Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    Question Περίοδος Γράμμωσης

    Εχωντας διαβασει στο forum αρκετα,ειδα οτι η γνωμη των περισσοτερων πανω στο ζητημα της απωλειας μυικης μαζας και γραμμωσης ειναι οτι κατα την περιοδο αυτη ειναι αναποφευκτη ακομα και μικρη απωλεια μυων.Εγω συνεχιζω να εχω αμφιβολιες για αυτο,γιατι δεν βρισκω λογικο το σωμα εχωντας λιπωδες ιστο,που λειτουργει και ως αποθηκη αναγκης για το σωμα,να καταβολισει την μυικη του μαζα...μιλαω παντα για γραμμωση που στοχευει σε ποσοστα 8-7% και οχι χαμηλοτερα,και φυσικα με οχι τραγικα ελειματα θερμιδων ουτε υπερβολων....Ποια η γνωμη σας?

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Καταρχήν γράφω εκείνο που εγώ ορίζω και καταλαβαίνω σαν γράμμωση: χαμηλό λίπος, χωρίς νερά, σκληράδα, λεπτό δέρμα και φλεβικότητα.

    Εσύ λοιπόν το έχεις καταφέρει αυτό που λες, χωρίς να χάσεις μυικό ιστό;!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3

    Default

    Εχω καταφερει ενα καλο επιπεδο γραμμωσης παλαιοτερα,αλλα δεν μπορεσα να διακρινω αν οντως μειωθηκε η μυικη μου μαζα

  4. #4
    Senior Bodybuilder JasonBlack's Avatar
    Join Date
    28-04-07
    Location
    Piraeus, Athens, Greece.
    Posts
    1,286

    Default

    Δεν γινεται να μην χασεις μυϊκη μαζα στην γραμμωση.... απλα δεν γινεται...
    Τουλαχιστον οχι με φυσικο τροπο και συμπληρωματα....

  5. #5

    Default

    Με τι ψυχολογια τωρα εγω να αρχησω ξανα μια διατροφη γραμμωσης....????

  6. #6
    Senior Bodybuilder JasonBlack's Avatar
    Join Date
    28-04-07
    Location
    Piraeus, Athens, Greece.
    Posts
    1,286

    Default

    Quote Originally Posted by nickap View Post
    Με τι ψυχολογια τωρα εγω να αρχησω ξανα μια διατροφη γραμμωσης....????
    Με την ψυχολογια οτι εισαι πολυ μικρος σε ηλικια και αυτο λειτουργει υπερ σου οποτε μπορεις να ελαχιστοποιησεις την μειωση μυικης μαζας....
    επισης τι να την κανεις την μυϊκη μαζα οταν δεν φαινεται γιατι ειναι καλυμμενη με λιπος;;;
    Θα ηταν ιδανικος ενας κοσμος οπου απλα θα χαναμε μονο λιπος και θα κερδιζαμε μονο μυϊκη μαζα ... το θεμα ειναι να βελτιωνεσαι καθε φορα, εφοσον προχωραει το σωμα μπροστα καλα πας....

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Στα ποσοστα της ταξης που ειπες, με συντηρητικο ελλειμμα, δεν υπαρχει τετοιος κινδυνος, και μην ανησυχεις.Δεν θα καψεις μαζες.

    Σε χαμηλοτερα ποσοστα λιπους(της ταξης του 5), εξαρταται για ποσο καιρο θα μεινεις σε αυτα τα ποσοστα.Αν μεινεις μονο μια-δυο βδομαδες(για καποιον αγωνα, γιατι αλλιως θα θελεις να χτυπησεις το κεφαλι σου στον τοιχο απο την πεινα), εισαι οκ.Αν μεινεις παραπανω, παιζεις με την τυχη σου.

    Αλλα ας κανω το συνηγορο του διαβολου.Ας υποθεσουμε οτι εκαψες μαζα.ΠΟΣΗ ΝΑ ΝΑΙ ΑΥΤΗ; Και αφου επιστρεψεις σε ισοθερμιδικη διατροφη σταδιακα, οι μυες σου και θα γεμισουν παλι με γλυκογονο αφενος, αλλα και θα αναπληρωθουν οι οποιες απωλειες σε χρονο πολυ συντομο.

    Ολα αυτα, τα λεω απο τη δικη μου εμπειρια, και αναφερομαι σε φυσικους και μονο αθλητες.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  8. #8

    Default

    Με ενδιαφερει αυτο το ζητημα γιατι μετα την γραμμωση που εκανα το καλοκαιρι,που πιστευω ηταν καλη για πρωτη προσπαθεια,απο αρχες αυγουστου και μεχρι σημερα ακολουθησα διατροφη ογκου,που ομως εκανα το λαθος να <<χαλαρωσω>> και να αφησω περισσοτερα ελευθερα γευματα κλπ.Και επειδη ειμαι και σωματοτυπος που μπορει να βαλει αλλα και να χασει λιπος με σχετικη ευκολια,η περιοδος αυτη του ογκου δεν ηταν και τοσο καθαρη οσο θα ηθελα,για αυτο και σκεφτομαι να ξαναμπω σε γραμμωση

  9. #9
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Εχεις δοκιμασει να αυξησεις αεροβια αντι να μειωσεις θερμιδες

  10. #10

    Default

    Αυτο που μαλλον θα κανω ειναι να εχω ενα ελλειμα 300 θερμιδων και να προσθεσω και αεροβιι

  11. #11
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by nickap View Post
    Με ενδιαφερει αυτο το ζητημα γιατι μετα την γραμμωση που εκανα το καλοκαιρι,που πιστευω ηταν καλη για πρωτη προσπαθεια,απο αρχες αυγουστου και μεχρι σημερα ακολουθησα διατροφη ογκου,που ομως εκανα το λαθος να <<χαλαρωσω>> και να αφησω περισσοτερα ελευθερα γευματα κλπ.Και επειδη ειμαι και σωματοτυπος που μπορει να βαλει αλλα και να χασει λιπος με σχετικη ευκολια,η περιοδος αυτη του ογκου δεν ηταν και τοσο καθαρη οσο θα ηθελα,για αυτο και σκεφτομαι να ξαναμπω σε γραμμωση
    Αν δεν δουμε φωτογραφια της προσπαθειας σου, δεν μπορουμε να αποφανθουμε αν η προσπαθεια ηταν επιτυχημενη.Τα ελευθερα γευματα σε περιοδο γραμμωσης ειναι δικοπο μαχαιρι.Θελει μεγαλη γνωση του σωματος σου για να τα κανεις να δουλεψουνε, και συνηθως δεν την εχουμε.

    Για μενα, αν αυτο που ειπες για τη φαση ογκου ισχυει, θα προτεινα ενα "mini-cut".Μικρο ελλειμμα δηλαδη, να κρατησεις δυναμη για να βγαζεις προπονησεις, και σιγα σιγα να πεφτεις.Αεροβικη μπορεις να βαλεις χαμηλης-μετριας εντασης για αρχη, οπου κρινεις εσυ αναγκαια.Οταν πεσεις σε λιπος αρκετα(να το πω απλα εμφανες 6pack(οχι στο φως 10 μετρα μακρια, αλλα πραγματικα εμφανες), γυριζεις πισω στη συντηρηση και δουλευεις ξανα μεθοδικα μεχρι να φτασεις σε σημειο να βαζεις περιπου μισο κιλο το μηνα.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  12. #12
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default

    Ενα μετρο συγκρισης που μπορεις να εχεις ειναι η δυναμη σου. Αν τα κιλα που σηκωνεις μειωθουν τοτε χανεις μυικη μαζα. Γενικα σε περιοδο γραμμωσης συνηθως παρατηρειται μια πτωση δυναμης της ταξης του 5-10%. Αν το ποσοστο αυτο γινει μεγαλυτερο τοτε κατι κανεις λαθος. Φυσικα και το ποσοστο μπορει να ειναι μικροτερο παντα να σκεφτεσαι θετικα. Μην εισαι απαισιοδοξος.

    Στάλθηκε από το LG-H320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Περίοδος γράμμωσης
    By crida1980 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 31-03-11, 23:01
  2. Περίοδος γράμμωσης και συμπληρώματα
    By katsav in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 05-04-09, 05:56
  3. Περίοδος γράμμωσης ?
    By vodi-builder in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 18-04-06, 06:31

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •