Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    New Member
    Join Date
    16-10-16
    Posts
    8

    Default Απορίες Διατροφής

    Παιδια εχω μια σοβαρη απορια...εκανα λιπομετρηση προχθες( 12% δηλαη 9 και κατι κιλα λιπος)1.78 και 75κιλα..το μηχανημα εβγαλε βμι 1995 kcal και θερμιδες συντηρησης 2580 kcal...η διατροφολογος...της ειπα οτι θελω να παρω καππια μυικα κιλα αλλα επειδη εχω περιπου 2 μηνες στη συντηρηση μ εφτιαξε μια διατροφη η οποια εχει 2000 θερμιδες και μ ειπε οτι μπορω να παρω κιλα...κανω 4 φορες βαρη τη βδομαδα και 7 φορες απο ενα μισαωρο τη μερα σχοινακι ( το πρωι με αδειο στομαχι)...μ ειπε ομως αν δεν χορταινω να τρωω περισσοτερο αλλα εγω φοβαμαι απιστευτα να φαω την παραμικρη θερμιδα παραπανω μην παρω λιπος...εγω παιδια δεν χορταινω ουτε με αιτηση στο ικα δεν ξερω τι φταιει..και ειδικα το πρωι τρωω περιπου 700 kcal αλλα βγαζω στη μερα 2000 kcal με 44 γρ λιπαρα 150 γρ πρωτεινη και 250 γρ υδατανθρακα...γινεται να παρω λιπος με αυτες τις θερμιδες π τρωω ενω η συντηρηση ειναι 600 θερμιδες παραπανω???δν καταλαβαινω...ειναι απλα μαθηματικα ρε παιδια...φοβαμαι για το λιπος και καθε μερα νιωθω οτι παχαινω και οτι τρωω πολυ... η διατροφη μ ειναι 100% καθαρα φαγητα χωρις λαδια και βλακεις και ενα γλυκο την εβδομαδα...παιδια μια βοηθεια και συμβουλες απο καποιον π εχει περασει το ιδιο προβλημα μετα απο απωλεια κιλων...φοβαμαι μην παχυνω παλι...επισης θελω να μ πειτε γιατι δεν χορταινω με τιππτα και ειδικα το πρωι...ευχαριστω και συγνωμη αν σσας κουρασα...για τα cheat τι γνωμη εχετε..αν τυχει να φαω γλυκο μετα εχω τυψεις...

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καταρχήν μην πανικοβάλλεσαι.
    Τι ακριβώς διατροφή έκανες μέχρι τώρα; Πόσο καιρό κάνεις βάρη και πόσο χρονών είσαι; Ήσουν παχύσαρκος στο παρελθόν;

  3. #3
    New Member
    Join Date
    16-10-16
    Posts
    8

    Default

    Ημουν παχυσαρκος με 35 % λιπος και πριν δυο εβδομαδες σχεδον σταματησα την υποθερμιδικη...ετρωγα περιπου 1700 θερμιδες...τωρα που αδυνατισα ομως οσο να ναι εχω αγχος μην τα ξαναπαρω τα καταραμενα τα κιλα.γενικα εχω πειθαρχια στο φαγητο αλλο που δεν χορταινω..πχ και αν φαω το πρωι ασ πουμε λιγο παραπανω φυσγικοβουτυρο η βρωμη θα κοψω καπιες ποσοτητες απ τη μερα για να συμπληρωσω ακριβως τις θερμιδες...αλλα μια φορα τη βδομαδα σπαω καπως και τρωω 3 4 γλυκα και κανα ελευθερο γευμα..και φοβαμε μην με καταστρεψει αυτο π κανω...

    Στάλθηκε από το SM-G530FZ μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  4. #4
    New Member
    Join Date
    16-10-16
    Posts
    8

    Default

    Αα ειμαι 17 χρονων και κανω 2 μισι μβνες βαρη και αεροβια..τα κιλα τα εχασα ευκολα...περιπου 40 κιλα σε 6μισι μηνες...και πριν 2 μηνες αποφασισα να σχοληθω με το αωμα μου λιγο...εχω και χαλαρωση στο δερμα στην κοιλια και γενικα εχω χασει και μυς και εχω ενα λεπτο και ασθενικο σωμα θα ελεγα...θελω να βαλω μυς αλλα φοβαμαι μην φαινομαι χοντρος...καπια συμβουλη και για τα cheat θελω αν μοορεις

    Στάλθηκε από το SM-G530FZ μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  5. #5
    New Member
    Join Date
    16-10-16
    Posts
    8

    Default

    Εχω κουραστει ψυχολογικα και εχω φτασει σε εοιπεδο να μβν εχω διαθεση για τιποτα απο το αγχος μου μην παχυνω οποτε θςλω αμεσες συμβουλες και βοηθεια....

    Στάλθηκε από το SM-G530FZ μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  6. #6
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι τόσο, με τόση προπόνηση πρέπει να τρως αλλιώς θα κλατάρεις. Ειδικά εάν προπονήσαι με σκοπό να βάλεις κάποιους μύες, θα πρέπει να χαλαρώσεις λίγο με το θέμα φαγητό. Μπορείς να τρως λίγο υπερθερμιδικά αφού κάνεις βάρη. 2000 θερμίδες μου ακούγονται λίγες για συντήρηση πόσο μάλλον για να βάλεις μυες. 2300-2700 είναι πιο λογικό νούμερο για συντήρση.

    Ταπεινή μου γνώμη, ξεκίνα με συντήρηση 2500-2600, κάνε τις προπονήσεις σου και την αερόβια σου και εάν πεινάς παραπάνω αύξησε σιγά σιγά πρωτείνη-λίπος μέχρι να μην πεινάς.

    Για τα cheat, 1 τη βδομάδα είναι γενικά ο στόχος. 3-4 γλυκά + 1 πιτόγυρο είναι 5 cheat, όχι ένα... Αν είσαι γλυκατζής, δοκίμασε να αντικαταστήσεις το γλυκό με καμιά πρωτείνη σκόνη + γάλα/γιαούρτι.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  7. #7
    New Member
    Join Date
    16-10-16
    Posts
    8

    Default

    Οχι φιλε νου...αυτο σ λεω...η συντηρηση μου ειναι 2580 αλλα τρωω 2000...μηπως μετα απο απωλεια βαρους δεν πρεπεινα αυξησω αποτομα??δν ξερω,πειναω πολυ και ειδικα το πρωι..οσο για το cheatσημερα μετα απο κανα μηνα εσπασα καπως και εφαγα κανα 5αρι κομματια κεικ.και λιγο μπανανα με φυστικοβουτυρο και τωρα νιωθω χαλια και οτι θα λυπωσω...γενικα αγχωνομαι πολυ δεν θελω να γινω οπως πριν...

    Στάλθηκε από το SM-G530FZ μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  8. #8
    New Member
    Join Date
    16-10-16
    Posts
    8

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι τόσο, με τόση προπόνηση πρέπει να τρως αλλιώς θα κλατάρεις. Ειδικά εάν προπονήσαι με σκοπό να βάλεις κάποιους μύες, θα πρέπει να χαλαρώσεις λίγο με το θέμα φαγητό. Μπορείς να τρως λίγο υπερθερμιδικά αφού κάνεις βάρη. 2000 θερμίδες μου ακούγονται λίγες για συντήρηση πόσο μάλλον για να βάλεις μυες. 2300-2700 είναι πιο λογικό νούμερο για συντήρση.

    Ταπεινή μου γνώμη, ξεκίνα με συντήρηση 2500-2600, κάνε τις προπονήσεις σου και την αερόβια σου και εάν πεινάς παραπάνω αύξησε σιγά σιγά πρωτείνη-λίπος μέχρι να μην πεινάς.

    Για τα cheat, 1 τη βδομάδα είναι γενικά ο στόχος. 3-4 γλυκά + 1 πιτόγυρο είναι 5 cheat, όχι ένα... Αν είσαι γλυκατζής, δοκίμασε να αντικαταστήσεις το γλυκό με καμιά πρωτείνη σκόνη + γάλα/γιαούρτι.


    Στάλθηκε από το SM-G530FZ μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  9. #9
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Το να τρως 600 θερμίδες κάτω απο τη συντήρηση και μετά να το ρίχνεις στο κεικ για να συνέλθεις δεν είναι πολύ καλή ιδέα. Χώρια το ότι έτσι δε θα βάλεις μυες που θέλεις.

    Το ότι ήσουν υπέρβαρος δεν σημαίνει ότι έχεις πρόβλημα, κάποια αρρώστια ή ότι έχεις κάποιο ελάττωμα (αν πχ είχες θυροειδή θα το ήξερες). Θέμα ποσότητας και ποιότητας του φαγητού είναι.

    Φάε κοντά στη συντήρηση ή λίγο υπερθερμιδικά ανεβάζοντας πρωτείνη και λίπος .
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  10. #10
    New Member
    Join Date
    16-10-16
    Posts
    8

    Default

    Δν εχω αρρωστια...ξερω οτι χανω ευκολα κιλα αλλα δεν ξερω αν βαζω..στην ουσια τοαο καιρο υγιεινη διατροφη και ακομα δεν ξερω πως συμπεριφερεται το σωμα μου..αν και την περιοδο της διαιτας ετρογα πιτογυρα και δυο φορες τη βδομαδα και εχανα καθε βδομαδα κιλα...δεν ξερω λες να λιπωσω με ενα cheat meal που εκανα?? Δν θελω λιπος ουτε για αστειο...θα ανεβασω σιγα σιγα θερμιδες καθε βδομαδα μεχρι να φτα σω 200 πανω απο συντηρηση..τι λες?? Η διατροφη μου ομως ειναι 100% καθαρη ολη τη βδομαδα..απλα μια μερα μπορει πχ να σπασω το μεσημερι και να φαω πολυ παραπανω...λες να με παει πισω αυτο...πολλες φορες λεω οτι ειναι λογικο να σπαω..ο διατροφολογος μ εχει πει να φαω ελευθερα μια φορα τη βδομαδα μιας και κανω τοση αεροβια...τι να σ πω ρε φιλε τι να κανω δεν ειμαι και ρομποτ...

    Στάλθηκε από το SM-G530FZ μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  11. #11
    New Member
    Join Date
    16-10-16
    Posts
    8

    Default

    Πιστευω ολοι το παθενετε αυτο...απλα θελω λιγους μυς ετσι για μενα οχι για αγωνες και τετοια...θελω απλα να ειμαι λιγο μυωδεις και οχι οπως ειμαι τωρα..

    Στάλθηκε από το SM-G530FZ μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  12. #12

    Join Date
    27-10-16
    Posts
    33

    Default

    Για τα cheat αμα ειναι μια φορα την εβδομάδα μην σκάς! Δεν παθαινεις κάτι.
    Last edited by Sonic30; 27-10-16 at 20:27.

  13. #13
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Καλησπερα!γνωμη μου ειναι να προσπαθεις οσο μπορεξς να κανεις τα cheat σου ποιοτικα.Για παραδειγμα αντι να παραγγειλεις πιτογυρο απεξω μπορεις καλλιστα να φτιαξεις σουβλακια κοτοπουλο με πιπεριες λιγο γιαουρτι με ανηθο ξιδι και λαδακι για τζατζικι πιτα ολικης πατατες ψητες στη λαδοκολλα μαρουλι ντοματουλα και εχεις ενα νοστιμο γευμα!μπορεις να προσθεσεις και μουσταρδα αν σου αρεσει!αυτο ειναι ενα παταδειγμα μπορεις να φτιαξεις τα παντα και νοστιμα και υγιεινα αρκει να εχεις ορεξη και θεληση.Ψαξε στο φορουμ εχει πολλες συνταγες ευκολες νοστιμες και υγιεινες


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απορίες Διατροφής
    By Supernovaman in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 09-10-15, 15:14
  2. Απορίες Διατροφής
    By Gamatos in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 19
    Last Post: 05-08-14, 17:30
  3. Απορίες Διατροφής
    By variemai in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 4
    Last Post: 05-04-14, 20:18
  4. Απορίες Διατροφής
    By MariosKu in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 31-01-12, 17:24
  5. Απορίες...διατροφής bodybuilding!!!
    By daro801 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 13-08-10, 19:08

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •