Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Bodybuilder alex1995's Avatar
    Join Date
    06-08-14
    Posts
    1,343

    Default επιλογη συμπληρωματων για μυικο ογκο

    καλησπερα σε ολους, θα ηθελα την γνωμη σας στην επιλογη συμπληρωματων για μυικη αναπτυξη, λογικα θα κανω την αγορα η απο prozin η απο το myprotein αλλα δεν θα ηθελα να πεταξω τα λεφτα μου σε συμπληρωματα που λογο ηλικιας ( 21 ετων) δεν θα με βοηθησουν στο μεγιστο σκεφτομαι να παρω πρωτεινη κρεατινη πολυβιταμινη αμινοεξα εσεις εχετε να προσθεσετε κατι αλλο μεσα σε αυτα η ειναι αρκετα?? και κανα pre για τις δυσκολες μερες απλα προσπαθω να βρω καμια καλη προσφορα, τωρα χρησιμοποιω την πρωτεινη απο το prozis με την κρεατινη μεσα, εχω και ξεχωριστη κρεατινη και χρησιμοποιο το trt και hmb 4500 για μια εξτρα βοηθεια απο pre εχω το pre complete της worrior lab και για intra εχω το bcaa 4 advanced formula μαζι με το mineral ligh επισης εχω τα αμινοξεα απο το prozis 6 καψουλες την μερα 2 σε καθε γευμα με αναλογια 8:1:1 λευκινη ισολευκινη βαλινη απλα ολα αυτα τελος του μηνα θα τελειωσουν και θελω να κανω μια αγορα σαφως ποιο οικονομικη η οποια να με βοηθησει στην μυικη αναπτυξη και στην δυναμη

  2. #2
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,649

    Default

    Το θεμα δεν ειναι ποσα συμπληρωματα θα παρεις.
    Πως ειναι η διατροφη σου ειναι το σημαντικοτερο.

    πρωτεινη, κρεατινη, πολυβιταμινη και fish oil θα επαιρνα εγω.
    Τα αλλα τα θεωρω περιττά.
    Καλυτερα ξοδεψε τα αλλα χρήματα σε φαγητο.

  3. #3
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Αφού τελειώσουν οοοολα λοιπόν , τα λεφτά που έχεις μαζέψει πάρε φαι κανονικό. Θα σε πάει σίγουρα κάνα 2βδομαδο.

    Trt και tribulus μωρέ στα 21; (Τα είδα στην φωτογραφία που ανέβασε και είπα να μην σχολιασω εκεί )

    Άμα θέλεις να πάρεις πάρε. Μία πρωτεϊνη,μια πολυβιταμινη άντε και ένα pre (αλλιώς κάνα εσπρέσσο διπλό) . Αρκούν και πάρααρκούν.

    Gesendet von meinem ONEPLUS 3 mit Tapatalk.
    Obese To Fit

  4. #4
    Senior Bodybuilder alex1995's Avatar
    Join Date
    06-08-14
    Posts
    1,343

    Default

    απο φαγητο τα παω αρκετα καλα μπορω να πω εχω οσο κρεας χρειαζομαι σωστους υδατανθρακες και αρκετα λαχανικα για φυτικες ινες, απλα δεν ξερω αν χρειαζονται ολα αυτα trt οπως λες και εσυ στα 21 δεν ξερω μου το προτεινε ενας γνωστος και μου ειπε θα με βοηθησει πολυ στην δυναμη αυτο και το hmb ειδικα αμα το συνδυαζω με κρεατινη μαζι... γενικα φετος ειναι μια αρκετα καλη χρονια μιας και διατροφικα το παω καλυτερα απο ποτε κρεας 2-3 φορες την μερα πρωινο βρωμη γαλα κατι σαν χυλο βραδινο εχω γιαουρτι πρωτεινη σαν παγωτο χρησιμοποιω ρυζι καστανο φαβα φακες μακαρονια ολικης απλα θελω να δεινω τα χρηματα μου για συμπληρωματα που θα βοηθησουν και οχι να τα πεταω γι αυτο σας ρωτησα οποτε λετε πρωτεινη πολυβιταμινη pre και καμια κρεατινη μιας και καφεδες δεν πινω δεν μου αρεσουν

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-09-16
    Posts
    105

    Default

    Trt ειναι το testosterone replacement therapy; Ξέρεις πως αν παίρνεις κάτι τέτοιο δεν είσαι πλέον natural; Για pre να δώσεις βάση στο φαί. Αρκετούς υδατάνθρακες και λίγη πρωτεινη και καθόλου λίπη. Αν θες να πάρεις οπωσδήποτε καποιο συμπλήρωμα για pre πάρε κιτρουλίνη με ταυρίνη και καφείνη. Δεν βλέπω τον λόγο να παρεις κρεατινη για pre.

  6. #6
    Senior Bodybuilder alex1995's Avatar
    Join Date
    06-08-14
    Posts
    1,343

    Default

    οταν λεω trt εννοω το tribulus, δεν παιζει με ενα tribulus να μην εισαι natural, pre εχω βαλει της worrior lab to pre comlete επειδη το κερδισα σε διαγωνισμο γι αυτο το λογο και μονο το εχω αλλιωε δεν θα τ ειχα αγορασει

  7. #7
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Καλημερα Αλεξ!
    Ενα ειναι το συμπληρωμα για να πετυχεις το στοχο σου, φαγητο κ μονο αυτο! Μαζι με τζιμ.
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  8. #8
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Quote Originally Posted by lgiorgos View Post
    Trt ειναι το testosterone replacement therapy; Ξέρεις πως αν παίρνεις κάτι τέτοιο δεν είσαι πλέον natural; Για pre να δώσεις βάση στο φαί. Αρκετούς υδατάνθρακες και λίγη πρωτεινη και καθόλου λίπη. Αν θες να πάρεις οπωσδήποτε καποιο συμπλήρωμα για pre πάρε κιτρουλίνη με ταυρίνη και καφείνη. Δεν βλέπω τον λόγο να παρεις κρεατινη για pre.
    Και για λεγε ρε Γιωργο, τι είναι το trt και δεν είσαι φυσικός;
    Γιατί λίγη πρωτεϊνη;
    Γιατί καθόλου λίπος;
    Και γιατί να μην βάλει κρεατινη πριν (και μετά ) την προπόνηση;

    Δεν θέλω να σου την πω, αλλά καλό είναι να είμαστε λίγο σίγουροι πριν γράψουμε κάτι ή εστω να το λέμε επιφυλακτικά.

    Gesendet von meinem ONEPLUS 3 mit Tapatalk.
    Last edited by zog89; 11-11-16 at 08:48.
    Obese To Fit

  9. #9
    Senior Bodybuilder alex1995's Avatar
    Join Date
    06-08-14
    Posts
    1,343

    Default

    Quote Originally Posted by anna_lou View Post
    Καλημερα Αλεξ!
    Ενα ειναι το συμπληρωμα για να πετυχεις το στοχο σου, φαγητο κ μονο αυτο! Μαζι με τζιμ.
    καλημερα αννα συμφωνω μαζι σου γι αυτο που λες για το φαγητο και για το gym αυτα τα 2 ειναι το α και το ω για να πετυχεις αυτο που θες και το εχω παρατηρησει κιολας απλα τυχαινει μερικες φορες να μην γινεται να κανεις 100% σωστη διατροφη και τοτε χρειαζεσαι καποιο συμπληρωμα ( προσωπικη μου αποψη παντα) για να καλυψεις αυτα που θες αυτο πιστευω εγω, εσυ δεν χρησιμοποιεις καποια συμπληρωματα ας πουμε?? απο οτι καταλαβα αυτα τα περιεργα δεν θα με βοηθησουν και κυριως λογο της ηλικιας μου γι αυτο θελω απο εδω και περα να περνω 2-3 βασικα και μεχρι εκει και με τα υπολοιπα λεφτα να βαζω περισσοτερο κρεας η καλυτερο υδατανθρακα τι λες και εσυ??

  10. #10
    Senior Bodybuilder alex1995's Avatar
    Join Date
    06-08-14
    Posts
    1,343

    Default

    Quote Originally Posted by zog89 View Post
    Και για λεγε ρε Γιωργο, τι είναι το trt και δεν είσαι φυσικός;
    Γιατί λίγη πρωτεϊνη;
    Γιατί καθόλου λίπος;
    Και γιατί να μην βάλει κρεατινη πριν (και μετά ) την προπόνηση;

    Δεν θέλω να σου την πω, αλλά καλό είναι να είμαστε λίγο σίγουροι πριν γράψουμε κάτι ή εστω να το λέμε επιφυλακτικά.

    Gesendet von meinem ONEPLUS 3 mit Tapatalk.
    καλημερα, αυτα τα γιατι που ρωτησες εσυ τωρα ηθελα να τα ρωτησω και εγω απο γιωργο, γιατι πιστευω οτι ειαι λαθος αυτο που εγραψε, χωρις κακιες παντα γιατι ειμαστε σε ενα φορουμ και καλο ειναι να μαθαινουμε σωστα πραγματα και οχι πραγματα που δεν ισχυουν, εχω ψαχτει και εγω λιγο δεν τα γραφω στην τυχη ολα αυτα που εχω γραψει ειμαι και στο αλλο φορουμ αλλα σκεφτηκα να συνεχισω να γραφω και εδω γιατι θελω να μαθω περισσοτερα

  11. #11
    Pumping Iron bebeto's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Location
    Athens
    Posts
    680

    Default

    Quote Originally Posted by zog89 View Post

    Δεν θέλω να σου την πω, αλλά καλό είναι να είμαστε λίγο σίγουροι πριν γράψουμε κάτι ή εστω να το λέμε επιφυλακτικά.

    Gesendet von meinem ONEPLUS 3 mit Tapatalk.
    μη πω και γινω κακος οτι αν δε γνωριζουμε καλυτερα να μη γραφουμε καθολου επι του θεματος και διμηουργουμε ψευτιεκς εντυπωσεις
    τα θαυματα συμβαινουν μονο σε οσους δε τα παρατανε ΠΟΤΕ

  12. #12
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-09-16
    Posts
    105

    Default

    1.τι είναι το trt και δεν είσαι φυσικός; Είχα καταλάβει το trt ως testosterone replacement therapy. Δηλαδή ως στεροειδή. Προφανώς και δεν ειναι κάποιος natural εαν παίρνει στεροειδή. Το παιδί απάντησε από κάτω πως εννοεί το Tribulus terrestris. Άρα όχι το testosterone replacement therapy, άρα είσαι natural αν παίρνεις το trt που εννοούσε.
    2.Γιατί λίγη πρωτεϊνη; προ-Προπονητικά δεν χρειάζεται να πάρει κάποιος πολλή πρωτείνη, γιατί δεν υπάρχει λόγος. Μεγαλύτερη σημασία έχουν οι υδατάνθρακες. Απλά καλό είναι να υπάρχουν και κάποια αμινοξέα
    3.Γιατί καθόλου λίπος; προ-Προπονητικά δεν πρέπει να καταναλώνουμε τροφές που διασπώνται αργά στο στομάχι, όπως τα λίπη, γιατί ο εγκέφαλος θα στέλνει αίμα στο στομάχι και όχι στους μύες και θα έχεις μειωμένη απόδοση στο γυμναστήριο.
    4.Και γιατί να μην βάλει κρεατινη πριν (και μετά ) την προπόνηση; Αν βάλει κρεατίνη μετά την προπόνηση είναι καλυμένος. Γιατί να βάλει και πριν; Πόση κρεατινη θα παίρνει; Επίσης υπάρχει έρευνα που δείχνει πως είναι καλύτερα να την καταναλώνεις μετά την προπόνηση. Γενικά μπορεί να πάρει και πριν και μετά αρκεί η συνολική ποσότητα που καταναλώνει να μην είναι πολύ μεγάλη. bodybuilding.com/fun/before-after-or-whenever-the-best-time-to-take-creatine.html

  13. #13
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by zog89 View Post
    Και γιατί να μην βάλει κρεατινη πριν (και μετά ) την προπόνηση;
    Δεν έχει καμία σημασία πότε θα πάρεις την κρεατίνη, πόσο μάλλον να πάρεις 2 φορές την ημέρα. Περίπου 5γρ τα μυοκύτταρα τα απορροφούν για όλη την ημέρα και είσαι κομπλέ. Παρόλο που αυξάνει το διαθέσιμιο ΑΤΡ στην προπόνηση η κρεατίνη δεν είναι pre/post.

    Quote Originally Posted by zog89 View Post
    Γιατί καθόλου λίπος;
    Πού χρειάζεται το λίπος προ-προπονητικά;

    Αρκετούς υδατάνθρακες και λίγη πρωτεινη και καθόλου λίπη
    Θεωρητικά χρειάζεσαι αρκετή leucine στο αίμα και κατά τη διάρκεια της προπόνησης και μετά, άρα το "λίγη πρωτείνη" είναι συζητήσιμο. Μια απλή λύση είναι ΒCAA πριν + υδατάνθρακας

    Quote Originally Posted by zog89 View Post
    Και για λεγε ρε Γιωργο, τι είναι το trt και δεν είσαι φυσικός;
    Χάσιμο χρημάτων είναι εκτός αν έχεις ιατρικό πρόβλημα ή είσαι 40-50 χρονών και θες να προπονηθείς σκληρά. Το να λέει κάποιος όμως ότι όσοι κάνουν trt δεν είναι φυσικοί είναι σαν να λέμε ότι όσοι έχουν αναιμία και παίρνουν Β12 δεν είναι φυσικοί...
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πως Θα Πάρω Μυικό Όγκο;
    By mixalisMytilini in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 21-11-15, 23:46
  2. Μυϊκό Όγκο Στο Στήθος
    By nikoscr97 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 10-12-14, 21:55
  3. Συνδιασμός Συμπληρωμάτων Για Καθαρό Μυικό Όγκο
    By evomass in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 13
    Last Post: 21-11-10, 22:14
  4. Η Διατροφή Μου Για Μυικό Όγκο!
    By k0stas90 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 33
    Last Post: 28-09-10, 23:42
  5. Το Πρόγραμμά Μου Για Μυικό Όγκο
    By k0stas90 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 19
    Last Post: 25-02-10, 22:17

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •