Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 20 of 20
  1. #1
    Banned
    Join Date
    20-07-15
    Posts
    160

    Default Θερμίδες Σε Γλυκά Με Στέβια

    Καλησπερα σημερα επισκεφθηκα ενα γνωστο ζαχαροπλαστειο τ οποιο κανεο γλυκα μονο με στεβια κ χαμηλωμενα λιπαρα. Εντυπωσιαστηκα απο τις γευσεις και απο τις λιγες θερμιδες. Δοκιμασα πχ 3 ταρτακια μ μολις 300θερμιδες στ συνολο! Ειναι μια καλη λυση γ υπογλυκεμιες μια στ τοσο ( εξαιρετως του cheat/ 1 τ βδομαδα).

    Η ερωτηση μ ειναι πιστευετε οτι οι θερμιδες π γραφουν μπορουν να εξναι πραγματικα τοσες λιγες;? μιλαω γ αλυσιδα π εχει κηφησια γλυφαδα κτλ s***m b***s

    Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  2. #2
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Η στέβια σε κρυσταλλικη μορφη ειναι μεχρι και 300 φορες πιο γλυκια σε σχεση με την ζαχαρη και επισης δεν περιέχει κανενός είδους θερμιδογόνο συστατικό αρα μιλαμε για 0 θερμιδες.
    Παραδειγμα ενα γλυκο αμα χρειαζεται 200γρ ζαχαρη αυτο σημαινει 774 θερμιδες. Οποτε με την στεβια γλυτωνεις 774 θερμιδες.

    + αμα χρεισιμοποιουν γαλακτομονικα με χαμηλα λιπαρα οποτε μιλαμε και εκει για λιγες θερμιδες. ΠΡΟΣΟΧΗ ομως, τα προιοντα με χαμηλα λιπαρα τεινουν να εχουν περισσοτερους υδατανθρακες απο σακχαρα.

    Αρα ναι μπορει να ειναι πραγματικα λιγες οι θερμιδες.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    20-07-15
    Posts
    160

    Default

    Επομενως ισχυει οντως ..

    Ακομα γ φρουτα ειμαι σε υποθερμιδικη διατροφη..με πιανουν ωρες ωρες λιγουρες..ενα μηλο θα πειραζε καθως εχει γυρω στις 90θερμιδες

    Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  4. #4
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,660

    Default

    Και 2 να φας δεν υπαρχει θεμα. Λιπος χανεται με το θερμιδικο ελειμμα, δεν εχει τοση σημασια αν θα ναι μηλο ή βρωμη.
    Αρκει να μην γινονται υπερβολες στις ποσοτητες.

  5. #5
    New Member Antonis T.'s Avatar
    Join Date
    01-10-16
    Location
    Athens
    Posts
    55

    Default

    Επειδή λόγω διατροφής το έψαξα αρκετά για τα γλυκά για να φτιάχνω μερικά :) κατάλαβα πως εκτός από τη ζάχαρη μεγάλο ρόλο παίζει και το είδος της κρέμας. Π.χ. Η σαντιγί από κρέμα γάλακτος 35% δίνει πολλές θερμιδες λόγω λιπών. Οκ λοιπόν στέβια, και τι άλλο; η βάση της τάρτας από αλεύρι σιταριού; δηλ. Υδκας όποτε πιθανά σάκχαρα; το φρούτο επάνω από την τάρτα τι κομπόστα; με ζάχαρη η οχι; αυτη η παλιό ζάχαρη κρύβεται παντού.

  6. #6
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Το παλικαρι πανω γραφει για θερμιδες και αν ειναι οντως τοσο χαμηλες.
    Ναι μπορει να ειναι χαμηλα σε θερμιδες αλλα δεν ξερουμε τι εινα αυτες οι θερμιδες!Δεν μπορεις να ξεφυγεις απο την ζαχαρη αν θες κατι γλυκο.Ο καθενας με τους στοχους του και με τα ορια του.

    προσωπικα οταν προκειται να θελω απεγνωσμενα γλυκο (αν και δεν συμβαινει συχνα) εχω παρει πουτιγκες βανιλια και σοκολατα απο mp. οποτε ξερω τι εχει μεσα.

  7. #7

    Default

    Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά έχω ακούσει πως η στεβια αυξάνει την ορεξη και μετά σαβουριάζουμε, ή στην καλύτερη τρώμε αλλά ξεφεύγοντας από το θερμιδικό στόχο... ισχυεί;
    Εγώ στον καφέ μόνο βάζω στέβια καμία φορά αλλιώς σκέτο..

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ε όχι δα.. Η στέβια ειναι η καλύτερη λύση για όποιον θέλει υποκατάστατο ζάχαρης.Ουτε ανοιγει την ορεξη ουτε τίποτα.

  9. #9
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Η στεβια ειναι το μονο απο τα μη θερμιδικα γλυκαντικα που οχι απλα υποκαθιστα τη ζαχαρη αλλα εχει και ουσιαστικοτεραοφελη,οπως καλυτερο γλυκαιμικο ελεγχο και βελτιωση της ευαισθησιας στην ινσουλινη.Επισης εχει πολλες αντιβακτηριακες ιδιοτητες.Κανε μια μικρη ερευνα θα βρεις υλικο.

    Αυτο που αναφερεις μπορει να το κανουν δυνητικα καποια αλλα γλυκαντικα οπως ακετοσουλφαμη και ισως τα κυκλαμικα,αλλα κ αυτο διφορουμενο ειναι.Εμενα προσωπικα δεν μου εχει συμβει.

  10. #10
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Τα sweet and balance με στεβια δεν ειναι?προσωπικα μονο τετοια γλυκα τρωω και μου αρεσουν πολυ!!

  11. #11
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Quote Originally Posted by mina@ View Post
    Τα sweet and balance με στεβια δεν ειναι?προσωπικα μονο τετοια γλυκα τρωω και μου αρεσουν πολυ!!

    Το με στεβια ειναι διαφημιστικο τρικ πιο πολυ.Κυριως πολυολες εχουν σαν γλυκαντικα υλη,οι οποιες πολυολες εχουν θερμιδες απλα λιγοτερες απο τους αμυλωδεις υδατανθρακες.Η μονη πολυολη που δεν εχει θερμιδες ειναι η ερυθριτολη.Επισης τετοιου ειδουσ γλυκα ειναι συνηθως φορτωμενα αρκετα με λιπη.

    Ακομη οταν αγοραζουμε στεβια προσοχη θελουν και οι προσμιξεις.Πχ αυτη η πρασινη του σουπερ μαρκετ εχει μαλτοδεξτρινη και αλλα υλικα πρωτα.Συνηθως καλη στεβια εχουν καταστηματα βιολογικων η οποια ειναι δεμενη ερυθριτολη(καθως η στεβια μονη της ειναι εντελως ασταθης-γι αυτο και αν καποιος σε σκονη μας πει 100% στεβια κατα πασα πιθανοτατα δεν λεει αληθεια)

  12. #12
    Banned
    Join Date
    20-07-15
    Posts
    160

    Default

    Οχι αναφερομαι στα slim n bites

    Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  13. #13
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Τα παγωτα sweet and balance εχουν 65 θερμιδες στα 50 γραμμαρια ετοιμου προιντος φτιαγμενο με νερο.Αν προσθεσεις γαλα τα λιπαρα αλλαζουν αλλα γινεται φυσικα πιο νοστιμο.Εγω με νερο μονο το εχω δοκιμασει.Εχει πολυ λιγοτερα λιπαρα σε σχεση με ενα κανονικο προιον.Με γλυκαντικο απο το φυτο στεβια και με προσθηκη αλλων γλυκαντικων

  14. #14
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Επίσης το 100% στεβια εκχύλισμα δεν νομίζω να υπάρχει, δλδ ειναι σαν τρως χαλκό. αφήνει μία μεταλλική γεύση και θέλει προσοχή στην δόση

    Gesendet von meinem ONEPLUS 3 mit Tapatalk.
    Obese To Fit

  15. #15
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Απ' ότι θυμάμαι η καθαρή στέβια 100% είναι πράσινη. Όλες οι κρυσταλλικές, διαφανείς προέρχονται στην ουσία από αυτή.
    Και όσο πιο μεγάλο ποσοστό στέβιας έχουν τόσο πιο πολύ after taste έχουν. Η 1:10 που έχω αφήνει πικριλοκαυτερίλα, των supermarkets είναι φανταστείτε συνήθως η 1;1 πολύ πιο "λίγο" στέβιες στην ουσία.

    Γενικά τα γλυκαντικά όπως η stevia και η ασπαρτάμη είναι μια χαρά. Απλά να ξέρετε ότι έχουν τρομερό πόλεμο από το καρτέλ της ζάχαρης
    (από τα μεγαλύτερα στην παγκόσμια οικονομία). Η δε ζάχαρη που χρησιμοποιείται από τη βιομηχανία τροφίμου δεν έχει καμία σχέση με τη ζάχαρη από ζαχαρότευτλα που αγοράζουμε για τα σπίτια μας, πολύ πιο χαμηλή ποιοτικά. Αλλά και απείρως πιο φτηνή από οποιοδήποτε γλυκαντικό.

  16. #16
    New Bodybuilder
    Join Date
    27-04-16
    Posts
    4

    Default

    θα προτεινατε σοκολατα στεβιας οταν μας πιανουν υπογλυκαιμιες?ξερετε απο που μπορω να προμηθευτω?

  17. #17
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Ναι θα μπορουσες αλλα και παλι σε μικρη ποσοτητα καθως οι θερμιδες δεν διαφερουν και πολυ απο τις κανονικες.Κυριως αυτο που κανει θερμιδογονες τις σοκολατες ειναι το βουτηρο του κακαο

  18. #18
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    To οποίο βούτυρο του κακάο είναι υγιεινότατο λιπαρό. Ναι, έχει μπόλικες θερμίδες.
    Και το ελαιόλαδο έχει. Και το λάδι καρύδας έχει. Μέτρον άριστον, όλα χρειάζονται αλλά με μέτρο,
    αν χωράει κάτι θερμιδικά στη διατροφή μας και είναι υγιεινό δεν υπάρχει λόγος να το στερούμαστε.
    Απλά η ρημάδα η σοκολάτα είναι τόσο νόστιμη που είναι δύσκολο να κρατηθείς να φας λίγη.
    Από την άλλη ποιος μπορεί να πάρει την απόφαση η υπόλοιπη ζωή του από εδώ και πέρα να έχει
    μόνο στεγνά κρέατα, υδατάνθρακες νερόβραστους και ότι είναι νόστιμο να το απορρίπτει.
    Θεωρώ ότι τα γλυκαντικά (όχι όλα αλλά πολλά από αυτά που χρησιμοποιούνται στα τρόφιμα)
    είναι μια καταπληκτική εναλλακτική. Το ιδανικό είναι να μάθουμε να φτιάχνουμε μόνοι μας λιχουδιές,
    χωρίς να είναι διατροφικές βόμβες, με υγιεινά συστατικά. Και ναι, θα έχουν θερμίδες. Μόνο το νερό δεν έχει
    αλλά μέχρι και τα ψάρια δεν ζουν μόνο με νερό χαχαχαχαχαχαχαχαχα

    (ρε παιδιά κάνει πείνα ή εγώ πεινάω?)

  19. #19
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    To οποίο βούτυρο του κακάο είναι υγιεινότατο λιπαρό. Ναι, έχει μπόλικες θερμίδες.
    Και το ελαιόλαδο έχει. Και το λάδι καρύδας έχει. Μέτρον άριστον, όλα χρειάζονται αλλά με μέτρο,
    αν χωράει κάτι θερμιδικά στη διατροφή μας και είναι υγιεινό δεν υπάρχει λόγος να το στερούμαστε.
    Απλά η ρημάδα η σοκολάτα είναι τόσο νόστιμη που είναι δύσκολο να κρατηθείς να φας λίγη.
    Από την άλλη ποιος μπορεί να πάρει την απόφαση η υπόλοιπη ζωή του από εδώ και πέρα να έχει
    μόνο στεγνά κρέατα, υδατάνθρακες νερόβραστους και ότι είναι νόστιμο να το απορρίπτει.
    Θεωρώ ότι τα γλυκαντικά (όχι όλα αλλά πολλά από αυτά που χρησιμοποιούνται στα τρόφιμα)
    είναι μια καταπληκτική εναλλακτική. Το ιδανικό είναι να μάθουμε να φτιάχνουμε μόνοι μας λιχουδιές,
    χωρίς να είναι διατροφικές βόμβες, με υγιεινά συστατικά. Και ναι, θα έχουν θερμίδες. Μόνο το νερό δεν έχει
    αλλά μέχρι και τα ψάρια δεν ζουν μόνο με νερό χαχαχαχαχαχαχαχαχα

    (ρε παιδιά κάνει πείνα ή εγώ πεινάω?)
    +1000!!απλα ειπα οτι το βουτηρο προσδιδει τις περισσοτερες θερμιδες κι οχι η ζαχαρη.Εννοειται πως μπορει να εχει θεση στη διατροφη μας!!

  20. #20
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Τα έλεγα για να τα ακούω κι εγώ, μη νομίζεις χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
    Είμαι στη φάση που προσπαθώ να ισορροπήσω τη διατροφή μου μετά από πολύ καιρό στέρησης.
    (αυτή η ισορροπία, δύσκολη η άτιμη)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Στέβια
    By Christine7 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 61
    Last Post: 29-09-18, 23:39
  2. Υγρή Στέβια και Πικράδα
    By nantia in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 31-07-15, 11:18
  3. Για Τους Γλυκατζήδες! - Στέβια -
    By ironjim in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 30-05-14, 13:35
  4. Γλυκα
    By giannhsg in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 04-03-06, 00:11

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •