Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    04-11-16
    Posts
    3

    Default Πόσα Scoop Whey;

    καλησπέρα ξεκίνησα βάρη πριν 2 βδομαδες περιπου,ειχα κάνει και πιο παλιά για λίγο,(βασικά κάνω mma)απλα επειδη ειχα ένα πρόβλημα στο νύχι του ποδιού δεν μπορω να κάνω για κάποιο διαστημα και για να μην καθομαι είπα να ξεκίνησω βαρακια για συντηρηση.Για να μην σας κουραζω άλλο μπαίνω στο ψητο,πήρα σήμερα μία πρωτεϊνη whey για να πίνω μετά την προπόνηση με τα βαρη.Γενικα πρωτεϊνη έχω ξαναπαρει αλλα όχι whey.Απο εκεί που την πήρα μου είπανε 1 scoop τη φορα (το scoop είναι στα 25 γρ.)Μετά όμως που διάβασα επάνω στη συσκευασία λέει για 2scoop τη φορα που δίνουν 41γρ. πρωτεινη.Τελικα 1 ή 2?
    Ειμαι 27 χρονων,1,90 ύψος 96 κιλα,η διατροφή μου είναι ισορροπημένη γενικα.

  2. #2
    Senior Bodybuilder JasonBlack's Avatar
    Join Date
    28-04-07
    Location
    Piraeus, Athens, Greece.
    Posts
    1,286

    Default

    Φίλε μου δεν νομιζω οτι υπάρχει απάντηση σε αυτήν την ερώτηση... εξαρτάται καθαρά απο την διατροφή σ και πόση πρωτεΐνη θες μεσα στην ημέρα... αν η διατροφή σ ειναι πλούσια σε πρωτεΐνη ενα με ενάμιση σκουπ αρκεί ...

  3. #3
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Ποια Πρωτείνη Παίρνεις και πόσα γραμμάρια καθαρής πρωτεΐνης δίνει ανά Scoop ?

  4. #4
    New Bodybuilder
    Join Date
    04-11-16
    Posts
    3

    Default

    Pure whey 3xl nutrition 20,5γρ. πρωτεϊνη ανά scoop

  5. #5
    Advanced Bodybuilder EKRIG's Avatar
    Join Date
    18-05-10
    Location
    TRIPOLI
    Posts
    1,077

    Default

    Φ'ιλε, διάβασε τα άρθρα σχετικά με την διατροφή, βρες τις θερμίδες σου και αν έχεις φτιάξει μια σωστή διατροφή μπορείς να παίρνεις ένα σκοοπ πρωτείνη μετά την προπόνηση.
    PAIN AND GAIN

  6. #6
    Advanced Bodybuilder EKRIG's Avatar
    Join Date
    18-05-10
    Location
    TRIPOLI
    Posts
    1,077

    Default

    Quote Originally Posted by Zyzz the king View Post
    Ποια Πρωτείνη Παίρνεις και πόσα γραμμάρια καθαρής πρωτεΐνης δίνει ανά Scoop ?
    Τι νόημα έχει ποια πρωτείνη παίρνει και πόσα γραμμάρια πρωτείνης δίνει η δόση;
    PAIN AND GAIN

  7. #7
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    20g whey έχουν περίπου 3g leucine που είναι το κύριο αμινοξύ για την πρωτεινοσύνθεση και την υπερτροφία (MPS). Πάνω απο 3-4g leucine δεν χρειάζονται ανα δόση η οποία δεν πρέπει να είναι σε απόσταση μικρότερη των 3 ωρών (κάθε τόσο περίπου το σώμα ξεκινάει το MPS). Άρα τυπικά πάνω απο 1-1,5 scoop δεν το χρειάζεσαι, εκτός αν γενικά σου λείπει πρωτείνη απο τη διατροφή σου.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  8. #8
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Quote Originally Posted by dimbal View Post
    Pure whey 3xl nutrition 20,5γρ. πρωτεϊνη ανά scoop
    1.5 Scoop φίλε μου αμέσως μετά την Προπόνηση για να παίρνεις 30 γραμμάρια Πρωτεΐνης.

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by dimbal View Post
    καλησπέρα ξεκίνησα βάρη πριν 2 βδομαδες περιπου,ειχα κάνει και πιο παλιά για λίγο,(βασικά κάνω mma)απλα επειδη ειχα ένα πρόβλημα στο νύχι του ποδιού δεν μπορω να κάνω για κάποιο διαστημα και για να μην καθομαι είπα να ξεκίνησω βαρακια για συντηρηση.Για να μην σας κουραζω άλλο μπαίνω στο ψητο,πήρα σήμερα μία πρωτεϊνη whey για να πίνω μετά την προπόνηση με τα βαρη.Γενικα πρωτεϊνη έχω ξαναπαρει αλλα όχι whey.Απο εκεί που την πήρα μου είπανε 1 scoop τη φορα (το scoop είναι στα 25 γρ.)Μετά όμως που διάβασα επάνω στη συσκευασία λέει για 2scoop τη φορα που δίνουν 41γρ. πρωτεινη.Τελικα 1 ή 2?
    Ειμαι 27 χρονων,1,90 ύψος 96 κιλα,η διατροφή μου είναι ισορροπημένη γενικα.

    Ένα σκουπ αρκεί μεταπροπονητικά. Δυο είναι υπερβολή. Και μη ξεχνάς πως το κυριότερο είναι το σύνολο της διατροφής σου, άρα δώσε την ανάλογη προσοχή και εκεί.

  10. #10
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    ενα scoop ειναι παντα αρκετο!
    https://pbs.twimg.com/media/BgIoKehCUAAODWo.jpg


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πόσα scoop whey isolate μεταπροπονητικά?
    By Palikaros in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 19-12-12, 14:26
  2. Υγεία και scoop whey
    By xaris110 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 22-12-08, 02:14
  3. 1 Scoop = Πόσα Γραμμάρια ;;
    By tiver in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 16
    Last Post: 27-02-08, 04:00

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •