Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 35 of 35
  1. #31

    Default

    Quote Originally Posted by iLikeBB View Post
    LMAO, εκλαψα

    Με τοσες ασκησεις ποδια,μην σου φανει περιεργη η απιστευτη κουραση,0 ορεξη για προπονηση και πιθανοι τραυματισμοι...

    Ειπαμε να προπονησουμε ποδια,αλλά οχι σαν να μην υπαρχει αυριο!!

    Τα πραγματα ειναι πολυ απλα,λιγα και ποιοτικα σετ,καθαρο φαγητο και υπομονη.
    Πουθενα δε χρειαζονται υπερβολες,απο προσωπικη εμπειρια στα λεω. Εκανα κι εγω ποδια 35 σετ σε 1 προπονηση,τι κερδισα; ΤΙΠΟΤΑ

    9-10 σετ τετρακεφαλα,6-8 σετ μηριαια,4-8 σετ γαμπες και δε χρειαζεται κατι αλλο στα ποδια (σαν γενικος κανονας,ισως ειναι λιγα για σενα αλλά αυτο θα το δεις οταν δοκιμασεις την πεπατημενη και αυτα που δουλευουν στους περισσοτερους) (αν θες και 2η φορα ποδια μπορεις να τα χωρισεις σε τετρακεφαλα-προσαγωγοι-γαμπες και μηριαια-γλουτοι (και προεραιτικα γαμπες) πχ)
    Ομολογώ οτι ολοι μου λέτε το ιδιο και δεν έχω παρα να σας πιστέψω..κατι θα ξέρετε. Απλα τα πόδια για μας τις γυναίκες ειναι δύσκολα.. Οι γλουτοι μας αποτελουντε απο μαλακα μόρια.. Εκει μαζεύουμε λιπος και γενικα ξέρω οτι θέλουν δουλεια και πολλα κιλα. Πχ σημερα μιλαγα με ενα παιδι που κατεβαίνει σε αγώνες και μου έλεγε οτι στο δικό του σωμα επιδη θέλει να δουλέψει τα πόδια φέτος πιο πολυ θα κάνει 4 προπονήσεις τη βδομάδα πόδια απλα διαφορετικές μυικες ομάδες καθε μέρα. Εντάξει μιλάμε για αγωνιστικό επίπεδο αλλα αυτος ποτε θα τα ξεκουράζει; Κατι δεν θα ξέρει ο προπονητής του ; Θέλω να πω μήπως υπάρχει και άλλη οπτική γωνία.. Απλα το αναφέρω

  2. #32
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Μέρα 1: Στήθος και Πλάτη

    ΠΙέσεις με αλτήρες σε ίσιο πάγκο
    Πιέσεις με αλτήρες σε επικλινή πάγκο
    Peck Deck

    Εμπροσθολαίμιες έλξεις με ανοιχτή λαβή
    Εμπροσθολαίμιες έλξεις με κλειστή λαβή
    Κωπηλατική μηχάνημα

    Μέρα 2: Τετρακέφαλα, Προσαγωγοί

    Squat
    Προβολές περπατητές
    Πρέσα ποδιών
    Εκτάσεις τετρακεφάλων
    Προσαγωγοί

    Μέρα 3: Off

    Μέρα 4: Ώμοι, Τρικέφαλα, Δικέφαλα

    Πιέσεις ώμων με αλτήρες
    Προτάσεις με δίσκο
    Πλάγιες εκτάσεις αλτήρων
    Πλάγιες εκτάσεις σκυφτή

    Μέρα 5: Μηριαία δικέφαλα, Γλουτοί, Απαγωγοί

    Άρσεις θανάτου με τα πέλματα να απέχουν μια παλάμη μεταξύ τους και τα γόνατα ελφαρά λυγισμένα
    Sumo άρσεις
    Κάμψεις μηριαίων δικεφάλων

    Βουλγαρικές προβολές
    Glute Kicks
    Γέφυρα με μπάρα

    Μέρα 6 και 7: Off

    ΤΕΡΑΣΤΙΑ σημασία έχει ο τρόπος εκτέλεσης όμως και όχι μόνο τα set και οι επαναλήψεις.

    4 set θα πρότεινα εγώ σε στυλ πυραμίδας.

    1ο set: 15 επαναλήψεις
    2ο set: 12 επαναλήψεις
    3ο set: 10 επαναλήψεις
    4ο set: 8 επαναλήψεις

    Όσο κατεβαίνει ο αριθμός των επαναλήψεων ανεβαίνουν τα κιλά. ΠΡΟΣΟΧΗ: εκτέλεση των ασκήσεων αργά!!!

    Αυτό θα σου πρότεινα εγώ για εντελώς αρχικό πρόγραμμα. Όρεξη να 'χεις να το κάνεις για 6-8 εβδομάδες και μετά αλλαγές και πράγματα εντελώς διαφορετικά και προοδευτικά να κάνεις υπάρχουν ένα σωρό. Αλλά ένα ένα το σκαλί.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #33
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by Artemis88 View Post
    Ομολογώ οτι ολοι μου λέτε το ιδιο και δεν έχω παρα να σας πιστέψω..κατι θα ξέρετε. Απλα τα πόδια για μας τις γυναίκες ειναι δύσκολα.. Οι γλουτοι μας αποτελουντε απο μαλακα μόρια.. Εκει μαζεύουμε λιπος και γενικα ξέρω οτι θέλουν δουλεια και πολλα κιλα. Πχ σημερα μιλαγα με ενα παιδι που κατεβαίνει σε αγώνες και μου έλεγε οτι στο δικό του σωμα επιδη θέλει να δουλέψει τα πόδια φέτος πιο πολυ θα κάνει 4 προπονήσεις τη βδομάδα πόδια απλα διαφορετικές μυικες ομάδες καθε μέρα. Εντάξει μιλάμε για αγωνιστικό επίπεδο αλλα αυτος ποτε θα τα ξεκουράζει; Κατι δεν θα ξέρει ο προπονητής του ; Θέλω να πω μήπως υπάρχει και άλλη οπτική γωνία.. Απλα το αναφέρω
    Αμα ξέρει κάτι ο προπονητής του γιατί δεν του λες να αναλάβει και εσένα;!

    Χώρια του ότι μιλούσες με έναν άντρα, χώρια του ότι μιλούσες με έναν αγωνιστικού επιπέδου αθλητή (με ότι αυτό συνεπάγεται), πώς μπορείς να ακολουθήσεις έτσι, ότι κάνει εκείνος.

    Δεν χρειάζονται τα πολλά κιλά. Σωστή εκτέλεση χρειάζεται και κιλά, τόσα όσα, να μπορείς να εκτελείς αργά με άριστη τεχνική.

    Στο ποστ με αριθμό 1227 θα δεις που έχω βάλει μια φωτογραφία των ποδιών μου. Αν θες κάνε κλικ εδώ
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  4. #34

    Default

    Την είδα τη φοτο!!!! Λοιπον θα σε ακούσω και σένα και τα υπόλοιπα παιδια και θα αρχίσω να γυμνάζομαι δε αυτο το μοτίβο στοχεύοντας στο να εκτελω προσεκτικά και σωστα τη να καθε άσκηση! Ο καιρός θα δείξει τη αποτέλεσμα θα εχει στο σωμα μου. Ακόλουθοντας τη διατροφη που που προτείνετε έχω δει μεγαααλη διαφορα άρα ελπίζω το ιδιο να δώ και με τις προπονήσεις! Ευχαριστω Mazda :)

  5. #35
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,665

    Default

    Οπως σου πε κ ο Σταυρος σε αγωνιστικη προετοιμασια στις περισσοτερες περιπτωσεις παιζουν πολλα απο πισω.

    Το σωμα ενος μεσου αθλουμενου δεν μπορει να αντεξει το ιδιο προγραμμα ενος αγωνιστικου με ή χωρις χημικη υποστήριξη.
    Ειναι σα να παω εγω να κανω το προγραμμα του Coleman, ανουσιο.

    Γενικα εχε τα αυτια ανοιχτα για πληροφοριες αλλα να σκεφτεσαι και υπο ποιες συνθηκες ακολουθουν το Χ ή Ψ προγραμμα.

    Λογικα θα του ξεφυγε του Σταυρου στα δικεφ-τρικεφ για ασκησεις:
    Καμψεις με μπαρα και αυτοσυγκεντρωσης με αλτηρες (απο 3 σετ θεωρω αρκουν)

    Τρικεφαλα με αλτηρα πισω απ το κεφαλι ενα-ενα χερι και με σχοινι στην τροχαλια. (4 σετ στην καθε μια)

    (Δες τι θα σου προτεινει κ ο Σταυρος βεβαια, δικο του ειναι αλλωστε το προγραμμα, αυτον θα ακολουθησεις)
    Last edited by iLikeBB; 23-09-16 at 22:16.


 
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 6
    Last Post: 25-08-14, 16:45
  2. Θέλω Βοήθεια Με Πρόγραμμα Bodybuilding
    By Kid in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 15-09-12, 14:45
  3. Καινουργιο προγραμμα!!!
    By panoulisss in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 13
    Last Post: 31-03-08, 21:26
  4. καινουργιο προγραμμα
    By pan0s in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 07-12-06, 19:05

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •