Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 42
  1. #1
    New Member
    Join Date
    03-11-15
    Posts
    25

    Default Δυσκολία Αύξησης Μυικού Όγκου

    παιδεια για σας το τελευταιο χρονο εχω χασει πανω απο 10 κιλα. απο 85 με 88 με ειμουνα σχεδον παντα εχω παει στα 73 . ολοι μου λενε οτι εχω αδηνατισει παρα πολυ. το θεμα ειναι οτι εχω χασει και μυς σιγουρα και αυτο με κουραζει πολυ και στη δουλεια (ειμαι γεωπονος χειρωνακτικη δουλεια και κουραστικη) και στο γυμναστηριο που εχω κατεβασει τα κιλα μου αισθητα προσπαθω να ανεβασω τα κιλα μου αλλα ειναι αρκετα δυσκολο γιατι τρωω οσο μπορω και πιστευω στεγνα και υγειηνα. εχω στο μυαλο μου ενα στοχο να παω στα 80 κιλα και φυσικα θα δω πως θα δειχνω για να δω αν θα μεινω εκει η θα κανω αλλαγες. εχω κολλησει ομως τελευταια και χανω συνεχως να φανταστειτε τρωω 200 γραμμαρια κοτοπουλο μια κουπα ριζυ και σαλατα μπροκολο και νομιζω οτι εχω φαι 10 πιτσες.. ειμαι 31 1.83 υψος και κανω γενικα δραστηρια ζωη εκτος απο τη δουλεια που ειμαι συνεχως σε κινηση παω 4 φορες την εβδομαδα γυμναστηριο μιαμιση ωρα. ασχολουμαι πολυ καιρο με τη γυμναστικη γιατι θεωρω οτι ειναι τροπος ζωης η διατροφη μου ειναι
    ΠΡΩΙΝΟ 200 γρ γιαουρτη 2% 3 ασπραδια 50 γρ βρωμη 3 δαμασκηνα και ενα χυμο πορτοκαλι
    μετα απο 3 ωρες 2ΓΕΥΜΑ 150 γρ ψαρι η κοτοπουλο με 100 γρ μαυρο ριζυ η μαυρα μακαρονια η γλυκοπατατα ψητη με βραστα λαχανικα και λιγο ελαιολαδο
    ενδιαμεσα θα φαω κανα φρουτο γιατι κουραζομαι απο τη δουλεια και θελω λιγο ενεργια
    μετα απο 3 ωρες 3ΓΕΥΜΑ παραλαγη του δευτερου
    μετα απο 3 ωρες ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ λιγο αυξυμενες ποσοτητες π.χ 200 γρ ψαρι κοτοπουλο μοσχαρι με 150 γρ απο ρυζι μακαρονι γλυκοπατατα με ωραστα λαχανικα και ελαιολαδο
    μετα απο 3 ωρες γυμναστηριο για μιαμιση ωρα
    και κατα τις 9 το βραδυ 150 γρ απο πηγη πρωτεινης με 100 γρ πηγη υδατανθρακα παντα απο τις προηγουμενες επιλογες.
    νομιζω οτι περνω λιγες θερμιδες αλλα εκτος του οτι εχει κλεισει το στομαχι μου φοβαμαι οτι οτι φαω παραπανω θα παει στο μερος της κοιλιας που εχουμε το μεγαλυτερο προβλημα εμεις οι αντρες. το θεμα ειναι ομως θα μπορεσω να παρω καποια σωστα κιλα εστω και λιγα και αυτο το προγραμμα?? 20160922_061156.jpg20160920_151950.jpg η σημερινη μου κατασταση.



    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Σταδιακά ανέβασε τις θερμίδες σου από καθαρές τροφές. Διάλεξε για αρχή συμπαγείς θερμιδικά (πχ ξηρους καρπους, αφυδατωμενα φρουτα) που δεν θα σε φουσκώσουν.
    Μην έχεις ψύχωση με το λίπος στην κοιλιά, μια χαρά είσαι και αν βάλεις λίγο δεν θα γίνει κάτι. Δεν μπορεί από τη μια να θελουμε να βάλουμε μυς και από την αλλη να φοβόμαστε να φάμε. Ανέβασε σε ισορροπία το φαγητό σου, δεν σου λέω να πας στο αλλο άκρο. Τώρα που εχεις καθαρίσει από λίπος ειναι καλή ευκαιρία να βάλεις ποιοτικό βάρος πανω σου!

  3. #3
    New Member
    Join Date
    03-11-15
    Posts
    25

    Default

    να προσθεσω και τροφες οι οποιες ψιλοαποφευγονται? οπως μια κουταλια μελι στο πρωινο η καμμια φετα ψωμι ολικης?

  4. #4
    Pumping Iron minotaurwarrior's Avatar
    Join Date
    02-09-16
    Location
    Athens
    Posts
    279

    Default

    Εγω παντως ποτε δεν καταλαβα γιατι αποφευγεται το μελι..
    Το ψωμι ολικης ....ε οκ αλλα το μελι δεν ξερω.
    Σορρυ που πεταγομαι αλλα ανυπομονω για την πληροφορια απο καποιο πιο γνωστη
    Ζουμε Για Να Παλευουμε Και Παλευουμε Για Να Ζουμε.

    Pumping Iron
    Listening To Metal

  5. #5
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Πάντα θεωρούσα πιο εύκολο να πίεις (ποιοτικές) θερμίδες απο να τις φάς. Εάν αγόραζες μια πρωτείνη και την έπινες 1-2 φορές την ημέρα με γάλα + ίσως καμια μπανάνα στο μπλέντερ ίσως ή λίγο μέλι ή ακόμα καλύτερα φυστικοβούτυρο, θα μπορούσες πολύ εύκολα να αυξήσεις τις ημερήσιες θερμίδες σου και να ξεκολλήσεις στα κιλά.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Quote Originally Posted by minotaurwarrior View Post
    Εγω παντως ποτε δεν καταλαβα γιατι αποφευγεται το μελι..
    Το ψωμι ολικης ....ε οκ αλλα το μελι δεν ξερω.
    Σορρυ που πεταγομαι αλλα ανυπομονω για την πληροφορια απο καποιο πιο γνωστη

    Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Σε κάποιους το μέλι είναι εξαιρετική επιλογή για να αυξήσουν τον υδατάνθρακα και τις θερμίδες και σε άλλους είναι φρένο για να χάσουν λίπος.
    Αρα λοιπόν ο καθένας επιλέγει τροφές που τον βοηθούν στο στόχο του.
    Για τον φίλο, το μέλι είναι μια χαρά, από τη στιγμή που θέλει να αυξήσει θερμίδες.

  7. #7
    Pumping Iron minotaurwarrior's Avatar
    Join Date
    02-09-16
    Location
    Athens
    Posts
    279

    Default

    Υπαρχον και συνταγες στο αντιστοιχο τοπικ για θερμιδικα πλουσια η πρωτεινικα πλουσια γευματα και αλλα για να δεις να παρεις ιδεες.
    Ζουμε Για Να Παλευουμε Και Παλευουμε Για Να Ζουμε.

    Pumping Iron
    Listening To Metal

  8. #8
    New Member
    Join Date
    03-11-15
    Posts
    25

    Default

    ευχαριστω. θα ψαξω να δω συνταγες και θα προσπαθησω να ανεβασω τις θερμιδες μου.. γενικα τρωω παρα πολυ ψαρι... τις μερες που δεν εχω γυμναστηριο μενω στις θερμιδες συντηρησης η εξακολουθω να λαμβανω παραπανο?

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Με ψάρι μην περιμένεις να βάλεις μυς. Βάλε μοσχάρι,βάλε σολωμό, βάλε κοτοπουλο. Τα ψάρια άστα για τη δίαιτα.
    Κράτα θερμίδες συντήρησης τις οφφ μερες. Μη φοβάσαι να τρως καθαρά, ξεπέρασε την φοβία σου αλλιώς το σώμα σου θα παραμείνει στάσιμο. Εκμεταλλεύσου τις θερμίδες και δίνε πόνο στο γυμναστήριο.

  10. #10
    Pumping Iron minotaurwarrior's Avatar
    Join Date
    02-09-16
    Location
    Athens
    Posts
    279

    Default

    Μέσα στις θερμιδικες ανάγκες και όρια του καθενός βρίσκω το μέλι το πιο αθώο εκ των γλυκαντικών.απλα αυτο λεω.ο φίλος συμφωνω πρέπει να φάει καθαρά και να κάνει του μυς του λωρίδες στο γυμναστήριο.
    Ζουμε Για Να Παλευουμε Και Παλευουμε Για Να Ζουμε.

    Pumping Iron
    Listening To Metal

  11. #11
    New Member
    Join Date
    03-11-15
    Posts
    25

    Default

    χαχαχα minotaur το παλευω οσο μπορω και στα σιδερα...

  12. #12
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Προσθεσε περισσοτερο αμυλουχο υδατανθρακα κατα την γνωμη μου εχεις χαμηλο

  13. #13
    New Member
    Join Date
    03-11-15
    Posts
    25

    Default

    mina προτεινεις σε ολα τα γευματα να προσθεσω περισσοτερο? στο βραδυνο που ειναι λιγο αργα (γυρω στις 10 παρα με 10) δεν θα ειναι πολλυ? να φανταστεις κοιμαμαι νωρις. γυρω στις 11 11.30 το αργοτερο

  14. #14
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Καλησπερα!ναι ανεβασε τον παντου δεν υπαρχει προβλημα με την ωρα οι θερμιδες της ημερας στο συνολο τους μετρανε ανεξαρτητα την ωρα που τις καταναλωνεις.Αν δε θες να αυξησεις στο τελευταιο γευμα αυξησε σε καποιο αλλο.Πιστευω καλυτερα να αυξησεις αμυλο παρα μελια φρουτα και γενικως απλους υδατανθρακεσ.Δεν λεω οτι δε σου χρειαζεται κι ο απλος αλλα κυριως μετα τη προπονηση και στο πρωινο σου.

  15. #15

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Με ψάρι μην περιμένεις να βάλεις μυς. Βάλε μοσχάρι,βάλε σολωμό, βάλε κοτοπουλο. Τα ψάρια άστα για τη δίαιτα. ....
    Γιατί αυτό;;

  16. #16
    Pumping Iron GreenBill's Avatar
    Join Date
    29-11-11
    Posts
    567

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Με ψάρι μην περιμένεις να βάλεις μυς. Βάλε μοσχάρι,βάλε σολωμό, βάλε κοτοπουλο. Τα ψάρια άστα για τη δίαιτα.
    Καρδούλα ο σολομός είναι καλύτερος από τα άλλα ψάρια για τον όγκο;
    GreenBill

  17. #17
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Ολα τα ψαρια ειναι καλα και για ογκο και για διαιτα.Απλα ο σολωμος η σαρδελλα ο γαυρος το σκουμπρι κτλ ειναι πιο πλουσια σε λιπαρα αλλα ωφελιμα.Τα λευκα ψαρια ειναι συνηθως πιο απαχα αλλα μπορεις να εξισορροπησεις τα λιπαρα σου βαζοντας περισσοτερο ελαιολαδο στη σαλατα η προσθετοντας καποια αμυγδαλα αβοκαντο κτλ.Γενικως θεωρω οτι το ψαρι ειναι απο τις καλυτερες τροφες και το λιπος του βοηθαει στην απωλεια λιπους σε αντιθεση με το κορεσμενο λιπος των κρεατων.Το μονο κακο ειναι ο υδραργυρος που καταναλωνεται σε μεγαλες ποσοτητες απο τα μεγαλα ψαρια κυριως πχ σολωμο.Εκει χρειαζεται προσοχη γιατι τα βαρεα μεταλλα συσσωρευονται στο ανθρωπινο σωμα και δεν απομακρυνονται

  18. #18
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Quote Originally Posted by GreenBill View Post
    Καρδούλα ο σολομός είναι καλύτερος από τα άλλα ψάρια για τον όγκο;

    Ο σολωμός είναι λιπαρό ψάρι, ιδανικό και για κάποιον που θελει να βαλει μυς και για καποιον που κανει διαιτα. Ολα ειναι θεμα θερμιδων.
    Αλλα καποιος οπως ο φιλος μας που πασχιζει να ανεβασει μυικοτητα, αμα τρωε πολυ ψαρι , πως να το κανουμε ρε παιδια, δεν βοηθάει..
    Μοσχάρι, κοτοπουλο, αβγά, ψάρια - χρειάζεται ποικιλία τροφών. Τι να σου πιάσει αν τρως μπακαλιάρο και μετά πας για προπόνηση; (παράδειγμα λέω).

  19. #19
    New Member
    Join Date
    03-11-15
    Posts
    25

    Default

    να ανεβασω και ποσοτητες υδατανθρακα καρδουλα οπως μου προτεινε η mina? θεωρεις οτι ειναι μικρη η ποσοτητα που τρωω μεσα στη μερα?

  20. #20
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Οι αλλαγες πρεπει να γινονται σταδιακα ωστε να προσαρμοζεται και το σωμα σου. Θα σου προτεινω το εξης -



    Quote Originally Posted by SKAR View Post
    ΠΡΩΙΝΟ 200 γρ γιαουρτη 2% 3 ασπραδια 50 γρ βρωμη 3 δαμασκηνα και ενα χυμο πορτοκαλι
    μετα απο 3 ωρες 2ΓΕΥΜΑ 150 γρ ψαρι η κοτοπουλο με 100 γρ μαυρο ριζυ η μαυρα μακαρονια η γλυκοπατατα ψητη με βραστα λαχανικα και λιγο ελαιολαδο
    ενδιαμεσα θα φαω κανα φρουτο γιατι κουραζομαι απο τη δουλεια και θελω λιγο ενεργια
    μετα απο 3 ωρες 3ΓΕΥΜΑ παραλαγη του δευτερου
    μετα απο 3 ωρες ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ λιγο αυξυμενες ποσοτητες π.χ 200 γρ ψαρι κοτοπουλο μοσχαρι με 150 γρ απο ρυζι μακαρονι γλυκοπατατα με ωραστα λαχανικα και ελαιολαδο
    μετα απο 3 ωρες γυμναστηριο για μιαμιση ωρα
    και κατα τις 9 το βραδυ 150 γρ απο πηγη πρωτεινης με 100 γρ πηγη υδατανθρακα παντα απο τις προηγουμενες επιλογες.
    Στο πρωινο προσθεσε και εναν κροκο, δηλαδη 2 ασπραδια και ενα ολοκληρο
    Στο 2 γευμα βαλε 40γρ ωμη ζυγιση ρυζι ή 180γρ πατατα

    Ενδιαμεσα φρουτο με λιγο κοτατζ (αν ειναι εφικτο να εχεις μαζι σου)

    3ο γευμα ιδιο με το 2

    Το μεσημερι οποιοδηποτε κρεατικο (βαλε κανα μοσχαρι, μπιφτεκι) με 80γρ ωμη ζυγιση μακαρονια και σαλάτα . 2 φορες τη βδομαδα βαζε και κανα οσπριο/λαδερο με 1 φετα ψωμι.

    Μεταπροπονητικο
    5-6 ασπράδια 150γρ πατάτα

    Τελευταίο γεύμα (περίπου 1 ωρα πριν τον ύπνο)
    1/2κεσεδάκι κότατζ 15 αμύγδαλα

  21. #21
    New Member
    Join Date
    03-11-15
    Posts
    25

    Default

    ευχαριστω καρδουλα. θα προσπαθησω να ξεκινησω τις αλλαγες απο αυριο... και οσπρια τρωω μεσα στη ν εβδομαδα. τρελενομαι για φαβα και φακες !!!!!!

  22. #22
    New Member
    Join Date
    03-11-15
    Posts
    25

    Default

    οποτε τρωω ομως τις συνδιαζω με κοτοπουλο η κλασσικα ψαρι :) και φυσικα σαλατα!

  23. #23
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Να σαι καλα! Ο όγκος θελει υπομονή και χρόνο. Οσο περιεργο και αν σου φαινεται, ειναι πιο δυσκολο απο την γραμμωση.

  24. #24
    New Member
    Join Date
    03-11-15
    Posts
    25

    Default

    να φανταστεις παλια ειχα φτασει 97 κιλα και τωρα με την διατροφη που κανω εχω πεσει στα ταρταρα..... μου εκανες 7 τα γευματα απο οτι ειδα?

  25. #25
    New Member
    Join Date
    03-11-15
    Posts
    25

    Default

    καρδουλα μου ειπανε οτι 3000 θερμιδες ειναι οι θερμιδες συντηρησης μου . θεωρεις οτι η διατροφη μου ειναι μακρια απο αυτο το στοχο?

  26. #26
    New Member Θωμάς's Avatar
    Join Date
    19-11-13
    Location
    Λάρνακα, Κύπρος
    Posts
    53

    Default

    Βάρος: 70-72 κιλά ολόχρονα
    Ύψος: 175 εκ.
    Ηλικία: 44 ετών

    Τραυματισμοί και άλλα προβλήματα υγείας:

    Επικονδυλίτιδα, χρόνια τενοντίτιδα-επικονδυλίτιδα και στους δύο ώμους και τους δύο αγκώνες. Μετά από κλινική εξέταση διαπιστώθηκε ότι το πρόβλημα οφείλεται στη μορφολογία των ώμων μου που δεν επιτρέπουν την περαιτέρω ανάπτυξη καθώς πιέζονται νεύρα, τένοντες και μύες, ιδιαίτερα στην περιοχή των ακρωμίων και των κορακοειδών αποφύσεων, εξού και τους τελευταίους μήνες παρουσιάζεται πόνος κατά τη σύσπαση του δικεφάλου μυός και των δύο χεριών. Σύσταση από γιατρό για αποφυγή ασκήσεων πάνω από το ύψος των ώμων ή τουλάχιστον να γίνονται πολύ προσεκτικά με λίγα κιλά, πχ στρατιωτικές πιέσεις ώμων.

    Πολλές ώρες καθιστικής εργασίας καθημερινά (8 ώρες) και ακόμη ένα δίωρο σχεδόν στο αυτοκίνητο. Μηδενικός σχεδόν χρόνος ξεκούρασης μέχρι τις 8 το βράδυ.

    Χρόνιος πόνος στη μέση. «Φοβάμαι» ορισμένες ασκήσεις όπως οι άρσεις θανάτου, ρουμάνικες άρσεις θανάτου, σκουότ, έλξεις μπάρας για πλάτη στην πρόκυψη κλπ.

    Αποκοπή πρόσθιου χιαστού στο δεξί γόνατο με αποκοπή μυϊκών ινών τον Μάρτιο του 2007. Η ζημιά αποκαταστάθηκε μερικώς (όχι με επέμβαση) και αποφεύγω να παίξω ποδόσφαιρο λόγω απότομων και μη ελεγχόμενων κινήσεων. Στις ασκήσεις που εκτελώ στο γυμναστήριο κανένα πρόβλημα.

    Στόχοι (κατά σειρά):



    1. Μείωση σωματικού λίπους (μόνο στην περιοχή της κοιλιάς έχω)
    2. Αποκατάσταση μυοσκελετικών προβλημάτων (όσο γίνεται)
    3. Αύξηση μυϊκής μάζας



    Στο γυμναστήριο πηγαίνω τέσσερις φορές την εβδομάδα με διαθέσιμο χρόνο γυμναστικής γύρω στα 80 λεπτά.

    Από συμπληρώματα: πρωτεΐνη καθαρή, μονοϋδρική κρεατίνη, Ω3 και μία «αδύναμη» πολυβιταμίνη (ΒΙΟΝ 3) για να μην με πειράξει στο στομάχι επειδή έχω Σύνδρομο Ευερέθιστου Εντέρου.

    Ημερήσια διατροφή:

    Ξύπνημα στις 0530: Στον δρόμο για τη δουλειά ένα σκουπ πρωτεΐνη σε ρόφημα ρυζιού 300 ml.
    0710 - 0730: Πρωινό με δημητριακά με 0,7% ζάχαρη (το λιγότερο στην αγορά) ή νιφάδες βρώμης σε ρόφημα ρυζιού 300 ml
    1000: Ένα αυγό με τον κρόκο μ? ένα αγγούρι και μισή φέτα ψωμί με προζύμι ή 10 κρουτόνια από προζύμι
    1230-1300: Γεύμα με καστανό ρύζι και κρεατικό (πχ κοτόπουλο) με λίγα λιπαρά, ντομάτα/αγγούρι
    1630: Μισό σκουπ πρωτεΐνη και μισό σκουπ (2,5 γρ.) μονοϋδρική κρεατίνη
    1700 ? 1830: Γυμναστήριο
    1900: Μισό σκουπ πρωτεΐνη, μισό σκουπ (2,5 γρ.) μονοϋδρική κρεατίνη και μία μέτρια μπανάνα
    1930-2000: Δείπνο με καστανό ρύζι και κρεατικό και σαλάτα (αρκετή)
    2130: Ένα μικρό γιαούρτι με 0% λιπαρά και 3-5 αμύγδαλα

    Διατροφικές «αμαρτίες»: 1/2 αναψυκτικό την εβδομάδα, κάθε μέρα 1 κομματάκι (4Χ2 εκατοστά) μαύρη σοκολάτα, 1 φορά την εβδομάδα ένα τσίζμπεργκερ με ρύζι ή σαλάτα ή σουβλάκι χοιρινό με την πίτα.

    Το πρόβλημα είναι πως, ενώ θέλω να προσθέσω μυϊκή μάζα και αντιλαμβάνομαι ότι πρέπει να αυξήσω τη θερμιδική πρόσληψη, αυτό μου είναι σχεδόν αδύνατο καθότι, λόγω του Συνδρόμου Ευερέθιστου Εντέρου, εάν πάρω μεγαλύτερη ποσότητα φαγητού απ' αυτό που μπορεί να επεξεργαστεί το στομάχι μου, έχω θέμα με τα έντερά μου. Πέραν αυτού το ΣΕΕ με περιορίζει απελπιστικά όσον αφορά στην ποικιλία τη διατροφή μου. Πάνω κάτω, μόνο αυτά που αναφέρω πιο πάνω, μπορώ να τρώω...


    Ευχαριστώ για τον χρόνο που διαθέσατε για ανάγνωση της (μακροσκελούς) ανάρτησής μου.

  27. #27
    New Member
    Join Date
    03-11-15
    Posts
    25

    Default

    στη προσπαθεια που κανω σχετικα με το να παρω ποιοτικο βαρος πηγα σε ενα διατροφολογο για να παρω τη βοηθεια του. η διατροφη που μου εδωσε ειναι η παρακατω
    ΠΡΩΪΝΟ:Χυμός ρόδι-πορτοκάλι, 1 ποτήρι+Αραβική με κατίκι ή cottage, 3 κ.σ.+ λαχανικά+λάδι, 1 κ.γ. ήΑραβική με αυγό βραστό, 1+ λαχανικά+λάδι, 1 κ.γ. ήΓιαούρτι, 2%+Ασπράδια, 3+60 γρ. βρώμη+κακάο+μέλι, 1 κ.γ. ήΓιαούρτι, 2 %, 1 + Βρώμη, 90 γρ.+1 μπανάνα ή φρούτοΕΝΔΙΑΜΕΣΟ ΣΝΑΚ:Φαγόπυρο αλμυρό σαλάτα με μαιντανό-λάδι, 2 κ.γ., 1 μπωλάκι & cottage, 2-3 κ.σ. ή Κινόασαλάτα & cottage, 2-3 κ.σ. ή Σάντουιτς με ψωμί ολικής +λαχανικά ψητά+μοτσαρέλα, 1/2μπάλα ή cottage, 3 κ.σ. ή Σάντουιτς με ψωμί ολικής +λαχανικά+ψάρι, 60 γρ. +Φρούτοεποχής, 2ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ:1η: Χειμωνιάτικο μπριάμ (κολοκύθα, γλυκοπατάτα, πιπεριά Φλωρίνης, καρότο, μαϊντανό,κρεμμύδι, σκόρδο), 1 πιάτο βαθύ γεμάτο+Cottage, 3 κ.σ.+ελαιόλαδο, 2 κ.σ.2η: 100 γρ ψητό κοτόπουλο+σαλάτα ωμή ή βραστή +ελαιόλαδο, 2 κ.σ.+Ρύζι, 2 φλ.3η: Αγγινάρες με γλυκοπατάτα, 1 πιάτο+Cottage, 3 κ.σ.+ελαιόλαδο, 2 κ.σ.+Ψωμί, 1 φ.4η: Αυγά με ντομάτα, 2+μπρόκολο βραστό, 1 πιάτο+ελαιόλαδο, 2 κ.σ.+Ψωμί, 2 φ.5η: Φακές, 2 φλ+ Ελιές, 15+ελαιόλαδο, 2 κ.σ.΄+Ψωμί, 1-2 φ. ή ρύζι (βάζουμε περίπου 1-2κ.σ. ωμό για κάθε μερίδα φακής)6η: 250 γρ ψητό ψάρι+σαλάτα+ελαιόλαδο, 2 κ.σ.+Ψωμί, 2 φ.7η: Μπιφτέκι ψητό, 100 γρ.+ρύζι, 2 φλ.+λαχανικά ωμά ή βραστά+ελαιόλαδο, 2 κ.σ.8η:100 γρ κοτόπουλο τηγανιά στο αντικολλητικό με λίγο λάδι, πιπεριές, καρότο, μαϊντανό &μουστάρδα+σαλάτα+ελαιόλαδο, 2 κ.σ.+Ψωμί, 1 φ.9η: Μακαρόνια βρασμένα, 250 γρ.+ Σάλτσα ντομάτα με βασιλικό, 10 κ.σ.+ελαιόλαδο, 2κ.σ.10η: Φάβα, 2 φλ.+Cottage, 3 κ.σ.+λάδι, 2 κ.σ.+Ψωμί, 2 φ.11η:250 γρ ψητό ψάρι+σαλάτα+ελαιόλαδο, 2 κ.σ.+Ψωμί, 2 φ.12η: Φασολάκια, 1 πιάτο+Ελιές, 15+ελαιόλαδο, 2 κ.σ.+Ψωμί, 1 φ.13η: 250 γρ ψητό ψάρι+σαλάτα+ελαιόλαδο, 2 κ.σ.+Ψωμί, 2 φ.14η: 100 γρ συκώτι+χόρτα, 3 φλ.+ελαιόλαδο, 2 κ.σ.+Ψωμί, 2 φ.15η: Αυγά ομελέτα, 2 με cottage, 3 κ.σ. & λαχανικά+σαλάτα+ελαιόλαδο, 2 κ.σ.+Ψωμί, 2 φ.ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ:Ζελέ light+Φρούτο εποχής, 1 ή 4 καρύδια+4 αποξηραμένα δαμάσκηνα ή βερύκοκα ή 2σύκα ή Φρούτο εποχής,1 + Φρυγανιά, 1 με 1 κ.γ. μέλιΒΡΑΔΥΝΟ:Το ίδιο με το μεσημεριανό απλά με 1/2 μερίδα υδατάνθρακα το βράδυ ήΠαξιμάδι κρίθινο, 1+σαλάτα+cottage, 3 κ.σ.+ λάδι, 1 κ.σ. ήΣούπα, 1 πιάτο βαθύ+γιαούρτι, 3 κ.σ.+ λάδι, 1 κ.σ. ήΤραχανάς ξινόχοντρος, 1 πιάτο βαθύ+γιαούρτι, 2 κ.σ.+λάδι, 1 κ.σ

    θεωρω οτι η διατροφη δεν νομιζω να καλυπτει τους στοχους μου νομιζω ειναι ελλειπης. μου την εδωσε χτες και μου ειπε ελα σε δυο εβδομαδες να σε ζυγισω να δουμε.. μπρορω να εχω τις γνωμες σας? οπως εχς πει και παραπανω ειμαι 1.83 εχω πεσει και αλλο σε κιλα 69 και κανω αρκετα δραστηρια ζωη. χειρωνακτικη εργασια(γεωπονος) και 4 φορες την εβδομαδα γυμναστηριο μιαμηση ωρα πανω κατω

  28. #28
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Σήμερα ανέβασα βίντεο συνταγη με ρόφημα όγκου για άτομα που βάζουν δύσκολα βάρος.

    Διατροφή Για Όγκο - Σπιτικό Ρόφημα 1000+ Θερμίδων

    Πάρε ιδέες, απ ότι είδα σου είχα γράψει και το τι χρειάζεται να κάνεις, δηλαδή να επιλέγεις θερμιδικά συμπαγείς τροφές, επίσης το να πίνεις τις θερμίδες σου (πχ με σμουθι και ροφήματα γενικά με αρκετό υδατάνθρακα). Μη χαραμίζεις τα λεφτά σου σε διαιτολόγους που για να βάλεις βάρος σε βάζουν να τρως ζελεδάκια και 1 παξιμάδι με κότατζ και σαλάτα!!

  29. #29
    New Member
    Join Date
    03-11-15
    Posts
    25

    Default

    πολυ ωραιο το ροφημα σου λεω να το βαλω για πρωινο... εχεις δικιο και εμενα αυτη η διατροφη για να χασω και αλλο μου φαινεται οχι για για να παρω κιλα

  30. #30
    New Member
    Join Date
    03-11-15
    Posts
    25

    Default

    επαθα ζημια παιδια... ιλεος λεπτου εντερου και μια βδομαδα στο νοσοκομειο χωρις να φαω ΤΙΠΟΤΑ ειμουνα που ειμουνα βγηκα 65 κιλα και ολο χανω τωρα.εντομεταξει για κανα μηνα πρεπει να τρωω μονο σουπιτσες και κοτοπουλακι βραστο και ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΦΥΤΙΚΕΣ ΥΝΕΣ(χορτα,προιωντα ολικης οσπρια φρουτα ) ο γιατρος μου ειπε γυρνατω για ενα μηνα σε αλλο στυλ γιατι θα μας ξαναεπισκευτεις.......δεν ξερω τη να κανω απο τη μια εχω πεσει απιστευτα στα κιλα και απο την αλλη αν δεν προσεξω και καθολου φοβαμαι οτι θα παρω μεν κιλα αλλα ασχημα. και παλι θελει και προσοχη γιατι το στομαχι μου ειναι πολυ ευαισθητο τωρα.... πλακωσου στη πατατα μου ειπε και στα μακαρονια(εννοειτε οχι ολικης)


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμπληρώματα Αύξησης Μυϊκού Όγκου
    By apo 660 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 16
    Last Post: 04-07-16, 00:55
  2. Διατροφη Αυξησης Μυικου Ογκου
    By machinegunfunk in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 30-03-15, 15:31
  3. Replies: 5
    Last Post: 27-03-15, 08:38
  4. Replies: 2
    Last Post: 22-12-14, 18:03
  5. Διατροφή Αύξησης Όγκου
    By kolonias245 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 25-04-14, 14:50

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •