Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    Default Απορίες Διατροφής

    Γεια σασ ειμαι καινουριο μελοσ και θα ηθελα βοηθεια με την διατροφη μου γιατι εχω αρχιζσει να απογοητευομαι.
    Ειμαι 22 χρονων υψοσ 1,61 , 49 κιλα και με τη γυμναστικη με βαρη αρχισα να ασχολουμε τουσ τελευταιουσ 7 μηνεσ.Αρχισα με ενδυναμωση και τελη αυγουστου κανω προπονηση για ογκο.Στοχοσ μ ειναι να βαλω 3 με 4 κιλα σε μυσ.Σιγα σιγα αρχισα να τρωω περισσοτερο αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν κανω σωστη διατροφη.Μπορειτε να μ πειτε τι λαθοσ κανω με τη διατροφη μ και τι πρεπει να προσθεσω σ αυτη?
    Η διατροφη μ ειναι η εξησ:

    ΠΡΩΙΝΟ:5 αυγα ασπραδια(τωρα τελευταια τρωω 2 ολοκληρα αυγα 3 ασπραδια) 2 φετεσ πολυσπορο με μελι και μια κουπα γαλα
    ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ:Οτι εχει η μαμα ( :p )
    ΠΡΙΝ ΤΟ ΓΥΜΝ.:2 φετεσ πολυσπορο,cottage cheese με μια φετα γαλοπουλα και ενα ποτηρι γαλα
    AMEΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ:μια μπανανα και μπρα δημητριακων με σοκολατα και οταν φτανω σπιτι στηθοσ φιλετο κοτοπουλο με μακαρονια(στην αρχη δεν ετρωγα πολλα μακαρονια,τωρα αρχισα να τρωω μεγαλη μεριδα μακαρονια με το ζορι :p) και αφου φαω αυτα τρωω 4 ασπραδια αυγα βραστα
    ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΥΠΝΟ:1 γιαουρτι.
    να προσθεσω οτι συμπληρωματα δεν παιρνω αν και σκεφτομαι να τα ξεκινησω μολισ μαζεψω λεφτα και αυτεσ τισ μερεσ αρχισα να βαζω περισσοτερα κιλα.Οι αλλαγεσ στο σωμα μ ειναι πολυ αργεσ και μικρεσ και θελω να φαινονται οι μυσ μ και να μη φαινομαι λεπτη.

  2. #2
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    θερμιδες και μακρος μετρας?

  3. #3
    Pumping Iron bebeto's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Location
    Athens
    Posts
    680

    Default

    Πολυ ψωμι,παρα πολυ ψωμι τολμαω να πω...
    Θερμιδες συντηρησης εχεις βρει?Ετσι γενικα δε μπορει να σου πει κανενας πως να κινηθεις
    τα θαυματα συμβαινουν μονο σε οσους δε τα παρατανε ΠΟΤΕ

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Δωρα Χ. View Post
    Γεια σασ ειμαι καινουριο μελοσ και θα ηθελα βοηθεια με την διατροφη μου γιατι εχω αρχιζσει να απογοητευομαι.
    Ειμαι 22 χρονων υψοσ 1,61 , 49 κιλα και με τη γυμναστικη με βαρη αρχισα να ασχολουμε τουσ τελευταιουσ 7 μηνεσ.Αρχισα με ενδυναμωση και τελη αυγουστου κανω προπονηση για ογκο.Στοχοσ μ ειναι να βαλω 3 με 4 κιλα σε μυσ.Σιγα σιγα αρχισα να τρωω περισσοτερο αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν κανω σωστη διατροφη.Μπορειτε να μ πειτε τι λαθοσ κανω με τη διατροφη μ και τι πρεπει να προσθεσω σ αυτη?
    Η διατροφη μ ειναι η εξησ:

    ΠΡΩΙΝΟ:5 αυγα ασπραδια(τωρα τελευταια τρωω 2 ολοκληρα αυγα 3 ασπραδια) 2 φετεσ πολυσπορο με μελι και μια κουπα γαλα
    ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ:Οτι εχει η μαμα ( :p )
    ΠΡΙΝ ΤΟ ΓΥΜΝ.:2 φετεσ πολυσπορο,cottage cheese με μια φετα γαλοπουλα και ενα ποτηρι γαλα
    AMEΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ:μια μπανανα και μπρα δημητριακων με σοκολατα και οταν φτανω σπιτι στηθοσ φιλετο κοτοπουλο με μακαρονια(στην αρχη δεν ετρωγα πολλα μακαρονια,τωρα αρχισα να τρωω μεγαλη μεριδα μακαρονια με το ζορι :p) και αφου φαω αυτα τρωω 4 ασπραδια αυγα βραστα
    ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΥΠΝΟ:1 γιαουρτι.
    να προσθεσω οτι συμπληρωματα δεν παιρνω αν και σκεφτομαι να τα ξεκινησω μολισ μαζεψω λεφτα και αυτεσ τισ μερεσ αρχισα να βαζω περισσοτερα κιλα.Οι αλλαγεσ στο σωμα μ ειναι πολυ αργεσ και μικρεσ και θελω να φαινονται οι μυσ μ και να μη φαινομαι λεπτη.

    Kαλώς όρισες στο φόρουμ!

    Το λάθος που κάνεις στη διατροφή σου είναι ότι δεν είναι συγκεκριμένη.
    Με το να τρως γενικά και αόριστα θα έχεις γενικά και αόριστα αποτελέσματα στο σώμα σου.
    Ξεκίνα να μετράς σιγά σιγά ποσότητες και θερμίδες. Υπολογισε κατα προσέγγιση πόσο τρως τώρα και σταδιακά ανέβασε (προσοχη.. σταδιακά!)
    Αφιέρωσε χρόνο και στην ενότητα των άρθρων θα βρεις άφθονο υλικό για να μπορέσεις να υπολογίσεις τις θερμίδες συντήρησής σου καθώς και τροφές που πρέπει να έχεις στο διαιτολόγιό σου.

  5. #5

    Default ηγηγηγηγ

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Kαλώς όρισες στο φόρουμ!

    Το λάθος που κάνεις στη διατροφή σου είναι ότι δεν είναι συγκεκριμένη.
    Με το να τρως γενικά και αόριστα θα έχεις γενικά και αόριστα αποτελέσματα στο σώμα σου.
    Ξεκίνα να μετράς σιγά σιγά ποσότητες και θερμίδες. Υπολογισε κατα προσέγγιση πόσο τρως τώρα και σταδιακά ανέβασε (προσοχη.. σταδιακά!)
    Αφιέρωσε χρόνο και στην ενότητα των άρθρων θα βρεις άφθονο υλικό για να μπορέσεις να υπολογίσεις τις θερμίδες συντήρησής σου καθώς και τροφές που πρέπει να έχεις στο διαιτολόγιό σου.

    τι ειναι οι θερμιδεσ συντηρησησ?τουσ τελευταιουσ μηνεσ κανω αυτη τη διατροφη συγκρκριμενα με αυτη την ποσοτητα και δεν βλεπω να βαζω κιλα.. δηλαδη να τρωω κι αλλο?
    Last edited by Δωρα Χ.; 12-11-16 at 20:22.

  6. #6

    Default

    οταν κανεισ ογκο δεν πρεπει να τρωσ πολυ υδατανθρακα?γι αυτο τρωω ψωμι... τι ειναι οι θερμιδεσ συντηρησησ? συμπληρωμα να πάρω ή δεν χρειαζεται?
    Last edited by Δωρα Χ.; 12-11-16 at 20:24.

  7. #7

    Default

    Οι θερμιδες συντηρησης ειναι ο αριθμος των θερμιδων που καταναλωνεις ημερησιως ωστε να παραμενεις σε σταθερο σωματικο βαρος υπαρχει τυπος υπολογισμου..
    Οταν κανεις ογκο λαμβανεις παραπανω θερμιδες απο τις θερμιδες συντηρησης ωστε να παρεις κιλα.το πλεονασμα αυτο των θερμιδων μπορει να προελθει και απο πρωτεινες και λιπαρα εκτος απο υδατανθρακα...
    Συμπληρωματα δεν χρειαζεσαι..
    Αν θες να ασχοληθεις σοβαρα ψαξε οπως σου ειπε και η καρδουλα
    Εγω δεν θα σταθω συγκεκριμενα στο τι τρως αλλα θα σου πω κατι βασικο πρσπαθησε να παρεις τα κιλα που θες αργα και σταθερα...μισο κιλο τον μηνα ειναι οτι πρεπει...
    Life is to short to be small

  8. #8

    Default

    Και επειδη ναι μεν αν παρεις κιλα θα σε βοηθησει η διατροφη αλλα το αν θα ειναι και μυικα αυτα τα κιλα θα κριθει σε ενα μεγαλο βαθμο και απ την προπονησησ σου.... και η προπονηση σου θα πρεπει να ειναι η καταλληλη:Σωστος διαχωρισμος των προπονησεων..Καταλληλες ασκησεις...Σωστη τεχνικη..Σταδιακη αυξηση των φορτιων που σηκωνεις...
    Last edited by THEOOURGIOS; 12-11-16 at 20:55.
    Life is to short to be small

  9. #9

    Default

    τα υπολογισα και βγαινουν 2.043 και κατι θερμιδεσ και εγω απο αυτα π τρωω καταναλωνω 4.000 και κατι...
    Αυξανω σταδιακα τα κιλα ππου σηκωνω και προσπαθω να εχω σωστη τεχνικη.. νομιζα οτι κανονικα πρεπει να βαζεισ πιο πολλα κιλα τον μηνα εγω σε 1 μηνα εβαλα 1 κιλο θα δω τωρα και τουσ αλλουσ μηνεσ πωσ θα παει...διαβαζω τοσεσ πολλεσ και διαφορετικεσ αποψεισ που μερικεσ ειναι και οτι να ναι και εχω μπερδευτει..ευχαριστω πολυ παντωσ <3

  10. #10

    Default

    Αν τρως 4000 που δεν υπαρχει περιπτωση θα βαλεις θεωρητικα 8 κιλα (+250 θερμιδες ημερησιως απο συντηρηση =1 κιλο τον μηνα) σε ενα μηνα οποτε μαλλον εκανες λαθος στον υπολογισμο.
    Το 1 κιλο ειναι για αντρες μιας και εισαι γυναικα και δεν μπορεις να χτισεις τοση μυικη μαζα οσο ενας αντρας θεωρω οτι το 0.5 ειναι μια χαρα.
    Life is to short to be small

  11. #11

    Default

    οκ θα δω πωσ θα παει... ναι μαλλον εκανα λαθοσ ευχαριστω..γενικα βαζω πολυ δυσκολα βαροσ..

  12. #12
    Pumping Iron bebeto's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Location
    Athens
    Posts
    680

    Default

    Αν με αυτη τη διατροφη εσυ τρως 4000 εγω με τη δικη μου θα πρεπει να τρωω 20000
    τα θαυματα συμβαινουν μονο σε οσους δε τα παρατανε ΠΟΤΕ


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απορίες Διατροφής
    By tsao in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 12
    Last Post: 27-10-16, 21:17
  2. Απορίες Διατροφής
    By Supernovaman in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 09-10-15, 15:14
  3. Απορίες Διατροφής
    By Gamatos in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 19
    Last Post: 05-08-14, 17:30
  4. Απορίες Διατροφής
    By variemai in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 4
    Last Post: 05-04-14, 20:18
  5. Απορίες Διατροφής
    By MariosKu in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 31-01-12, 17:24

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •