Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 24 of 24
  1. #1

    Default Δίλημμα: Όγκος ή Αδυνάτισμα;

    Εδω και ενα χρονο παιρνω καποια φαρμακα που μου ανοιγουν την ορεξη και εχω βαλει 20 κιλα. ( απο 78 πηγα 98). Εχω υψος 1.82 και η αληθεια ειναι οτι τα παραπανω κιλα δε φαινονται και τοσο ασχημα. Εμενα στοχος μου ειναι να εχω ογκο. Το ποσοστο λιπους μου ειναι 19%.
    Αντιμετωπιζω το εξης διλλημα: Δεδομενου οτι τρωω πολυ, μπορω να το εκμεταλλευτω για να κανω προγραμμα ογκου μακροπροθεσμα ( για 1-2 χρονια, δηλαδη για οσο θα παιρνω τα φαρμακα) και μετα βραχυπροθεσμα (για 6 μηνες) διαιτα και γραμμωση? Η ειναι καλυτερο να κανω τωρα διαιτα να κατεβω απο τα 98 κιλα στα 78-80 και μετα να κανω ογκο? Ποια απο τις 2 επιλογες θα μου δωσει καλυτερο αποτελεσμα σε βαθος χρονου? Το λεω αυτο γιατι γνωριζω οτι οταν καποιος κανει διαιτα για αδυνατισμα αναποφευκτα χανει και λιγη μυικη μαζα.

    Εσεις τι προτεινετε??
    Last edited by road_runner; 05-11-16 at 18:16.

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Τα φάρμακα για ποιόν λόγο τα παίρνεις;! Υπάρχει πρόβλημα υγείας;!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Τα φάρμακα για ποιόν λόγο τα παίρνεις;! Υπάρχει πρόβλημα υγείας;!


    Παιρνω αντιψυχωτικα γιατι ειχα ενα ψυχωτικο επεισοδιο. Τωρα ειμαι καλα και σιγα σιγα τα μειωνω μεχρι που σε 1-2 χρονια θα τα εχω κοψει εντελως. Δε με εμποδιζουν να κανω γυμναστικη. Η μονη παρενεργεια ειναι οτι με κανουν να τρωω πολυ. Παντως τρωω υγειινα.

  4. #4
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Και υπάρχει κάποια σχετική οδηγία που αφορά την διατροφή ή όχι;!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Και υπάρχει κάποια σχετική οδηγία που αφορά την διατροφή ή όχι;!
    Οχι μπορω να τρωω τα παντα.

  6. #6
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Προσωπικά λοιπόν θεωρώ ότι δεν πρέπει να σκέφτεσαι με όρους όπως "όγκος" ή "γράμμωση", αλλά να φτιάξεις ένα πλάνο λειτουργικό ωστε να γίνει αυτό που λες, να εκμεταλεύεσαι την παραπάνω όρεξη που έχεις.

    Αν όμως το πλάνο αου δεν είναι σωστό και μετρημένο, τότε θα πας το λίπος σου στο 30% και δεν θα υπάρχει επιστροφή.

    Σε αυτό το κομμάτι θα βοηθήσει πολύ και η αερόβια προπόνηση, όχι μόνο τα βάρη.

    Τώρα πώς τρως περίπου;!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  7. #7

    Default

    Ποσα χρονια γυμναζεσαι?το να συνεχισεις τον ογκο κατα την γνωμη μου ειναι τραβηγμενο για λογους υγειας κυριως...θα σου προτεινα ενα μικρο καθαρισμα πχ στα 90 κιλα και να δουλεψεις εκει και λογικα θα συνηθισει ο οργανισμος σου και δεν θα εχεις αυξημενη ορεξη.
    Life is to short to be small

  8. #8

    Default

    Σε βαθος χρονου μυικα θα εισαι το ιδιο...επειδη εχω περασει το σσταδιο του permabulking δηλαδη ατελειωτος ογκος να σου πω οτι δεν αξιζει μετα απο καποιο σημειο βαζεις μονο λιπος...αν κανεις σωστη διαιτα δεν νομιζω να εχεις θεμα απωλειας μυικης μαζας τουλαχιστον σε ποσοστα λιπους ανω του 12%
    Life is to short to be small

  9. #9

    Default

    Quote Originally Posted by THEOOURGIOS View Post
    Ποσα χρονια γυμναζεσαι?το να συνεχισεις τον ογκο κατα την γνωμη μου ειναι τραβηγμενο για λογους υγειας κυριως...θα σου προτεινα ενα μικρο καθαρισμα πχ στα 90 κιλα και να δουλεψεις εκει και λογικα θα συνηθισει ο οργανισμος σου και δεν θα εχεις αυξημενη ορεξη.

    Ειχα κανει βαρη παλιοτερα 1-2 χρονια. Τον τελευταιο καιρο εκανα κολυμβηση και τρεξιμο. Αν κανω διαιτα μεχρι τα 90 και μετα ογκο, δε θα ανεβω παλι στα ιδια κιλα? Τωρα τρωω 3 γευματα τη μερα, 1 κουταλια ελαιολαδο τη μερα. Δε πινω αλκοολ ουτε τρωω απ εξω.

  10. #10

    Default

    Εχεις δυο επιλογες
    Η πρωτη να συνεχισεις για ακομα 1,2 χρονια τον ογκο φτανοντας 110 κιλα+ με 30 λιπος στην καλυτερη και χοντρος...επειδη τα φαρμακα σου εχουν ανοιξει την ορεξη και σαρεσει ο ογκος.
    Η δευτερη το αλλο ακρο να πεσεις 20 κιλα και μετα παλι ογκο που το πιθανοτερο ειναι να πιασεις παλι τα τωρινα σου κιλα κανοντας τον οργανισμο σου μπαλακι.
    Σου προτεινω λοιπον κατι ενδιαμεσο να καθαρισεις καπως στα 90 κιλα και μετα να παιζεις 90-95 αντε 90-100 (που δεν συμφωνω παλι στα τοσα κιλα) βελτιωνοντας την αναλογια μυες/λιπος οποτε και δεν θα γινεις χοντρος και θα εισαι αρκετα ογκωδης
    Life is to short to be small

  11. #11
    Senior Bodybuilder JasonBlack's Avatar
    Join Date
    28-04-07
    Location
    Piraeus, Athens, Greece.
    Posts
    1,286

    Default

    Εγω ειμαι της αποψης να κατέβεις σε κιλά, να γραμμώσεις λιγο να δεις τι εχεις και μετα να ανεβασεις ογκο ποιοτικα.... μην σε ξεγελουν τα κιλα, το θεμα ειναι στα ποσα κιλα γραμμωνεις και στα 80 κιλα δεν νομιζω οτι θα εχεις γραμμωσει ιδιαιτερα... φυσικα αν ποσταρες φωτο θα μπορουσαμε να εχουμε και μια πιο ολοκληρωμενη αποψη....
    Αλλα επειδη ο ογκος ειμαι ΜΕΓΑΛΗ παγιδα και αφηνει πολλα ΠΟΛΛΑ περιθωρια για να ξεφευγεις απο την διατροφη σου ευκολα θα χασεις τον ελεγχο...
    για μενα γραμμωση να δεις τι θα μεινει, να δεις τι εχεις και ποια σημεια σου λειπουν και μετα ενας ποιοτικος ογκος....
    εγω αυτο κανω...

  12. #12
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Το να περιορίσεις το φαγητό παρόλο που έχεις όρεξη δεν παίζει;
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  13. #13

    Default

    Ανεβασα μερικες φωτογραφιες για να εκτιμησετε την κατασταση.

    WP_20161105_23_06_45_Pro.jpg

    WP_20161105_23_08_07_Pro.jpg

    WP_20161105_23_09_37_Pro.jpg

    Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια!

    Σε περιπτωση που επιλεξω να κανω αδυνατισμα, θα κανω προγραμμα γραμμωσης με βαρη + αεροβιο, ή μονο αεροβιο?
    Last edited by road_runner; 06-11-16 at 00:36.

  14. #14
    Senior Bodybuilder JasonBlack's Avatar
    Join Date
    28-04-07
    Location
    Piraeus, Athens, Greece.
    Posts
    1,286

    Default

    Quote Originally Posted by road_runner View Post
    Ανεβασα μερικες φωτογραφιες για να εκτιμησετε την κατασταση.

    Attachment 30788 Attachment 30789 Attachment 30790

    Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια!
    Δεν ανοιγουν οι φωτο ... δοκιμασε ξανα

  15. #15

    Default

    Ανεβασα μερικες φωτογραφιες για να εκτιμησετε την κατασταση.

    WP_20161105_23_06_45_Pro.jpg

    WP_20161105_23_08_07_Pro.jpg

    WP_20161105_23_09_37_Pro.jpg

    Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια!

    Σε περιπτωση που επιλεξω να κανω αδυνατισμα, θα κανω προγραμμα γραμμωσης με βαρη + αεροβιο, ή μονο αεροβιο?

    Σ' αυτες τις φωτογραφιες ειμαι 98 κιλα, υψος 1.82 ποστο λιπους 19%.
    Last edited by road_runner; 06-11-16 at 00:37.

  16. #16
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Ξέχνα τον όγκο. Πολλές αερόβιες + βάρη. Το φαγητό δεν γίνεται να το μειώσεις;
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  17. #17

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Ξέχνα τον όγκο. Πολλές αερόβιες + βάρη. Το φαγητό δεν γίνεται να το μειώσεις;
    Επομενως:

    1) Κανω μια υποθερμιδικη διαιτα για αδυνατισμα
    2) Αεροβιο για επιπλεον χασιμο λιπους και συσφιξη
    3) Διατροφη με αρκετη πρωτεινη & βαρη για να διατηρησω τη μυικη μου μαζα.

    Ποσες φορες τη βδομαδα αεροβιο και για ποση ωρα?

    Ο λογος που σκεφτομουν να κανω ογκο ειναι αυτο το παρακατω αρθρο, συγκεκριμενα το 2ο σεναριο.

    .genenutrition.gr/index.php/sto-gimnastirio/ogkos-prota-h-grammosi.html (προσθεστε www στην αρχη για να ανοιξει το link.)
    Last edited by road_runner; 06-11-16 at 00:54.

  18. #18
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by road_runner View Post
    Επομενως:

    1) Κανω μια υποθερμιδικη διαιτα για αδυνατισμα
    2) Αεροβιο για επιπλεον χασιμο λιπους και συσφιξη
    3) Διατροφη με αρκετη πρωτεινη & βαρη για να διατηρησω τη μυικη μου μαζα.

    Ποσες φορες τη βδομαδα αεροβιο και για ποση ωρα?
    Καταρχήν ισοθερμιδικά θα πρότεινα, δε θέλει πολύ απότομες αλλαγές. Πιθανότατα, με ισοθερμιδική και μυική μάζα θα βάλεις και λίπος θα χάσεις. Μετά σιγά σιγά αν θες κόβεις κι άλλο. Δεν ξέρω τι επιπτώσεις έχει αυτό στην αγωγή σου αλλα αν μπορείς να μειώσεις το φαγητό θα ήταν πολύ καλό. Αερόβιο μπορείς μετά τα βάρη για να κάψεις περισσότερο λίπος, μινιμουμ 3 φορές τη βδομάδα 40 λεπτά με 1 ώρα σε μέτρια ένταση. Χαλαρή αερόβια θεωρητικά μπορείς και κάθε μέρα να κάνεις.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  19. #19
    Senior Bodybuilder JasonBlack's Avatar
    Join Date
    28-04-07
    Location
    Piraeus, Athens, Greece.
    Posts
    1,286

    Default

    Φιλε μου οπως φαινεσαι απο τις φωτο αμφιβαλλω αν γραμμώνεις στα 64 κιλα (δεν ξερω πως σε εβγαλαν 19%, μια φορα στα 80 δεν γραμμωνεις με τιποτα)... και δεν ξερω τι εννοεις "δεν φαινεται τοσο ασχημο"...
    ο μονος λογος να κανεις ογκο τωρα ειναι απλα να γινεις πιο χοντρος...
    απο τις φωτο πρεπει να πεσεις κατω απο 90 κιλα, στα 90 κιλα δεν καθαριζεις ουτε καν σχετικα....
    στα 85 ισως εισαι "σχετικα" και μετα εκει να δεις το σωμα σου και να αποφασισεις τι θες να κανεις....

    Αυτο δεδομενου οτι ογκωδης θες να φαινεσαι και οχι χοντρος....
    Last edited by JasonBlack; 06-11-16 at 01:22.

  20. #20

    Default

    Quote Originally Posted by JasonBlack View Post
    Φιλε μου οπως φαινεσαι απο τις φωτο αμφιβαλλω αν γραμμώνεις στα 64 κιλα (δεν ξερω πως σε εβγαλαν 19%, μια φορα στα 80 δεν γραμμωνεις με τιποτα)... και δεν ξερω τι εννοεις "δεν φαινεται τοσο ασχημο"...
    ο μονος λογος να κανεις ογκο τωρα ειναι απλα να γινεις πιο χοντρος...
    απο τις φωτο πρεπει να πεσεις κατω απο 90 κιλα, στα 90 κιλα δεν καθαριζεις ουτε καν σχετικα....
    στα 85 ισως εισαι "σχετικα" και μετα εκει να δεις το σωμα σου και να αποφασισεις τι θες να κανεις....

    Αυτο δεδομενου οτι ογκωδης θες να φαινεσαι και οχι χοντρος....
    Ισως δεν εκτιμησα σωστα την κατασταση του σωματος μου. Η διατροφολογος που μου εκανε λιπομετρηση βρηκε πως εχω μυικη μαζα 77 κιλα και 19% λιπος. Ισως εγινε λαθος στη μετρηση.

    Επομενως, θα κανω μια νεα λιπομετρηση σε αλλο διατροφολογο και θα ξεκινησω διετα μαζι με αεροβιο.

    Επειδη ειμαι ασχετος, το Pilates ειναι καλο αεροβιο?

  21. #21
    Senior Bodybuilder JasonBlack's Avatar
    Join Date
    28-04-07
    Location
    Piraeus, Athens, Greece.
    Posts
    1,286

    Default

    Quote Originally Posted by road_runner View Post
    Ισως δεν εκτιμησα σωστα την κατασταση του σωματος μου. Η διατροφολογος που μου εκανε λιπομετρηση βρηκε πως εχω μυικη μαζα 77 κιλα και 19% λιπος. Ισως εγινε λαθος στη μετρηση.

    Επομενως, θα κανω μια νεα λιπομετρηση σε αλλο διατροφολογο και θα ξεκινησω διετα μαζι με αεροβιο.

    Επειδη ειμαι ασχετος, το Pilates ειναι καλο αεροβιο?
    Δεν χρειάζεσαι νεα λιπομέτρηση και δεν χρειάζεται να πηγαινεις απο διατροφολογο σε διατραφολογο...
    μετρησε μια την περιφερεια της μεσης σου και των χεριων σου (χωρις να ρουφιεσαι), γραψε τα σε ενα τετραδιο-χαρτακι-εξελακι οπου θες και μετα απο ενα μηνα διατροφης και προπονησης με αερόβια ξαναμετρησε τα και βλεπε πως πηγαινεις...

    Εγω ακομα δεν εχω καταλαβει τι ακριβως θες να κανεις;;; Λες δηλαδη "Εμενα στοχος μου ειναι να εχω ογκο. "....
    Δηλαδη;;; Σε ενδιαφερει να εισαι π.χ. 95-100 κιλα κρέας;; Γιατι αυτο δεν γινεται....
    Σε ενδιαφέρει να εισαι 100 κιλά με μια αναλογικα με τα κιλα αυτα μικρη μεση και να εισαι νερομπαλονα (να εισαι ογκωδης ομως τιγκα στο λιπος και στα νερα αλλα τουλάχιστον η αναλογια μέσης πλάτης να "θυμιζει" ασυμπτωτιικα κατι σε bodybuilding)
    Σε ενδιαφερει να εισαι 100 κιλά η 110 και να εισαι γεμάτος και χοντρος;;;

    Αεροβια εννοουμε ποδηλατο/διαδρομο/στεπ... δεν εχω ακουσει ποτε καποιον που να γραμμωσε και να ειπε οτι γραμμωσε με το Pilates ... δηλαδη η ερωτηση αυτη ειναι λιγο στα ορια του τρολλαρισματος αλλα i give you the benefit of doubt....

    Το ερωτημα ειναι εσυ τι θελεις να κανεις και τι στοχο εχεις...αν θες να φαινεσαι ντουλαπα και δεν σε ενδιαφερει η γραμμωση μπορεις απλα να πεσεις σε κιλα, να βαλεις λιγο ποιοτικο κρεατακι και μαζα πανω σου και μετα να το ριξεις στην σαβουρα βαζοντας λιπος για να εχεις το συγκεκριμενο λουκ....
    Αν αυτο σε ευχαριστει φυσικα αυτο και να κανεις... αλλα ογκος με αυτο το σωμα και σε αυτα τα κιλα μονο αν θες να λεγεσαι παχυσαρκος

  22. #22
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλησπέρα κι από μένα αγαπητέ φίλε και καλώς όρισες στο φόρουμ.

    Πέρα από τα λόγια, τις λιπομετρήσεις, τους διατροφολόγους, οι φωτογραφίες που παρέθεσες τα είπαν όλα.
    Είσαι υπέρβαρος, κάτι το οποίο σημαίνει πως δεν έχει νόημα να μιλάμε για ορολογίες γράμμωσης, όγκου. Αυτό που θες είναι πολύ απλό (χωρίς να σημαίνει πως είναι και εύκολο) - Υιοθετείς μια σωστή διατροφή, αρχικά ελαφρα υποθερμίδική. Παράλληλα κάνεις προπόνηση με βάρη και αερόβιες (πόσες/τι είδος/ένταση κλπ είναι αλλο κεφάλαιο δεν θα το αναλύσω σε ένα ποστ). Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα να χάνεις λίπος και παράλληλα να βάζεις μυικό ιστό. Αυτό απαιτεί σωστή οργάνωση, πρόγραμμα και να το ακολουθείς με συνέπεια σε βάθος χρόνου. Τοσο απλά ειναι τα πράγματα.
    Last edited by Kardoula; 06-11-16 at 11:41.

  23. #23

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Kαλησπέρα κι από μένα αγαπητέ φίλε και καλώς όρισες στο φόρουμ.

    Πέρα από τα λόγια, τις λιπομετρήσεις, τους διατροφολόγους, οι φωτογραφίες που παρέθεσες τα είπαν όλα.
    Είσαι υπέρβαρος, κάτι το οποίο σημαίνει πως δεν έχει νόημα να μιλάμε για ορολογίες γράμμωσης, όγκου. Αυτό που θες είναι πολύ απλό (χωρίς να σημαίνει πως είναι και εύκολο) - Υιοθετείς μια σωστή διατροφή, αρχικά ελαφρα υποθερμίδική. Παράλληλα κάνεις προπόνηση με βάρη και αερόβιες (πόσες/τι είδος/ένταση κλπ είναι αλλο κεφάλαιο δεν θα το αναλύσω σε ένα ποστ). Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα να χάνεις λίπος και παράλληλα να βάζεις μυικό ιστό. Αυτό απαιτεί σωστή οργάνωση, πρόγραμμα και να το ακολουθείς με συνέπεια σε βάθος χρόνου. Τοσο απλά ειναι τα πράγματα.

    Ευχαριστω για τις συμβουλες.

  24. #24
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-09-16
    Posts
    105

    Default

    Διαβασα το άρθρο που ανέβασες. Καταρχήν μην ταυτίζεσαι με το παράδειγμα του ασκούμενου που ειναι 70 κιλά. Τα 98 κιλά έχουν μεγάλη διαφορά απο τα 70. Το άρθρο εμφανίζει πως το δύσκολο στην γράμμωση είναι η σωστή προπόνηση, πράγμα που είναι ανακριβές. Η σωστή διατροφή είναι το δύσκολο στην γράμμωση. Στο παράδειγμα ο ασκούμενος πέφτει στο 9%, πράγμα που είναι ιδιαίτερα δύσκολο στα 62 κιλά και ακόμη περισσότερο για αρχάριο. Εδώ άλλοι που πάνε χρόνια τζιμ και δυσκολεύονται να πέσουν κάτω από 10%. Και δεν υπάρχει και λόγος να κάνει κάτι τέτοιο κάποιος όταν είναι 62 κιλά! Ακόμη, εμφανίζει τον όγκο ως κάτι εύκολο... Στον όγκο οι περισσότεροι αρχάριοι είτε δεν τρώνε επαρκώς και δεν βάζουν σημαντική μυική μάζα, είτε τρώνε τον αγλέωρα και βάζουν περισσότερο λίπος από μυες. Επίσης εάν γυμναζόσουν παλιότερα, θα βάλεις σίγουρα και μυική μάζα κατά την περίοδο της γράμμωσης λόγω μυικής μνήμης.

    Προσωπικά εκτιμώ πως το ποσοστό λίπους σου είναι γύρω στο 28%. Σκέψου πως μέσα σε ένα χρόνο έβαλες 20 κιλά. Πόσα από αυτά πιστεύεις πως είναι μύες; Στην θέση σου εγώ θα έπεφτα τουλάχιστον στα 85 κιλά(και δεν με ενδιαφέρει τοσο η γράμμωση) πριν πάω για όγκο.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Δίλημμα cutting-bulking
    By kyriakosr21 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 05-06-15, 23:57
  2. Δίλημμα Για Συμπλήρωμα - Αλλαγή Πρωτεϊνης
    By kostas_med13 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 03-08-11, 23:13
  3. Τριπλό (3πλο) δίλημμα
    By thanospw in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 8
    Last Post: 12-06-09, 08:01
  4. Δίλημμα ανάμεσα σε κρεατίνη και πρωτείνη!
    By lathouras7 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 01-05-09, 02:50

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •