Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 24 of 38 FirstFirst ... 1420212223242526272834 ... LastLast
Results 691 to 720 of 1131
  1. #691
    Senior Bodybuilder alex1995's Avatar
    Join Date
    06-08-14
    Posts
    1,343

    Default

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    Καλως τον!!
    Ωραιο το home gym εισαι μια χαρα Αλεξ καλες προπονησεις!
    Να σαι καλα γρηγορη!! Πρωτα ο θεος απο τον αλλο μηνα θα ξεκινησω παλι τις δυνατες προπονησεις για να ανεβω ξανα γιατι τωρα ειμαι πεσμενος
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire

  2. #692
    Senior Bodybuilder alex1995's Avatar
    Join Date
    06-08-14
    Posts
    1,343

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Θα γινει πολυ τιμιο gym με ολα αυτα!!
    Καλα αν βαλεις και πρεσσα υποκλινομαι

    Ποσο θα χρεωνεις τη συνδρομη ?
    Την εχω βρει και την πρεσσα αλλα δυστυχως δεν φτανει το μπατζετ

    χαχα το σκεφτομαι να αρχισω να χρεωνω συνδρομες και οχι τιποτα ακριβο 15-20 ευρω το μηνα ειναι αρκετα
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire

  3. #693
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Δεν ξέρω πώς ήσουν πριν, Άλεξ, αλλά μια χαρά κτηνάκι σε βρίσκουμε και τώρα.

    -Καλά, το ότι αλλάξαμε πόσα χρώματα απ' την ζήλια μας για το αστεράτο home gym που ετοιμάζεται, νομίζω δεν χρειάζεται να το πω. Τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται γαρ. χαχα Με το καλό να συγκεντρώσεις όλα τα όργανα και να τα ευχαριστηθείς.

  4. #694
    Senior Bodybuilder alex1995's Avatar
    Join Date
    06-08-14
    Posts
    1,343

    Default

    Quote Originally Posted by astrosunnefo View Post
    Δεν ξέρω πώς ήσουν πριν, Άλεξ, αλλά μια χαρά κτηνάκι σε βρίσκουμε και τώρα.

    -Καλά, το ότι αλλάξαμε πόσα χρώματα απ' την ζήλια μας για το αστεράτο home gym που ετοιμάζεται, νομίζω δεν χρειάζεται να το πω. Τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται γαρ. χαχα Με το καλό να συγκεντρώσεις όλα τα όργανα και να τα ευχαριστηθείς.
    Σε ευχαριστω πολυ αναστασια!! μακαρι να ημουν κτηνακι ακομα χαχα Μετραω αντιστροφα τις μερες για την παραγγελια και ξερεις οσο αργουν τοσο αγχωνεσαι μην παει κατι στραβα χαχαχα
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire

  5. #695
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Μια χαρά είσαι ακόμα. Δεν θέλω ηττοπάθειες. :P

    Τίποτα δεν θα πάει στραβά, βρε. Αν ήταν, θα είχες εξ αρχής ειδοποίηση, φαντάζομαι. Οπότε ένα είναι να ειπωθεί --> Με το καλό να σου 'ρθουν.

  6. #696
    Senior Bodybuilder alex1995's Avatar
    Join Date
    06-08-14
    Posts
    1,343

    Default

    Damn... η καραντινα μου εδωσε και καταλαβα μπορω να πω σχεδον 1 μηνας χωρις προπονησεις και 1 μηνας που εκανα προπονησεις με 2 αλτηρακια 1 μπαρα και 25-30 κιλα
    Attached Images Attached Images
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire

  7. #697
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Αλεξ πάλι καλά να λες. Απ'ότι φαίνεται στις φωτογραφίες τουλάχιστον δεν ξέφυγες διατροφικά. Αυτά που έχασες νομίζω θα επιστρέψουν γρήγορα αν μπεις πάλι σε πρόγραμμα (βλ. "μυική μνήμη"). Επειδή βλέπω ότι φτιάχνεις το δικό σου χώρο γυμναστικής και επειδή εγώ χρόνια είμαι σε "κατ'οίκον εκγύμναση" επίτρεψέ μου μία πρόταση. Ό,τι όργανο πάρεις που έχει τροχαλίες - με πλαστικά ρουλεμάν - ψάξε να βρεις μεταλλικά αντίστοιχα για να τα αντικαταστήσεις αφού ως προχωρημένος θα χρησιμοποιείς αρκετά βάρη. Εμένα μου διαλύθηκαν πολλές φορές μέχρι που έβαλα ατσάλινα και βρήκα την υγειά μου.
    Ελπίζω να καταλήξεις στις σωστές επιλογές.
    Παρεμπιτόντως είδα ότι αναφέρθηκες σε προηγούμενα ποστ σε cut ή minicut. Κρίνοντας από τη φωτογραφία σου δεν είσαι για κανονικό cut αλλά το πολύ για mini cut. Με το recomp που θεωρώ ότι θα έχεις λόγω επανένταξης μπορείς να συζητάς χαλαρό ένα σύντομο mini cut.
    Καλή επιτυχία σε κάθε περίπτωση.
    Rome wasn't built in a day

  8. #698
    Senior Bodybuilder alex1995's Avatar
    Join Date
    06-08-14
    Posts
    1,343

    Default

    Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post
    Αλεξ πάλι καλά να λες. Απ'ότι φαίνεται στις φωτογραφίες τουλάχιστον δεν ξέφυγες διατροφικά. Αυτά που έχασες νομίζω θα επιστρέψουν γρήγορα αν μπεις πάλι σε πρόγραμμα (βλ. "μυική μνήμη"). Επειδή βλέπω ότι φτιάχνεις το δικό σου χώρο γυμναστικής και επειδή εγώ χρόνια είμαι σε "κατ'οίκον εκγύμναση" επίτρεψέ μου μία πρόταση. Ό,τι όργανο πάρεις που έχει τροχαλίες - με πλαστικά ρουλεμάν - ψάξε να βρεις μεταλλικά αντίστοιχα για να τα αντικαταστήσεις αφού ως προχωρημένος θα χρησιμοποιείς αρκετά βάρη. Εμένα μου διαλύθηκαν πολλές φορές μέχρι που έβαλα ατσάλινα και βρήκα την υγειά μου.
    Ελπίζω να καταλήξεις στις σωστές επιλογές.
    Παρεμπιτόντως είδα ότι αναφέρθηκες σε προηγούμενα ποστ σε cut ή minicut. Κρίνοντας από τη φωτογραφία σου δεν είσαι για κανονικό cut αλλά το πολύ για mini cut. Με το recomp που θεωρώ ότι θα έχεις λόγω επανένταξης μπορείς να συζητάς χαλαρό ένα σύντομο mini cut.
    Καλή επιτυχία σε κάθε περίπτωση.
    Σε ευχαριστω πολυ!! Η αληθεια ειναι οτι προσπαθησα να μην ξεφυγω πολυ διατροφικα (σιγουρα εχω βαλει λιπος και εχω χασει μυικη μαζα) οσο για την συμβουλη σου για τις τροχαλιες θα το κανω θα παρω μεταλλικα ρουλεμαν να ειμαι σιγουρος οτι θα αντεξουν σε ευχαρισυω και παλι. Ετσι οπως το βλεπω και εγω λογικα ουτε mini cut θα κανω θα βασιστω στο recomp με το που ξανα ξεκινησω ετσι ωστε να μπορεσω να ανεβασω και σιγα σιγα τις θερμιδες μου
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire

  9. #699
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Αυτό που εννοούσα με το recomp είναι και υποθερμιδικά να κινηθείς π.χ για 4 εβδομάδες θεωρώ ότι θα χάσεις λίπος και θα πάρεις πίσω μυς. Εμένα τον 1ο μήνα επανένταξης μετά από αποχή 2 μηνών μου βγήκε απόλυτο recomp με έλλειμμα 770 θερμίδες. Έμεινα στα ίδια κιλά, έχασα 3 κιλά λίπος και πήρα 3 κιλά άλιπη μάζα.
    Για τα ρουλεμάν το έχω ζήσει γι'αυτό στο λέω. Σημειωτέον ότι άμα αρχίσουν και στραβώνουν τα πλαστικά δεν κάνει και σωστή λειτουργία η τροχαλία.
    Rome wasn't built in a day

  10. #700
    Senior Bodybuilder alex1995's Avatar
    Join Date
    06-08-14
    Posts
    1,343

    Default

    Σιγουρα ναι σε αυτο που λες για τις θερμιδες εχεις δικιο απλα σιγα σιγα πρεπει να τις ξανα ανεβασω δεν θελω να τρωω σαν παιδι χαχα (2500) θελω να ξανα ανεβω στις 3000+ που ημουν
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire

  11. #701
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by alex1995 View Post
    δεν θελω να τρωω σαν παιδι χαχα (2500)
    Κακοηθειες ! Ακους εκει παιδικες οι 2500
    Μια χαρα κρατηθηκες μη γκρινιαζεις καθολου, σε 1,5- 2 μηνες θα τα εχεις παρει πισω ολα οσα εχασες.

  12. #702
    Senior Bodybuilder alex1995's Avatar
    Join Date
    06-08-14
    Posts
    1,343

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Κακοηθειες ! Ακους εκει παιδικες οι 2500
    Μια χαρα κρατηθηκες μη γκρινιαζεις καθολου, σε 1,5- 2 μηνες θα τα εχεις παρει πισω ολα οσα εχασες.
    Χαχα ειναι περιεργο εκει που εχεις συνηθισει να τρως 3000-3200 τωρα να εχεις καταλληξει με θερμιδες συντηρησης τις 2497 (ακριβως το νουμερο )
    Ναι ετσι πιστευω και εγω σε ενα διμηνο θα παρω αρκετα πραγματα πισω
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire

  13. #703
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by alex1995 View Post
    Χαχα ειναι περιεργο εκει που εχεις συνηθισει να τρως 3000-3200 τωρα να εχεις καταλληξει με θερμιδες συντηρησης τις 2497 (ακριβως το νουμερο )
    Στις 2.500 λιπωνεις μην τυχον και τολμησεις να τις ξεπερασεις τις 2497 το νου σου

    Μια χαρα θα τα παρεις ολα πισω Αλεξ μια χαρα κρατηθηκες εγω απο οτι βλεπω εισαι σε πολυ καλο δρομο!

  14. #704
    Senior Bodybuilder alex1995's Avatar
    Join Date
    06-08-14
    Posts
    1,343

    Default

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    Στις 2.500 λιπωνεις μην τυχον και τολμησεις να τις ξεπερασεις τις 2497 το νου σου

    Μια χαρα θα τα παρεις ολα πισω Αλεξ μια χαρα κρατηθηκες εγω απο οτι βλεπω εισαι σε πολυ καλο δρομο!
    Χαχα να με σαμποταρεις προσπαθεις?? αυτες οι 3 ολοκληρες θερμιδες να ειναι η καταστροφη μου
    Για το μονο που ειμαι περηφανος ειναι οτι σε 6 μερες κλεινω ολοκληρο μηνα χωρις cheat meal- cheat day (και εχετε καταλαβει νομιζω οτι ζουσα για τα cheat )
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire

  15. #705
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by alex1995 View Post
    Χαχα να με σαμποταρεις προσπαθεις?? αυτες οι 3 ολοκληρες θερμιδες να ειναι η καταστροφη μου
    Για το μονο που ειμαι περηφανος ειναι οτι σε 6 μερες κλεινω ολοκληρο μηνα χωρις cheat meal- cheat day (και εχετε καταλαβει νομιζω οτι ζουσα για τα cheat )
    χαχα προσεχε

    Oλα ειναι στο μυαλο Αλεξ εγω εχω σταματησει εδω και σχεδον εναν χρονο να κανω ελευθερα γευματα ενα γευμα στο οποιο τρως τον αγλεωρα και δεν μετρας τιποτα.. απο τοτε που εφτιαξα την σχεση μου με το φαγητο και στο πλανο μου εχω οτι επιλογες τροφων θελω αυτες που μου αρεσουν δεν με ενδιαφερει πια νιωθω πληρης :) ( τα αποτελεσματα ειναι τα ιδια) , θεωρω εντελως ασκοπο και χασιμο χρονου να κανω καποια cheat μονο και μονο για να ικανοποιησω τον ουρανισκο μου και το μυαλο μου ΒΕΒΑΙΑ αυτο εξαρταται απο του καθενα τον στοχο..

    Εδω να τονισω πως το cheat meal δεν ειναι ενα μαγικο γευμα κατα του οποιου εξαφανιζονται οι θερμιδες δια μαγειας αυτο το πραγμα που καποιοι πιστευουν οτι ειναι καλο να κανεις cheat meal σε διαιτα και καλα για να "ξεκολησεις" ειναι το λιγοτερο αστειο απλα ειναι μια δικαιολογια για να φαμε , ξανα λεω εξαρταται απο τον στοχο του καθενος!

    Τα παραπανω τα λεω γενικα οχι σε εσενα μην παρεξηγηθω ξερω οτι εχεις αδυναμια γενικα στα λιπαρα και νοστιμα φαγητα αλλα θεωρω οτι δεν τα χρειαζεσαι γιατι και εσυ εχεις μια πληρης διατροφη! Ολο αυτο σε παει πισω στον στοχο σου !


  16. #706
    Senior Bodybuilder alex1995's Avatar
    Join Date
    06-08-14
    Posts
    1,343

    Default

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    χαχα προσεχε

    Oλα ειναι στο μυαλο Αλεξ εγω εχω σταματησει εδω και σχεδον εναν χρονο να κανω ελευθερα γευματα ενα γευμα στο οποιο τρως τον αγλεωρα και δεν μετρας τιποτα.. απο τοτε που εφτιαξα την σχεση μου με το φαγητο και στο πλανο μου εχω οτι επιλογες τροφων θελω αυτες που μου αρεσουν δεν με ενδιαφερει πια νιωθω πληρης :) ( τα αποτελεσματα ειναι τα ιδια) , θεωρω εντελως ασκοπο και χασιμο χρονου να κανω καποια cheat μονο και μονο για να ικανοποιησω τον ουρανισκο μου και το μυαλο μου ΒΕΒΑΙΑ αυτο εξαρταται απο του καθενα τον στοχο..

    Εδω να τονισω πως το cheat meal δεν ειναι ενα μαγικο γευμα κατα του οποιου εξαφανιζονται οι θερμιδες δια μαγειας αυτο το πραγμα που καποιοι πιστευουν οτι ειναι καλο να κανεις cheat meal σε διαιτα και καλα για να "ξεκολησεις" ειναι το λιγοτερο αστειο απλα ειναι μια δικαιολογια για να φαμε , ξανα λεω εξαρταται απο τον στοχο του καθενος!

    Τα παραπανω τα λεω γενικα οχι σε εσενα μην παρεξηγηθω ξερω οτι εχεις αδυναμια γενικα στα λιπαρα και νοστιμα φαγητα αλλα θεωρω οτι δεν τα χρειαζεσαι γιατι και εσυ εχεις μια πληρης διατροφη! Ολο αυτο σε παει πισω στον στοχο σου !

    Καλα κανεις και τα λες αυτα γρηγορη και να ξερεις δεν θα το παρεξηγουσα αν τα ελεγες και σε εμενα γιατι εχεις δικιο σε αυτο που λες! Και εγω το θεωρω αστειο αυτο που λενε οτι κανεις cheat meal για να ξεκολησεις... εγω το χρησιμοποιω ξεκαθαρα σαν δικαιολογια για να φαω δεν θα κρυφτω η αληθεια ειναι! Σιγουρα δεν τα χρειαζομαι και γι αυτο προσπαθω να εχω αρκετα τροφιμα στην καθημερινοτητα μου για να με καλυπτω απλα εχω παρατηρησει αρκετες φορες οτι λογο κακης ψυχολογιας το μυαλο μου ειναι που με σαμποταρει και καταλληγω να τρωω πχ ενα μεγαλο γευμα το βραδυ χωρις να μετραω τιποτα... Δεν ξερω πως το καταφερνα αλλα οταν ηταν για αγωνες οσο επηρεασμενος και να ημουν δεν εσπαγα ενω τωρα σπαω πολυ πιο ευκολα

    Βεβαια δεν το εχω καταφερει ποτε σαν και εσενα να ειμαι εναν χρονο χωρις cheat meal ( η να το πω σωστα binge eating γιατι για κατι τετοιο προκειται στην περιπτωση μου)

    Εχω παρατηρησει οτι οσα κιλα και να φτασω η ορεξη μου δεν φευγει ποτε... μπορει να φτασω να ζυγιζω 60 κιλα αλλα παλι θα μπορω να φαω οπως οταν ημουν 100 κιλα
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire

  17. #707
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by alex1995 View Post
    Καλα κανεις και τα λες αυτα γρηγορη και να ξερεις δεν θα το παρεξηγουσα αν τα ελεγες και σε εμενα γιατι εχεις δικιο σε αυτο που λες! Και εγω το θεωρω αστειο αυτο που λενε οτι κανεις cheat meal για να ξεκολησεις... εγω το χρησιμοποιω ξεκαθαρα σαν δικαιολογια για να φαω δεν θα κρυφτω η αληθεια ειναι! Σιγουρα δεν τα χρειαζομαι και γι αυτο προσπαθω να εχω αρκετα τροφιμα στην καθημερινοτητα μου για να με καλυπτω απλα εχω παρατηρησει αρκετες φορες οτι λογο κακης ψυχολογιας το μυαλο μου ειναι που με σαμποταρει και καταλληγω να τρωω πχ ενα μεγαλο γευμα το βραδυ χωρις να μετραω τιποτα... Δεν ξερω πως το καταφερνα αλλα οταν ηταν για αγωνες οσο επηρεασμενος και να ημουν δεν εσπαγα ενω τωρα σπαω πολυ πιο ευκολα

    Βεβαια δεν το εχω καταφερει ποτε σαν και εσενα να ειμαι εναν χρονο χωρις cheat meal ( η να το πω σωστα binge eating γιατι για κατι τετοιο προκειται στην περιπτωση μου)

    Εχω παρατηρησει οτι οσα κιλα και να φτασω η ορεξη μου δεν φευγει ποτε... μπορει να φτασω να ζυγιζω 60 κιλα αλλα παλι θα μπορω να φαω οπως οταν ημουν 100 κιλα
    Xαιρομαι που συμφωνεις και ξερεις πως εχει η κατασταση το μονο που με μενει ειναι να το διορθωσεις και ολο αυτο θα γινει σιγα σιγα 1 μηνας τωρα απο το καθε βδομαδα ποσο το εκανες πριν ειναι ενα βημα προσπαθησε σταδιακα να το αυξησεις!

    Οσον αφορα τους αγωνες ακριβως γιαυτον τον λογο δεν εσπασες επειδη ειχες εναν στοχο συγκεκριμενο με ορισμενο χρονικο διαστημα η διαφορα που μας χωριζει απο τους αγωνιστικους ειναι η συνεπεια εμεις θα πουμε " ελα μωρε και μια φορα να φαμε σιγα δεν κατεβαινουμε και σε αγωνες" ( κλασσικη δικαιολογια παρολα αυτα)
    Απο οτι καταλαβαινω το φαγητο για εσενα ειναι μια λυση για πολλα.. αυτο θα πρεπει να το ξεχωρισεις μονος σου στο μυαλο σου πρεπει να ξεχωρισεις ποιος ειναι ο λογος που τρως και γιατι το κανεις δεν ξερω αν το εξηγω σωστα..
    Και εμενα μου αρεσουν ολα αυτα τα φαγητα Αλεξ και γω αμα κατσω θα τα φαω αλλα πραγματικα δεν ειναι κατι που ζηταω!

  18. #708
    Senior Bodybuilder alex1995's Avatar
    Join Date
    06-08-14
    Posts
    1,343

    Default

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    Xαιρομαι που συμφωνεις και ξερεις πως εχει η κατασταση το μονο που με μενει ειναι να το διορθωσεις και ολο αυτο θα γινει σιγα σιγα 1 μηνας τωρα απο το καθε βδομαδα ποσο το εκανες πριν ειναι ενα βημα προσπαθησε σταδιακα να το αυξησεις!

    Οσον αφορα τους αγωνες ακριβως γιαυτον τον λογο δεν εσπασες επειδη ειχες εναν στοχο συγκεκριμενο με ορισμενο χρονικο διαστημα η διαφορα που μας χωριζει απο τους αγωνιστικους ειναι η συνεπεια εμεις θα πουμε " ελα μωρε και μια φορα να φαμε σιγα δεν κατεβαινουμε και σε αγωνες" ( κλασσικη δικαιολογια παρολα αυτα)
    Απο οτι καταλαβαινω το φαγητο για εσενα ειναι μια λυση για πολλα.. αυτο θα πρεπει να το ξεχωρισεις μονος σου στο μυαλο σου πρεπει να ξεχωρισεις ποιος ειναι ο λογος που τρως και γιατι το κανεις δεν ξερω αν το εξηγω σωστα..
    Και εμενα μου αρεσουν ολα αυτα τα φαγητα Αλεξ και γω αμα κατσω θα τα φαω αλλα πραγματικα δεν ειναι κατι που ζηταω!
    Αλιμονο η αληθεια πρεπει να λεγεται και εφοσον το βλεπω και εγω σε εμενα ειναι χαζομαρα να προσπαθω να κρυφτω. Ναι σιγουρα σωστο και αυτο που λες λογο ενως στοχου που επρεπε να γινει σε συγκεκριμενο χρονικο διαστημα κραταγα τον εαυτο μου πολυ περισσοτερο απο οτι τωρα (που μπορω να βρω ενα σωρο δικαιολογιες) εχω παρατηρησει ακριβως δυστυχως αυτο που ειπες για το φαγητο οτι μου προσφερει μια λυση για πολλα προβληματα κυριως ψυχολογικα και ακομα δεν το εχω ρυθμισει... ( ειδικα σε καταστασεις οπως τοτε που ημουν αρρωστος η οπως τοτε που ειχα φτασει σχεδον σε καταθλιψη το φαγητο ηταν σαν να με κραταγε ζωνταο...) πολλες φορες μεσα στην μερα σκεφτομαι να φαω ενω δεν πειναω καν και καταλληγω να κανω γευματα ανα 3-4 ωρες σχεδον χωρις να πειναω
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire

  19. #709
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Παιδιά εγώ από την άλλη έχω βρει άλλο σύστημα. Είμαι σε υποθερμιδικη π.χ στης 2000kcal ας πούμε, ε αντί να τρώω κάθε μέρα 2000 το κάνω 1950 και 6*50 =300 έτσι κάθε Σάββατο ή Παρασκευή ανάλογα την έξοδο μπορώ να φάω μέχρι 2300 έτσι μπορώ να γευμάτισω κάτι παραπάνω η να πάω σε ένα τραπέζι. Έτσι είμαστε ποιο άνετα μια φορά την εβδομάδα.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  20. #710
    Senior Bodybuilder alex1995's Avatar
    Join Date
    06-08-14
    Posts
    1,343

    Default

    Και αυτο που λες ειναι μια λυση που μπορει να δουλευει στους περισσοτερους αλλα δυστυχως σε εμενα δεν δουλευει αυτο 300 θερμιδες ειναι σχεδον τιποτα (αν και καταλαβα πως το εννοεις στην ουσια αφαιρεις καποιες θερμιδες καθημερινα και τις τρως ολες μαζι πχ το σαββατο σαν εξτρα) αλλα για να δουλεψει αυτο σε εμενα θα πρεπει πχ τωρα που τρωω 2500 να φαω για 6 μερες 2000 ετσι ωστε την 7η μερα να μπορω να φαω +3000
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire

  21. #711
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Συγχαρητήρια στον Γρηγόρη για την παράθεση ορισμού του όρου Cheat meal στις αναφορές του. Έτσι είναι σαφές για τι πράγμα μιλάμε καθώς ο όρος cheat meal μπορεί να έχει πολλές έννοιες. Υπό τον ορισμό αυτό συμφωνούμε ότι καλό είναι να αποφεύγονται τέτοια cheat meal ή cheat days. Κάπου είχα διαβάσει το φαινόμενο της δίαιτας της εβδομάδας που κάποιοι κάνουν δίαιτα τις 5 μέρες τη βδομάδα, το Σαββατοκύριακό τρώνε ότι να'ναι και τελικά δεν άνουν βάρος.
    Αν ως cheat meal εννοούμε να φάμε ένα γεύμα εκτός των προδιαγραφών της αθλητικής διατροφής μας αλλά χωρίς να ξεφύγουμε διατροφικά εννοείται ότι η διαφορές θα είναι αμελητέες - αν υπάρχουν. Υπάρxουν και διατροφές bodybuilding ου προτείνουν cheat days.
    Επίσης άλλο πράγμα το refeed (αυξημένες θερμίδες κυρίως με τη μορφή αυξημένων υδατανθράκων).
    Για όλα αυτά υπάρχουν μελέτες. Και τίποτα δεν είναι "δια μαγείας". Στο πείραμα της Minesota με διατροφή με πολύ χαμηλές θερμίδες διαπίστωσαν ότι μιά μέρα την εβδομάδα που έτρωγαν παραπάνω θερμίδες ξαφνικά έχαναν την επόμενη ημέρα κιλά (ήταν συσσωρευμένα υγρά - whossh effect).
    Στη μελέτη με τίτλο "Measurement of body composition in response to a short period of overfeeding" https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4237876/ βρήκαν ότι με 3 μέρες κατανάλωση 1500 παραπάνω θερμίδων η διαφορά ήταν μόνο στα υγρά του σώματος.
    Αν θεωρώ κάτι χρήσιμο ειδικά σε διατροφή με αρκετά μειωμένες θερμίδες ή μειωμένους υδατάνθρακες θα ήταν κάποια refeed ε αυξημένους υδατάνθρακες. Εκτός από το μυαλό κάποιες ημέρες αυξημένων θερμίδων επηρεάζουν σε κάποιο βαθμό τις ορμόνες λεπτίνη και γκρελίνη.
    Τέλος αν κάποιος έκανε κάποιο cheat ας συνειδητοποιήσει ότι δεν χάθηκε και ο κόσμος. Εννοείται βέβαια ότι σε αθλητές με προγραμματισμούς αγώνων τα περιθώρια είναι πιο στενά.
    Rome wasn't built in a day

  22. #712
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Να σε καλα Μεμο!
    Το refeed ειναι πολυ διαφορετικο μιλαμε για μια αυξηση θερμιδων καθαρα απο τον υδατανθρακα μειωνοντας ελαχιστα την πρωτεινη και τα λιπαρα και δεν σε βγαζει απο το ενδομαδιαιο σου ελλειμα ..
    Συμφωνω δεν χαθηκε ο κοσμος προφανως οπως τονισα και παραπανω εξαρταται απο τον στοχο του καθενος, απλα να λεμε και τα πραγματα ως εχουν!

  23. #713
    Senior Bodybuilder alex1995's Avatar
    Join Date
    06-08-14
    Posts
    1,343

    Default

    Ειναι ωραιο να κανουμε τετοιες κουβεντες γιατι ετσι βοηθαμε ο ενας τον αλλο... Εγω το αλλο που σκεφτηκα με βαση αυτο που προτεινε ο φιλος Geo απο πανω ειναι: Υπολογιζεις ποσες θερμιδες πρεπει να τρως εβδομαδιαια (πχ στην περιπτωση μου 2479 χ 7 = 17353 θερμιδες) οποτε στην ουσια μπορω τις 6 μερες αντι για 2479 να τρωω πχ 2200 (αρα αφαιρω 279 θερμιδες) ετσι μπορω να κανω το εξης: Να φαω για 6 μερες 2200 θερμιδες (οποτε 2200 χ 6 = 13.200 θερμιδες) και την 7η μερα να φαω το περισσευμα απο τις προηγουμενες μερες ( 17353 - 13200 = 4153 θερμιδες) και να εχω σαν συνολο τον εβδομαδιαιο στοχο μου. Ελπιζω να το εξηγησα σωστα
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire

  24. #714
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Το θεμα Αλεξ δεν ειναι να βρεις μια λυση απλα και μονο για να σαβουριαζεις, το θεμα ειναι να μειωσες την επιθυμια σου προς αυτο γιατι παλι και θα τρως λιγοτερο μεσα στην βδομαδα σου αρα εν μερη και η αποδοση σου δεν θα ειναι η ιδια και αυτο που θα κανεις ειναι παντα να περιμενεις το τελος της εβδομαδας για να φας θεωρεις οτι αυτο ειναι υγιης σχεση με το φαγητο?

  25. #715
    Senior Bodybuilder alex1995's Avatar
    Join Date
    06-08-14
    Posts
    1,343

    Default

    Ξερεις τι γρηγορη δεν εννοω σαβουρα σαβουρα πχ κρεπες σουβλακια κλπ απλα μου αρεσει η ποσοτητα φαγητου στην ουσια με κανει να νιωθω καλα (ισως να μην ειναι καλο ισως και να ειναι) πχ θα ευχαριστηθω να φαω 2 γευματα τα οποια εχουν 400 γραμμαρια ρυζι και 200 κοτοπουλο οποτε αν ξερω οτι 1 μερα μπορω να φαω παραπανω βρωμη η παραπανω ρυζι η παραπανω πατατα η ακομα και παραπανω τορτιγια απο αυτες που τρωω τωρα θα με κραταγε περισσοτερο καλα (στην ουσια προσπαθω να βρω τροπους ετσι ωστε αμα νιωσω οτι θελω να φαω παραπανω οχι σαβουρα φαγητο μετρημενο παντα, να μπορω να το φαω χωρις να φευγω απο τον στοχο μου)
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire

  26. #716
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Αυτο μπορεις να το κανεις απλα μειωνοντας τα γευματα σου! ακομα και αν σε βολευει να κανεις fasting ισως σου ταιριαζε περισσοτερο (δεν ξερω την επιθυμια σου για φαγητο το πρωι)
    Ακομα ομως οι θερμιδες σου ειναι χαμηλες 2.200 καταναλωνεις τωρα? σε πιο χαμηλες θερμιδες καλο θα ηταν να κανεις πιο εξυπνες επιλογες τροφων ωστε να νιωθεις πιο χορτατος αλλα να εχεις και ποσοτητα!
    Last edited by Greg0ry; 08-06-20 at 11:42.

  27. #717
    Senior Bodybuilder alex1995's Avatar
    Join Date
    06-08-14
    Posts
    1,343

    Default

    Σε αυτο που λες δικιο εχεις με 2497 θερμιδες δεν με παιρνει να κοψω και πολλες για κατι τετοιο χαχαχα η αληθεια ειναι πως το fasting μου παει καλα βγαζω δυνατες προπονησεις με αδειο στομαχι και μπορω να κανω το πρωτο γευμα μου στις 2-3 το μεσηερι
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire

  28. #718
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by alex1995 View Post
    Σε αυτο που λες δικιο εχεις με 2497 θερμιδες δεν με παιρνει να κοψω και πολλες για κατι τετοιο χαχαχα η αληθεια ειναι πως το fasting μου παει καλα βγαζω δυνατες προπονησεις με αδειο στομαχι και μπορω να κανω το πρωτο γευμα μου στις 2-3 το μεσηερι
    Aλεξ εγω δεν ειμαι υπερ στο να κανεις προπονηση με αδειο στομαχι θα μπορουσες αν σε βολευε βαση ωραριου να εκανες προπονηση μεσα στο παραθυρο σου να εχει προηγηθει ενα μεγαλο γευμα απο πριν τουλαχιστον! το φαστινγκ το ανεφερα κυριως για να κανεις μεγαλυτερα γευματα :P

  29. #719
    Senior Bodybuilder alex1995's Avatar
    Join Date
    06-08-14
    Posts
    1,343

    Default

    Αααα ναι?? να σου πω την αληθεια εδω και αρκετο καιρο κανω προπονηση με αδειο στομαχι και εχω παρατηρησει οτι μου βγαινουν πολυ δυνατες προπονησεις πριν κλεισουν τα γυμναστηρια δηλαδη πηγαινα τα πρωινα με αδειο στομαχι και εκανα
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire

  30. #720
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    αν δεν εχεις ζαλαδες και δεν νιωθεις υποτονικος δοκιμασετο παρολαυτα εγω ειμαι αντιθετος επισης δεν θεωρω πως ειναι το βελτιστο οσον αφορα την αποδοση σου!


 
Page 24 of 38 FirstFirst ... 1420212223242526272834 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Η προσπάθειά μου - georgemots Log
    By georgemots in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 13
    Last Post: 23-05-16, 11:44
  2. Η προσπάθεια μου!
    By Antonia 7 in forum Logs & Photos Γυναικών Forum
    Replies: 28
    Last Post: 15-06-12, 18:54
  3. Την γνωμη σου για την προσπάθεια μου
    By xaris110 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 6
    Last Post: 28-10-11, 15:48
  4. η προσπαθεια μου.....
    By tsiko in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 0
    Last Post: 20-09-11, 13:47
  5. Συμβουλές για την Προσπάθειά μου
    By kwstakis in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 13-07-11, 19:14

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •