Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Default Μεγαλύτερη Ανάπτυξη Ποδιών Σε Σύγκριση Με Το Άνω Σώμα

    Γυμνάζονται εδώ και 3 χρόνια περίπου. Είμαι 23 χρονών 175 και 75- 76 κιλά αυτό το διάστημα. Έχω παρατηρήσει ότι τα πόδια μου αναπτύσσονται περισσότερο από το πάνω σώμα και χρειάζομαι συμβουλές πως μπορώ κάπως να σταματήσει αυτό. Το πρόγραμμα που ακολουθούσα μέχρι τον περασμένο μήνα ήταν squat, leg press ,leg curl, leg extensions kai reversed lunches. Στο καινούργιο γυμναστήριο που πηγαίνω τώρα λόγο σπουδών δεν υπάρχει μηχάνημα για leg curl kai leg press έτσι κάνω romanian deadlift. Συνήθως κάνω 3 σετ των 12 8 και 6. Σκέφτηκα να κάνω 3 σετ τών 6 επαναλήψεων έτσι ώστε να μην χάσουν την δύναμη τους αλλά να σταματήσουν να βάζουν όγκο. Είναι σωστό αυτό? Ισχύει το ότι αν παίζεις λιγότερες επαναλήψεις βοηθάει στην δύναμη αλλά όχι στόν όγκο? Και αν παίζεις μεταξύ 12 με 8 στον όγκο? Επίσης έχετε κάποιες ασκήσεις αντί αυτών να προτείνεται.

    Ευχαριστώ!! :)

  2. #2
    Advanced Bodybuilder EKRIG's Avatar
    Join Date
    18-05-10
    Location
    TRIPOLI
    Posts
    1,077

    Default

    Δεν γίνεται να γυμνάζεσαι 3 χρόνια και να έχουν πάρει όγκο μόνο τα πόδια σου; Μήπως δεν προπονείς σωστά το υπόλοιπο σώμα σου; (Μόνο μην γράψεις και εσύ ότι έχεις μεγάλα πόδια λόγω ποδοσφαίρου)
    PAIN AND GAIN

  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by EKRIG View Post
    Δεν γίνεται να γυμνάζεσαι 3 χρόνια και να έχουν πάρει όγκο μόνο τα πόδια σου; Μήπως δεν προπονείς σωστά το υπόλοιπο σώμα σου; (Μόνο μην γράψεις και εσύ ότι έχεις μεγάλα πόδια λόγω ποδοσφαίρου)
    Έχω πάρει όγκο σε όλο το σώμα μου αλλά όπως είπα και πιο πάνω τα πόδια αναπτύσσονται περισσότερο από το υπόλοιπο μου σώμα.(γονίδια λογικά) Αυτό που θέλω είναι να σταματήσω να βάζω όγκο στα ποδιά χωρίς όμως τα παραμελήσω. Να μην χαλαρώσουν να δουλέψω και το σχήμα τους αν γίνεται και κυρίως να μην χάσω δύναμη. Τι εννοείς να μην προπονώ σωστά το υπόλοιπο σώμα ? Τι μπορεί να κάνω λάθος με το υπόλοιπο σώμα ? Και οχι δεν επαιζα ποτε ποδοσφαιρο :)

  4. #4

    Default

    Αναλογο προβλημα ειχα και εγω και σταματησα τα squat γιατι δεν μου κανανε τα jean..πλακα κανω..μπορει απλα να πιανεις το περισσοτερο λιπος στα ποδια κατι πολυ συνηθισμενο και γιαυτο να πιστευεις οτι παιρνουν πιο ευκολα η απλα να εισαι πιο γενετικα προικισμενος καθολου κακο..πιστεψε με γραμμωμενα και ογκωδη ποδια ειναι πολυ δυσκολο να φτιαξεις.
    Life is to short to be small

  5. #5
    Advanced Bodybuilder EKRIG's Avatar
    Join Date
    18-05-10
    Location
    TRIPOLI
    Posts
    1,077

    Default

    Δεν μπορώ να σου πω τι λάθος κάνεις στο υπόλοιπο σώμα σου ( αν κάνεις) γιατί δεν ξέρω το πρόγραμμα σου.
    PAIN AND GAIN


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ερώτηση Για Ανάπτυξη Ποδιών
    By Hanos in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 7
    Last Post: 14-08-13, 10:33
  2. Που αποκτας μεγαλυτερη σωματικη δυναμη??
    By virbas in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 02-06-13, 23:59
  3. Ανάπτυξη Ποδιών Με Διαλυμένα Γόνατα
    By Hanos in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 7
    Last Post: 06-11-12, 15:43
  4. Η Πρέσσα Ποδιών Επηρεάζει Την Ανάπτυξη;
    By KonstantinosV in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 30-08-12, 13:58

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •