαρχει πιθανοτητα να τον κανουν αργο το μονο που πιστευω οτι βοηθαει εναν αθλητη ειναι ο παγκος αυτα ειναι δικη μου αποψη
    Φίλε μου σαν λίγο (?) μεγαλύτερός σου και με μια σχετική αγωνιστική εμπειρία απο τον χώρο σου (μια ζωή στις ΠΤ και έχω κάνει και πυγμαχία για ένα διάστημα) θα σου δώσω μια συμβουλή.

    Κάνε προπόνηση δύναμης. Ούτε bodybuilding, ούτε τα circuits και τις διαλειμματικές που συνήθως κάνουν στις πολεμικές τέχνες.

    Aν μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο και να ξαναγίνω 19 σαν εσένα, θα έκανα απο νωρίς ΜΟΝΟ προπόνηση δυναμης + την απαραίτητη αερόβια. Έφαγα αρκετά χρόνια κάνοντας bodybuilderαδικα προγράμματα ή κυκλικά προγράμματα "φτιαγμένα για πολεμικές τέχνες", κάνοντας σκιαμαχία με αλτήρες, πλειομετρικές, κλπ. Εάν ο στόχος σου είναι να γίνεις πιο εκρηκτικός και πιο γρήγορος ο καλύτερος τρόπος να το κάνεις είναι η προπόνηση δύναμης (αν σου ακούγεται παράλογο μπορώ να το εξηγήσω σε άλλο ποστ).

    Όπως σωστά λες, στις ΠΤ δεν σε νοιάζει ο όγκος (μυική υπετροφία) γιατί όντως απο ένα σημείο και μετά σε κάνει αργό. Αυτό που σε νοιάζει είναι η έκρηξη και η ταχύτητα.

    Τα κακά νέα είναι ότι το πόσο εκρηκτικός και γρήγορος μπορείς να γίνεις εξαρτάται κυρίως απο τα γονίδιά σου (αν έχεις στο γυμναστήριό σου πυγμάχους που "ταυλιάζουν" κόσμο με ντιρέκτ ξέρεις για πιο πράγμα μιλάω). Τα καλά νέα είναι ότι μπορείς να φτάσεις τα γεννετικά όριά σου σε έκρηξη και ταχυτήτα με το να προπονήσεις τη δύναμή σου, και να γίνεις πάρα πάρα πολύ ανταγωνιστικός έτσι. Αυτό σημαίνει συγκεκριμένη προπόνηση με βάρη: Squat, Deadlift, παγκος, πιέσεις ώμων, δίζυγο και κάποιες εκρηκτικές ασκήσεις (πχ power cleans, power snatch), λίγες σχετικά επαναλήψεις.

    Το πρόβλημα με τις ασκήσεις με το βάρος του σώματος, είναι οτι δεν μπορείς να τις κάνεις σταδιακά όλο και πιο δύσκολες με έναν τρόπο που να επιτρέπει στο σώμα σου να δυναμώνει προοδευτικά για μεγάλο χρονικό διάστημα (απο ένα σημείο και μετά απλά αυξάνεις τις επαναλήψεις, πράγμα που αυξάνει την αντοχή σου και όχι την δύναμη). Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να τις κάνεις, απλά σημαίνει ότι δεν υποκαθιστούν τα βάρη.

    Αυτά τα λίγα, εάν σε ενδιαφέρει αυτή η προσέγγιση θα χαρώ να κάνουμε αυτή την κουβέντα.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Καλημερα!εγω ειμαι δρομεας και 5 φορες τη βδομαδα μετα απο 1 ωρα αεροβικης ασκησης διαλειμματικης συνηθως κανω ενα κυκλικο προγραμμα το οποιο ειναι 3 κυκλοι απο 9 ασκησεις που γινονται ασταματητα η μια μετα την αλλη χωρις παυση ουτε αναμεσα στις ασκησεις ουτε στους κυκλους.Ολο αυτο πρεπει να γινει σε 20 λεπτα το πολυ..Μετα το τριτο κυκλο μπορεις να κανεις ενα λεπτο παυση και να προσθεσεις εναν ακομη κυκλο οπως κανω εγω η μπορεις να τελειωσεις εκει.Πιστεψε με οι ασκησεις αυτες οχι μονο εκρηκτικοτητα θα σου προσφερουν αλλα θα σου αυξησουν σε μεγαλο βαθμο την αντοχη πιστεψε με.Αν θες να τισ δεις αναλυτικα μπορεις να ανστρεξεις στο ημερολογιο μου καταγραφω καθημερινα το ασκησιολογιο.Και κατι ακομα οσον αφορα τις πλειομετρικες πχ jump squats ,split jumps κτλ ανετα μπορεις να αυξησεις τη δυσκολια κρατωντας εναν αλτηρα η μια ιατρικη μπαλα.Για ολα υπαρχουν λυσεις.Για ογκο δε σου υποσχομαι πολλα πραγματα σιγουρα αλλα πιστευω θα βοηθηθεις πολυ.

  7. #7
    Pumping Iron minotaurwarrior's Avatar
    Join Date
    02-09-16
    Location
    Athens
    Posts
    279

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Φίλε μου σαν λίγο (?) μεγαλύτερός σου και με μια σχετική αγωνιστική εμπειρία απο τον χώρο σου (μια ζωή στις ΠΤ και έχω κάνει και πυγμαχία για ένα διάστημα) θα σου δώσω μια συμβουλή.

    Κάνε προπόνηση δύναμης. Ούτε bodybuilding, ούτε τα circuits και τις διαλειμματικές που συνήθως κάνουν στις πολεμικές τέχνες.
    Σαν Πρωην αθλητης του Muay Thai Λεω μακαρι να τα ξεραμε αυτα τοτε που προπονουμεθα
    Ζουμε Για Να Παλευουμε Και Παλευουμε Για Να Ζουμε.

    Pumping Iron
    Listening To Metal

  8. #8

    Default

    Ευχαριστω για οσα μου εχετε πει εχω ακουσει διαφορα για το τι ειναι καλο να κανει ενα που ασχολειται με πολεμικες τεχνες μαχητικα σπορ αλλοι λενε οτι τα καλλισθενιξ ειναι η ιδανικη προπονηση αλλη λενε για χιιτ διαλλειματικη προπονηση αλλη για κυκλικη εγω πιστευω οτι το καλυτερο ειναι να συνδιασεις καλλισθενιξ προπονηση δυναμης και το χιιτ να το αφησεις για την αεροβια οσο για την κυκλικη δεν ξερω δεν με ενθουσιαζει και τοσο για αθλητες

  9. #9
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by tavasilia View Post
    Ευχαριστω για οσα μου εχετε πει εχω ακουσει διαφορα για το τι ειναι καλο να κανει ενα που ασχολειται με πολεμικες τεχνες μαχητικα σπορ αλλοι λενε οτι τα καλλισθενιξ ειναι η ιδανικη προπονηση αλλη λενε για χιιτ διαλλειματικη προπονηση αλλη για κυκλικη εγω πιστευω οτι το καλυτερο ειναι να συνδιασεις καλλισθενιξ προπονηση δυναμης και το χιιτ να το αφησεις για την αεροβια οσο για την κυκλικη δεν ξερω δεν με ενθουσιαζει και τοσο για αθλητες
    Ποιός είναι ο στόχος; Εάν ο στόχος είναι να δουλέψεις την (αναερόβια) αντοχή σου, τα ΗΙΙΤ είναι το μέσο. Εάν ο στόχος είναι να γίνεις πιο γρήγορος και πιο εκρηκτικός, η προπόνηση δύναμης (και άρα προπόνηση με μπάρα και βάρη) είναι το μέσο. Τα calisthenics είναι ΟΚ για conditioning αλλά η σημασία του conditioning είναι εν πολλοίς υπερεκτιμημένη. Κάνεις ούτως η άλλως μποξ και άρα σκοινάκι, στόχους, σκιαμαχία, σάκο, σπάρινγκ κοιλιακούς, κλπ. Τί παραπάνω θα σου δώσουν τα calisthenics? Μόνο το μονόζυγο/δίζυγο χρειάζεσαι ουσιαστικά απ'αυτά.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  10. #10

    Default

    Εγω εχω στο μυαλο μου να αρχισω προπονηση δυναμης σε συνδιασμο με διζυγο μονοζυγο και καμψεις και να κανω μια με μια μερα δηλαδη πχ δευτερα προπονηση δυναμης τριτη hiit και να το συνδιαζω ετσι γιατι πιστευω οτι και η εκρηχτικοτητα και το να εισαι γρηγορος και δυνατος αλλα και να εχεις αναεροβια αντοχη ειναι εξισου σημαντικα

  11. #11
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by tavasilia View Post
    Εγω εχω στο μυαλο μου να αρχισω προπονηση δυναμης σε συνδιασμο με διζυγο μονοζυγο και καμψεις και να κανω μια με μια μερα δηλαδη πχ δευτερα προπονηση δυναμης τριτη hiit και να το συνδιαζω ετσι γιατι πιστευω οτι και η εκρηχτικοτητα και το να εισαι γρηγορος και δυνατος αλλα και να εχεις αναεροβια αντοχη ειναι εξισου σημαντικα
    Πόσες φορές τη βδομάδα κάνεις μποξ;
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  12. #12

    Default

    3-4 φορες την βδομαδα

  13. #13
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Η καλισθενικη δεν θα σου προσφερει τιποτα στο αθλημα που κανεις. Πιο πολλα θα σου προσεφερε bodybuilding σπλιτ παρα αυτο. Κανε προπονηση δυναμης καθαρα οπως σου ειπε ο Achillezzz, αυτο κανουν ολοι οι αθλητες αυτων των αθληματων. Πρεπει να κανεις προπονηση δυναμης. Τωρα το αεροβιιο ειναι αλλο πραγμα. Μην τα μπερδευεις και λες ή hiit ή δυναμης κλπ. Το αεροβιο σε βοηθαει στην αντοχη, και το conditioning αρκετα. Συνδυαζε αεροβιο ΗΙΙΤ για πολυ καλη φυσικη κατασταση αλλα οπωςδηποτε και πιο χαλαρο joking που να κραταει οσο θα κραταει ενας αγωνας ο οποιος πας να παιξεις. Πιστεψε με ασχολουμαι και εγω και εχω διαβασει πολλα δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου. Η προπονηση δυναμης εχει μεσα και μονοζυγο. Εξαρταται βεβαια και ποια θα διαλεξεις. Αν εισαι αρχαριος το starting strength που σου ανεφερε απο πανω ο Achillezzz ειναι το καλυτερο, αν εχεις καποια εμπειρια με βαρη πηγαινε στο texas method(γκουγκλαρε το) ειναι ασυζητητι το καλυτερο. Το εχω δοκιμασει και πραγματικα σε βοηθαει πολυ. Το texas method περιλαμβανει ασκησεις οπως καθησματα, αρσεις θανατου, μονοζυγο, πιεσεις στηθους με μπαρα και στρατιωτικες οπως και μια δυο εκρηκτικες οπως power cleans. Ποιος σου ειπε πως η καλλισθενικη ειναι η ιδανικη; δεν θα σου προσφερει τιποτα οσον αφορα την εκρηκτικοτητα και την δυναμη σε συνδυασμο με την εκρηκτικοτητα(αυτο ειναι το πιο σημαντικο). Η καλλισθενικη σε βοηθαει μονο στην καλλισθενικη. Επισης κανε αρκετη σκιαμαχια, ειναι το πιο σημαντικο εργαλειο για βελτιωση της τεχνικης σου. Και παρε ενα ειδικο λαστιχο που εχει λαβες το βαζεις πισω απο την πλατη πιανεις τις λαβες και κανεις σκιαμαχια με αντισταση. Πιστεψε με μετα θα φευγουν σφαιρα τα χερια σου.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  14. #14
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Αν εχεις δευ-τετ-παρ μποξ, τις αναμεσα μερες θα κανεις την δυναμης που ειναι 3 μερες. Η το αναποδο. Και οπωςδηποτε αεροβια οπως σου ειπα γιατι στην αντοχη, φυσικα η προπονηση σας απο μονη της δουλευει την αντοχη αλλα με το αεροβιο το εξτρα θα εισαι ακομη καλυτερος.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  15. #15

    Default

    Το λαθος μου ειναι οτι παντα ειχα στο μυαλο μου οτι οι ασκησεις με βαρη σε κανουνε αργο ενω οι ασκησεις με το βαρος του σωματος σε κρατανε σε φορμα και πιο δυνατο αλλα απο οτι φενετε εκανα λαθος αρα η προπονηση δυναμης ειναι η ιδανικη για αθλητες μαχητικων σπορ κλπ αρα εαν συνδιασω την προπονηση δυναμης και το αεροβιο θα δω οσο καλυτερα αποτελεσματα μπορω? Αυτο το λαστιχο απο που μπορω να το προμηθευτω??

  16. #16
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Περίπου όπως στο πρότεινε ο IronAddict θα πρότεινα κι εγώ. Δεδομένου οτι δέν έχεις σημαντικές αγωνιστικές υποχρεώσεις σύντομα (πχ πανελλήνιους αγώνες) , στη θέση σου θα έδινα έμφαση σε πρόγραμμα δύναμης (Starting Strength) για αρκετούς (6-8?) μήνες. Την ίδια περίοδο και αφού κάνεις 3-4 προπονήσεις μποξ θα κρατούσα την αερόβια στο minimum για να μη κλατάρεις (πχ καθόλου ή 1 ημέρα τη βδομάδα χαλαρό τρέξιμο/ποδήλατο/κωπηλατικό/κολύμπι, ότι θες για κανένα 40λεπτο). Μην ανησυχείς, η αυξημένη δύναμη σε ένα βαθμό θα βοηθήσει την αναερόβια αντοχή σου και είναι πολύ πιο σημαντικό να έχεις μια βάση στη δύναμη πριν αρχίσεις να βελτιώνεις αντοχή (την οποία ούτως η άλλως δουλεύεις στις προπονήσεις μποξ).

    Οπότε θα είχες έτσι 3 (4) προπονήσεις πυγμαχία, 3 δύναμη, και ίσως 1 χαλαρή αερόβια. Με πολύ φαγητό και καλό ύπνο σε αυτή την ηλικία έτσι μπορείς να πετύχεις έτσι πολύ καλή πρόοδο για αρκετό καιρό.

    Αφού περάσουν αρκετοί μήνες και δεις οτι χτίζεις μια ικανοποιητική βάση σε δύναμη (πχ 2x βάρος σώματος squat, 1-1,2x παγκο, 0.7x πιέσεις ώμων, 2,5x deadlift, 15+ έλξεις, κλπ) μπορείς να μειώσεις τη δύναμη σε 1 ή 2 φορές τη βδομάδα (ή τότε να το γυρίσεις σε κάποια παραλαγή Texas Method) και να αρχίσεις τα sprintακια και τα ΗΙΙΤ για να ανέβει λίγο και η αντοχή.

    Δεν ξέρω το επίπεδό σου και τις υποχρεώσεις σου αλλά κάτι τέτοιο κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να είναι ένα γενικό πλάνο.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  17. #17
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by tavasilia View Post
    Το λαθος μου ειναι οτι παντα ειχα στο μυαλο μου οτι οι ασκησεις με βαρη σε κανουνε αργο ενω οι ασκησεις με το βαρος του σωματος σε κρατανε σε φορμα και πιο δυνατο αλλα απο οτι φενετε εκανα λαθος αρα η προπονηση δυναμης ειναι η ιδανικη για αθλητες μαχητικων σπορ κλπ αρα εαν συνδιασω την προπονηση δυναμης και το αεροβιο θα δω οσο καλυτερα αποτελεσματα μπορω? Αυτο το λαστιχο απο που μπορω να το προμηθευτω??
    Η προπόνηση και διατροφή bodybuilding απο ένα σημείο και μετά σε κάνει όντως πιο αργό. Η προπόνηση δύναμης σε κάνει πιο εκρηκτικό και πιο γρήγορο (δες τα σώματα των 100ρηδων). Επομένως δεν είναι τα βάρη το πρόβλημα, είναι πως τα χρησιμοποιείς.

    Οι περισσότερες ασκήσεις με το βάρος του σώματος δεν σε κάνουν πιο δυνατό γιατί δεν υπάρχει τρόπος να αυξάνεις σταδιακά τη δυσκολία τους με τρόπο που να ερεθίζει το σώμα σου έτσι ώστε να δυναμώνεις.

    πχ απο ένα σημείο και μετά, οι κάμψεις δεν μπορούν να γίνουν πιο δύσκολες. Απλά κάνεις όλο και πιο πολλές. Όταν κάνεις 100 κάμψεις δουλεύεις την αντοχή, όχι τη δύναμη. Οι μόνες ασκήσεις που μπορούν να δουλέψουν τη δύναμη είναι το μονόζυγο και το δίζυγο (το οποίο δουλεύει παρόμοιους μύες με τις κάμψεις). Ο λόγος είναι γιατι μπορείς σταδιακά να κρεμάς έξτρα βάρος επάνω σου και να τις κάνεις πιο δύσκολες.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  18. #18
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Η προπόνηση και διατροφή bodybuilding απο ένα σημείο και μετά σε κάνει όντως πιο αργό. Η προπόνηση δύναμης σε κάνει πιο εκρηκτικό και πιο γρήγορο (δες τα σώματα των 100ρηδων). Επομένως δεν είναι τα βάρη το πρόβλημα, είναι πως τα χρησιμοποιείς.

    Οι περισσότερες ασκήσεις με το βάρος του σώματος δεν σε κάνουν πιο δυνατό γιατί δεν υπάρχει τρόπος να αυξάνεις σταδιακά τη δυσκολία τους με τρόπο που να ερεθίζει το σώμα σου έτσι ώστε να δυναμώνεις.

    πχ απο ένα σημείο και μετά, οι κάμψεις δεν μπορούν να γίνουν πιο δύσκολες. Απλά κάνεις όλο και πιο πολλές. Όταν κάνεις 100 κάμψεις δουλεύεις την αντοχή, όχι τη δύναμη. Οι μόνες ασκήσεις που μπορούν να δουλέψουν τη δύναμη είναι το μονόζυγο και το δίζυγο (το οποίο δουλεύει παρόμοιους μύες με τις κάμψεις). Ο λόγος είναι γιατι μπορείς σταδιακά να κρεμάς έξτρα βάρος επάνω σου και να τις κάνεις πιο δύσκολες.
    Ποιος ειπε οτι δεν αυξανεις δυσκολοα στις καμψεις?εχεις δοκιμασει spiderman push ups καμψεις με το ποδι σε ενα παγκο ανεβασμενο η πανω στη μπαλα τα ποδια

  19. #19
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by mina@ View Post
    Ποιος ειπε οτι δεν αυξανεις δυσκολοα στις καμψεις?εχεις δοκιμασει spiderman push ups καμψεις με το ποδι σε ενα παγκο ανεβασμενο η πανω στη μπαλα τα ποδια
    Ναι Μήνα, έχω κάνει και ακόμα κάνω περιστασιακά ένα κάρο διαφορετικές κάμψεις. Με γροθιές, με ένα χέρι, με 2 δάχτυλα, με ένα δάχτυλο, κάμψεις σε κατακόρυφο, κάμψεις με άλμα, παλαμάκια, κλπ.

    Η ερώτηση είναι: Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις κάμψεις με έναν τρόπο που να επιτρέπει την γραμμική, προοδευτική επιβάρυνση σε ένα εύρος 3-6 επαναλήψεων ώστε να αυξάνεις τη δύναμη σου για μεγάλο χρονικά διάστημα;
    Κατα την ταπεινή μου γνώμη όχι. Μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις όταν ο στόχος ΔΕΝ είναι η δύναμη, σαν κομμάτι κυκλικής/conditioning, σαν ζέσταμα ή σαν άσκηση αντοχής στη δύναμη.

    Ο μόνος και καλύτερος τρόπος να αναπτύξεις δύναμη στους μυες του στήθους και δευτερευόντος στους τρικεφάλους και στην ωμική ζώνη είναι οι πιέσεις με μπάρα (ή βαρείς αλτήρες) σε ίσιο πάγκο και οι βυθίσεις στήθους σε δίζυγο, 5 επαναλήψεις και γραμμικό προγραμματισμό (πχ σε κάθε προπόνηση συν 1kg - 2,5kg). Κάνοντας αυτή την προπόνηση αυξάνεις και τις κάμψεις που μπορείς να κάνεις, αλλά όχι αντίστροφα.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  20. #20
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Για αναπτυξη μυων οχι δεν νομιζω οτι προσφερουν πολλα πραγματα αλλα οπως ειπες βοηθανε πολυ στην αντοχη στη δυναμη και φυσικα στη φυσικη κατασταση.Γενικως πιστευω οτι θα τον ωφελουσε να εχει και καποιες τετοιες ασκησεις στο πραγραμμα 1-2φορες τη βδομαδα μαζι με καποιες πλειομετρικες

  21. #21
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Συγνωμη αν φανηκα κιγο αγενης δεν ειχα τετοια προθεση απλα επειδη εγω χρησιμοποιω μονο τετοιες ασκησεις και το προγραμμα μου ειναι πολυ εντονο γι αυτο πιστευω οτι θα τον βοηθησουν

  22. #22
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by mina@ View Post
    Για αναπτυξη μυων οχι δεν νομιζω οτι προσφερουν πολλα πραγματα αλλα οπως ειπες βοηθανε πολυ στην αντοχη στη δυναμη και φυσικα στη φυσικη κατασταση.Γενικως πιστευω οτι θα τον ωφελουσε να εχει και καποιες τετοιες ασκησεις στο πραγραμμα 1-2φορες τη βδομαδα μαζι με καποιες πλειομετρικες
    Συμφωνώ απόλυτα ότι βοηθάνε στην αντοχή και ότι έχουν θέση στην προπόνηση. Η συνεισφορά τους στην προπόνηση δύναμης όμως θεωρώ ότι είναι αμελητέα, όπως και οποιασδήποτε άσκησης δεν μπορεί να εκτελεστεί σαν 1RM.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  23. #23
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by mina@ View Post
    Συγνωμη αν φανηκα κιγο αγενης δεν ειχα τετοια προθεση απλα επειδη εγω χρησιμοποιω μονο τετοιες ασκησεις και το προγραμμα μου ειναι πολυ εντονο γι αυτο πιστευω οτι θα τον βοηθησουν
    Δεν είσαι καθόλου αγενής. Ίσα ίσα είναι ενδιαφέρουσα η προσέγγιση ενός δρομέα. Παρακολουθώ με ενδιαφέρον και το log σου.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  24. #24
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Ευχαριστω για τα καλα σου λογια!κι εσυ φαινεται οτι εχεις πολυ καλες γνωσεις για προπονηση και διατροφη

  25. #25
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by tavasilia View Post
    Το λαθος μου ειναι οτι παντα ειχα στο μυαλο μου οτι οι ασκησεις με βαρη σε κανουνε αργο ενω οι ασκησεις με το βαρος του σωματος σε κρατανε σε φορμα και πιο δυνατο αλλα απο οτι φενετε εκανα λαθος αρα η προπονηση δυναμης ειναι η ιδανικη για αθλητες μαχητικων σπορ κλπ αρα εαν συνδιασω την προπονηση δυναμης και το αεροβιο θα δω οσο καλυτερα αποτελεσματα μπορω? Αυτο το λαστιχο απο που μπορω να το προμηθευτω??
    Ακριβως. Το λαστιχο για να φανταστεις πως ειναι το βαζω σε φωτο. Αυτο εγω το προμηθευτηκα απο τα jumbo που το ειχα δει τυχαια..αλλα πιστευω οτι μαγαζια με ειδη γυμναστικης θα εχουν επισης. Το ειχα δει σε βιντεο γνωστου mma fighter και μου κεντρισε την περιεργεια. Αν κανεις πρωτα με το λαστιχο και μετα αμεσως το βγαλεις και δοκιμασεις σκιαμαχια η να χτυπησεις σακο χωρις αυτο, θα δεις ποσο πιο εκρηκτικα φευγουν τα χερια. Πραγματικα ειναι πολυ καλο για εκρηκτικοτητα στις μπουνιες.
    Attached Images Attached Images
    Last edited by IronAddict; 23-09-16 at 22:01.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  26. #26

    Default

    σε αυτο το προγραμμα βαζω το μεγιστο των κιλων που μπορω να σηκωσω κανω 5 επαναληψεις και ξεκουραζομαι 5 λεπτα διαφορα σε καθε σετ??

  27. #27
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by tavasilia View Post
    σε αυτο το προγραμμα βαζω το μεγιστο των κιλων που μπορω να σηκωσω κανω 5 επαναληψεις και ξεκουραζομαι 5 λεπτα διαφορα σε καθε σετ??
    Ναι, 3 σετ 5 επαναλήψεις, 5+ λεπτά ανάμεσα στα σετ.

    Δες εδώ:

    http://startingstrength.com/get-started/programs

    Είναι η βάση του προγράμματος που κάνω κι εγώ, μπορείς να δεις και στο log μου τι παίζει.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  28. #28
    New Bodybuilder
    Join Date
    30-10-16
    Posts
    3

    Default

    Achillezzz διαβάζω τα ποστ σου με μεγάλο ενδιαφέρων όπως και το log σου !

    Κάνω και εγώ 4 προπονήσεις την εβδομάδα kickboxing και στο παρελθόν είχα κάνει κλασικά BB splits χωρίς να έχω το αποτέλεσμα που θέλω.

    Μερικές ερωτήσεις και συγνώμη προκαταβολικά!
    Ανά κάθε σετ κάνω 5 λεπτά διάλειμμα, αυτό σε όλα τα phase ;
    Όπου αναφέρει press μιλάμε για Overhead Press που γίνονται εναλλάξ με πιέσεις στήθους ανάλογα την ήμερα. Εναλλακτικά μπορούν να γίνουν military press? (Α η Β) ;
    Squats μπορούν να είναι front και back εναλλάξ ;
    Chin ups / pull ups έως το Phase 3 δεν βλεπω καθόλου, μπορούν να ενταχθούν σαν βοηθητική μαζί με βυθίσεις και αν ναι σε ποια μερα;

    Είμαι 27 χρονων 1,72 / 67 Κιλά με 11% σωματικό λίπος.

    Στοχος ειναι δυναμη και αντοχη και να παραμείνω στα κιλα μου για να μην αλλάξω κατηγορια.

    Συγνώμη και πάλι για τις πολλές ερωτήσεις.
    Last edited by bklks; 30-10-16 at 20:59.

  29. #29
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by bklks View Post
    Achillezzz διαβάζω τα ποστ σου με μεγάλο ενδιαφέρων όπως και το log σου !

    Κάνω και εγώ 4 προπονήσεις την εβδομάδα kickboxing και στο παρελθόν είχα κάνει κλασικά BB splits χωρίς να έχω το αποτέλεσμα που θέλω.

    Μερικές ερωτήσεις και συγνώμη προκαταβολικά!
    Ανά κάθε σετ κάνω 5 λεπτά διάλειμμα, αυτό σε όλα τα phase ;
    Όπου αναφέρει press μιλάμε για Overhead Press που γίνονται εναλλάξ με πιέσεις στήθους ανάλογα την ήμερα. Εναλλακτικά μπορούν να γίνουν military press? (Α η Β) ;
    Squats μπορούν να είναι front και back εναλλάξ ;
    Chin ups / pull ups έως το Phase 3 δεν βλεπω καθόλου, μπορούν να ενταχθούν σαν βοηθητική μαζί με βυθίσεις και αν ναι σε ποια μερα;

    Είμαι 27 χρονων 1,72 / 67 Κιλά με 11% σωματικό λίπος.

    Στοχος ειναι δυναμη και αντοχη και να παραμείνω στα κιλα μου για να μην αλλάξω κατηγορια.

    Συγνώμη και πάλι για τις πολλές ερωτήσεις.
    Γειά σου bklks

    Μπορείς να κάνεις και πάνω απο 5 προς το τέλος αν νιώθεις ότι χρειάζεται. Ειδικά προς το τέλος πιθανό να χρειάζεσαι και μεγαλύτερα. Προσπάθησε όμως να μην ξεφύγεις (πχ όχι πάνω απο 10).

    Ναι, press = overhead press = military press = shoulder press. Το ίδιο πράγμα είναι.

    Όχι, το front δεν μπορεί να γίνεται εναλλάξ με το back squat, επειδή δεν δουλεύει όλες τις μυικές ομάδες τόσο σκληρά. Μπορεί να γίνει όμως μια εξαιρετική βοηθητική άσκηση αργότερα (πχ σε μια active recovery day)

    Chin ups / pull ups εγώ τις έκανα σαν βοηθητική μετά τα deadlifts (ημέρα ώμων) και βυθίσεις την ημέρα του στήθους.

    Μπορείς να μείνεις στην ίδια κατηγορία (αν και για το διάστημα που κάνεις αυτό το πρόγραμμα καλό θα ήταν να περιορίσεις τις αγωνιστικές υποχρεώσεις). Αν δεν κάνω λάθος, μέχρι 69 πάει η κατηγορία σου οπότε σε παίρνει να πάρεις λίγο βάρος.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  30. #30
    New Bodybuilder
    Join Date
    30-10-16
    Posts
    3

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Γειά σου bklks

    Μπορείς να κάνεις και πάνω απο 5 προς το τέλος αν νιώθεις ότι χρειάζεται. Ειδικά προς το τέλος πιθανό να χρειάζεσαι και μεγαλύτερα. Προσπάθησε όμως να μην ξεφύγεις (πχ όχι πάνω απο 10).

    Ναι, press = overhead press = military press = shoulder press. Το ίδιο πράγμα είναι.

    Όχι, το front δεν μπορεί να γίνεται εναλλάξ με το back squat, επειδή δεν δουλεύει όλες τις μυικές ομάδες τόσο σκληρά. Μπορεί να γίνει όμως μια εξαιρετική βοηθητική άσκηση αργότερα (πχ σε μια active recovery day)

    Chin ups / pull ups εγώ τις έκανα σαν βοηθητική μετά τα deadlifts (ημέρα ώμων) και βυθίσεις την ημέρα του στήθους.

    Μπορείς να μείνεις στην ίδια κατηγορία (αν και για το διάστημα που κάνεις αυτό το πρόγραμμα καλό θα ήταν να περιορίσεις τις αγωνιστικές υποχρεώσεις). Αν δεν κάνω λάθος, μέχρι 69 πάει η κατηγορία σου οπότε σε παίρνει να πάρεις λίγο βάρος.
    Σε ευχαριστώ πολυ για την άμεση απαντηση!
    Στο phase 1, ξεκινώντας πχ την πρωτη μερα τα αρχικα κιλά ειναι μέγιστα αφου εχει γινει ζεσταμα και κιλα σταδιακα προσθέτουμε ανα ημέρα;
    Και κατι τελευταιο!
    Αυτο το προγραμμα δυναμης θα μπορουσε να γινει εστω μια φορα την εβδομαδα μετα απο προπονηση kick λογο χρονου ή φλερταρουμε με failures και παμε σε deload;


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Σχολή Πυγμαχίας - Ποιά Από Τις Δύο;
    By drunkenboxing in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 0
    Last Post: 01-01-16, 23:39
  2. Διατροφή για προετοιμασία πυγμαχίας
    By pilits in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 17-03-14, 20:44
  3. Σχολη Πυγμαχιας-ΜΜΑ
    By Gamatos in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 2
    Last Post: 21-07-13, 09:32
  4. Σχολές Πυγμαχίας-Θεσσαλονίκη
    By Salonikios in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 7
    Last Post: 10-08-10, 11:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •