Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 30 of 75
  1. #1
    New Member Antonis T.'s Avatar
    Join Date
    01-10-16
    Location
    Athens
    Posts
    55

    Default Νεόφερτος - Κετογενική Για Απώλεια Λίπους & Βάρη

    Καλησπερες στην παρέα σας. Μετά από καιρό διάβασματος αποφάσισα να εγγράφω για να μου δώσετε τα φώτα σας μιας και βλεπω από γνώσεις κ εμπειρία είστε εργοστάσιο της ΔΕΗ.

    ειμαι 31 και ασχολούμαι κατα καιρούς με βάρη από την εφηβεία. Τοτε πολυ, αργότερα ελάχιστα και κατα καιρούς μπορει και καθόλου. Πάντοτε σταματούσα γιατί έχανα το κίνητρο. Δεν έβλεπα αλλαγές.

    τα τελευταία 5 χρονια παλεύω πολυ με το βάρος μου και έκανα ενα γιογιό από 87,5 έως και 98 ασανσέρ σε πολυεθνική μιλάμε. Πάντοτε έχανα βάρος με τα χίλια ζόρια και το έπαιρνα πίσω με την αναπνοή, Είχα έλλειψη ενέργειας, νεύρα πολλά οταν πεινούσα, υπογλυκαιμία αμέσως μετά το φαγητό κτλ. Με προσεγμένες διατροφές, προϊόντα ολικης, λίγων λιπαρών κτλ. Για να μη τα πολυλογώ, τζίφος. Σε γιατρούς που απευθύνθηκα και ρώτησα γιατί για παράδειγμα μετά το φαγητό πέφτω σχεδόν σε λήθαργο μου απαντούσαν "ε όλοι νύσταζουμε μετά το φαγητό." Οι εξετάσεις μου καλές αν εξαιρέσω χαμηλό αιματοκρίτη καθώς εχω στίγμα.

    Εν τελεί τον Μαη αποφάσισα να επισκεφτώ διατροφολόγο και κατέληξα εκεί όπου κάναμε κουβέντα περί αλλαγής στάσης ζωής και διατροφής, fitness κτλ. Καταλήξαμε στην keto ως σχέδιο δράσης.
    Περιττό να σας πω αισθάνομαι πια άλλος άνθρωπος. Όλα τα παραπάνω εξαφανίστηκαν, αισθάνομαι υγιής και εχω ενέργεια μονίμως. Μαζι με αυτές τις σημαντικότατες αλλαγές έφυγαν και κάποια κιλά. Ξεκίνησα 90 και έβαλα στόχο τα 83. Μετά τα 80. Έπειτα τα 78. Και τα 76. Εδώ κολλήσαμε. 1,76 Ύψος, κυπαρίσσι να πούμε.

    Δεν κατέβηκε ξανά η ρημαδοζυγαρια. Με τίποτε όμως. Επειδή έπιασα πλατό και εγω και ο διατροφολόγος, ήρθα στην αγκαλιά σας.

  2. #2
    New Member Antonis T.'s Avatar
    Join Date
    01-10-16
    Location
    Athens
    Posts
    55

    Default

    Να pροσθεσω τα εξής.

    απο Ιούνιο ξεκίνησα τα βάρη και ακολουθώ 3 φορές την εβδομάδα 5χ5 προγράμμα με 3-4 πολυαρθρικες (άρσεις θανάτου, σκουότ, πάγκος, εμπροςθολαιμιες πιεςεις ωμών κτλ. Και κάποιες συμπληρωματικές. Καρδιο μονο 40λεπτο περπάτημα 2-3 φορές την εβδομάδα. Τωρα πια κάνω και 3-4 επαναλήψεις μονόζυγο. Τα άλλοτε θυλυκα βυζακια έφυγαν, τα πόδια μάζεψαν, χάθηκε ο ποπος, τονίστηκαν οι ώμοι κτλ ΑΛΛΑ αυτό το γαμωπροκοιλι εκεί ατάραχο.

    Πρεπει να ξεπεράσω τη ντροπή και να βάλω και φωτό.

    σε οτι αφορά τη γυμναστική μου όμως να αναφέρω οτι βλεπω πως δεν μπορώ να ανεβάσω κιλά. τα νούμερα θα σας φανούν αστειια βεβαια. μιλάμε για 40-45 κιλά πάγκο 3χ8 , άρσεις το ίδιο, σκουατ κανα 60αρι πάλι 3χ6 η 3χ8.

    δοκιμάζω τωρα 3χ8 γιατί μου δημιουργήθηκε η εντύπωση οτι δεν έβλεπα κάποια πρόοδο άλλο με τα 5χ5,

    Διατροφικά παλαυω για 1500 θερμίδες προσπαθώντας να φθάνω μεχρι 120γρ πρωτεΐνη, οχι πάνω απο 90-100γρ. λιπαρά και το υπόλοιπο υδατάνθρακες απο σαλάτες φρούτα και πια κάστανο ρύζι.

    Να προσθέσω οτι το κετο στυλ δεν το αλλάζω γιατί δεν θέλω να ξαναζήσω την ενεργειακή κατάθλιψη που πέρασα κ οχι για τα κιλά. Όποτε μακαρόνια, αλεύρι, ζάχαρη μακριά και αγαπημένοι. οταν θέλω κανα. γλυκό κάνω με αλεύρι καρύδας. ρυζάκι κάστανο και όσπρια προσθέτω σιγα σιγα.

    συμπληρώνω πρωτεΐνη με myprotein και παίρνω έξτρα μαγνήσιο και βιταμίνη D. Βαρη κάνω σπίτι, έφτιαξα ξύλινους ορθοστάτες.

    σας ευχαριστω για το κουράγιο να διαβάσετε και θα εκτιμούσα πολυ τις απόψεις σας. Δεν γνωρίζω εάν έπρεπε να κάνω άλλου το νήμα, εάν θέλουν οι Μόντσα ας κάνουν οποία αλλαγή νομίζουν. Ευχαριστω και πάλι.
    Last edited by Antonis T.; 02-10-16 at 00:12.

  3. #3
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Γεια σου Αντώνη και καλώς ήρθες στο Forum Αυτό το 1,76 Ύψος, κυπαρίσσι να πούμε. Έγραψε ακόμα γελάω
    Όσο αφορά την Φωτό μη Ντρέπεσαι καθόλου φίλε μου ανέβασε, ο Στόχος μα είναι να βλέπεις πως είσαι πριν και να βλέπεις και το μετά και έτσι να καταλαβαίνεις την Πρόοδο σου.
    Εαν δεις την Πρώτη φωτό την δική μου θα καταλάβεις.
    Όσο αφορά την Προπόνηση σου το σταμάτα ξεκίνα είναι ότι χειρότερο, Η διάρκεια είανι ατή που κάνει την διαφορά και φέρνει τα αποτελέσματα που θέλουμε.
    1,76 Ύψος 76 κιλά είναι ιδανικά τα κιλά που είσαι πόσο κιλά θέλεις να πας?

    Εγώ πιστεύω πως δεν έχεις θέμα κιλών αλλά σύμφωνα με αυτά που γράφεις για κοιλιά κλπ.
    Γυμναστική με βάρη χρειάζεσαι και αερόβια , προσωπικά είμαι υπέρ του Γυμναστηρίου και κατά της Γυμναστικής στο σπίτι
    Πάρα πολλά παιδιά εδώ μέσα έχουν την αντίθετη άποψη από την δική μου και τους αρέσει πολύ να Γυμνάζονται στο σπίτι όπως εσύ

    Τα 120 γραμμάρια Πρωτείνης που Τρως είναι πολύ λίγα η Αντιστοιχία είναι 3 γραμμάρια ανά κιλό σωματικού βάρους
    Οπότε 76 Χ 3 = 228 σχεδόν διπλάσια ποσότητα από αυτήν που Τρως.

    Τα 40 κιλά Πάγκο μου φαίνονται λίγα αλλά οκ.
    Last edited by Zyzz the king; 02-10-16 at 01:49.

  4. #4
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Καλώς όρισες και καλή επιτυχία στους στόχους σου.

    Quote Originally Posted by Zyzz the king View Post
    Τα 120 γραμμάρια Πρωτείνης που Τρως είναι πολύ λίγα η Αντιστοιχία είναι 3 γραμμάρια ανά κιλό σωματικού βάρους
    Οπότε 76 Χ 3 = 228 σχεδόν διπλάσια ποσότητα από αυτήν που Τρως.
    Αυτή η ''συμβουλή'' από που προκύπτει;
    BP:120
    BSQ:160
    DL:190
    OHP:87,5

  5. #5
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Μπορείς να δώσεις καλύτερη, εφόσον έχεις περισσότερες γνώσεις.
    Last edited by Zyzz the king; 02-10-16 at 10:15.

  6. #6
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Quote Originally Posted by Zyzz the king View Post
    Μπορείς να δώσεις καλύτερη, εφόσον έχεις περισσότερες γνώσεις.
    Πουθενά δεν ισχυρίστηκα οτι έχω περισσότερες γνώσεις, την ειρωνεία αλλού.
    Το να λες όμως σε έναν άνθρωπο που δεν ξέρεις τίποτε γιαυτόν φάε 3Χ το βάρος σου σε πρωτείνη γιατί ''έτσι είναι το σωστό'' δείχνει το ελάχιστο επιπολαιότητα.
    Δεν επανέρχομαι, εδώ είναι το καλωσόρισμα για τον Αντώνη, μην μπεις στον κόπο να απαντήσεις.

    On topic και επειδή όντως έχω καλύτερη συμβουλή να δώσω, φίλε Αντώνη οι 1500 θερμίδες είναι πολύ λίγες για έναν άνδρα και μάλιστα με το πρόγραμμά σου. Διάβασε τα τοπικ με τις διατροφές, άνοιξε ένα log, γράψε εκεί τι τρως και τι προπόνηση κάνεις και θα σε βοηθήσουν τα παιδιά του φόρουμ να κάνεις όποιες διορθώσεις-προσαρμογές χρειάζονται.
    BP:120
    BSQ:160
    DL:190
    OHP:87,5

  7. #7
    New Member Antonis T.'s Avatar
    Join Date
    01-10-16
    Location
    Athens
    Posts
    55

    Default

    Βάση των μετρήσεων της ζυγαριάς (οκ, τα ξέρουμε για την αξιοπιστία τους απλά εχω μέτρο σύγκρισης που ξεκίνησα κ που έφθασα) ξεκίνησα απο 24% λίπος κ έπεσα στο 18-18,5. Ιδανικά θα ήθελα να πέσω στο 15% δηλαδη. Ποσά θάναι αυτό; Κανα δυο κιλά λίπος ακόμη;

    Με προβληματίζει όμως κ το θέμα των θερμίδων. Βλεπω πια οτι με 1500 ούτε χάνω ούτε παίρνω. Ειναι δυνατόν να ειναι το TDEE μου τόσο χαμηλό; Δηλαδή για να χάσω πρέπει να τις ρίξω και άλλο; wtf παντού διαβάζω οτι εκεί πια μιλάμε για καταβολισμο κτλ.

    τα κιλά ειναι πολυ λίγα όντως, τόσα εκανα κ έφηβος με λιγότερες επαναλήψεις βεβαια. Αλλα δεν εχω σποτερ για βοήθεια, να ανεβάσω κιλά κ επαναλήψεις ας βγάλω και δυο ας πούμε στο τρίτο σετ; Ειναι κ λίγοι 4 μήνες. Μήπως εχω υπερβολικές απαιτήσεις; Το σίγουρο πια ειναι οτι δεν θα τα παρατήσω ξανά. Για αυτό γράφτηκα κ εδώ. Ιςως με βοηθήσει το να μοιράζομαι τους προβληματισμούς δοκιμάζοντας κ πράγματα που έχουν να προτείνουν άλλοι που ιςως πέρασαν αυτό το στάδιο. Να σαι καλά που ασχολήθηκες.

  8. #8
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Quote Originally Posted by Zyzz the king View Post
    Μπορείς να δώσεις καλύτερη, εφόσον έχεις περισσότερες γνώσεις.

    Φιλε μου το παλικαρι αρχικα ανεφερε οτι κανει κετογονικη.Στην κετογονικη η αναλογια πρωτεινης δεν ξεπερνα το 25%.Καλο ειναι να γνωριζουμε κατι πριν δινουμε ''γενικευμενες'' απαντησεις.Φιλικα.

  9. #9
    Pumping Iron Algebar's Avatar
    Join Date
    23-05-16
    Posts
    312

    Default

    Καλώς ήρθες Αντώνη, τρως πολύ λίγο και μάλλον έχει "φρενάρει" ο μεταβολισμός σου. Το BMR σου είναι γύρω στις 1700, δες και εδώ για τον υπολογισμό http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=43953 Σου προτείνω να υπολογίσεις το TDEE να ανεβάσεις σταδιακά τις θερμίδες σου.

  10. #10
    New Member Antonis T.'s Avatar
    Join Date
    01-10-16
    Location
    Athens
    Posts
    55

    Default

    Η αλήθεια ειναι οτι βάση 77 κιλών κ μυϊκού εχω υπολογίσει την πρωτεΐνη μου σε μάξιμουμ 130γρ. Τάβλα όρθια ειμαι, δεν εχω όγκο, απλά δεν θέλω να χάσω άλλο μυικό. Ωστόσο για μια εβδομάδα που ανέβασα θερμίδες σε 1700 περίπου δεν είδα προς τα πάνω, ιςως λίγο προς τα κάτω. Ηταν κ η πρώτη εβδομάδα που έπεσα έστω λίγο απο τα 77. Είχα ανεβάσει τον υδατάνθρακα μου στα περίπου 70-80γρ. Οπου εκεί πια δεν μιλάμε για κετο αλλα low carb. Δεν είχα δει όμως τα παλαιά συμπτώματα. Άρα το σώμα ανταποκρίθηκε θα έλεγα. Θα γράψω κ στο αντίστοιχο θέμα. Ευχαριστω παιδια για το καλωσόρισμα!

  11. #11
    Advanced Bodybuilder EKRIG's Avatar
    Join Date
    18-05-10
    Location
    TRIPOLI
    Posts
    1,077

    Default

    Καλώς όρισες.
    PAIN AND GAIN

  12. #12

    Default

    καλως ηρθες και καλη επιτυχια στους στοχους σου! :)

    ΥΓ να μην κολλάς στις φωτογραφιες (εδω εχω ανεβασει εγω :Ρ )
    και να βγαζεις ανα τακτα διαστηματα γιατι εμεις δε μπορουμε να δουμε την αλλαγη πανω μας..
    ακομα και να μην τις ανεβασεις (ισως να θες να το κανεις αργοτερα) θα σε βοηθησει ψυχολογικα το πριν και το μετα :)
    μπορει τωρα να "ντρεπεσαι" για το πριν αλλα οταν φτασεις στο μετά πιστεψε θα ηθελες να ειχες "αποδειξεις" του πριν ;)

    καλη συνεχεια :)
    χαμογέλα να τρομάξουν οι φόβοι σου

  13. #13
    Senior Bodybuilder JasonBlack's Avatar
    Join Date
    28-04-07
    Location
    Piraeus, Athens, Greece.
    Posts
    1,286

    Default

    Quote Originally Posted by DIVER View Post
    Καλώς όρισες και καλή επιτυχία στους στόχους σου.



    Αυτή η ''συμβουλή'' από που προκύπτει;

    H Ketogenic του Palumbo εχει αυτες τις προτεινομενες δοσεις (οποτε ξερω οτι προκυπτει απο τον Palumbo) ....
    3 γρ ανα κιλο πρωτεϊνη, 1 γρ ανα κιλο λιπος και μηδεν αμεσο υδατανθρακα (βγαινει νομιζω στα 50-60)

  14. #14
    Senior Bodybuilder JasonBlack's Avatar
    Join Date
    28-04-07
    Location
    Piraeus, Athens, Greece.
    Posts
    1,286

    Default

    Quote Originally Posted by Labros13 View Post
    Φιλε μου το παλικαρι αρχικα ανεφερε οτι κανει κετογονικη.Στην κετογονικη η αναλογια πρωτεινης δεν ξεπερνα το 25%.Καλο ειναι να γνωριζουμε κατι πριν δινουμε ''γενικευμενες'' απαντησεις.Φιλικα.
    Εκτος αν ειναι του Palumbo ....
    http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=5899101

  15. #15
    Senior Bodybuilder JasonBlack's Avatar
    Join Date
    28-04-07
    Location
    Piraeus, Athens, Greece.
    Posts
    1,286

    Default

    Φιλε μου καλως ορισες και καλη επιτυχια στους στοχους σου!!!

  16. #16
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Quote Originally Posted by JasonBlack View Post
    H Ketogenic του Palumbo εχει αυτες τις προτεινομενες δοσεις (οποτε ξερω οτι προκυπτει απο τον Palumbo) ....
    3 γρ ανα κιλο πρωτεϊνη, 1 γρ ανα κιλο λιπος και μηδεν αμεσο υδατανθρακα (βγαινει νομιζω στα 50-60)
    Το δάσος φίλε μου, όχι το δέντρο. ;)

  17. #17
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Quote Originally Posted by DIVER View Post
    Το δάσος φίλε μου, όχι το δέντρο. ;)
    Αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
    Πιο εμπεριστατωμένη άποψη γεμάτη χρήσιμες πληροφορίες έτοιμες να απογειώσουν τον οποιονδήποτε αθλούμενο δεν έχω ξαναδεί
    τι είπες τώρα!!!

  18. #18
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Quote Originally Posted by JasonBlack View Post
    H Ketogenic του Palumbo εχει αυτες τις προτεινομενες δοσεις (οποτε ξερω οτι προκυπτει απο τον Palumbo) ....
    3 γρ ανα κιλο πρωτεϊνη, 1 γρ ανα κιλο λιπος και μηδεν αμεσο υδατανθρακα (βγαινει νομιζω στα 50-60)
    ΔΕΝ μπορεις να μπεις σε κετωση με τοση πρωτεινη,εκτος αν εχεις τρομερη ευαισθησια στην ινσουλινη.Τα κετο στικς αν ποτε τα δοκιμασεις το επιβεβαιωνουν.Ειχα πειραματιστει στο παρελθον και με πρωτεινη στα 2-2,5,ουτε καν 3 και εψαχνα τι εφταιγε και δεν εμπαινα σε κετωση.Ειναι λογικο,γιατι με τοση πρωτεινη θα γινει γλυκονεογενεση,αλλα που μυαλο τοτε,μωρα παιδια

  19. #19
    Senior Bodybuilder JasonBlack's Avatar
    Join Date
    28-04-07
    Location
    Piraeus, Athens, Greece.
    Posts
    1,286

    Default

    Quote Originally Posted by DIVER View Post
    Το δάσος φίλε μου, όχι το δέντρο. ;)
    Απλά απάντησα σε αυτο που ρωτησες....δεν το ειπα για να στην πω...

  20. #20
    Senior Bodybuilder JasonBlack's Avatar
    Join Date
    28-04-07
    Location
    Piraeus, Athens, Greece.
    Posts
    1,286

    Default

    Quote Originally Posted by Labros13 View Post
    ΔΕΝ μπορεις να μπεις σε κετωση με τοση πρωτεινη,εκτος αν εχεις τρομερη ευαισθησια στην ινσουλινη.Τα κετο στικς αν ποτε τα δοκιμασεις το επιβεβαιωνουν.Ειχα πειραματιστει στο παρελθον και με πρωτεινη στα 2-2,5,ουτε καν 3 και εψαχνα τι εφταιγε και δεν εμπαινα σε κετωση.Ειναι λογικο,γιατι με τοση πρωτεινη θα γινει γλυκονεογενεση,αλλα που μυαλο τοτε,μωρα παιδια
    Φιλε μου εγω αυτο κανω και μεχρι τωρα φαινεται να μου δουλευει.... τωρα αν γινεται η δεν γινεται και ολο το θεμα των ακαδημαϊκων papers βρες το με τον palumbo...
    Αυτο λεει ο ανθρωπος, αυτο εκανα και κανω μεχρι τωρα.... ισως δουλευει μονο σε μενα,... αλλωστε δειγμα ενα ειμαι δεν εχει να λεει...

    Θα δοκιμασω ομως τα keto sticks γιατι ηθελα να σου πω την αληθεια μετα το γεμισμα...thanks :)

  21. #21
    New Member Antonis T.'s Avatar
    Join Date
    01-10-16
    Location
    Athens
    Posts
    55

    Default Κετογενική, Πλατό & Βάρη

    Συνέχεια από το καλωσόρισμα εδώ: δε μπορω να βαλω λινκ

    μετά από παρότρυνση μελών είπα να ξεκινήσω ένα νήμα που θα ακολουθεί και κάποιαπορεία προόδου ελπίζω.

    Να κάνω μια περίληψη, 1,76, 77 κιλά, κετογενική από Μάιο, βάρη από Ιούνιο, κιλάαπό 90+ τώρα 77. λίπος από 24%+ τώρα κάπου 18.5% βάση τανίτα.

    Σε αυτή τη φάση είμαι σε πλατό εδώ και 2μήνες σχεδόν ενώ ακολουθώ εξαρχής τοίδιο διατροφικό πλάνο και πρόγραμμα γυμναστικής το οποίο βασίζεται σεπολυαρθρικές όπως φαίνεται στο άβαταρ μου ,σε 3 φορές την εβδομάδα.

    1η. 1. Σκουατ 2.παγκος 3.Εμπροσθολαιμιες πιέσεις ώμων 4. Κωπηλατική με μπαρά σκυφτος 5. Planks 5*40δευτ.
    2η.. 1. Deadlifts 2. Μονοζυγο 3.Πάγκος επικλινής 4. Κωπηλατική με μπαρα ορθιος 5. Γαμπες
    3η. 1. Σκουατ 2. Tbar rows 3. Πάγκοςκατακλινης 4. Εμπροσθολαιμιες ωμων ορθιος 5. εκτασεις τρικέφαλων μεχρι μετωπο
    Τις 2 τελευταίες από κάθε μέρα τις αλλαζωανά 2 εβδ. Περιπου για ποικιλία.

    Από διατροφή το εψαχνα για 1500 θερμίδες μεβάση το myfitness pal. Κετο εννοείται κοιτάζοντας τα μακρος να είναι 120-130γρ πρωτ,max 100 λιπος και υδατ. εως40 γρ.

    Τα θέματα είναι τα εξής. Λόγω εργασίαςμπορώ να κάνω μάξιμουμ 3 γεύματα ανά μερα. Το δε κυρίως το τρώω αναγκαστικά πριν φύγω στις 11.30 με δώδεκα το πρωί γιατί μετά γυριζω στις 10 σπίτι. Γυμναστική επίσης μπορώ να κάνω τα πρωινά με το που ξυπνάω κατά τις 9.Νωρίτερα δε μπορώ γιατί πριν τη μία το βράδυ δεν με πιάνει ύπνος.
    Η διατροφή μου αποτελείται από κρέατα χοιρινό,μοσχάρι, κοτοπουλα, ψάρι κυρίως γαυρο κ τόνο. Τρώω αυγά ολόκληρα 2 τη μέρα σχεδον, μπέικον 2-3 φέτες με τα αυγά, σαλάμι λευκαδος κ κασερια ελληνικά, γιαούρτι στραγγιστο, κρέμα γάλακτος, λαχανικά όλων των ειδών με έμφαση στο μπρόκολο, ελάχιστα φρούτα με κύριο την ντοματα. Προσπαθώ δηλαδή τα 40 γρ υδατάνθρακες να έρχονται κυρίως από ζαρζαβατικά. Τέλος τρώω αρκετό φυστικοβουτυρο κ ξηρούς καρπούς αψητους αναλατους εννοείται. Αυτά τα μοιραζα στα γεύματα ώστε να φθανω1500 θερμίδες κ πρόσθετα κατά περίπτωση whey όπου ήταν απαραίτητο για να φτάσωτα 120 γρ κ να μη χαθεί άλλος μυϊκός. Σίγουρα το ένα σκουπ το έπαιρνα μεταπροπονητικα γιατί γυμναστική έκανα νηστικός. +συμπλήρωμα μαγνησίου και βιτ D.

    Πλέον είμαι σε πλατό κ σκέφτομαι CKD.Θέλωνα χασω κάνα 2 κιλά λίπος ακόμη.

    Βλέπετε κ φωτό πριν και τώρα. Κετο δε ναλλαζω εντελώς γιατί πραγματικά μου άλλαξε τη ζωή εκτός από το σώμα το οποίο το βρίσκω δευτερεύον. Να προσθέσω ότι οι εξετάσεις μου σε κετο βγήκαν καλύτερες από ότι πριν .
    Καταλαβαίνω ότι από λαπάκ σε σιξπακ δεν πας σε 4 μήνες και θα τοπαλεψω με σθένος αλλά χρειάζομαι γνώμες ανθρώπων που έχουν ασχοληθεί χρόνια..
    Attachment 30501Attachment 30503Attachment 30504Attachment 30505

    εντάξει οκ.το πριν και μετά είναι πασιφανές. Να πω ότι πρώτος στόχος ήταν να φαίνεται λίγο πιο φαρδύ το επάνω από τη μέση.Στη μπροστινη δεν ποζάρω, στις άλλες λίγο για να δείτε τι είναι εφικτό και τι όχι. Παρατηρώ δυστυχώς ότι έχω φαρδιά μέση γαμώτο.
    Οι φωτο φαίνονται μόνο στους εγγεγραμένοςυ έτσι?
    Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!

  22. #22
    New Member Antonis T.'s Avatar
    Join Date
    01-10-16
    Location
    Athens
    Posts
    55

    Default

    Παίδες έχω κάνει σχετικό ποστ στις διατροφές αλλά δεν μπορώ να βάλω το λινκ γιατί δεν έχω τα απαραίτητα ποστ.

    Ωστόσο δεν γίνεται να φθάσω στις 900 θερμίδες μόνο από πρωτείνη. Για να έλθει το ποσοστό εκεί που θέλω θα πρέπει να πάρω 1500 από λίπος μετά.

    Εξάλλου παλαιότερα είχα δοκιμάσει υποθερμιδικές με λίγα λίπη, αρκετους υδαταθρακες και μπόλικη πρωτεϊνη και δεν μου λειτούργησαν καθόλου. Ισως να πάχαινα κιόλας. και είχα και όλα τα υπόλοιπα συμπτώματα έλλειψης ενέργειας κτλ.

    Με την κέτο βρήκα την υγειά μου! Πάντως σε τρία γεύματα ακόμη και τις 1500 καμιά φορά τις φθάνω με δυσκολία. Ακόμη και η πρωτεϊνη δύσκολα μου βγαίνεί 120 δίχως 2 σκουπ.

  23. #23
    Senior Bodybuilder JasonBlack's Avatar
    Join Date
    28-04-07
    Location
    Piraeus, Athens, Greece.
    Posts
    1,286

    Default

    Quote Originally Posted by Antonis T. View Post

    Εξάλλου παλαιότερα είχα δοκιμάσει υποθερμιδικές με λίγα λίπη, αρκετους υδαταθρακες και μπόλικη πρωτεϊνη και δεν μου λειτούργησαν καθόλου. Ισως να πάχαινα κιόλας. και είχα και όλα τα υπόλοιπα συμπτώματα έλλειψης ενέργειας κτλ.

    .
    Στον καθένα οτι πιάνει φιλε μου, αλλωστε ολοι μας απο εμπειρια εχουμε και μια θεώρηση μαζί του τι δουλεύει στο σώμα μας και συνήθως σε αυτο εχουμε και δικιο :) ...
    Εγω απλα μιλησα για την Κετονικη του Palumbo.... 3 γρ ανα κιλο πρωτεϊνη, 1 γρ ανα κιλο λιπος και υδατανθρακα οσο παρεις οχι απο αμεσες πηγες (μονο λινελαιο η φυστικοβουτυρο)...
    Δηλαδη υποθερμιδικη με πολυ πρωτεϊνη, αρκετα λιπη για ενεργεια και καθολου υδατανθρακα (νομιζω βγαινει στα 50-60 γρ την ημερα υδατανθρακας)...
    Αλλωστε το θεμα διαιτα δεν ειναι θεμα στο οποιο θα βγαλουμε ποτε και ιδιαιτερη ακρη......
    to each his own :)

    Καλη αρχη !

  24. #24
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Οι φωτο δεν φαινοντα καθολου! Εγω κετογενικη δεν εχω κανει ποτε κ νομιζω δεν θα κανω και ποτε. Με 1500 θερμιδες εισαι δηλ καλα?Αισθανεσαι καλα? Η προπονα γινεται χωρις πριν να εχεις φαει κατι?
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  25. #25
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Ωραια ολα αυτα η κετωσεις κ ολα....δεν εχω δουλεψει σε αυτην πανω και νομιζω δεν θα τη δουλεψω ποτε. Απο ενεργεια πως ειστε γενικα χωρις καθολου υδατανθρακα?
    Επισης επειδη δεν γνωριζω απαξ κ κολλησεις μετα πως κινησε? Κ για ποσο διαστημα την ακολουθεις?
    Παντως 1500 ειναι λιγες.
    Και οαω στοιχημα πως δεν βαδισατε σωστα με τις προηγουμενες διατροφες σας. Εχει τοσα πολλα μοτιβα που καποιο θα δουλευει, αν κ αν ακολουθεις κατι με πιστη κ χωρις παρεκλησειςτο αοιτελεσμα ερχεται.
    Καλως ορισες
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  26. #26
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Quote Originally Posted by anna_lou View Post
    Ωραια ολα αυτα η κετωσεις κ ολα....δεν εχω δουλεψει σε αυτην πανω και νομιζω δεν θα τη δουλεψω ποτε. Απο ενεργεια πως ειστε γενικα χωρις καθολου υδατανθρακα?
    Επισης επειδη δεν γνωριζω απαξ κ κολλησεις μετα πως κινησε? Κ για ποσο διαστημα την ακολουθεις?
    Παντως 1500 ειναι λιγες.
    Και οαω στοιχημα πως δεν βαδισατε σωστα με τις προηγουμενες διατροφες σας. Εχει τοσα πολλα μοτιβα που καποιο θα δουλευει, αν κ αν ακολουθεις κατι με πιστη κ χωρις παρεκλησειςτο αοιτελεσμα ερχεται.
    Καλως ορισες

    Αννα εχεις δικιο,κ εγω τους ιδιους ενδοιασμους ειχα και παντα φοβομουν ν μειωσω τον υδατανθρακα ,πιστευα οτι θα ειμαι ''ζομπι''.Τωρα ομως που ζορισαν τα πραγματα και καταλαβα οτι καποια σωματα(μεταξυ αυτων κ εγω) αν δε ριξουν πολυ χαμηλα τον υδατανθρακα κατι καλο δεν προκειται να βγαλουν. Ειδα οτι τα λιπη(τουλαχιστον σε εμενα) δουλεψαν πολυ καλυτερα.Πολυ πιο σταθερα επιπεδα ενεργειας απο τα σκαμπανεβασματα του να στηριζεσαι αποκλειστικα στον υδατανθρακα ως πηγη ενεργειας.Εξαλλου και απο αποψη βιολογιας να το δεις,το σωμα μπορει να χρησιμοποιει και γλυκοζη και λιπαρα οξεα,γι αυτο και ο υδατανθρακας ειναι το μονο μακροθρεπτικο στοιχειο χωρις το οποιο ο ανθρωπος επιβιωνει εφ ορου ζωης.Ακομα και ο εγκεφαλος που ολοι λενε οτι χρησιμοποιει μονο γλυκοζη δεν ειναι σωστο.Χρησιμοποιει γλυκοζη Ή κετονες.Οπως αντιστοιχα και ATP μπορει αν δημιουργηθει και απο τα κορεσμενα λιπη(βλ.coconut oil).

    Θα συμφωνησω βεβαια μαζι σου για τις θερμιδες.Δεν ξερω πως θα λειτουργει ενας οργανισμος ενος ανδρα σε τοσο χαμηλα επιπεδα θερμιδων.

    ΥΓ:Για να μην παρεξηγηθει αυτο που γραφω,μιλαω καθαρα για προσωπικη εμπειρια και για διατροφη αγωνιστικη,με 3-3,5 ωρες προπονηση την ημερα.

  27. #27
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Φιλε μου στο ανεφερα και στο αλλο τοπικ.Ειμαι σχεδον σιγουρος(για να μην πω εντελως και φανω απολυτως) οτι με αυτα που τρως ΔΕΝ εισαι σε κετωση.Ξηροι καρποι εχουν αμυλωδεις υδατανθρακες,φρουτο σε κετογονικη ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ,το ιδιο και το γιαουρτι.Επισης προτιμησε τυρια χαμηλοτερα σε υδατανθρακα οπως τσενταρ.Να τσεκαρεις με keto sticks αν εισαι σε κετωση,αλλιως δε μπορεις να ξερεις και θα ψαχνεις ασκοπα τι φταιει.

    Στην κετογονικη πρεπει να στηριζεσαι κυριως σε κορεσμενα λιπη(βουτυρο,λαδι καρυδας,μπεικον) και σε δευτερο βαθμο σε μονοακορεστα(ελαιολαδο).Επισης η κετο λογω απουσιας υδατανθρακα(αρα λιγοτερο water retention) σου δινει την ευκαιρια να φας περισσοτερες θερμιδες.1500 τις βρισκω παααρα πολυ λιγες.Κανε τις προσαρμογες σου και εδω ειμαστε ολοι να βοηθησουμε.

  28. #28
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Πολλη δαιμονοποιηση της κετογενικης βλεπω, ή/και πολυ περιεργη χρησιμοποιηση της. Για καποιον που ειναι υπερβαρος, δεν χρειαζεται η κετογενικη.Απλα μειωνουμε τους υδατανθρακες.Οσο προχωραμε προς ανασυσταση σωματος, τοτε συνεχιζουμε και παιζουμε με τον υδατανθρακα, χωρις να τον εξαφανιζουμε.Μην ξεχναμε οτι σε συγκεκριμενες φασεις, η ινσουλινη χρειαζεται για να μεταφερει μεσω του αιματος τα θρεπτικα συστατικα στο μυϊκο μας συστημα.Χωρις εκκρισεις της δεν μπορουμε να το κανουμε αυτο.

    Παμε τωρα στην απωλεια λιπους.Εκει ο στοχος μας ΔΕΝ ειναι να βαλουμε μαζες.Ο,τι βαλαμε, βαλαμε.Γι'αυτο με την ινσουλινη πρεπει να παιζουμε εξυπνα.Ετσι λοιπον αφου προχωρησει η απωλεια λιπους, οταν ο στοχος ειναι μια ακραια γραμμωση, το σωμα θα χρειαστει να μπει σε κετωση.Να αδειασουν ολες οι αποθηκες γλυκογονου και να ειμαστε ΣΙΓΟΥΡΟΙ πλεον οτι στη φαση που ειμαστε δεν καιμε ζαχαρη αλλα λιπαρα οξεα.Εδω θελει προσοχη σε 2 σημεια.Το ενα ειναι να μην τρωμε πολλη πρωτεινη.Η περισσεια της θα οδηγησει σε γλυκονεογενεση οπως ειμαι ο Γιωργος και εκει ο οργανισμος βγαινει απο την κετωση.Το 2ο ειναι αυτο που μας καιει ολους.Να ΜΗΝ ΚΑΤΑΒΟΛΙΣΟΥΜΕ.Γιατι τοτε το κακο ειναι διπλο.

    Αρα η κετογενικη καλο θα ειναι να ειναι το τελευταιο προπυργιο, ειδικα οταν μιλαμε για σοβαρο ασκουμενο/αθλουμενο.


    Υ.Γ.: Βλεπω αρκετο καιρο κατι που θεωρω πως δεν ειναι απολυτο. Λεμε πολλες φορες "οχι κατω απο 1500,1800,1700 , κλπ".Δεν υπαρχει μαγικο νουμερο παιδια.Αυτοι οι "νομοι", πολλες φορες θα κοστισουν σε μια προετοιμασια, ή σε μια ακραια γραμμωση.Αμα δεν ξελιπωνει το σωμα, να δειτε πως πεφτει το φαι και παρακατω :P :P

    Υ.Γ 2: Ολα αυτα που λεω, ειναι για bodybuilders, που θελουν να ξερουν που πατανε και που βρισκονται, και πως η κετογενικη διαιτα θα βοηθησει ή οχι σε μια φαση την προσπαθεια τους.Ειδικοτερα ενας φυσικος ασκουμενος, αν θελει να εχει ξεχωριστη αλλαγη στο σωμα του, πρεπει να ξερει πως να κοντρολαρει τις ορμονες μεσα στο σωμα τους.Αυτες του εδωσε ο Θεος, αυτες θα εκμεταλλευτει.Και πρεπει να το κανει καλα.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  29. #29
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Όλα αυτα κατανοητά. Ειναι όλα ανάλογα το επίπεδο του ατόμου, άν ειναι αγωνιστικός ή όχι! Τι προυπηρεσία έχει, τι συμπληρώματα κτλ.
    Εμένα απλά με προβληματίζει πως άτομα με ελάχιστη εμπειρία πάνε να μπούνε σε κέτωση και σε φούλ 0 ή έλαχιστους υδατάνθρακες!
    Δηλ δεν δουλέψαν καλά καλά το σώμα τους δεν μάθανε καλά καλά να τρώνε και τι τους ταιριάζει.
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  30. #30
    New Member Antonis T.'s Avatar
    Join Date
    01-10-16
    Location
    Athens
    Posts
    55

    Default

    Προσωπικά μιλώντας πάντα..όταν παλευα να τρώω ανά τριωρο, βρωμες, ρυζια, μαύρα ψωμιά κτλ. Ένιωθα ΜΟΝΙΜΩΣ κουρασμένος. Εξάλλου για αυτό πήγα σε παθολόγους, ενδοκρινολόγος αλλά απάντηση για τη ληθαργικοτητα κ την έλλειψη ενέργειας δεν έπαιρνα. Τα δε νεύρα αν δεν ετρωγα στην ωρα μου.. άστα καλύτερα. Υπογλυκαιμία ΠΑΝΤΑ μετά το φαγητό. Ύπνος 9-10 ώρες δεν μ έφθανε κτλ.

    Με την κετογενικη άλλαξε διακόπτης χωρίς υπερβολή. Μονίμως ντουρασελ, ευχαριστιεμαι ύπνο κτλ.

    Αυτα δεν τα αλλαζω. Μαζι με αυτά όμως έχασα κ τα κιλα που με ταλαιπωρούσαν. Το θέμα είναι ότι ακόμη κ έτσι κόλλησα στα 2-3 τελευταία κιλα. Το πλάνο είναι όταν φθασω εκεί που θέλω να αρχίσω να προσθέσω υδατάνθρακα μέχρι να δούμε τι ανοχη έχει αυτός ο παλιόργανισμός.


 
Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απώλεια Λίπους Και Βάρη (Παλιός Που Γύρισε Αποφασισμένος)
    By amigos in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 07-07-12, 18:19
  2. Στοχευμένη Κετογενική Δίαιτα για Απώλεια Λίπους
    By mchamil in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 5
    Last Post: 28-08-11, 14:59
  3. Απώλεια λίπους, χωρίς βάρη.
    By georgz in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 15-06-09, 08:15

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •