Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    03-11-16
    Posts
    2

    Cool Λύση Για Γυμναστική!

    Καλημέρα στην παρέα,

    Είμαι 26 ετών, 1.80, 72kg. Όταν απέχεις για μεγάλο διάστημα από προπονήσεις κλπ. (από Μάρτη) συγκαταλέγεσαι λίγο- πολύ στους αρχάριους. Για να μην τα πολυλογώ και γίνομαι κουραστικός, θα ήθελα τη συμβουλή σας για ένα θέμα. Γύρω στον Απρίλη και μετά από κάτι ασκήσεις που έκανα αισθάνθηκα πόνους χαμηλά (..) Πήγα στο γιατρό τελοσπάντων, ο οποίος μου λεγε ό,τι να ναι, μετά χρειάστηκε να πάω αλλού επειδή δεν ήξεραν τι έχω (ελληνικά νοσοκομεία), μου διναν κατι χάπια που δεν μ'έπιαναν και τελικά πήγα σε ιδιώτη και μου είπε αμέσως ότι ήταν θρόμβωση. Έκανα θεραπεία για ένα διάστημα, σήμερα δόξα το Θεό, ο πόνος έχει ελαχιστοποιηθεί, αλλά θα ήθελα σιγά σιγά να ξεκινήσω κάτι στο χαλαρό -όχι βάρη-, ώστε να μπω και πάλι σε ρυθμούς γυμναστικής. Λόγω και της καθιστικής ζωής που έκανα τους τελευταίους μήνες, αν και σχετικά αδύνατος που είμαι, έχω πετάξει κοιλίτσα. Βάρη δεν επιτρέπεται να κάνω. Όποιος φίλος/ φίλη θέλει, μπορεί να μου προτείνει κάποιο πρόγραμμα, κάποιες ασκήσεις να κάνω, ώστε και με μια πρωτεινούλα αργότερα να νιώθω κι εγώ, αλλά και να αισθάνομαι και ότι αλλάζει λίγο το σωμα μου. Κομματάκι δύσκολο όλο αυτό να γίνει χωρίς βάρη, αλλά έτσι έχουν τα πράγματα...!

    Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας

  2. #2
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Η καθιστική ζωή είναι που είναι ο μεγαλύτερο σύμμαχος της θρόμβωσης.
    Εδώ σε ανθρώπους χωρίς ιστορικό θρομβώσεων, όταν νοσηλεύονται και ξέρουν στο νοσοκομείο εκ των προτέρων
    ότι θα μείνουν μέρες χωρίς να πολυκινούνται, τους κάνουν αντιθρομβωτικές ενέσεις.

    Διάδρομο με μέτριας έντασης ταχύτητα για αρχή. Και πιστεύω και ένα ελαφρύ πρόγραμμα με αλτηράκια θα ήταν καλό.
    Αλλά καλό θα ήταν να μίλαγες με κάποιο γιατρό που να σκαμπάζει και λίγο από αθλητισμό/γυμναστική.
    Ο θρόμβος βρήκατε τελικά από ποια αιτία δημιουργήθηκε? Γιατί δεν είναι έτσι απλό και κοινότυπο ένας νέος άνθρωπος να
    παθαίνει θρομβώσεις. Έκανες τίποτα εξετάσεις θρομβοφιλίας? Τώρα παίρνεις κάποια συντηρητική αγωγή κατά των θρομβώσεων?

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    03-11-16
    Posts
    2

    Default

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    Η καθιστική ζωή είναι που είναι ο μεγαλύτερο σύμμαχος της θρόμβωσης.
    Εδώ σε ανθρώπους χωρίς ιστορικό θρομβώσεων, όταν νοσηλεύονται και ξέρουν στο νοσοκομείο εκ των προτέρων
    ότι θα μείνουν μέρες χωρίς να πολυκινούνται, τους κάνουν αντιθρομβωτικές ενέσεις.

    Διάδρομο με μέτριας έντασης ταχύτητα για αρχή. Και πιστεύω και ένα ελαφρύ πρόγραμμα με αλτηράκια θα ήταν καλό.
    Αλλά καλό θα ήταν να μίλαγες με κάποιο γιατρό που να σκαμπάζει και λίγο από αθλητισμό/γυμναστική.
    Ο θρόμβος βρήκατε τελικά από ποια αιτία δημιουργήθηκε? Γιατί δεν είναι έτσι απλό και κοινότυπο ένας νέος άνθρωπος να
    παθαίνει θρομβώσεις. Έκανες τίποτα εξετάσεις θρομβοφιλίας? Τώρα παίρνεις κάποια συντηρητική αγωγή κατά των θρομβώσεων?

    Kαλημέρα. Από τα βάρη προήλθε η θρόμβωση. Ζορίστηκα σε κάποια άσκηση περισσότερο απ' ότι έπρεπε. Είχα νιώσει κάποια ενόχληση, αλλά δεν είχα δώσει σημασία και συνέχισα. Έκανα το καλοκαίρι αντιθρομβωτικές ενέσεις και ο πόνος εξαφανίστηκε σχεδόν, όχι όμως το ένα μικρό εξόγκωμα, που έχει μικρύνει-δεν εχει φύγει τελείως ομως. Είχα πάρει θεραπεία με χάπια για 2-3 μήνες, έπαιρνα Ω3 και εδώ κι ενα μηνα περίπου δεν παίρνω κάτι. Γενικά όλοι όσοι ασχολούνται, κάνουν βαρη κλπ πρέπει να ναι προσεκτικοί με τις κινήσεις τους, γιατί την έχουν πάθει και αλλα παιδιά.

    Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου

  4. #4
    New Member Θωμάς's Avatar
    Join Date
    19-11-13
    Location
    Λάρνακα, Κύπρος
    Posts
    53

    Default

    Λυπάμαι για το πρόβλημα που σου προέκυψε φίλε. Πριν από μία εβδομάδα διαγνώστηκα και εγώ με θρόμβωση αλλά οι εξετάσεις για τα αίτια συνεχίζονται καθώς η ηλικία μου (43+) και κάποιοι άλλοι παράγοντες που συμβάλουν προς τούτο, δεν τη δικαιολογούν. Τώρα είμαι στην αναμονή. Θα σε κρατήσω ενήμερο για ότι ακολουθήσει. Όσο για εσένα, πιστεύω ότι σε πρώτη φάση θα πρέπει να εξασφαλίσεις μία πλήρη ιατρική αναφορά για το πρόβλημά σου και μετά να αποταθείς σε κάποιο έμπειρο φυσικοθεραπευτή/γυμναστή να σε συμβουλεύσει εφόσον και αυτός συζητήσει το θέμα με τον θεράποντα ιατρό σου. Καλή συνέχεια και σου εύχομαι να επανέλθεις γρήγορα.

  5. #5
    New Member Θωμάς's Avatar
    Join Date
    19-11-13
    Location
    Λάρνακα, Κύπρος
    Posts
    53

    Default

    Μετά από μια πλειάδα αιματολογικών εξετάσεων (από ηπατίτιδα, θρομβοφιλία, καρκινικούς δείκτες μέχρι AIDS!) και ένα αξονικό θώρακα και κοιλίας - ευτυχώς - δεν προέκυψε κάτι! Αντιλαμβάνεσαι την αγωνία της αναμονής των αποτελεσμάτων καθότι δεν υπάρχει οικογενειακό ιστορικό που να δικαιολογεί την εν τω βάθει φλεβική θρόμβωση (DVT). Έμεινα 9 μέρες στο νοσοκομείο μετά την εισαγωγή μου στο Παθολογικό Τμήμα από τις Πρώτες Βοήθειες όπου κατέφυγα νομιζόμενος ότι είχα πάθει σοβαρή θλάση. Είχα αρχίσει από την πρώτη στιγμή ενδοφλέβιες και ακολούθως άρχισα να παίρνω το ΧΑRELTO, δύο δόσεις των 15 καθημερινά για 3 εβδομάδες και μία δόση των 20 για 6 ακόμη μήνες. Φοράω και κάλτσα συμπίεσης μέχρι ψηλά. Σαν ζαρτιέρα είναι! Σε ένα μήνα θα γίνει επαναξιολόγηση. Η διάγνωση έγινε με ντόμπλερ (κάτι σαν υπέρηχοι που κάνουν οι έγκυοι). Φοβάμαι και εγώ πλέον την άσκηση αλλά περισσότερο την αποχή απ' αυτή. Θα πάρω και δεύτερη γνώμη για να δω πως θα συνεχίσω από εδώ και πέρα γιατί η θρόμβωση δεν είναι αστεία πράγματα και σίγουρα δεν πρέπει να κάνουμε του κεφαλιού μας. Πάντως, κατά την παραμονή μου στο νοσοκομείο, αντιλήφθηκα ότι πολύ λίγες γνώσεις υπάρχουν (ή εμπειρίες) επί του θέματος, τουλάχιστον όσον αφορά τη δικιά μας ηλικία και σωματική κατάσταση (αθλητικούς τύπους). Ο κάθε γιατρός έλεγε τα δικά του, μέχρι που μία γιατρός "έφταιξε" την κρεατίνη που έπαιρνα! Σημειωτέον, έπαιρνα πρωτεΐνη, κρεατίνη, Ω3, μία "αδύναμη" πολυβιταμίνη και γλουταμίνη και εννοείται ότι ουδέποτε χρησιμοποίησα κάποιο άλλο "ύποπτο" συμπλήρωμα. Παραίνεσή μου, επειδή πολλές φορές μπορεί λανθασμένα να εκλάβουμε τη θρόμβωση σαν θλάση, να αποτεινόμαστε στους ειδικούς και να μην κάνουμε αυθαίρετες διαγνώσεις όπως εγώ.

  6. #6

    Default

    Καλησπερα.Φυσικα και μπορεις να χτισεις το σωμα σου και χωρις βαρη.Υπαρχει πλειαδα ασκησεων οι οποιες εκτελουνται με το σωματικο βαρος και οι οποιες κανουν την ιδια δουλεια με τα βαρη,απλως εχουν διαφορετικη λειτουργια στο σωμα,π.χ. ελξεις στο μονοζυγο,καμψεις,καθισματα,ροκανισματα κ.α....Υπαρχουν απειρα προγραμματα στο διαδικτυο αν ψαξεις λιγο.Στο προτεινω ανεπιφυλακτα παντως και να ξερεις οτι θα κανει καλο και στον τραυματισμο σου.

  7. #7
    New Member Θωμάς's Avatar
    Join Date
    19-11-13
    Location
    Λάρνακα, Κύπρος
    Posts
    53

    Default

    Τελικά, πήρα τα αποτελέσματα γενετικού ελέγχου (DNA). Έχω μία κληρονομική γονιδιακή μετάλλαξη η οποία ευνοεί τη δημιουργία φλεβικών θρομβώσεων (Factor V Leiden). Ευτυχώς είμαι ετερόζυγος και όχι ομόζυγος καθώς η ομοζυγία είναι κάτι πολύ πιο σοβαρό. Στην παρούσα φάση χρησιμοποιώ αντιπηκτικά Xarelto. Από γυμναστική μόνο περπάτημα και κολύμπι δικαιούμαι. Σε ένα δίμηνο θα γίνει επαναξιολόγηση. Η μετάλλαξη ήταν η αιτία του προβλήματος και πιο πιθανή αφορμή μία μετατόπιση της λεκάνης πριν ένα τρίμηνο. Αυτό θεωρείται τραυματισμός. Αυτή τη μετατόπιση την παθαίνω μία με δύο φορές τον χρόνο εδώ και μία δεκαετία περίπου. Ευτυχώς βρήκα ένα χειροπράκτη που τη βάζει στη θέση της. Την πρώτη φορά την έπαθα από υπερφόρτωση σε μία άσκηση τύπου σταυρού για πλάτη. Αυτά....
    Last edited by Θωμάς; 13-03-17 at 14:14.

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Για σένα προτεραιότητα έχει η υγεία και μόνο! Κάνε ότι ακριβώς σου είπε ο γιατρός και ευχόμαστε όλα να πάνε καλά.

  9. #9
    New Member Θωμάς's Avatar
    Join Date
    19-11-13
    Location
    Λάρνακα, Κύπρος
    Posts
    53

    Default

    Ευχαριστώ πολύ Ειρήνη για τις ευχές!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Λύση Για Γυναικομαστία;
    By kostakis01 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 05-07-16, 19:10
  2. λύση για skinny fat.
    By panos08 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 18-05-14, 15:09
  3. Βρήκα τη λύση????
    By Jin in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 16
    Last Post: 24-07-09, 23:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •