Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 35 of 35
  1. #31

    Default

    Quote Originally Posted by THEOOURGIOS View Post
    Optimizer ναι 3-5 χρονια αρκουν για να φτασεις πολυ κοντα στα γενετικα ορια μετα η μυικη αναπτυξη ειναι σχεδον ανυπαρκτη μιλαμε για γραμμαρια...εξαλλου ενας αντρας μετριας σωματοδομης με μετρια γενετικα ζητημα ειναι αν εχει την προδιαθεση να βαλει 10-12 μυικα κιλα μεχρι να πιασει τα ορια...(μιλαω για καποιον που δεν βρισκεται στην εφηβια και δεν ειναι ελλιποβαρης) οχι τρελα νουμερα δηλαδη...Οι περισσοτεροι εχουν την εντυπωση οτι συνεχιζουν να βαζουν μυικη μαζα γιατι κυμαινονται σε μετρια ως υψηλα ποσοστα λιπους δεν μπορουν να κρινουν την προοδο τους ουσιαστικα επισης υπερεκτιμουν την μυικη μαζα που εχουν βαλει μεχρι να κανουν μια σοβαρη γραμμωση και να διαπιστωσουν οτι ζουσαν με μια ψευδαισθηση.Τωρα για το ποσο βοηθουν τα συμπληρωματα ναι αν δεν μπορεις να μασησεις θα βοηθησουν αρκετα ...αν η διατροφη προπονηση ξεκουραση ψυχολογια ειναι in check αμφιβαλλω...Δυστυχως η βιομηχανια συμπληρωματων εχει στησει καλα το παιχνιδι της και εχει πιασει τοπο.

    Καλά, αυτό που λες για τα περι ψευδαίσθησης, σε καταλαβαίνω απολύτως, την είχα πατήσει για τα καλά έτσι! Είναι που τρώγοντας περισσότερο, "θέλεις δε θέλεις" δυναμώνεις και φαντάζεσαι εύκολα οτι παίρνεις κυρίως μυς και λίγο λίπος ενώ συμβαίνει άνετα το αντίθετο!
    Και αν παίρνεις και κανα πολλά υποσχόμενο συμπλήρωμα μαζί γίνεσαι ακόμα πιο σίγουρος!

    Από την άλλη πλευρά έχω δει να συμβαίνει και το εξής. Κάποιοι ΟΝΤΩΣ συνεχίζουν και βάζουν μυική μάζα, ακόμα και κάτι 40ριδες+, μόνο που μερικούς τους βλέπεις μισό χρόνο τούμπανα ΚΑΙ με χαμηλό ποσοστό λίπους και τον άλλο μισό χρόνο μισή μερίδα ισχυριζόμενοι οτι είναι "φυσικοί" και όλα τα έκαναν με ΠΟΛΛΗ πρωτεΐνη, κρεατίνη, νιτρικά και 2ωρες προπονήσεις 5-6 φορές την εβδομάδα όπως και ηθοποιοί που για να παίξουν σε μια ταινία μπορεί να είναι σκελετοί ή χοντροί και σε μια άλλη, ένα 6-12μηνο μετά, τούμπανο! Δεν έχω τίποτα εναντίον της απόφασης κάποιων να πάρουν στεροειδή, αλλά όσο να ναι δε μπορώ να ξέρω ποιος ντρέπεται να το πει και κρύβεται πίσω από συμπληρώματα και ποιός όντως βλέπει αυτές τι αλλαγές στο σώμα του χάρη στα συμπληρώματα.

    Είναι που έχω δοκιμάσει και γω διάφορα συμπληρώματα χωρίς να καταλάβω διαφορά (πέραν από διάθεση και δύναμη). Αλλά πάλι, δεν εμπιστεύομαι το πώς αισθάνομαι ούτε καν τι βλέπω στον καθρέπτη μιας και πέραν της απώλειας λίπους που είναι αρκετά εύκολη υπόθεση, η μυική ανάπτυξη είναι κάτι άλλο...
    Το βασικότερο, δεν έχω ακόμα ακολουθήσει πραγματικά μια σωστή μεθοδολογία έρευνας, πχ λιπομέτρηση, πριν και μετά.. με μια συγκεκριμένη διατροφή με ή χωρίς συμπλήρωμα και τα σχετικά (όπως είπε και ο Achillezzz)

    Βέβαια, δε ξέρω, έχει ακολουθήσει κανείς εδώ μια σχετικά καλή μεθοδολογία ώστε να είναι έτσι σίγουρος τί τον βοήθησε και τι οχι για να πάρει πχ μυική μάζα;

    Αυτό δε που λέει ο Achillezzz, λέω να το κάνω με τον καινούργιο χρόνο, μπας και δω τελικά τι συμβαίνει, γιατί με τόσα που γράφονται, τελικά δε μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα. Λέω να σας αναρτήσω τότε καμια μέτρηση dexa πριν και μετά... μαζί με πλήρη στοιχεία...

    Ευχαριστώ όλους για τα σχόλιά σας.

  2. #32
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by optimizer View Post

    Είναι που έχω δοκιμάσει και γω διάφορα συμπληρώματα χωρίς να καταλάβω διαφορά (πέραν από διάθεση και δύναμη).
    Να σου πω την αλήθεια όμως, αυτά ακριβώς τα συμπληρώματα που δίνουν έξτρα δύναμη (και ορισμένα αντοχή για σκληρότερες προπονήσεις) ίσως είναι και αυτά που μακροπρόθεσμα θα έχουν το καλύτερο αποτέλεσμα για να δημιουργήσεις μυικό ιστό, κανονικό όχι μουσαντένιο (σαν αυτόν των παραδειγμάτων του εξαμήνου που πολύ σωστά είπες)

  3. #33
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΟΛΩΝΕ ΤΩΝΕ ΕΠΟΧΩΝΩΝΕΝΕ


  4. #34

    Default

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    Να σου πω την αλήθεια όμως, αυτά ακριβώς τα συμπληρώματα που δίνουν έξτρα δύναμη (και ορισμένα αντοχή για σκληρότερες προπονήσεις) ίσως είναι και αυτά που μακροπρόθεσμα θα έχουν το καλύτερο αποτέλεσμα για να δημιουργήσεις μυικό ιστό, κανονικό όχι μουσαντένιο (σαν αυτόν των παραδειγμάτων του εξαμήνου που πολύ σωστά είπες)

    Μακάρι, αν και διατηρώ τις επιφυλάξεις μου. Οχι μόνο επειδή η δύναμη δεν πάει σώνει και καλά κατ'αναλογία με την μυική ανάπτυξη, αλλά και επειδή παρατηρώ κάτι που μου μοιάζει σαν "rebound effect". Ούτως ή άλλως, στον εαυτό μου, δε βλέπω μια σταθερή ανοδική πορεία σε δύναμη. Υπάρχουν περίοδοι (από μια μέρα μέχρι και κανα δυο μήνες ίσως) που νιώθω πολύ καλύτερα, χωρίς κανένα συμπλήρωμα και ανεβαίνω σε δύναμη, και άλλοτε να πέφτω... θες λόγω ποιότητας ύπνου, καθημερινής κούρασης; απλά λόγω ψυχολογίας; ακόμα και καιρού; Με τα συμπληρώματα, έχω την αίσθηση οτι αυτό το ανεβοκατέβασμα μπορεί να γίνει πιο έντονο. Σε βάθος χρόνου, οκ ναι υπάρχει μια κάποια ανοδική πορεία... αλλά με τα σκαμπανεβάσματα αυτά, δυσκολεύομαι ακόμα περισσότερο να καταλάβω τι συμβαίνει. Και εντάξει, δεν είναι και στεροειδή να σου δίνουν τόσο ορατά αποτελέσματα! Ίσως φταίει και το οτι έχω λεπτό σκελετό και είναι πιο πιθανό να εντάσσομαι στους "hardgainers"...

    Ελπίζω, όρεξη να χω, με τον καινούργιο χρόνο κάποια στιγμή, να προσπαθήσω πιο μεθοδικά και αντικειμενικά να δω τι γίνεται σε βάθος μηνών...

  5. #35

    Default

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΟΛΩΝΕ ΤΩΝΕ ΕΠΟΧΩΝΩΝΕΝΕ
    χεχε, θα σε βοηθάει και στο κολύμπι!


 
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •