Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    New Member dafuc's Avatar
    Join Date
    11-08-12
    Posts
    30

    Default Πρόγραμμα Για Το Γυμναστήριο Για Πολλά Κιλά

    Καλησπέρα, μπαίνω στο θέμα αμέσως.

    Μετά από πολλά σταμάτα-ξεκίνα με γυμναστικές και δίαιτες/διατροφές έχω καταφέρει τους τελευταίους μήνες με διατροφή να χάσω περίπου 15 κιλά. Υπάρχει όμως ακόμα αρκετός δρόμος μιας και τα 85 κιλά για το ύψος μου είναι ακόμη πολλά (χρειάζεται να χάσω σίγουρα ακόμη 15-20). Ξεκίνησα γυμναστήριο για εντατικοποίηση της προσπάθειας αλλά με τον γυμναστή εκεί δεν έμεινα ευχαριστημένη (αδιάφορος) οπότε βρέθηκα να ψάχνω κάποιο πρόγραμμα μόνη μου. Βρήκα μερικά στο ιντερνετ τα οποία περιλάμβάνουν ελεύθερα βάρη που θα ήθελα να αποφύγω λόγω του ότι δε ξέρω την τεχνική. Το γυμναστήριο το ξεκίνησα όπως είπα για να βοηθήσω λίγο το σώμα μου να συνεχίσει να καίει αλλά και για να αποφύγω τη χαλάρωση. Θεωρείτε πως με όργανα και αερόβια γίνεται αυτό ή θα πρέπει να βάλω οπωσδήποτε από τώρα και ελεύθερα βάρη και να βρω κάποιον να μου δείξει; Οποιαδήποτε πληροφορία για το πώς μπορώ να φτιάξω το πρόγραμμά μου και έπειτα να το εκθέσω για σχόλια ή ακόμη και κάποιο ήδη υπάρχον πρόγραμμα θα ήταν πολύ χρήσιμο μιας και δε καταλαβαίνω πολλά από αυτά. Θα πηγαίνω γυμναστήριο 3 φορές την εβδομάδα.

    Δε γνωρίζω τι άλλο, θα πρέπει να γράψω. Ελπίζω αυτά να είναι αρκετά.

    Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων

  2. #2
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Καλησπέρα!

    Το σώμα αντιδρά πολύ καλύτερα σε ασκήσεις που χρησιμοποιούν πολλές και μεγάλες μυικές ομάδες ταυτόχρονα σε μεγάλο εύρως κίνησης και ευτυχώς ή δυστυχώς δεν υπάρχει μηχάνημα που να το κάνει αυτό. Θα ήταν καλό να ξεκινήσεις ελεύθερα βάρη και ειδικά τις λεγόμενες βασικές ασκήσεις (squat, deadlift, πιέσεις σε οριζόντιο πάγκο, κλπ). Εάν για τον οποιοδήποτε λόγο το βάρος του σώματός σου είναι αρκετά μεγάλο για να επιτρέπει την σωστή εκτέλεση αυτών των ασκήσεων τότε θα πρέπει να βρείς κάποιες εναλλακτικές, αλλά εάν μπορείς να τις εκτελέσεις τότε κατα τη γνώμη μου τα ελεύθερα βάρη είναι μονόδρομος, τουλάχιστον σαν βάση του προγράμματός σου.

    Την αερόβια μπορείς να την κάνεις αμέσως μετά τα βάρη που έχεις "αδειάσει" απο ενέργεια ώστε να βοηθήσεις το σώμα σου να κάψει περισσότερο λίπος.

    edit: Μη σε τρομάζει η τεχνική των ασκήσεων. Μπορεί να δείχνουν κάποιες λίγο περίπλοκες αλλά με σωστή καθοδήγηση και λίγη υπομονή θα μάθεις σχετικά γρήγορα την σωστή τεχνική.
    Last edited by Achillezzz; 30-09-16 at 22:51.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  3. #3
    New Member dafuc's Avatar
    Join Date
    11-08-12
    Posts
    30

    Default

    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Προτιμώ να κάνω κυκλική στα μηχανήματα όπως έκανα παλιότερα και γνωρίζω πως γίνονται οι ασκήσεις, μιας και τα ελεύθερα βάρη με "ζορίζουν" όπως ανέφερα σε θέμα τεχνικής. Ωστόσο, αν θεωρείται πως μια κυκλική προπόνηση στα μηχανήματα + αερόβιο θεωρείται ελλιπής θα ζητήσω από τον γυμναστή να μου δείξει. Πάντως, ακόμη κι αν η κυκλική στα μηχανήματα θεωρηθεί αρκετή για το κομμάτι της μη-αερόβιας για αρχή, δε γνωρίζω πώς πρέπει να είναι το πρόγραμμα που θα βγάλω. Αλλού διαβάζω μια μυϊκή ομάδα κάθε φορά, αλλού 2-3 στην ίδια προπόνηση κλπ Επιπλέον, ακόμη και στα έτοιμα προγράμματα, παραλείπονται δεδομένα τα οποία υποθέτω πως ρυθμίζονται από τον εκάστοτε αθλούμενο αλλά ως αρχάρια στο χώρο δε θα μπορούσα να τα γνωρίζω (πχ ταχύτητα στο διάδρομο, κιλά στις επαναλήψεις στα μηχανήματα κλπ)

  4. #4
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Ότι κάνεις καλό είναι και η κυκλική με τα όργανα θα σε βοηθήσει, ειδικά στην αρχή. Απλά τα οφέλη απο ένα πρόγραμμα που βασίζεται στα όργανα σταματάνε μετα απο κάποιους μήνες. Αργά ή γρήγορα δηλαδή τα ελεύθερα βάρη θα πρέπει να τα αξιοποιήσεις.

    Για 3 προπονήσεις τη βδομάδα συνήθως τα προγράμματα δίνουν έμφαση μόνο σε ασκήσεις για όλο το σώμα γιατί δεν υπάρχει χρόνος για να γυμνάσεις έναν έναν όλους τους μυες. Για έναν υγιή άνθρωπο που τώρα ξεκινάει και στοχεύει να χάσει κάποια κιλά και να βελτιώσει τη σωματοδομή μια καλή ιδέα έιναι προγράμματα τύπου stronglifts (google it) για κάποιους μήνες σε συνδιασμό με αερόβια μετά τα βάρη, προσαρμοσμένο για γυναίκες (πχ πολύ πιο σταδιακή και αργή αύξηση των κιλών στις ασκήσεις). Είναι σχετικά απλό (3 ασκήσεις την φορά) και αποτελείται απο ασκήσεις που γυμνάζουν όλο το σώμα . Φυσικά ο κάθε άνθρωπος έχει τις δικές του ανάγκες, κλπ. Αλλά ίσως είναι μια βάση, εάν μπορείς να βρείς έναν γυμναστή να σου δείξει τις ασκήσεις.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  5. #5
    New Member dafuc's Avatar
    Join Date
    11-08-12
    Posts
    30

    Default

    Σε ευχαριστώ πολύ, θα το συζητήσω και με τον γυμναστή, αν τον πετύχω στις καλές του


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφή για όγκο και πολλά κιλά
    By fwlioths in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 30-01-13, 21:19
  2. Πιο πολλά κιλά ή πιο αργές επαναλήψεις?
    By teopapale in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 4
    Last Post: 19-02-12, 21:17
  3. Πολλά Κιλά Λίγες Επαναλήψεις VS Πολλές Επαναλήψεις Λίγα Κιλά
    By crida1980 in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 15
    Last Post: 09-05-11, 16:15
  4. πολλά κιλά ή λίγα και σωστά;
    By stathis_game in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 24
    Last Post: 29-12-07, 04:35

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •