Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 61 to 75 of 75
  1. #61
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-11-16
    Posts
    149

    Default

    Παρατηρώ ότι μείωσες πρωτεΐνη και υδατάνθρακα και αύξησες λίπος.


    Quote Originally Posted by Antonis T. View Post
    30 πρω (150γρ), 30 υδκα(150γρ) 40 (89γρ.) λιπαρά.

    Quote Originally Posted by Antonis T. View Post
    27% πρω, 43%λιπ, 28 υδ. Σε γραμμάρια κατα μέσο όρο 133 πρω, 97 λιπ, 145 υδκα.

  2. #62
    New Member Antonis T.'s Avatar
    Join Date
    01-10-16
    Location
    Athens
    Posts
    55

    Default

    Ισχύει. Αυτό συνέβη γιατί δεν μπορούσα να ανεβω τόσο ψηλά σε θερμίδες χωρίς καλά λίπη.

    Εξ άλλου σύμφωνα με τον τόμ calories in<calories out είναι όπως και να έχει.

    Αναρωτιέμαι μήπως το περπάτημα δεν βοηθά ιδιαίτερα κ πρέπει να ξεκίνησω κάνα ποδήλατο.

    Θα το συνεχίσω το πρόγραμμα εννοείται κ ας μη με βγαλει πουθενά. Και θα δω το θέμα ξεκούρασης τα χριστούγεννα.

    Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  3. #63
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-11-16
    Posts
    149

    Default

    Quote Originally Posted by Antonis T. View Post
    Ισχύει. Αυτό συνέβη γιατί δεν μπορούσα να ανεβω τόσο ψηλά σε θερμίδες χωρίς καλά λίπη.

    Εξ άλλου σύμφωνα με τον τόμ calories in<calories out είναι όπως και να έχει.

    Αναρωτιέμαι μήπως το περπάτημα δεν βοηθά ιδιαίτερα κ πρέπει να ξεκίνησω κάνα ποδήλατο.

    Θα το συνεχίσω το πρόγραμμα εννοείται κ ας μη με βγαλει πουθενά. Και θα δω το θέμα ξεκούρασης τα χριστούγεννα.

    Δεν είναι πάντα έτσι, calorie in calorie out, υπάρχουν και άλλοι παράγοντες όπως το είδος της τροφής, οι ορμόνες μας κλπ.


    Δεν πιστεύω ότι η στασιμότητα έχει να κάνει μόνο με την αερόβια. Έχει να κάνει με τις θερμίδες και τη διατροφή σου.

    Τα πολλά λιπαρά θα σε βοηθούσαν αν ήσουν σε κέτωση, αυτή τη στιγμή δεν είσαι.

    Μείωσε τα στο 30% και αύξησε πρωτεΐνη και υδατάνθρακα.


    Το περπάτημα κάνει καλό, όμως παίζει ρόλο η ένταση και η διάρκεια.

    Εάν η ένταση είναι χαμηλή (πχ 4χλμ/ώρα) και δε μπορείς να την αυξήσεις, θα σου έλεγα να αυξήσεις τη διάρκεια.

    Είπες ότι πήρες activity tracker, θα σου πρότεινα να κάνεις πάνω από 10000 βήματα, ανέβασε σιγά σιγά απ' αυτά που κάνεις τώρα.

  4. #64
    New Member Antonis T.'s Avatar
    Join Date
    01-10-16
    Location
    Athens
    Posts
    55

    Default

    Πειραμάτων συνέχεια...
    αφου αποφάσισα να βάλω υδατάνθρακα στη διατροφή σε πλάνο 2000 θερμίδων πάνω κάτω, ξεκίνησα βρώμες, ρύζια, πατατούλες, μακαρονάκια, φρούτα κτλ.

    η λαχτάρα για γλυκό επανήλθε σε τραγικά επίπεδα οπως και κατι νύστες από το πουθενά, η πείνα συχνότατη, μαζι με αυτα κ 2-2.5 κιλάκια (κτυπησα 81.5) κ δυσκολία στο τζιν.
    Το μονο θετικό οτι μου βγαίνανε καλύτερα οι προπονήσεις. Μονο βαρη όμως, Δεκέμβρη στο retail ειναι σκότωμα, δεν προλάβαινα αεροβική.

    αμεσα επέστρεψα σε very low carb. σε μια εβδομάδα έπεσα πάλι από τα 80 ευτυχώς. Δεν με παίρνει να συνεχίσω το πειραμα, Ποιος ξέρει ποσό ψηλά θα ανέβαινα κ τι θα ανέβαινε. Λίπος, υγρά; Άνοιξη παντρεύομαι κ δε μπορώ να ρισκάρω.

    Προς το παρών συνεχίζω σε very low carb, χωρις να μετρω θερμιδες δίνοντας έμφαση στο αίσθημα πείνας, κ καταθέτω ψυχή στη γυμναστική.
    Βλεποντας κ κάνοντας.

    καλη χρονια!

  5. #65
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Με 2000 θερμίδες και έβαλες κιλά; Αν τρώω 2000 θερμίδες θα σέρνομαι στα πατώματα.
    BP:120
    BSQ:160
    DL:190
    OHP:87,5

  6. #66
    New Member Antonis T.'s Avatar
    Join Date
    01-10-16
    Location
    Athens
    Posts
    55

    Default

    Από ότι βλέπω στη φωτό σου μάλλον δεν έχουμε τις ίδιες ανάγκες σε ενέργεια. :)

    Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  7. #67
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Quote Originally Posted by Antonis T. View Post
    Από ότι βλέπω στη φωτό σου μάλλον δεν έχουμε τις ίδιες ανάγκες σε ενέργεια. :)

    Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Φίλε μου, δεν έχει καμία σχέση η φώτο, με τις ενεργειακές ανάγκες ενός άντρα.
    Στη φωτο ήμουν 72 κιλά (τώρα είμαι 83), έτρωγα πάνω από 2000 θερμίδες και πάλι σερνόμουν.
    Απλά μου φαίνεται πολύ περίεργο οτι τρως 2000 θερμίδες και παχαίνεις, εκτός εάν είσαι 1.50 (kidding)
    Μήπως στην τελική μετράς ή κάνεις κάτι λάθος;
    BP:120
    BSQ:160
    DL:190
    OHP:87,5

  8. #68
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Πειραμάτων συνέχεια...
    αφου αποφάσισα να βάλω υδατάνθρακα στη διατροφή σε πλάνο 2000 θερμίδων πάνω κάτω, ξεκίνησα βρώμες, ρύζια, πατατούλες, μακαρονάκια, φρούτα κτλ.
    Το γ@μησες.. (σορρυ αλλά αυτή είναι η μόνη λέξη που ταιριάζει..)
    Από χαμηλό υδατάνθρακα πας και φορτώνεις φρούτα και μακαρόνια.. Αυτά πάνε σταδιακά.
    Παμε παρακατω..

    η λαχτάρα για γλυκό επανήλθε σε τραγικά επίπεδα οπως και κατι νύστες από το πουθενά, η πείνα συχνότατη, μαζι με αυτα κ 2-2.5 κιλάκια (κτυπησα 81.5) κ δυσκολία στο τζιν.

    Λογικό. Ο υδατανθρακας (και ιδιαίτερα από σάκχαρα και υψηλου ΓΔ -βλεπε μακαρονι) προκαλει υπνηλια ιδιαιτερα απο κει που δεν ετρωγες. Λιγουρες, λιθαργηκοτητα και φυσικα τα κιλα ειναι απο το γλυκογονο που ειχες στερεψει.


    Το μονο θετικό οτι μου βγαίνανε καλύτερα οι προπονήσεις. Μονο βαρη όμως, Δεκέμβρη στο retail ειναι σκότωμα, δεν προλάβαινα αεροβική.
    Μεγα λάθος!! Ανεβαζεις υδατανθρακα, σταματας αεροβια..


    αμεσα επέστρεψα σε very low carb. σε μια εβδομάδα έπεσα πάλι από τα 80 ευτυχώς. Δεν με παίρνει να συνεχίσω το πειραμα, Ποιος ξέρει ποσό ψηλά θα ανέβαινα κ τι θα ανέβαινε. Λίπος, υγρά; Άνοιξη παντρεύομαι κ δε μπορώ να ρισκάρω.
    Αυτό δεν ειναι πειραμα φίλε μου.. ειναι "πως μπορω να μαμησω τον μεταβολισμο μου".
    Ασε τα πειραματα και κοιτα σταδιακα να φερεις τη διατροφη σου σε μια ισορροπια και ασε τα low carb γιατι θα ντυθεις γαμπρος και δεν ειναι χρονος για τετοια...

    Προς το παρών συνεχίζω σε very low carb, χωρις να μετρω θερμιδες δίνοντας έμφαση στο αίσθημα πείνας, κ καταθέτω ψυχή στη γυμναστική.
    Βλεποντας κ κάνοντας.
    Παλι λαθος!!!

    Εγω τα ειπα, αν θες με ακους αλλιως εσυ θα βαρας το κεφαλι σου.

    Καλοπροαιρετα στα λεω αυτα, γιατι ειναι λαθη που θα σου στοιχισουν. Καλυτερα να τα ακουσεις τωρα παρα να λες, ρε παιδια γιατι δε μου τα λεγατε;;;

  9. #69
    New Member Antonis T.'s Avatar
    Join Date
    01-10-16
    Location
    Athens
    Posts
    55

    Default

    Μέχρι 100 γρ υδκα σκέφτομαι.. Δεν είναι καλά; Από φρούτα σαλάτες κ λιγο ρυζακι στα κυρίως γεύματα.

    Ευχαριστώ που μπηκες στον κόπο. Το ότι ο μεταβολισμός μου είναι σε κακή κατάσταση από τα τόσα στρεσαρισματα το πιστεύω κ εγώ. Το κακό είναι ότι δεν μπορώ να γυμναστώ τόσο όσο θα ήθελα ώστε έστω να έβαζα όγκο τρώγοντας. Όπως επίσης μου είναι τραγικά δύσκολο να προετοιμάζω πολλά γεύματα. Κ δυστυχώς δεν υπαρχουν μαγικές συνταγές.

    Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  10. #70
    New Member Antonis T.'s Avatar
    Join Date
    01-10-16
    Location
    Athens
    Posts
    55

    Default

    Quote Originally Posted by DIVER View Post
    Φίλε μου,
    Μήπως στην τελική μετράς ή κάνεις κάτι λάθος;
    Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

    Α. Το κυρίως γεύμα μου είναι συνήθως στις 22.30 γιατί τότε φθανω σπίτι από τη δουλειά.

    Β.συνεπως κοιμάμαι κατά τις 2-3 συνήθως. Σπανιοτερα κατά τη 1-1.30. σηκωνομαι 9-10 και φεύγω για δουλειά στις 13.00. έχω προσπαθήσει να σηκωνομαι νωρίτερα για να κάνω πιο άνετα τη γυμναστική μου και να μαγειρεύω αλλά δεν μπορώ να το κρατήσω πολύ ώστε να γίνει συνήθεια. Εννοείται ότι αν κοιμηθώ 3 και σηκωθώ 9 θέλω να κλάψω σαν τα μωράκια να πούμε.

    Γ. Πολλές φορές στη δουλειά δεν προλαβαίνω να κάνω ούτε διάλειμμα που σημαίνει ότι μπορεί για 5-6 ώρες να μείνω νηστικός.
    Ειδικά αυτό δύσκολα αλλάζει.

    Έχω παρατηρήσει ότι γεύματα πλούσια σε λίπη κ πρωτεινη με κρατάνε περισσότερο. Οπότε έτσι κάνω περίπου 3 το πολύ 4 γεύματα τη μέρα.

    Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  11. #71
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Antonis T. View Post
    Μέχρι 100 γρ υδκα σκέφτομαι.. Δεν είναι καλά; Από φρούτα σαλάτες κ λιγο ρυζακι στα κυρίως γεύματα.

    Ευχαριστώ που μπηκες στον κόπο. Το ότι ο μεταβολισμός μου είναι σε κακή κατάσταση από τα τόσα στρεσαρισματα το πιστεύω κ εγώ. Το κακό είναι ότι δεν μπορώ να γυμναστώ τόσο όσο θα ήθελα ώστε έστω να έβαζα όγκο τρώγοντας. Όπως επίσης μου είναι τραγικά δύσκολο να προετοιμάζω πολλά γεύματα. Κ δυστυχώς δεν υπαρχουν μαγικές συνταγές.

    Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    Η μαγική συνταγή είναι αυτή που είναι κομμένη και ραμμένη πάνω σου. Εσύ τη δημιουργείς ;)
    Δεν είναι ανάγκη να κάνεις 6 γεύματα σων και καλά. Ή ναι, μπορείς να κάνεις αλλά να μαγειρεύεις ποσότητες, να τα αποθηκεύεις κατάψυξη (τα κρεατικά σε μερίδες μαγειρεμενα σε σακουλακια οπως κανω εγω) και να κερδίζεις χρόνο.
    Ξεκίνα σταδιακά και ενσωμάτωνε υδατάνθρακα σιγά σιγά και με επιλογές όπως βρώμη, καστανό ρύζι, πατατα/γλυκοπατάτα, λαχανικά, κανα όσπριο. Άσε τα φρούτα και τα μακαρόνια για την ώρα.
    Αν ήσουν με 80γρ υδατάνθρακα δεν θα πας κατευθείαν την επόμενη μερα στα 200. Ανέβαζε λίγο λίγο. Αυτό το σκαμπανέβασμα που κάνεις μόνο κακό κάνει στο σώμα σου.
    Και το κυριότερο, ξεκίνα να μετρας πόσο τρως. Αν δυσκολεύεσαι, έστω κατα προσέγγιση. Τουλαχιστον μετρα μόνο μακροθρεπτικά (πρωτεινες, υδατ και λίπος). Κράτα τα γεύματά σου όσο απλά γίνεται για να δωσεις στο στομαχι σου το διαστημα να προσαρμοστεί. Δεν ειναι μπετονιερα.

  12. #72
    New Member Antonis T.'s Avatar
    Join Date
    01-10-16
    Location
    Athens
    Posts
    55

    Default

    Καλησπέρα κύριες κ κύριοι.
    Θα ήθελα να μου προτείνεται έναν καλό macro calc που έχετε χρησιμοποιήσει.
    Εκμεταλλευομενος την καλοσύνη σας θα εκτιμούσα να με ενημερώσετε για εργαζόμενο όρθιο κ περιφερόμενο κατα 90% στο οκτάωρο, 6 μέρες την εβδομάδα, γυμναστική που περιλαμβάνει 3 40λεπτα TRX, 2 20λεπτά hiit σε σκάλα, και μια-δυο προπονήσεις με βαρη upper body(κυρίως πολυαρθρικες) στις ημέρες που κάνω trx low body και trx core ειναι υπερβολή; ημέρες ξεκούρασης (από γυμναςτικη) ΣΚ.

    Στοχος ειναι -οπως πάντα- να χάσουμε λίπος.
    Για να προλάβω τις ερωτήσεις να πω οτι το TRX το ξεκίνησα για λόγους ευλυγισίας κυρίως να βάλω και άλλους μυς στο παιχνίδι. Ιδρώνω περισσότερο από όσο τα βαρη, λαχανιάζω κ αρκετά. Όμως στις μέρες με core κ body αισθάνομαι οτι ειναι λίγο και χώνω και καμία μπάρα.

    Τα κάνω αυτα με 2000 θερμιδες την ημέρα. Πολλές η λίγες; 80kg (δεν αλλάζει το ρημάδι) 1,76. Αν έχει αλλάξει κατι προς το παρών από τις προηγούμενες φορές ειναι λίγο αυξημένος μυϊκός τόνος σε ορισμένα σημεία.

    Ζητω τη γνώμη σας για αυτό το προγραμμα προπονήσεων κυρίως και πως θα έπρεπε να το στηρίξω θερμιδικά.

    Διατροφικα -καθώς πρόκειται για την διαφωνία μας με την μεγάλη Καρδούλα- να πως πως είμαι σε αυστηρή Keto και αισθάνομαι και γαμω αλλα δεν βλεπω αποτέλεσμα. ΟΠΟΤΕ πήρα απόφαση να μείνω σε κετο μεχρι το Πάσχα και αν δεν δω αξιοσημείωτη αλλαγή μετά το Πάσχα θα μπω αργά και προσεκτικά σε υδατάνθρακα οπως τα είπαμε παραπάνω. Τον Μάιο θα κλείσω ενα χρόνο προσπάθεια όμως τα οπτικά αποτελεσματα δεν με ευχαριστούν όσο θα ήθελα η όσο νομίζω οτι το εχω παλέψει τέλος πάντων

  13. #73
    New Member Antonis T.'s Avatar
    Join Date
    01-10-16
    Location
    Athens
    Posts
    55

    Default

    update:
    μόλις έγραψα το παραπάνω ποστ βγήκα και από κέτο.

    Δεν μπορεί σκέφτηκα, θα ακολουθήσω την Καρδούλα.
    Προσέθεσα λοιπόν βρώμη και ρύζι και πατάτα προς το παρών. Περίπου 150γρ./μέρα προσπαθώντας να είναι το πολύ μέχρι τις 7 το απόγευμα και σε 2-3 γεύματα.

    Αισθάνομαι πολύ καλά, δεν έχω συχνές πείνες ή ληθαργικότητα ή υπογλυκαιμίες μετα το γεύμα. Δεν έκοψα μαχαίρι τα λίπη βέβαια γιατι με κρατούν αρκετά. πρωτεϊνη προσπαθώ να φθάνω στα 120-130 γρ. Προσπαθώ για 2000 θερμίδες.

    Σωματικά τσίμπησα 1-1.5 κιλό (υγρά ελπίζω στα ρούχα μου είμαι οκ). Βλέπω καλύτερα πρηξίματα στη γυμναστική (ίσως οφείλονται στην κρεατίνη; δεν ξέρω). αν το σώμα μου ήταν μονίμως όπως μετά τη γυμναστική θα ήμουν ευτυχής νομίζω.

    Τα σχόλια σας θετικά/αρνητικά και οι συμβουλές σας είναι καλοδεχούμενα/νες!!!

  14. #74
    Junior Bodybuilder ShreddingInProgress's Avatar
    Join Date
    05-08-18
    Posts
    119

    Default

    Η κετογονική δίαιτα είναι μια αμφιλεγόμενη δίαιτα. Οι υποστηρικτές της διατείνονται ότι χρησιμοποιεί πιο «καθαρή» πηγή κετονών για ενέργεια από ότι είναι οι υδατάνθρακες που καίγονται γρήγορα, γι' αυτό βελτιώνει τη διάθεση και χαρίζει ενέργεια. Η μακροπρόθεσμη συσσώρευση κετονών μπορεί να είναι επιβλαβής για την υγεία, καθώς αποτελούν πηγές καυσίμων «έκτακτης ανάγκης». Σύμφωνα με την Kristen Kizer, διατροφολόγο στο νοσοκομείο Houston Methodist, οι κετόνες είναι αρνητικά φορτισμένα μόρια, πράγμα που σημαίνει ότι είναι όξινα. Ο οργανισμός για να αποβάλλει το οξύ χρησιμοποιεί το ασβέστιο από τα οστά. Αναφέρει επίσης ότι πρόκειται για μη ισορροπημένη διατροφή λόγω της πολύ υψηλής πρόσληψης ζωικών προϊόντων, που δεν προστατεύουν από ασθένειες όπως ο καρκίνος, ο διαβήτης κλπ.Οι υδατάνθρακες βοηθούν στη συγκράτηση των υγρών στον οργανισμό. Αρκεί να σκεφτεί κανείς πόσα υγρά απορροφά το ψωμί σε σχέση με το στήθος κοτόπουλου.Όταν αποκλείονται από τη διατροφή οι υδατάνθρακες, αποβάλλονται περισσότερα υγρά με τα ούρα.. Αυξημένος κίνδυνος για πέτρες στα νεφρά (λόγω αφυδάτωσης και όξινων ούρων που έχουν υψηλή περιεκτικότητα σε ασβέστιο.
    Last edited by ShreddingInProgress; 19-02-19 at 18:15.

  15. #75
    billys15's Avatar
    Join Date
    19-08-06
    Posts
    1,087

    Default

    Στη θεωρια η κετογονικη μπορει να γινει οσο επικυνδινη ειναι και η συμβατικη διαιτα με υδατανθρακες,οι οποιοι ουσιαστικα ειναι η μονη πηγη ζωης του καρκινου,οπως επισης και απ τους κυριους λογους να παθει καποιος διαβητη και καρδιαγγειακες νοσους.
    Σχετικα με τα ζωικα προϊοντα,κανεις δεν απαγορευει τα φυτικα προϊοντα στην κετογονικη,δε σημαινει οτι θα πλακωθεις στα παϊδακια οταν κανεις κετογονικη.Εχει τοσα φυτικα που βοηθουν να παρεις λιπαρα.
    Οσον αφορα τις πετρες στα νεφρα,υπαρχουν πολλοι που παθαινουν επειδη τρωνε σαβουρα,επειδη τρωνει "καλα" με υδατανθρακες ή επειδη "ειναι κληρονομικο".Αρα θεωρητικα οσες πιθανοτητες εχουν να παθουν αυτοι,μπορουμε να θεωρησουμε οτι εχουν να παθουν και οι fan της keto.Ισως ομως αν ετρωγαν αυτοι λιπαρα και χαμηλους υδατανθρακες,να το απεφευγαν.Στην πραξη ειναι το θεμα τι γινεται,οχι στη θεωρια.Στη θεωρια και η πρωτεϊνη που τρωμε αυξανει πολυ την σωματομεδινη (IGF),η οποια ειναι απ τους κυριους παραγοντες που μπορει να παθει καποιος καρκινο.
    Τελος,υπαρχουν και οι "πικρες"-αλκαλικες τροφες που μπορουμε να τρωμε για να αντισταθμισουμε τα οξινα παραγωγα που θεωρητικα βγαινουν με την keto.


 
Page 3 of 3 FirstFirst 123

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απώλεια Λίπους Και Βάρη (Παλιός Που Γύρισε Αποφασισμένος)
    By amigos in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 07-07-12, 18:19
  2. Στοχευμένη Κετογενική Δίαιτα για Απώλεια Λίπους
    By mchamil in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 5
    Last Post: 28-08-11, 14:59
  3. Απώλεια λίπους, χωρίς βάρη.
    By georgz in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 15-06-09, 08:15

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •