Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 19 of 19
  1. #1
    Banned
    Join Date
    20-07-15
    Posts
    160

    Default Αναγκαιότητα Συμπληρωμάτων

    Καλησπερα μετα απο πολυ διαβασμα θα ηθελα να ρωτησω κατα ποσο τελικα ειναι αναγκαια καποια συμπληρωματα.
    Εχωντας δεδομενη μια ολοκληρωμενη διατροφη ποσα συμπληρωματα τελικα χρειαζομαστε;

    Η ερωτηση μ εχει να κανει γτ θεκω να χρησιμοποιω οσο δυνατον λιγοτερα χωρις να περιοριζεται ο στοχος μου.

    Επομενως ελεγα να χρησιμοποιω μονο bcaa πριν αεροβιων και κατα τ διαρκεια στα βαρη οσο και κρεατινη μονο μετα τα βαρη, καθως μετα απο ενα μηνα χρησης υπαρχει υπερπληρεις δτους μυες σωστα;

    Οσον αφορα τ whey, μιλωντας παντα γ να εχουμε ιδια αποτελεσματα μετα τη προπ τι θα μπορουσαμε να βαλουμε ακολουθωντας ενα γευμα 30 λεπτων αργοτερα τωρα βαζω ροφημα whey αμεσως μετα.

    Παρακαλω πολυ πειτε μ τις γνωμες σας. Κυριο μελημα ειναι να μν υπαρχει διαφοροποιηση στ τελικο αποτελεσμα.

    Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  2. #2
    Senior Bodybuilder JasonBlack's Avatar
    Join Date
    28-04-07
    Location
    Piraeus, Athens, Greece.
    Posts
    1,286

    Default

    Εφόσον η διατροφή σου ειναι spot on και στην προπόνηση τα δίνεις ολα το επόμενο βήμα ειναι τα συμπληρώματα...
    και προσωπικά είμαι fan της διαδικασίας αγοράς συμπληρωμάτων, δοκιμής διαφορετικών στακ κλπ....

    Τώρα για τα απαραίτητα (η γενική άποψη που εχω διαβάσει απο πολύ κοσμο) ειναι πρωτεϊνη, κρεατίνη, πολυβιταμίνη, β-αλανίνη...
    Προσωπικά χρησιμοποιώ και γλουταμίνη (πιο ξεκουραστος υπνος και συμφωνα με την AST βοηθάει στην αύξηση έκκρισης αυξητικής και ειναι εταιρεία που εμπιστεύομαι)...
    Απο εκει και πέρα χρήματα να εχεις να προσθέτεις συμπληρώματα....

  3. #3
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Εγώ θα έβαζα πρώτα τα αντιοξειδωτικά, έπειτα τα αμινοξέα και τέλος την γλουταμίνη.

    Απαραίτητη η σκέψη μας γύρω από την αποκατάστασή μας και την ποιοτική ανάρρωση.

    Κι όπως είπε πριν κι ο Jason, όρεξη να 'χεις να ξοδεύεις λεφτά μετά σε συμπληρώματα!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    20-07-15
    Posts
    160

    Default

    Δν ειναι χρηματικο το προβλημα οσο λιγοτερων επεξεργασμενων στοιχειων στον οργανισμο..να μ πειτε αυτα π τρωμε χειροτερα ειναι....

    Χρησιμοποιω τωρα σαν πρε β αλανινη κ κιτρουλινη κ μετα whey κ κρεατινη. Γλουταμινη πριν τον υπνο βοηθαει τοσο;?
    ακομα για τη επικυνδινοτητα των επεξεργασμενων αυτων συμπληρωματων ποικιλουν τα αρθα γ υπερ κ κατα..δν ξερω τ να πιστεψω

    Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  5. #5
    Senior Bodybuilder JasonBlack's Avatar
    Join Date
    28-04-07
    Location
    Piraeus, Athens, Greece.
    Posts
    1,286

    Default

    Quote Originally Posted by JeykO View Post
    Δν ειναι χρηματικο το προβλημα οσο λιγοτερων επεξεργασμενων στοιχειων στον οργανισμο..να μ πειτε αυτα π τρωμε χειροτερα ειναι....

    Χρησιμοποιω τωρα σαν πρε β αλανινη κ κιτρουλινη κ μετα whey κ κρεατινη. Γλουταμινη πριν τον υπνο βοηθαει τοσο;?
    ακομα για τη επικυνδινοτητα των επεξεργασμενων αυτων συμπληρωματων ποικιλουν τα αρθα γ υπερ κ κατα..δν ξερω τ να πιστεψω

    Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Γλουταμινη εγω βαζω 4ις φορές την ημέρα (οπως ειπα... θυμάμαι άρθρο της AST που λεει για αυξηση εκκρισης αυξητικης και χρηση ανα 4ις ωρες (την τελευταια δοση λιγο πριν τον υπνο)....

    κρεατινη μετά την πρωϊνη αερόβια εχω τωρα και μετά την προπόνηση (με ταυρίνη την βάζω)....

    Ακολουθω την γενικη οδηγια οτι κρεατινη και γλουταμινη δεν συνδυαζονται και τις βαζω παντα με διαφορα 2 ωρων το λιγότερο...

    https://ast-ss.com/stimulating-growt...-gl3-and-gaba/

  6. #6
    Senior Bodybuilder JasonBlack's Avatar
    Join Date
    28-04-07
    Location
    Piraeus, Athens, Greece.
    Posts
    1,286

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Εγώ θα έβαζα πρώτα τα αντιοξειδωτικά, έπειτα τα αμινοξέα και τέλος την γλουταμίνη.

    Απαραίτητη η σκέψη μας γύρω από την αποκατάστασή μας και την ποιοτική ανάρρωση.

    Κι όπως είπε πριν κι ο Jason, όρεξη να 'χεις να ξοδεύεις λεφτά μετά σε συμπληρώματα!!!
    Όταν λες αντιοξειδωτικά;

  7. #7
    Advanced Bodybuilder EKRIG's Avatar
    Join Date
    18-05-10
    Location
    TRIPOLI
    Posts
    1,077

    Default

    Αν θες να χρησιμοποιήσεις συμπληρώματα μπορείς να πάρεις whey, κρεατίνη, bcaa και γλουταμίνη. Όπως είπαν τα παιδιά από πάνω λεφτά να έχεις.
    PAIN AND GAIN

  8. #8
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by JasonBlack View Post
    Όταν λες αντιοξειδωτικά;
    π.χ. βιταμίνη C και Ε!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  9. #9
    Senior Bodybuilder JasonBlack's Avatar
    Join Date
    28-04-07
    Location
    Piraeus, Athens, Greece.
    Posts
    1,286

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    π.χ. βιταμίνη C και Ε!!!
    Thanks!

  10. #10
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Να συμπληρωσω στις αντιοξειδωτικες βιταμινες που ανεφερε ο Σταυρος,σαν καθαρα αντιοξειδωτικα τα μονα μελετημενα ειναι η κουρκουμινη και η NAC(Ν-ακετυλοκυστεινη).Υπαρχουν και αλλα πολλα αλλα οι περισσοτερες ερευνες δεν εχουν δειξει εγκυρα αποτελεσματα.Οσον αφορα τη γλουταμινη οσες φορες ειχα ενσωματωσει σε περιοδο off-season δεν ειχα δει καμια απολυτως διαφορα.Αντιθετως στη διαιτα ειναι χρυσαφι πραγματικα.Ακριβως τα ιδια εχω να πω και για τη β-αλανινη.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    20-07-15
    Posts
    160

    Default

    Οσον αφορα κατα ποσο επικυνδηνα γ τν υγεια ειναι ...;?

    Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  12. #12
    Banned
    Join Date
    20-07-15
    Posts
    160

    Default

    Επισης καποιο εγγυρο site γ τετοια θεματα ερευνες κτλ εχουμε;

    Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  13. #13
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Επικίνδυνα είναι όταν γίνεται κατάχρηση (όπως και σε οτιδήποτε) και όταν δεν τηρούνται οι προδιαγραφές στην παραγωγή & διανομή.

    Απο εκεί και πέρα, κάποια συμπληρώματα (πχ κρεατίνη) έχει βρεθεί ότι βοηθάνε σημαντικά και πληθυσμιακές ομάδες πέραν των αθλητών (πχ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21394604).
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  14. #14
    Senior Bodybuilder JasonBlack's Avatar
    Join Date
    28-04-07
    Location
    Piraeus, Athens, Greece.
    Posts
    1,286

    Default

    My 2 cents on the subject.... τα συγκεκριμένα ανήκουν στην κατηγορία των βασικών για να μην πω "παιδικών συμπληρωμάτων"....
    προβλήματα στην υγεία έχω ακούσει από κακή χρήση διεγερτικών η "αλλων" οπου ΚΑΙ εκει ειναι το θεμα της χρησης τους (η καλύτερα της κατάχρησης τους)...

    Ανθρωπο να αντιμετωπίσει πρόβλημα υγείας εξαιτίας whey πρωτεϊνης, πολυβιταμίνης, κρεατίνης η γλουταμίνης δεν γνωρίζω να σου πω την αλήθεια ούτε έχω ακούσει ποτε...
    Ειναι η ιδια λογική με την ασπιρινη.... σε συγκεκριμένη ποσότητα ειναι καλή η χρήσης της αμα πάρεις τρία κουτιά είναι απόπειρα αυτοκτονίας...

    Αν τα παραπάνω ομως ηταν επικίνδυνα θα έπεφτε κόσμος στα γυμναστήρια σαν τις μύγες τον Αυγουστο με την μυγοσκοτώστρα ...

  15. #15
    Senior Bodybuilder JasonBlack's Avatar
    Join Date
    28-04-07
    Location
    Piraeus, Athens, Greece.
    Posts
    1,286

    Default

    Quote Originally Posted by JeykO View Post
    Επισης καποιο εγγυρο site γ τετοια θεματα ερευνες κτλ εχουμε;

    Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Ενα googlάρισμα να κάνεις ακόμα και τα άρθρα του bodybuilding com εχουν μέσα τις πηγές και τις έρευνες που μπορείς να διαβάσεις και ο ίδιος...

  16. #16
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by JasonBlack View Post
    Ειναι η ιδια λογική με την ασπιρινη.... σε συγκεκριμένη ποσότητα ειναι καλή η χρήσης της αμα πάρεις τρία κουτιά είναι απόπειρα αυτοκτονίας...

    Αν τα παραπάνω ομως ηταν επικίνδυνα θα έπεφτε κόσμος στα γυμναστήρια σαν τις μύγες τον Αυγουστο με την μυγοσκοτώστρα ...
    χαχα, ναι με τη διαφορά ότι η ασπιρίνη είναι όντως φάρμακο ενώ τα συμπληρώματα όχι ;)

    Οι ανησυχίες είναι για τη μακροχρόνια ζημιά που μπορεί να κάνουν (πχ αν σχετίζεται η μακροχρόνια χρήση με καρκίνους, αν έχουν σημαντικά side effects, κλπ) και ο λόγος είναι ότι τέτοιες μελέτες παίρνουν χρόνια (αν σκεφτείς οτι η χρήση συμπληρωμάτων είναι σχετικά πρόσφατο φαινόμενο είναι λογικό). Ή να υπάρχει πρόβλημα όταν τα συνδιάζεις ή αν ήδη πάσχεις απο κάτι και παίρνεις συγκεκριμένα συμπληρώματα κλπ.

    Σε γενικές γραμμές όμως νομίζω ότι τα πιο στάνταρ (και χρήσιμα) συμπληρώματα (whey, bcaa, creatine monohydrate, caffeine, HMB, κλπ) έχουν μελετηθεί αρκετά.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  17. #17
    Senior Bodybuilder JasonBlack's Avatar
    Join Date
    28-04-07
    Location
    Piraeus, Athens, Greece.
    Posts
    1,286

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    χαχα, ναι με τη διαφορά ότι η ασπιρίνη είναι όντως φάρμακο ενώ τα συμπληρώματα όχι ;)

    Οι ανησυχίες είναι για τη μακροχρόνια ζημιά που μπορεί να κάνουν (πχ αν σχετίζεται η μακροχρόνια χρήση με καρκίνους, αν έχουν σημαντικά side effects, κλπ) και ο λόγος είναι ότι τέτοιες μελέτες παίρνουν χρόνια (αν σκεφτείς οτι η χρήση συμπληρωμάτων είναι σχετικά πρόσφατο φαινόμενο είναι λογικό). Ή να υπάρχει πρόβλημα όταν τα συνδιάζεις ή αν ήδη πάσχεις απο κάτι και παίρνεις συγκεκριμένα συμπληρώματα κλπ.

    Σε γενικές γραμμές όμως νομίζω ότι τα πιο στάνταρ (και χρήσιμα) συμπληρώματα (whey, bcaa, creatine monohydrate, caffeine, HMB, κλπ) έχουν μελετηθεί αρκετά.
    Σωστός....

  18. #18
    Banned
    Join Date
    20-07-15
    Posts
    160

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Εγώ θα έβαζα πρώτα τα αντιοξειδωτικά, έπειτα τα αμινοξέα και τέλος την γλουταμίνη.

    Απαραίτητη η σκέψη μας γύρω από την αποκατάστασή μας και την ποιοτική ανάρρωση.

    Κι όπως είπε πριν κι ο Jason, όρεξη να 'χεις να ξοδεύεις λεφτά μετά σε συμπληρώματα!!!
    Ποσοτητα mg σε c k d και ποια προτειενεις σε παρακαλω

    Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  19. #19
    Banned
    Join Date
    20-07-15
    Posts
    160

    Default

    Μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος παρακαλω. Προτεινε μου ποια βιταμινη κ ποια αμινονεα. Επισης μετα απο προπ πως αντιναθιστας τη whey. Τελος το γινετε με κρεατινη;?

    Quote Originally Posted by Musclemar View Post
    Ειναι περισσοτερο απο ενδοπροπονητικο ομως, ισως γι'αυτο και να ειναι πιο ακριβο, αλλα τα εξαιρετικα συστατικα του δικαιολογουν την τιμη.
    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Εγώ θα έβαζα πρώτα τα αντιοξειδωτικά, έπειτα τα αμινοξέα και τέλος την γλουταμίνη.

    Απαραίτητη η σκέψη μας γύρω από την αποκατάστασή μας και την ποιοτική ανάρρωση.

    Κι όπως είπε πριν κι ο Jason, όρεξη να 'χεις να ξοδεύεις λεφτά μετά σε συμπληρώματα!!!

    Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συνδιασμός Συμπληρωμάτων
    By chris78 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 27-04-14, 16:50
  2. Συνδυασμός Συμπληρωμάτων
    By panos poulos in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 25-02-14, 17:03
  3. Συνδυασμός Συμπληρωμάτων
    By giannakos46 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 30-01-14, 21:36
  4. Aπομιμήσεις συμπληρωμάτων!
    By matatsis in forum Αξιολογήσεις Για Συμπληρώματα Διατροφής
    Replies: 12
    Last Post: 05-05-09, 07:56
  5. Διαχωρισμός Συμπληρωμάτων
    By mostox in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 20
    Last Post: 17-02-09, 19:57

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •